Antybiotyki w ciąży

Niektóre antybiotyki można przyjmować w ciąży, inne nie. Wiele infekcji, które nie są leczone, jest bardziej niebezpiecznych dla dziecka niż dany antybiotyk. Tylko lekarz może ostatecznie ocenić, czy w przypadku infekcji należy przepisać antybiotyk w …

Antybiotyki w ciąży

Antibiotika während der Schwangerschaft
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. W czasie ciąży
  6. »
  7. Antybiotyki w ciąży
  • Niektóre antybiotyki można przyjmować w ciąży, inne nie.
  • Wiele infekcji, które nie są leczone, jest bardziej niebezpiecznych dla dziecka niż dany antybiotyk.
  • Tylko lekarz może ostatecznie ocenić, czy w przypadku infekcji należy przepisać antybiotyk w czasie ciąży – i jaki.

Antybiotyki w ciąży stosuje się przy infekcjach bakteryjnych, na przykład przy bakteryjnym zapaleniu zatok, przeziębieniu, zakażeniu dróg moczowych, zapaleniu oskrzeli lub zapaleniu pęcherza moczowego. Antybiotyki stosuje się również w leczeniu np. krztuśca czy zapalenia pęcherza moczowego. Jeśli doszło do ukąszenia kleszcza, antybiotyki mogą być konieczne, a także z powodów stomatologicznych lub z powodu chlamydii.

Jeśli w czasie ciąży kobiety dopadnie infekcja bakteryjna, pojawia się pytanie: Czy wolno leczyć infekcję antybiotykami? Jakie antybiotyki mogą bez wahania przyjmować kobiety w ciąży?

W dalszej części artykułu dowiesz się, które antybiotykiniebezpieczne lub szkodliwe dla kobiet w ciąży lub dla nienarodzonego dziecka, a które są dozwolone. Wyjaśniono również skutki i konsekwencje przyjmowania niektórych antybiotyków w ciąży.

1. antybiotyki w ciąży są często możliwe, a także konieczne

schwangere frau beipackzettel
Wiele kobiet zastanawia się, który antybiotyk jest odpowiedni w ciąży.

Co do zasady antybiotyki w ciąży mogą być niebezpieczne i wywoływać skutki uboczne, docierając do płodu przez łożysko i uszkadzając go. Dotyczy to nie tylko początku ciąży, ale w przypadku niektórych substancji nawet później. Z drugiej strony powinnaś wiedzieć, że nieleczona infekcja może mieć czasem jeszcze gorsze konsekwencje dla dziecka niż ryzyko związane z antybiotykiem.

Wskazówka: Istnieje około 8000 wyodrębnionych antybiotyków, z czego około 100 ma zastosowanie medyczne.

2 Lekarz znajduje właściwy antybiotyk

Jeśli w ciąży rozważa się zastosowanie antybiotyków, ponieważ kobieta ma infekcję bakteryjną, decydującym kryterium wyboru odpowiedniego leku musi być jego ewentualna toksyczność (toksyczność) dla nienarodzonego dziecka. Ponadto antybiotyki często muszą być podawane w większych dawkach u kobiet w ciąży, ponieważ objętość krwi jest większa i zwiększa się przepływ krwi do nerek. Te dwie przyczyny oznaczają, że poziom antybiotyku we krwi może być niższy niż konieczny do leczenia. Ważne jest, aby lekarz prowadzący leczenie wiedział o istniejącej ciąży. Lekarz powinien być również poinformowany o aktualnym pragnieniu posiadania dziecka lub o możliwości wystąpienia niewykrytej ciąży.

3. Jakie antybiotyki może przyjmować kobieta mimo ciąży

Istnieją pewne antybiotyki, które uważa się za dobrze tolerowane, gdy są przyjmowane przez kobietę w ciąży i które również raczej nie są niebezpieczne dla płodu. Są to na przykład następujące penicyliny:

  • Amoxicillin
  • Penicylina V
  • Propicylina
  • Flucloxacillin
  • Ampicylina
  • Erytromycyna

Ponadto za bezpieczneuważa się następujące antybiotyki:

  • cefalosporyny (pierwszej i drugiej generacji)
  • erytromycyna makrolidowa

Antybiotyki te zostały przebadane w badaniach naukowych. Nie udało się udowodnić żadnej szkodliwości dla płodu ani dla przyszłej matki. Antybiotyki te mogą być zatem przyjmowane w czasie ciąży – ale tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne.

Uwaga: W przypadku niektórych antybiotyków wskazanie, czyli powód, dla którego powinny być one przyjmowane w czasie ciąży, musi być szczególnie ścisłe. W języku potocznym oznacza to, że te leki są zlecane tylko wtedy, gdy matka jest bardzo poważnie chora i jej życie jest ewentualnie zagrożone. Również antybiotyki, o których mowa, są przepisywane tylko wtedy, gdy inne (z listy powyżej) nie byłyby skuteczne. Jednym z takich antybiotyków o ścisłym wskazaniu jest fosfomycyna.

4. Przeciwwskazane antybiotyki w ciąży i jakie mogą mieć konsekwencje dla dziecka

Jeśli antybiotyk może być szkodliwy dla rozwoju narządów, a tym samym dla całego procesu dojrzewania dziecka, lekarze nazywają go teratogennym. Substancje cytotoksyczne to takie, które mogą uszkodzić komórki i tkanki dziecka . Do antybiotyków zaliczanych do potencjalnie teratogennych w ciąży należy kotrimoksazol. Zdecydowanie teratogenne i tym samym przeciwwskazane są następujące antybiotyki:

  • Fluorochinolony
  • Tetracykliny, takie jak doksycyklina
  • Aminoglikozydy
  • Wankomycyna
  • Karbapenemy
  • Metronidazol
arzt beraet schwangere frau
Odpowiedni antybiotyk można otrzymać od lekarza.

Antybiotyki z tej listy nigdy nie powinny być przyjmowane przez kobiety w czasie ciąży i w okresie karmienia piersią. Mogą one powodować poważne zaburzenia w procesie rozwoju nienarodzonego dziecka. Zaburzenia te często występują w następujących obszarach ciała:

  • Zęby
  • Chrząstka
  • Kości
  • Uszkodzenie słuchu

Uwaga: Jeśli kobiecie w ciąży lub karmiącej piersią zostanie przepisany jeden z przeciwwskazanych antybiotyków, możliwe jest wystąpienie wielu różnych konsekwencji dla dziecka. Do tych możliwych konsekwencji należy zakończenie ciąży i np. przebarwienie zębów.

5. Jeśli w czasie ciąży nieświadomie przyjmowałaś antybiotyki

Niektóre kobiety przyjmują pewne antybiotyki nie wiedząc, że są w ciąży. Dzieje się to zazwyczaj na początku ciąży i prowadzi do ogromnego przerażenia: czy zaszkodziłam swojemu dziecku?

Tylko lekarz może ocenić, jak duża jest faktycznie lub może być ta szkoda. Ważne jest, aby wiedzieć, kiedy lek był przyjmowany w ciąży i jaki to antybiotyk.

Rada: W wielu przypadkach lekarz może uspokoić ciężarną. Większość antybiotyków, które są bezpieczne w czasie ciąży, to leki standardowe. Dlatego bardzo często przepisuje się je również kobietom, które nie są w ciąży.

Spojrzenie na listę nieszkodliwych antybiotyków może przynieść wyjaśnienie. Jeśli obawy pozostają, ginekolog może uważnie obserwować rozwój płodu i odpowiedzieć na pytania otwarte.

6 Najważniejsze antybiotyki i możliwość ich zastosowania w ciąży w skrócie

Skorzystaj z tej tabeli, aby dowiedzieć się, które antybiotyki mogą być szkodliwe w ciąży, a które nie:

Substancja czynna Niebezpieczeństwo / ryzyko
Ampicylina
Erytromycyna
Penicyliny
patrz wyżej
w dużej mierze wolne od ryzyka (brak zwiększonej toksyczności dla matki i dziecka)
Acyklowir
Azidotymidyna
Flucytozyna
Ganciclovir
Gryzeofulwina
Inhibitor gyrazy
Nitrofurantoina
Nitroimidazol
Potencjalnie teratogenne lub cytotoksyczne (Cytotoksyczność odnosi się do substancji, które są toksyczne dla komórek, czyli mogą uszkodzić tkanki i komórki. Teratogenny oznacza, że antybiotyk może uszkodzić rozwój narządów, a tym samym cały rozwój dziecka).
Amfoterycyna B
Flukonazol
Itrakonazol
Ketokonazol
niebezpieczne ze względu na skutki uboczne
Klindamycyna niebezpieczna ze względu na działania niepożądane (antybiotyk może odkładać się w kościach, dlatego po urodzeniu należy monitorować wzrost kości dziecka).
Kwas klawulanowy
Imipenem
Nowe makrolidy
Sulbaktam
Tazobaktam
Wankomycyna
Bezpieczeństwo nie jest naukowo udowodnione
Sulfonamidy
Kotrimoksazol
Nitrofurantoina
dodatkowo szkodliwe w tygodniu przed porodem
Aminoglikozydy Jeśli streptomycyna jest stosowana przez długi czas w leczeniu gruźlicy, może wpływać na słuch matki. Dlatego streptomycyna jest przeciwwskazana (oprócz izoniazydu). Nie należy podawać etambutolu ani rifampicyny.
Cefalosporyny Cefalosporyny pierwszej i drugiej generacji (np. cefalotyna, cefazolina czy cefoksytyna) są w dużej mierze pozbawione ryzyka. Nowsze cefalosporyny, takie jak moksalaktam, cefotaksym czy cefoperazon nie zostały jeszcze wystarczająco zbadane.
Chlorampehenicol Wątroba noworodka nie jest w stanie przetworzyć tej substancji, co może prowadzić do zapaści krążeniowej.
Etambutol Nie jest znane toksyczne działanie na matkę lub dziecko, ale nie wiadomo jeszcze zbyt wiele o tej substancji.
Isoniazid Izoniazyd nadaje się do leczenia czynnej gruźlicy, ale nie należy stosować chemoprofilaktyki.
Pirymetamina Substancja ta może zaszkodzić dziecku w pierwszym trymestrze i w mniejszym stopniu w drugim trymestrze.
Rifampicyna Potencjalnie teratogenna lub cytotoksyczna* (Niebezpieczeństwo nie zostało udowodnione, ale niewiele wiadomo o tej substancji, obserwowano deformacje rąk i nóg dziecka. Nie wiadomo, czy substancja ta jest za to odpowiedzialna).
Sulfonamidy Sulfonamidy są szkodliwe w fazie prenatalnej. Wątroba noworodka nie jest w stanie przetworzyć tej substancji.
Tetracykliny Jeśli tetracykliny są podawane w ostatnim trymestrze ciąży, u matki może dojść do zapalenia wątroby. Ponadto barwią i deformują zęby dziecka.
Trimetoprim-sulfametoksazol Może zwiększać anemię

Artykuły powiązane