Niedobór jodu w ciąży: co możesz zrobić

Niedobór jodu w ciąży sprzyja poronieniom, zaburzeniom wzrostu i rozwoju. W czasie ciąży występuje zwiększone zapotrzebowanie na jod. Zalecane jest przyjmowanie suplementów diety, aby zapewnić odpowiednio wysokie spożycie jodu. Niedobór jodu to objaw niedoboru, który …

Niedobór jodu w ciąży: co możesz zrobić

Jodmangel während der Schwangerschaft
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. W czasie ciąży
  6. »
  7. Niedobór jodu w ciąży: co możesz zrobić
  • Niedobór jodu w ciąży sprzyja poronieniom, zaburzeniom wzrostu i rozwoju.
  • W czasie ciąży występuje zwiększone zapotrzebowanie na jod.
  • Zalecane jest przyjmowanie suplementów diety, aby zapewnić odpowiednio wysokie spożycie jodu.

Niedobór jodu to objaw niedoboru, który – w czasie ciąży i karmienia piersią – może mieć tragiczne konsekwencje dla Twojego dziecka. Być może jesteś jedną z 390 milionów osób, które już przed ciążą cierpiały na niedobór jodu. Ponieważ w czasie ciąży zapotrzebowanie wzrasta, narażasz zdrowy rozwój swojego dziecka – bez tabletek wyrównujących niedobór.

1. jod jest pierwiastkiem śladowym, którego organizm nie wytwarza

Jod należy do kategorii pierwiastków śladowych. Jest niezbędny dla ludzkiego organizmu i musi być dostarczany z zewnątrz. Organizm ludzki nie potrafi sam wytwarzać jodu. Ważne jest, aby organizm był w stanie produkować hormony tarczycy. Są one niezbędne, aby móc optymalnie przeprowadzać procesy metaboliczne.

Jeśli zawartość jodu nie jest prawidłowa, może to prowadzić do chorób, takich jak choroby mięśni, układu nerwowego, krążenia, serca i metabolizmu.

Na pytanie „czy trzeba przyjmować jod” nie może być jednoznacznego zalecenia. O tym, ile jodu potrzebuje organizm, decyduje przecież indywidualne zapotrzebowanie. Szczególnie w okresie ciąży zapotrzebowanie to jest znacznie zwiększone.

2. niedobór jodu w czasie ciąży: zapotrzebowanie jest znacznie większe.

Kobiety w ciąży potrzebują więcej jodu z dwóch powodów.

  • Po pierwsze, muszą produkować więcej własnych hormonów tarczycy.
  • a po drugie, trzeba też dostarczyć jodu nienarodzonemu dziecku.

Odpowiedź na pytanie, kiedy wzrasta zapotrzebowanie jest zaskakująca: zapotrzebowanie na jod ujawnia się już w 12 tygodniu ciąży. W tym czasie tarczyca zarodka zaczyna pracować. Ale to działa tylko wtedy, gdy przyjmujesz wystarczającą ilość jodu dla siebie i dziecka. Musisz zadbać o swoje dziecko podczas ciąży i późniejszej fazy karmienia piersią.

Prognoza: Jeśli karmisz swoje dziecko kaszką, powinnaś upewnić się, że kaszka, którą kupujesz, zawiera jod. Jeśli tak nie jest, zalecana jest suplementacja jodu za pomocą leków. Porozmawiaj na ten temat ze swoim pediatrą.

2.1 Kiedy mówimy o niedoborze jodu w czasie ciąży? Są to zalecane wartości orientacyjne:

Grupa osób. Zapotrzebowanie na dzień
Kobiety w ciąży 230 mikrogramów dziennie
Karmienie piersią 260 mikrogramów dziennie
Niemowlęta (4 do 12 miesięcy) 80 mikrogramów dziennie
Niemowlęta (0 do 4 miesięcy) 40 mikrogramów dziennie

Lekarz może dowiedzieć się, ile jodu jest w Twoim organizmie, wykonując test hormonalny.

3. objawy niedoboru jodu mogą być namacalne i widoczne

Obszar dystrybucji

Chociaż według Światowej Organizacji Zdrowia Europa nie jest już obszarem niedoboru jodu, tylko tutaj na ten niedobór cierpi już 390 milionów ludzi. Na całym świecie na niedobór jodu cierpi około dwóch miliardów ludzi.

Istnieje wiele objawów, które mogą wskazywać na niedobór jodu. Wypadanie włosów i zmiany skórne, podatność na infekcje, obniżona wydajność, zaburzenia snu, uczucie zimna, problemy z trawieniem, słaba koncentracja i zmęczenie mogą wskazywać na niedobór jodu – w czasie ciąży lub nawet przed nią.

Jeśli już przed ciążą cierpiałaś na niedobór jodu, w czasie ciąży objawy i niedobór znacznie się nasilą, ponieważ Twoje nienarodzone dziecko teraz również chce być zaopatrywane w jod.

Inne objawy, które mogą wskazywać na niedobór jodu, można odczuć, a może nawet zobaczyć. Są to głównie objawy w okolicy szyi – większy obwód szyi, zmiany w żyłach na szyi, uczucie ciasnoty na szyi oraz trudności w przełykaniu i oddychaniu.

4. niedobór jodu w ciąży i jego konsekwencje dla nienarodzonego dziecka

Jodmangel gefährdet das Baby
Jeśli cierpisz na niedobór jodu, zagrażasz zdrowemu rozwojowi swojego dziecka.

Niedobór jodu w ciąży jest zdradliwy, ponieważ jego konsekwencje mogą być fatalne. Jeśli sama cierpisz na niedobór jodu w czasie ciąży, Twoje dziecko również nie będzie odpowiednio zaopatrzone.

Jeśli nie przyjmowałaś jodu, takie mogą być konsekwencje:

  • Wzrost ryzyka przedwczesnego porodu.
  • Zaburzenia wzrostu w dojrzewaniu płuc (szczególnie u wcześniaków) i we wzroście kości.
  • Zaburzenia rozwojowe w rozwoju mózgu (zmniejszenie inteligencji) i niedoczynności tarczycy (wole noworodkowe).
  • Późne skutki u noworodków: Wady słuchu, zaburzony rozwój poznawczy/dojrzewanie mózgu, zahamowanie wzrostu, zespół zaburzeń oddychania, słabe dojrzewanie wola.

4.1 Niedobór jodu ma również konsekwencje dla młodzieży i dorosłych

Młodzież, która w dzieciństwie była niedostatecznie zaopatrywana w jod, często cierpi na wole lub ma problemy z pamięcią i uczeniem się z powodu zaburzonej pracy mózgu. Są bardziej narażone na rozwój miażdżycy i zmian w tarczycy.

Wadliwa funkcja tarczycy jest konsekwencją, z którą borykają się dorośli z niedoborem jodu. Często cierpią one na niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Może to czasem prowadzić do problemów z płodnością. Często dysfunkcja tarczycy jest wywołana przez nieprawidłowości w ciśnieniu krwi, czyli zbyt wysokie ciśnienie krwi dosłownie wywiera nacisk na tarczycę. Częstym następstwem jest również wole.

5. Pokarmy mogą pomóc tylko w ograniczonym stopniu przy niedoborze jodu w ciąży

Nahrungsergänzungsmittel gegen Jodmangel
Niedobór jodu praktycznie nie może być wyrównany przez zdrową dietę. Zamiast tego pomóc mogą suplementy diety
.

Zrównoważona dieta jest zasadniczo ważna dla Ciebie i Twojego dziecka podczas ciąży i karmienia piersią. Jeśli chciałabyś przeciwdziałać niedoborowi jodu w czasie ciąży, możesz zastosować

  • dwa razy w tygodniu ryby morskie (dorsz, łupacz, gładzica, czarniak),
  • codziennie produkty mleczne,
  • sól jodowaną jako przyprawę oraz
  • pokarmy zawierające jod (wędliny, sery, chleb, pieczywo).

Mimo celowo bogatej w jod diety, jako kobieta w ciąży rzadko możesz pokryć swoje dzienne zapotrzebowanie. Z reguły dodaje się 150 do 200 mikrogramów poprzez tabletki. To, co jesz, może co najwyżej zminimalizować tę zawartość jodu w formie tabletek.

Uwaga: Pomimo celowo bogatej w jod diety, zwykle nie można zapobiec niedoborowi jodu podczas ciąży. Aby zapobiec wspomnianym już konsekwencjom, sensowne jest przyjmowanie tabletek z jodem po konsultacji z lekarzem.

6 Powszechne jest przyjmowanie tabletek jodowych w czasie ciąży.

Większość kobiet w ciąży polega na suplementach jodu, aby zapewnić sobie i swojemu nienarodzonemu dziecku najlepszą możliwą opiekę. Tabletki jodowe są zwykle przepisywane w tym celu. Jednak kobieta w ciąży ma kontakt z maścią zawierającą jod tylko wtedy, gdy zdecydowała się na cesarskie cięcie. Jod w postaci płynnej służy jako środek antyseptyczny.

Artykuły powiązane