- Leczenie rozszczepu podniebienia rozpoczyna się zwykle w pierwszych dniach po urodzeniu.
- Operacja odbywa się zazwyczaj w wieku około jednego roku.
- Terapia powinna odbywać się w ośrodku, który specjalizuje się w tej wadzie.
Wielu przyszłych rodziców dowiaduje się w czasie ciąży: nasze dziecko będzie miało rozszczep podniebienia. Napełnia to zaniepokojonych rodziców. Pojawia się wiele pytań, na które odpowiada ten artykuł: Jakie są przyczyny rozszczepu podniebienia i jakie są objawy ? Na czym polega diagnostyka i terapia? Kiedy odbywa się operacja?
Spis treści
1. rozszczep podniebienia: Definicja i postacie
Rozszczep podniebienia może wystąpić u noworodka lub niemowlęcia. Termin rozszczep podniebienia nie jest całkowicie jasny z medycznego punktu widzenia. Wynika to z faktu, że w większości przypadków w tej wadzie wrodzonej podniebienie, wargi i szczęka nie są całkowicie zlepione, ale mają otwarty rozszczep. Tak jest w przypadku połowy dzieci dotkniętych tą wadą. Istnieje również mniejsza odmiana tej wady, a mianowicie bez rozszczepu podniebienia. W takich przypadkach szczęka i wargi wykazują otwarty rozszczep (co piąte dotknięte dziecko). Około 30 procent dotkniętych dzieci ma tylko rozszczep podniebienia (bez warg i szczęki).
Około 0,2 procent wszystkich europejskich dzieci rodzi się z jakąś formą rozszczepu podniebienia. Chłopcy są około 1,5 razy bardziej narażeni na tę deformację niż dziewczynki.
2. przyczyny rozszczepu podniebienia
Przyjmuje się, że ta wada rozwojowa u noworodków jest przynajmniej częściowo spowodowana wpływami genetycznymi. Jest więc dziedziczna, co zalicza się do wpływów wewnętrznych. Nie jest za to odpowiedzialny jeden gen, ale kilka. Dlatego mówi się również o poligenii lub przyczynie poligenicznej. Jeśli jeden lub więcej krewnych ma rozszczep podniebienia, zwiększa to ryzyko, że dziecko również go będzie miało.
Istnieją jednak również wpływy zewnętrzne (egzogenne), które podejrzewa się o bycie przyczyną:
- Narażenie na promieniowanie (np. promieniowanie rentgenowskie lub gamma)
- Spożywaniealkoholu lub używanie tytoniu przez matkę w czasie ciąży
- Zakażenia wirusami w czasie ciąży (np. różyczka)
- Znaczny stres psychiczny lub fizyczny przyszłej matki w ciąży
- Substancje chemiczne i leki (np. hydantoina, lek na epilepsję)
3. objawy rozszczepu podniebienia
Rozszczep podniebienia u noworodków powoduje charakterystyczne objawy i problemy. Ich nasilenie zależy jednak od dokładnej postaci (otwarte górne wargi? otwarta szczęka? otwarte podniebienie?) oraz od stopnia zaawansowania wady.
Otwarte rozszczepy na górnej wardze stanowią głównie problem estetyczny. Jeśli jednak rozszczep podniebienia jest większy, może to oznaczać, że obszary dla nosa i ust nie są prawidłowo oddzielone. Wówczas również mięśnie wokół warg i podniebienia miękkiego mogą być zaburzone w swojej funkcji. Jeśli terapia nie jest prowadzona konsekwentnie, istnieje ryzyko wystąpienia problemów związanych z następującymi funkcjami:
- Rozwój mowy i języka
- przyjmowanie pokarmu, żucie
- Mimika twarzy
- Rozwój zębów
- Oddychanie
- Słuch
- Wzrost szczęki i twarzy
Problemy z mową występują ze względu na trudności w formowaniu dźwięków wynikające z wady rozwojowej. Jeśli ucho środkowe nie jest w pełni wentylowane, możliwe są powtarzające się infekcje ucha środkowego. Mogą one prowadzić do upośledzenia słuchu. Może to mieć również negatywny wpływ na rozwój mowy.
Istnieje zespół, który jest szczególną formą malformacji. Nazywa się on zespołem Van der Woudego. W tym zespole na dolnej wardze pojawiają się jednocześnie okrągłe dołeczki. Możliwe jest również wystąpienie obustronnego rozszczepu podniebienia.
4. diagnostyka rozszczepu podniebienia
Diagnozę rozszczepu podniebienia stawia się w dwóch etapach: przed urodzeniem i u noworodka.
-
Ustawowe badania przesiewowe z użyciem USG w ciąży wykonywane są w określonych terminach. Drugi z nich to okolice 20 tygodnia ciąży. Wtedy można już wykryć rozszczep podniebienia. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy dziecko znajduje się w odpowiedniej pozycji.
- Gdy dziecko się urodzi, rozszczep podniebienia zwykle widać na pierwszy rzut oka. Jeśli jednak jest to rozszczep podniebienia z prawidłową błoną śluzową, potrzebna jest doświadczona diagnostyka. W rzadkich przypadkach u dotkniętego chorobą dziecka występują inne wady rozwojowe, np. w okolicy nerek lub serca. Dlatego należy wykonać sonografię nerek, aby uzyskać ich obrazy. Ważne jest również wykonanie badania EKG.
Uwaga: W rzadkich przypadkach u chorego dziecka występują inne wady rozwojowe, np. w okolicy nerek lub serca. Dlatego należy wykonać sonografię nerek, aby uzyskać ich zdjęcia. Ważne jest również wykonanie badania EKG.
5. Leczenie: cele i ośrodki
Zasadniczo leczenie rozszczepu podniebienia ma dwa cele:
- Należy umożliwić normalny wygląd twarzy.
- Funkcje w zakresie mówienia, słyszenia, jedzenia, picia i oddychania powinny działać jak najlepiej. Dalszy rozwój dziecka powinien przebiegać w miarę możliwości bez kolejnych problemów.
-
.
Terapia powinna odbywać się w ośrodku, który specjalizuje się w rozszczepie podniebienia. Tam pod jednym adresem znajdziecie Państwo następujących specjalistów:
- Pediatrzy
- Ortodonci
- Foniatrzy (zajmują się zaburzeniami mowy i słuchu)
- terapeuci mowy (którzy ćwiczą z dzieckiem mówienie)
- Chirurdzy jamy ustnej i szczękowej
- Psychologowie
6. przebieg leczenia
Jeśli podniebienie twarde i miękkie wykazują rozszczep otwarty, leczenie rozpoczyna się stosunkowo szybko po urodzeniu.
Z wycisku górnej szczęki wykonuje się płytkę pod niebienną. Lekarz umieszcza ją wewnątrz ust przed pierwszym karmieniem piersią. Płytka umożliwia oddzielenie nosa od ust. Ułatwia ona również picie. Dzięki temu język może lepiej funkcjonować. Wzrost podniebienia i szczęki jest lepszy.
Rozszczep podniebienia powinien być zwykle operowany nieco po roku życia, bo wtedy maluchy zaczynają mówić. Problem w tym, że rozszczep podniebienia może utrudniać rozwój mowy. Jednocześnie zbyt wcześnie osadzona blizna źle wpływa na wzrost.
Operacje mogą być konieczne jeszcze później, zwłaszcza zabiegi estetyczne. Należą do nich wydłużenie warg lub wydłużenie mostka nosowego.
. Jeśli grzbiet zębodołu nadal musi być zamknięty przez operację, to zwykle robi się to w wieku 9 lat.
Lekarze mogą umieścić rurkę tympanostomijną w uchu, aby zapewnić odpowiednią wentylację ucha środkowego.
Istnieją specjalne smoczki i smoczki do picia dla dzieci z rozszczepem podniebienia. Są one dostępne w aptekach. Pomocne w znalezieniu podobnie myślących osób może być Stowarzyszenie Samopomocy dla Malformacji Wargowo-Podniebiennych e.V.