Nietrzymanie moczu po porodzie

Kichanie, jogging lub po prostu kaszel mogą tak bardzo obciążyć dno miednicy po porodzie, że dziwna kropla moczu lub stolca spływa mimowolnie. Według statystyk, więcej kobiet czuje się w ten sposób po porodzie niż mogłoby …

Nietrzymanie moczu po porodzie

Manche leiden unter Inkontinenz nach der Geburt
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. Po ciąży
  6. »
  7. Nietrzymanie moczu po porodzie
  • Kichanie, jogging lub po prostu kaszel mogą tak bardzo obciążyć dno miednicy po porodzie, że dziwna kropla moczu lub stolca spływa mimowolnie. Według statystyk, więcej kobiet czuje się w ten sposób po porodzie niż mogłoby się wydawać.
  • Problem pojawia się, ponieważ tkanki i mięśnie macicy, które podtrzymują jelita i pęcherz, rozciągają się w czasie ciąży. To sprawia, że ciężarnej trudno jest ponownie prawidłowo zacisnąć mięśnie zwieracza.
  • Średnio jednak można pomóc nawet 95% osób dotkniętych tym problemem. Jeśli masz problemy z utrzymaniem moczu lub stolca po lochii, powinnaś porozmawiać o tym ze swoim ginekologiem.

1. nietrzymanie moczu po ciąży nie jest rzadkim problemem

Nie jesteś sama ze swoim problemem

Wiele kobiet dotkniętych tym problemem cierpi w milczeniu. Większość kobiet cierpiących na osłabienie pęcherza nie chce o tym mówić. Jednak osoby dotknięte tym problemem nie są w żadnym wypadku same ze swoim problemem. Około 25% wszystkich matek, które urodziły naturalnie, cierpi na nietrzymanie moczu w pierwszym roku.

Mimowolne oddawanie moczu, które często występuje w wyniku śmiechu, kichania lub ogólnie podczas uprawiania sportu, nazywane jest wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Około jedna trzecia wszystkich kobiet cierpi na ten problem po porodzie.

Bezpośrednio po porodzie prawie każda kobieta ma nawet problemy z oddawaniem moczu, ponieważ czucie w mięśniach dna miednicy musi się najpierw na nowo ułożyć. Aby jak najszybciej pozbyć się problemu, w większości placówek położniczych już w okresie połogu można wziąć udział w kursach gimnastyki dna miednicy.

Jeśli nietrzymanie moczu utrzymuje się dłużej niż krwawienie w okresie połogu, warto zmienić wkładki na specjalne wkładki dla słabego pęcherza, aby nietrzymanie moczu po ciąży było choć trochę znośniejsze.

2 Prawdopodobieństwo rozwoju wysiłkowego nietrzymania moczu zależy od przebiegu ciąży.

beckenbodenmuskulatur.
Ta ilustracja pokazuje, gdzie znajdują się mięśnie dna miednicy kobiety.

Jeśli już w pierwszym i drugim trymestrze ciąży kontrola nad pęcherzem nie zawsze jest zagwarantowana, to istnieje dość duże prawdopodobieństwo, że po porodzie pojawi się wysiłkowe nietrzymanie moczu. Prawdopodobieństwo to wzrasta również wtedy, gdy faza wydalania dziecka z organizmu jest bardzo długa lub nawet gdy do wspomagania porodu trzeba było użyć kleszczy.

Jeśli podczas porodu zastosowano znieczulenie zewnątrzoponowe lub rdzeniowe (znieczulenie miejscowe), trudno jest samodzielnie określić, kiedy konieczne jest pójście do toalety. Dzieje się tak dlatego, że czucie jest znacznie ograniczone i położna lub pielęgniarka muszą pomóc. Nie jest to jednak wysiłkowe nietrzymanie moczu, lecz skutki uboczne znieczulenia.

Nietrzymanie moczu po ciąży nie ma jasno określonego czasu trwania.

To, jak długo utrzymuje się nietrzymanie moczu po porodzie, różni się znacznie w zależności od kobiety. U jednej nie ma w ogóle nietrzymania moczu, a u innej może to być kwestia dni, tygodni, a nawet miesięcy. Bardzo rzadko zdarza się, aby był to problem długotrwały.

Rada: Jeśli nie ma poprawy do czasu pierwszej kontroli zdrowia po około 6 do 8 tygodniach, należy porozmawiać z lekarzem o tym problemie. To wysiłkowe nietrzymanie moczu może być zazwyczaj dobrze leczone i nie musi stać się częścią Twojego macierzyństwa, z którą musisz sobie radzić w dłuższej perspektywie.

Istnieje kilka sposobów na odzyskanie kontroli nad swoim dnem miednicy

beckenbodengymnastik
Możesz złagodzić lub zapobiec wysiłkowemu nietrzymaniu moczu wykonując ćwiczenia dna miednicy.

Regularne ćwiczenia dna miednicy są najlepszym sposobem na odzyskanie kontroli nad pęcherzem. Ćwiczenia te są również dobre jako środek zapobiegawczy, co zostało już udowodnione w różnych badaniach.

Aby osiągnąć maksymalny sukces z ćwiczeniami dna miednicy, należy je wykonywać regularnie dwa do trzech razy dziennie przez okres co najmniej trzech miesięcy. Ćwiczenia te można wykonywać zawsze i wszędzie. Jeżeli ćwiczenia dna miednicy zostaną przedwcześnie przerwane, osłabienie pęcherza może powrócić.

Ćwiczenia dna miednicy pomagają organizmowi w prawidłowej regeneracji. Ponadto, odzyskuje się czucie nad dnem miednicy i znów ma się pełną kontrolę nad pęcherzem. Więc im szybciej zaczniesz te ćwiczenia, tym większe są twoje szanse na szybki sukces.

Ćwiczenia dna miednicy są ważne, by uniknąć problemów, a nawet operacji. Oto krótki przewodnik, jak możesz wykonywać takie ćwiczenia:

  • Zrelaksowane oddychanie do brzucha
  • Podczas wydechu brzuch obniża się i w miarę jak to robisz, musisz napinać mięśnie dna miednicy, udając, że przerywasz strumień moczu lub wstrzymujesz gazy.
  • Powinno to spowodować zaciśnięcie okolic odbytu i pochwy.
  • Nie powinno to obejmować wstrzymywania oddechu ani wciągania brzucha.

Powinnaś wykonywać to lekkie ćwiczenie trzy razy dziennie po osiem do dziesięciu powtórzeń. Tutaj znajdziesz wyczerpujące instrukcje dotyczące ćwiczeń dna miednicy.

Kasa chorych pokryje koszty kursów gimnastyki postnatalnej dla każdej kobiety po ciąży. Jeśli na początku mięśnie nie mogą być napięte przez dłuższy czas, nie należy szaleć. Powolne zwiększanie czasów jest i tak bardziej wskazane. Zacznij od dwóch-trzech sekund napięcia i powoli zwiększaj.

5. Pęcherz może być trenowany również w inny sposób

Picie dużej ilości płynów może pomóc przywrócić do normy pęcherz, który został ściśnięty podczas ciąży. Zaleca się picie co najmniej dwóch litrów wody.

Przy tym staraj się jak najdłużej opierać pierwszej chęci oddania moczu. Oczywiście na początku jest to trudne i działa tylko przez krótki czas, ale poprawa przyjdzie szybko. W ten sposób można nauczyć pęcherz, że należy go opróżniać tylko wtedy, gdy jest naprawdę całkowicie pełny.

W tym czasie powinnaś całkowicie unikaćnapojów zawierających kofeinę. Dezorientują one pęcherz i utrudniają zaciskanie mięśni. Jeśli nie możesz kontrolować parcia na mocz, możesz mieć infekcję dróg moczowych. Możesz rozpoznać taką infekcję po następujących objawach:

  • Ból przy oddawaniu moczu
  • Mętny mocz
  • Nieprzyjemny zapach moczu
  • gorączka
  • zauważalnie częste wizyty w toalecie

Artykuły powiązane