Odpieluchowanie u niemowląt: Jak leczyć odpieluchowanie

Skóra pupy dziecka jest jeszcze bardzo delikatna i miękka, a przez to bardzo wrażliwa. Ponieważ dzieci noszą pieluszkę przez cały dzień, do skóry dociera dużo wilgoci, ale bardzo mało powietrza. Może to prowadzić do powstania …

Odpieluchowanie u niemowląt: Jak leczyć odpieluchowanie

windelausschlag
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. Po ciąży
  6. »
  7. Odpieluchowanie u niemowląt: Jak leczyć odpieluchowanie
Co to jest wysypka pieluszkowa?

Wysypka pieluszkowa to obolała, czerwona skóra w okolicy pieluszki. Ta choroba skóry często występuje u dzieci w pierwszym roku życia.

Jakie są przyczyny wysypki pieluszkowej?

W większości przypadków za wysypkę pieluszkową odpowiada wilgoć i wilgotność w okolicy pieluszki. Innymi przyczynami może być odżywianie, biegunka lub ząbkowanie. Tylko w bardzo rzadkich przypadkach wysypka pojawia się w wyniku poważnej choroby.

Jak można leczyć wysypkę pieluszkową?

W większości przypadków wysypka ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni. Należy regularnie zmieniać pieluszki i dbać o to, aby skóra była jak najbardziej sucha. Dodatkowo możesz zastosować jakiś krem na rany. W przypadku infekcji grzybiczej lub bakteryjnej należy udać się do pediatry w celu leczenia.

Skóra pupy dziecka jest jeszcze bardzo delikatna i miękka, a przez to bardzo wrażliwa. Ponieważ dzieci noszą pieluszkę przez cały dzień, do skóry dociera dużo wilgoci, ale bardzo mało powietrza. Może to prowadzić do powstania odparzeń.

Wysypka pieluszkowa objawia się zwykle zaczerwienioną skórą w okolicy pieluszki. W tym artykule dowiesz się, jak rozwija się ta wysypka i jak najlepiej ją leczyć. Otrzymasz również wskazówki, jak uniknąć bolesnej pupy.

[button]Dalsze lektury na temat pielęgnacji dziecka[/button]

1. odparzenie pieluszkowe objawia się zaczerwienioną i podrażnioną skórą

baby mit windelausschlag
Jeśli dziecko cierpi na pieluszkowe zapalenie skóry, cała okolica pieluszki może być czerwona
.

W pierwszych tygodniach i miesiącach pupa dziecka musi wiele wytrzymać. Noszenie pieluszki oznacza, że skóra jest stale ciepła i wilgotna. Dodatkowo skóra ma stały kontakt z moczem i stolcem. W tej wilgoci bakterie i grzyby mogą się szczególnie dobrze rozprzestrzeniać.

Według badań, wysypka pieluszkowa, zwana również pieluszkowym zapaleniem skóry, jest jednym z najczęstszych problemów skórnych, które mogą wystąpić u niemowląt lub małych dzieci. Szacuje się, że co najmniej dwie trzecie wszystkich dzieci cierpi na taką wysypkę w trakcie swojego dzieciństwa. W większości przypadków pojawia się ona między 9. a 12. miesiącem życia.

Wysypkapieluszkowa charakteryzuje się następującymi objawami:

  • Zaczerwienienie skóry w okolicy pieluszkowej, czasem z krostkami, krostami lub strupkami.
  • Czerwone plamy z białymi kropkami
  • sączące, bolące miejsca
  • Swędzenie i ból
  • W rzadkich przypadkach, gorączka

Uwaga: Jeśli grzyb również się rozprzestrzenia, pęcherze i krosty przenoszą się na brzuch i uda. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie maści przeciwgrzybiczej.

2. Rozwój wysypki pieluszkowej może mieć różne przyczyny

Pieluszka jednorazowa a pieluszka z materiału

Opinie na temat używania pieluszek są różne. Podczas gdy jedni rodzice są jednoznacznie za pieluszkami jednorazowymi, inni opowiadają się za pieluszkami wielorazowymi z materiału. Według brytyjskich badań, przynajmniej bilans ekologiczny obu typów jest podobny.

Mimo że pieluszki stają się w dzisiejszych czasach coraz bardziej chłonne i przepuszczają powietrze, wiele dzieci nadal cierpi z powodu czerwonej i swędzącej skóry. Dzieje się tak głównie dlatego, że pewnego poziomu wilgoci po prostu nie da się uniknąć. Poza tym skóra dziecka jest jeszcze bardzo cienka i wrażliwa.

Oprócz ciągłego kontaktu z moczem i stolcem, za powstawanie odparzeń mogą odpowiadać także inne przyczyny:

  • Odżywianie: Wielu rodziców nie wie, że odżywianie może mieć również wpływ na rozwój wysypki pieluszkowej. Jeśli nastąpi zmiana w diecie, w międzyczasie mogą się również zmienić ruchy jelit, co z kolei może sprzyjać wysypce pieluszkowej. Karmienie owocami cytrusowymi lub pikantnymi potrawami może również powodować odleżyny.
  • Biegunka: Dzieci, które cierpią na biegunkę w międzyczasie, są również bardziej narażone na wysypkę pieluszkową. Dzieje się tak dlatego, że cienki stolec zawiera więcej wilgoci, jak również jest bardziej agresywny.
  • Ząbkowanie: Kiedy niemowlęta ząbkują, wpływa to na cały organizm. W rezultacie mogą pojawić się wysypki skórne, które również mogą prowadzić do pieluszkowego zapalenia skóry.
  • Nadwrażliwość na niektóre produkty pielęgnacyjne: Chociaż produkty pielęgnacyjne dla niemowląt powinny być szczególnie łagodne, to również one zawierają czasem wiele różnych substancji zapachowych i konserwantów. W zależności od tego, jak wrażliwa jest skóra dziecka, może ono reagować na nie wysypką. W przypadku wystąpienia takich reakcji alergicznych należy koniecznie zmienić produkty pielęgnacyjne.
  • Choroby: Różne choroby podstawowe również mogą być przyczyną wysypki pieluszkowej. Na przykład, jeśli dziecko cierpi na neurodermię lub łuszczycę, może to sprzyjać powstawaniu wysypki pieluszkowej. Osłabiony układ odpornościowy może również zwiększyć ryzyko rozwoju wysypki.

3. sposoby leczenia odpieluszkowego zapalenia skóry

Ale co pomaga, kiedy czerwone wysypki pieluszkowe rozprzestrzeniły się? Czy wizyta u pediatry jest konieczna, czy też mogę sama leczyć odpieluszkowe zapalenie skóry?

Istnieją różne sposoby leczenia wysypki pieluszkowej. Chcielibyśmy je Państwu przedstawić w dalszej części. W większości przypadków wystarcza leczenie dotkniętych obszarów skóry za pomocą prostych środków domowych.

Wskazówki i porady dotyczące leczenia obolałej pupy dziecka możesz poznać również w tym filmie:

3.1 Zwalczanie odparzeń pieluszkowych domowymi sposobami

baby ohne windel
Pozwól dziecku jak najczęściej bawić się bez pieluszki.

Gdy tylko zauważysz zaczerwienienie skóry dziecka, powinnaś działać jak najszybciej. Tylko w ten sposób można zapobiec rozprzestrzenianiu się odparzeń pieluszkowych i rozwojowi infekcji grzybami lub bakteriami.

Najważniejsze jest, aby pupa dziecka była sucha i czysta. W tym celu należy regularnie zmieniać dziecku pieluszki, czyli mniej więcej co dwie godziny. Do czyszczenia skóry należy używać tylko wody i unikać dodatków, takich jak mydła. Przed założeniem nowej pieluszki należy upewnić się, że skóra jest całkowicie sucha.

Istniejerównież specjalny krem chroniący rany, który można nakładać na zaczerwienioną skórę. Krem łagodzi skórę i tworzy warstwę ochronną, dzięki której skóra pozostaje sucha.

Rada: Pozwól, aby do pupy dziecka docierało jak najwięcej powietrza. Możesz na przykład pozwolić dziecku przez jakiś czas raczkować nago w mieszkaniu.

3.2 W przypadku długotrwałych objawów należy sięgnąć po leki

mutter reibt babypopo mit salbe ein
Jeśli objawy nie ulegają poprawie, możesz zastosować maści zawierające cynk
.

Jeśli zaczerwienienie jest szczególnie silne lub występuje na dużej powierzchni, należy jak najszybciej udać się do pediatry. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy dotknięte miejsca są również otwarte lub owrzodzone, a dziecko ma podwyższoną temperaturę.

Ale nawet jeśli objawy nie ustąpią po dwóch do trzech dni, warto skonsultować się z lekarzem. W przeciwnym razie ryzykujesz rozprzestrzenienie się wysypki pieluszkowej na całe ciało oraz infekcje bakteryjne lub grzybicze.

Lekarz może łatwo stwierdzić, czy na skórze znajdują się bakterie lub grzyby, pobierając wymaz. Aby mieć je pod kontrolą, podaje się odpowiednio leki przeciwgrzybicze lub antybiotyki. Jeśli nie można stwierdzić zarażenia, w większości przypadków wystarczy maść zawierająca cynk.

4 Zapobieganie odparzeniom pieluszkowym

vater wechselt windeln seines kindes
Wysypce można zapobiec, regularnie zmieniając pieluszki.

Boląca pupa jest nie tylko niekomfortowa, ale też czasem sprawia dziecku wiele bólu. Dlatego tak ważne jest, aby w miarę możliwości zapobiegać rozwojowi odparzeń pieluszkowych.

Poniższe środki zapobiegawcze okazały się szczególnie skuteczne:

  • Aby chronić skórę przed wilgocią, należy regularnie zmieniać pieluszki. Najlepiej robić to natychmiast, gdy pieluszka jest mokra lub zabrudzona.
  • Po każdym wypróżnieniu należy dokładnie oczyścić pupę dziecka. W razie potrzeby użyj wody i delikatnego mydła.
  • Nową pieluszkę zakładaj dopiero wtedy, gdy pupa jest naprawdę sucha.
  • Zwłaszcza w upalne dni upewnij się, że pieluszka nie jest zbyt ciasna, aby powietrze mogło dostatecznie krążyć.
  • Aby chronić skórę dziecka, możesz regularnie stosować specjalny krem ochronny.

5. Dalsze lektury na temat pielęgnacji niemowląt

Artykuły powiązane