Baby Blues: wszystko o płaczących dniach po porodzie

Przez cały okres ciąży przyszli rodzice gorączkowo oczekują momentu, w którym ich dziecko wreszcie ujrzy światło dzienne. Jednak w pierwszych godzinach i dniach organizm jest zalewany taką ilością hormonów, że zamiast czystej radości mogą pojawić …

Baby Blues: wszystko o płaczących dniach po porodzie

baby blues
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. Po ciąży
  6. »
  7. Baby Blues: wszystko o płaczących dniach po porodzie
Dlaczego po porodzie uczucia ulegają wahaniom?

Po urodzeniu dziecka organizm kobiety szybko dostosowuje się tak, że następuje spadek hormonów. Znacznie mniejsze stężenie hormonów progesteronu i estrogenu ma silny wpływ na stan ducha kobiety. Jednak zazwyczaj wystarczy kilka dni, aby poziom hormonów ponownie się uregulował.

Jaka jest różnica między baby blues a depresją poporodową?

Baby blues jest całkowicie naturalną reakcją na zmiany hormonalne. Nie wymaga specjalnego leczenia i najpóźniej po 10 dniach objawy ustępują. Depresja poporodowa jest natomiast poważniejsza i w zależności od przypadku powinna być leczona ambulatoryjnie lub stacjonarnie.

Jak rodzice mogą najlepiej przetrwać baby blues?

Aby móc dostosować się do nowej sytuacji, potrzebujesz trochę czasu i odpoczynku. Spędzaj dużo czasu z dzieckiem, abyście mogli nawiązać więź. Wielu rodzicom pomaga również to, że mogą porozmawiać o swoich uczuciach z zaufaną osobą.

Przez cały okres ciąży przyszli rodzice gorączkowo oczekują momentu, w którym ich dziecko wreszcie ujrzy światło dzienne. Jednak w pierwszych godzinach i dniach organizm jest zalewany taką ilością hormonów, że zamiast czystej radości mogą pojawić się ogromne wahania emocjonalne, znane również jako baby blues.

W tym artykule wyjaśniamy różnicę między baby blues a depresją poporodową i opowiadamy, skąd bierze się ten emocjonalny chaos. Ponadto damy Ci wskazówki dotyczące najlepszych środków zaradczych, które możesz podjąć, aby przejść przez wahania emocjonalne.
[button]Kupuj literaturę rozrywkową na ten temat bezpośrednio online[/button]

1. baby blues zamiast matczynego szczęścia – kiedy uczucia i hormony szaleją

Blues ciążowy
Oprócz baby blues istnieje również pregnancy blues, który pojawia się jeszcze przed porodem. Dotknięte nim kobiety czują się wzdęte, nieatrakcyjne i przytłoczone wszystkimi przygotowaniami. Sprawdzonym antidotum jest sport, masaże i relaks. Spotkaj się z przyjaciółmi, spędź dużo czasu z partnerem i zostań spokojnie na kanapie lub w łóżku na cały dzień.

Tuż przed porodem przyszli rodzice są zwykle niesamowicie podekscytowani i pełni oczekiwania, że już niedługo wreszcie będą mogli trzymać swoje dziecko w ramionach. Wyobrażają sobie, że na widok swojego dziecka porwie ich fala szczęścia i to szczęście jest doskonałe.

Tym większe rozczarowanie, gdy zamiast uczucia szczęścia pojawiają się lęki, zmartwienia i nadmierne wymagania. Zastanawiają się, kiedy skończy się ten emocjonalny chaos i pojawi się radość.

Około 80% nowych matek cierpi na baby blues w pierwszych dniach po porodzie, które są również odpowiednio nazywane dniami płaczu. Z definicji jest to wrażliwość psychiczna, która pojawia się u matki po urodzeniu dziecka.

Wiele matek jest niepocieszonych, kiedy nie odczuwają wszechogarniającego szczęścia, jak miały nadzieję, ale smutek i odrzucenie. Poród musi być najpierw przetworzony psychicznie. Szczególnie po cesarskim cięciu wiele matek obwinia siebie. Jednak te uczucia są częścią naturalnego procesu porodu.

Podczas ciąży stężenie obu hormonów estrogenu i progesteronu jest szczególnie wysokie. Po porodzie jednak gwałtownie spada, co ma szczególnie negatywny wpływ na nastrój.

Stan emocjonalny kobiety jest w tym momencie tak niestabilny, że czuje się ona przytłoczona każdym drobiazgiem i zaczyna płakać. Do tego dochodzi wyczerpanie, brak snu i świadomość, że jest odpowiedzialna za żywą istotę. Gdy tylko jednak równowaga hormonalna się ureguluje, objawy szybko ustępują. Czas trwania baby bluesa nie jest zwykle dłuższy niż 7 do 10 dni.

2 Baby blues czy depresja poporodowa – oto różnice

junge mutter leidet unter einer wochenbettdepression
W przypadku uporczywego odrzucenia, ataków paniki czy nawet myśli samobójczych należy oddać się w ręce specjalistów.

Choć baby blues często nazywany jest postpartum blues, istnieje istotna różnica z depresją poporodową, zwaną też depresją poporodową (PPD). Jedyne, co je łączy, to fakt, że są to wahania nastroju, które występują w okresie połogu.

Depresja poporodowa objawia się między innymi następującymi symptomami:

  • permanentny smutek
  • skrajne zmęczenie
  • brak radości
  • zaburzenia snu
  • przesadne zmartwienia i lęki
  • ataki paniki
  • agresja
  • palpitacje serca
  • częsty i uporczywy płacz
  • myśli samobójcze

Istnieją również różnice w czasie trwania baby blues i depresji poporodowej. Podczas gdy objawy baby blues trwają tylko kilka dni, wahania nastroju w depresji poporodowej nie ustają i trwają nawet do sześciu miesięcy.

W przeciwieństwie do baby blues, depresja poporodowa również wymaga leczenia. Jeśli czujesz, że Ty lub Twój partner cierpicie na depresję poporodową, zdecydowanie powinniście skorzystać z pomocy.

Według danych Niemieckiego Stowarzyszenia Diabetyków do 15% młodych matek w Niemczech cierpi na depresję poporodową. W najgorszym przypadku może to prowadzić do długotrwałej depresji i problemów z przywiązaniem do dziecka. Według nowego meta-badania, kobiety z cukrzycą ciążową są dotknięte tym problemem znacznie częściej.

W tym filmie możesz zobaczyć,co pomaga w depresji poporodowej:

3. mężczyźni też mogą cierpieć na baby blues

vater leidet unter baby blues
Nie tylko kobiety, ale i mężczyźni mogą na krótko osunąć się w psychiczny dół.

Chociaż baby blues jest zjawiskiem psychologicznym, które dotyka przede wszystkim matkę dziecka, doświadczenie pokazuje, że również mężczyźni mogą być dotknięci takimi wahaniami emocjonalnymi.

Choć wahania emocjonalne w tym przypadku nie wynikają ze spadku hormonów, ojciec również musi zmagać się z uczuciem przytłoczenia i bezsilności. Po urodzeniu dziecka nie tylko matka, ale także ojciec zdaje sobie sprawę, że rozpoczyna się nowy etap życia, w którym odpowiedzialność za żywą istotę jest w centrum uwagi.

Mężczyźni czują się czasem bezradni i całkowicie przytłoczeni całą sytuacją. Obce otoczenie szpitala może potęgować dyskomfort fizyczny i emocjonalny.

4. Środki na wyjście z niskiego nastroju

junge mutter haelt ihr baby fest im arm
Aby złagodzić wahania nastroju, należy zbudować bliską więź z dzieckiem.

Narodziny dziecka nadają życiu zupełnie nowe znaczenie, do którego zarówno matki, jak i ojcowie muszą się przyzwyczaić. Ten proces wymaga trochę czasu. Pozwól sobie na odpowiednią ilość odpoczynku i snu. Po około tygodniu większość rodziców czuje się znowu znacznie lepiej.

Ponieważ baby blues nie jest chorobą, nie trzeba go leczyć. Ważne jest, aby dać upust swoim uczuciom i obawom. Porozmawiaj z partnerem lub bliską osobą o tym, jak się czujesz i co Cię najbardziej niepokoi. Jest to najlepszy sposób na złagodzenie obaw o przyszłość.

Upewnij się również, że w pierwszych dniach po porodzie jak najwięcej odpoczywasz i że możesz spędzać dużo czasu z dzieckiem. Zbuduj silną więź, aby po jakimś czasie pozytywne uczucia wzięły górę. W tej sytuacji nie bój się odłożyć wizyty na kilka dni później.

W celu złagodzenia wahań nastroju można również stosować leki homeopatyczne. Jednak działanie takich środków jest wciąż kontrowersyjne.

Rada: Położne i lekarze doskonale wiedzą, jak czuje się matka lub ojciec po urodzeniu pierwszego dziecka. Dlatego nie krępuj się mówić otwarcie o tym, jak przebiega Twoje życie uczuciowe.

5. zabawne książki, które pomogą Ci zobaczyć czas baby blues w znacznie bardziej zrelaksowany sposób

Bestseller No. 3
Baby Blues
  • Albert, Elisa (Author)

Artykuły powiązane