Opieka nad dziećmi dla ojców: Twoje prawa i obowiązki

Prawo do opieki nad dzieckiem uprawnia ojca do podejmowania ważnych dla dziecka decyzji, a także do otrzymywania informacji w każdym miejscu. Nawet bez opieki ojciec ma prawo dostępu, które jest nawet regulowane przez prawo dla …

Opieka nad dziećmi dla ojców: Twoje prawa i obowiązki

Wenn Väter das Sorgerecht bekommen
  1. Magazyn
  2. »
  3. Rodzice
  4. »
  5. Opieka nad dziećmi dla ojców: Twoje prawa i obowiązki
  • Prawo do opieki nad dzieckiem uprawnia ojca do podejmowania ważnych dla dziecka decyzji, a także do otrzymywania informacji w każdym miejscu.
  • Nawet bez opieki ojciec ma prawo dostępu, które jest nawet regulowane przez prawo dla dobra dziecka.
  • W przypadku małżeństwa, opieka nad dzieckiem jest automatyczna po urodzeniu. W przypadku pary niezamężnej, ojciec musi najpierw złożyć wniosek o opiekę.

Opieka nad dziećmi dla ojców nie jest bez znaczenia nawet po rozwodzie lub separacji – zwłaszcza dla dziecka. Bez opieki ojciec nie może podejmować wielu decyzji lub mieć na nie wpływu, a w nagłych przypadkach (np. u lekarza) nie otrzymuje żadnych informacji.

W tym poradniku wyjaśniamy, jakie prawa i obowiązki wiążą się z opieką nad dzieckiem dla ojców i co oznacza prawo dostępu do dziecka w przypadku braku opieki.

1. opieka dla ojców nie zawsze jest automatyczna

Jeśli w chwili narodzin dziecka para nie jest ze sobą w związku małżeńskim, ojcowie nie mają automatycznie prawa do opieki nad dzieckiem. Jeśli ojciec chce ubiegać się o opiekę, należy wypełnić oświadczenie o sprawowaniu opieki. Jeśli natomiast para pozostaje w związku małżeńskim, opieka nad dzieckiem przechodzi automatycznie na ojca lub małżonka.

Zalety ubiegania się o opiekę nad dzieckiem dla ojców:

  • Rodzice mogą podejmować wspólne decyzje (zwłaszcza jeśli dziecko jest poważnie chore, może to być pomocne).
  • Oboje rodzice otrzymują informacje, jeśli coś miałoby być nie tak z dzieckiem (szkoła, lekarze itp.).
  • Nawet po rozwodzie ojciec jest nadal obecny i odpowiedzialny za swoje dziecko (co daje wielu dzieciom poczucie bezpieczeństwa).

2. prawo dostępu nie musi być sprzeczne z prawem do opieki nad dzieckiem dla ojców.

Co oznacza prawo dostępu?

Prawo dostępu oznacza, że ojciec (lub matka) pozbawiony opieki może nadal widywać dziecko i mieć z nim kontakt.

Jeśli na przykład kobieta otrzymała wyłączną opiekę nad dzieckiem, ojciec może nadal mieć prawo dostępu. Ponieważ leży to w najlepszym interesie dziecka, prawo przewiduje nawet prawo do odwiedzin lub spędzania czasu z dzieckiem przez ojca. Jeżeli nie ma przeciwwskazań, powinno to być również w interesie matki.

Szanse na to, że ojciec będzie mógł skutecznie pozwać o swoje prawo do kontaktów z dzieckiem bez zgody matki, np. po separacji w Niemczech, są więc wysokie.

Prawo do kontaktów z dzieckiem Prawo do opieki nad dzieckiem
Istnieje prawo do kontaktu z dzieckiem, ale nie można podejmować ważnych decyzji (np. wybór szkoły). Pozwala na podejmowanie wszystkich decyzji za dziecko.
Niestety, prawo dostępu oznacza również, że osoba ta nie otrzymuje żadnych informacji (na przykład o lekarzach). W przypadku małoletniego dziecka opiekun otrzymuje pełne prawo do informacji.

3. wspólna opieka oznacza, że oboje rodzice muszą w równym stopniu dbać o dziecko – także finansowo.

kleines maedchen spielt mit vater
Jeśli rodzice dzielą się opieką, dzieci są często szczęśliwsze.

Jeśli nie ma wspólnej opieki nad dzieckiem, ale wspólna opieka nad nim, rodzice muszą rozważyć pewne kwestie. Na przykład istnieje opcja modelu naprzemiennego. Oboje rodzice mają taką samą odpowiedzialność, obowiązki, a także prawa. Dziecko mieszka na przemian z matką i ojcem przez ten sam okres czasu.

Zalety i wady modelu naprzemiennego

  • Oboje mają takie same prawa do załatwiania spraw z dzieckiem, ale także do otrzymywania informacji (np. szkoła, lekarz).
  • Kontakty społeczne mogą być wspierane przez oboje rodziców w równym stopniu, nawet jeśli niezależnie od siebie.
  • W ten sposób nawet dziecko urodzone poza małżeństwem nie doświadcza porzucenia przez ojca, ale może cieszyć się swoim dzieciństwem z obojgiem rodziców.
  • Często osobom samotnym łatwiej jest stanąć na nogi zawodowe po urodzeniu dziecka, jeśli nie jest konieczna wszechstronna opieka nad dzieckiem.
  • Jeśli jedno z rodziców chce mieszkać za granicą, wspólna opieka nad dzieckiem może być bardzo trudna (w zasadzie przy przeprowadzce do odległych miast).
  • Jeśli jeden z partnerów nie sprawuje opieki nad dzieckiem, to często dopiero z pomocą prawnika można ubiegać się o wyłączną opiekę dla ojca.
  • Wymaga jasnych zobowiązań obojga rodziców do przestrzegania uzgodnionych ustaleń.

4. W razie różnic między rodzicami w razie potrzeby pomoc sądu rodzinnego i urzędu ds. młodzieży.

Jeśli jedno z rodziców chce odebrać opiekę drugiemu, powody tego muszą być bardzo jasne i wymuszone wnioskiem do sądu rodzinnego. Obowiązki par nie będących małżeństwami, które mają wspólną opiekę nad dzieckiem są identyczne jak w przypadku małżeństw. W przypadku sporów dotyczących wychowania, edukacji czy kosztownych zakupów i prawa do zamieszkania, często pomóc może tylko sąd rodzinny. Decyzje są zawsze podejmowane na korzyść dziecka.

Wskazówka: Jeśli para jest niezamężna i odmawia sobie wzajemnej pomocy, to np. urząd ds. młodzieży może często pośredniczyć i interweniować ze wsparciem.

5 Ważne pytania i odpowiedzi

Ojciec bez opieki: Co wolno mu robić?

vater spielt mit tochter
Nawet bez opieki ojciec ma prawo widywać swoje dziecko – sprzyja to nie tylko budowaniu więzi, ale często także rozwojowi społecznemu.

Jeśli poprzez wspólną opiekę nad dzieckiem nie ma praw dla ojca, to i tak przysługuje mu prawo do kontaktów z dzieckiem. Oczywiście jest on również prawnie zobowiązany do płacenia alimentów. Ojciec bez opieki, ale z prawem dostępu może również decydować o tym, co dziecko je, bawi się lub spotyka w czasie, gdy jest z nim.

Dozwolone są również zdjęcia dziecka, pod warunkiem, że nie będą one wykorzystywane publicznie.

Czego nie wolno robić ojcu bez opieki?

Obecnie wiadomo, jakie prawa ma ojciec bez opieki. Ale prawa te mają swoje granice: na przykład ojciec nie może odmówić dziecku kontaktu z matką lub w ogóle zabrać dziecka ze sobą na wakacje lub za granicę bez zgody matki.

Jak często widywać dziecko bez opieki, ale z prawem dostępu?

Mann in der kueche beim einraeumen
To, jak często ojciec ma prawo widywać się z dzieckiem, nie jest nakazane, ale jeśli chce się z nim widywać, powinien o to zadbać – także o czas, w którym dziecko z nim przebywa.

Jeśli ojciec nie ma opieki nad dzieckiem, ale otrzymał prawo dostępu, to sami rodzice decydują o tym, jak często ojciec może widywać się z dzieckiem. W idealnej sytuacji rodzice znajdą rozwiązanie akceptowalne dla obu stron. Nie ma żadnych wymogów prawnych. Jeśli para nie może się porozumieć, sąd rodzinny może pomóc.

W zasadzie nie należy bać się wezwania pomocy z zewnątrz. Czasami byli partnerzy tak się pogrążają, że nie można już wspólnie znaleźć prostych rozwiązań.

Ojciec bez prawa do opieki nad dzieckiem: W jakiej wysokości może ubiegać się o zasiłek na dziecko dla celów podatkowych?

O ile ojciec wypełnia swój obowiązek alimentacyjny, może ubiegać się o połowę zasiłku na dziecko zgodnie z zasadą podziału po połowie.

Artykuły powiązane