Homeschooling: różne możliwości oraz zalety i wady

Homeschooling to termin, który w rzeczywistości jest niestety często niezrozumiały, a co za tym idzie – nadużywany.Niemiecka polityka, jak również prasa nie ułatwiają rozwiązania tego problemu, ponieważ termin homeschooling jest często używany synonimicznie z nauczaniem …

Homeschooling: różne możliwości oraz zalety i wady

homeschooling
  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Szkoła podstawowa
  6. »
  7. Homeschooling: różne możliwości oraz zalety i wady
Co to jest homeschooling?

Kiedy dzieci uczą się w domu zamiast uczęszczać do zatwierdzonej przez państwo szkoły, nazywa się to homeschooling.

Czy homeschooling jest dozwolony w Niemczech?

Nie, w Niemczech istnieje prawny obowiązek posyłania własnych dzieci do szkoły. W razie potrzeby jest to również egzekwowane przez sąd.

Czy istnieją wyjątki od podstawowego obowiązku szkolnego?

Tak, ale są one bardzo ograniczone. Na przykład można uczyć dziecko w domu, jeśli z powodu choroby nie może ono uczęszczać do szkoły.

Homeschooling to termin, który w rzeczywistości jest niestety często niezrozumiały, a co za tym idzie – nadużywany.
Niemiecka polityka, jak również prasa nie ułatwiają rozwiązania tego problemu, ponieważ termin homeschooling jest często używany synonimicznie z nauczaniem na odległość.

Chcielibyśmy jednak rzucić na to nieco światła i wyjaśnić, co właściwie kryje się za tym terminem.
[Literatura na temat homeschoolingu [/button]

1. homeschooling – słowo bardzo źle rozumiane

fernunterricht per video
Wiele osób myli pojęcia distance learning i homeschooling.

Najpóźniej od czasu wybuchu wirusa Sars-Cov-2 termin homeschooling jest na ustach wszystkich. W rzeczywistości jednak ma to niewiele wspólnego z rzeczywistością wielu rodziców, którzy w dobie kryzysu muszą starać się zająć swoje dzieci wykonywaniem niektórych obowiązków.

Homeschooling w rzeczywistości odnosi się do nauczania w domu, aby móc osiągnąć podobny poziom edukacji jak w szkole. Chociaż mogą istnieć rodzice, którzy próbują uczyć swoje dzieci przez kilka godzin dziennie, w rzeczywistości nie jest to możliwe w wystarczającym stopniu z dnia na dzień.

Jednak kryzys w Coronie zmusza rodziny do podjęcia takiego kroku. Kiedy szkoły są zamknięte, nie ma po prostu innej możliwości niż nauczanie dzieci z domu.
Jest to jednak edukacja na odległość, która przede wszystkim ma odbywać się za pośrednictwem nauczyciela.

Nawet jeśli ten cel jest niestety z trudem osiągany w wielu szkołach, zasadnicza różnica polega na tym, że nie podważa to obowiązku szkolnego, który panuje w Niemczech.

Wskazówka: Homeschooling określany jest również jako home schooling, home education, home tuition, jak również home-based instruction, chociaż nie ma różnic pomiędzy poszczególnymi terminami.

2. homeschooling jest pojęciem trudnym do wyegzekwowania

Doświadczenia w czasach Corony:
Nauczyciele są zmuszeni do szkolenia uczniów poprzez kształcenie na odległość w czasach kryzysu Corony. Zarówno uczniowie, jak i rodzice mają do odegrania kluczową rolę, która jest tylko częściowo spełniana.
Zwłaszcza w biedniejszych klasach często brakuje odpowiedniego miejsca jako środowiska do nauki, jak również wystarczającego wyposażenia technicznego.

Powody, które utrudniają prawdziwy homeschooling są wielorakie i często można je odnieść do jednego z następujących aspektów:

  • brak przesłanek
  • nieodpowiednie szkolenie
  • zbyt mało czasu na takie zadanie

Jeśli materiały są dostarczane przez nauczycieli, nie jest to homeschooling, ale po prostu nauczanie na odległość.
Istnieje również próba podążania za programem nauczania w określonej sytuacji.

W prawdziwym homeschoolingu to zadanie spada na samych rodziców lub odpowiednio przeszkolone osoby. Choć teoretycznie niektórzy z pewnością byliby w stanie zapewnić swoim dzieciom wykształcenie wystarczające do radzenia sobie w codziennym życiu, szkoła spełnia znacznie więcej niż to zadanie.

Interakcje społeczne, poruszanie się wśród rówieśników, jak również odkrywanie własnej osobowości – to wszystko są aspekty, których nie da się zapewnić w domowej klasie.

Choć argumentacja zwolenników homeschoolingu jest zawsze taka, że dzieci niewystarczająco wspierane w szkole, to właśnie ten system edukacji doprowadził do tego, że dziś prawie każdy ma jakieś podstawowe wykształcenie.

Mimo to nie chcielibyśmy pozbawiać Państwa możliwości zważenia argumentów za i przeciw:

  • Dzieci mogą być wspierane indywidualnie
  • poziom można dostosować dokładnie do poziomu wiedzy
  • dzieci nie są zastraszane
  • nauka może odbywać się bez presji
  • specjalne umiejętności mogą być promowane na wczesnym etapie
  • homeschooling wymaga dużo czasu od rodziców
  • Poziom edukacji jest często zawyżony, przez co transfer wiedzy jest mieszany.
  • Materiał nauczania musi być tak opracowany, aby możliwe było nadrobienie zaległości w ukończeniu szkoły w normalnym trybie.
  • trzeba opłacać prywatnych nauczycieli, co prowadzi do wysokich kosztów
  • Nie ma interakcji z innymi dziećmi
  • Dzieci często mają trudności z przystosowaniem się w późniejszym życiu z powodu izolacji.

3. nauczanie domowe jako forma nauki jest w Niemczech zabronione.

eine mutter unterricht ihr kind zu hause
Trwałe nauczanie wymaga dużej dyscypliny.

Mimo dość uzasadnionych argumentów pro-ustawowych, w Niemczech obowiązuje powszechny obowiązek szkolny z obowiązkową frekwencją. Wynika to z art. 7 Ustawy Zasadniczej w powiązaniu z odpowiednimi krajowymi ustawami szkolnymi.

Kto teraz uważa homeschooling za stały substytut nauki szkolnej i chce uczyć swoje dziecko samodzielnie lub zlecić to prywatnemu nauczycielowi, porusza się w Niemczech poza prawem. Według szacunków około 1.500 rodzin próbuje utrzymać swoje dzieci poza szkołą.

Dzieje się tak z różnych powodów, przy czym szczególnie rzekome zalety są wielokrotnie podkreślane przez rodziców. Ponadto niektórzy rodzice są zdania, że pewne przedmioty są zaniedbywane lub inne nie są poruszane wystarczająco szczegółowo.

Szczególnie niepokojące są jednakprzekonania religijne oraz nadmierne przecenianie własnej wiedzy.

W Niemczech każdy, kto lekceważy ustawowy obowiązek posyłania dziecka do szkoły, musi się liczyć z karami administracyjnymi.

W przypadku uporczywej odmowy nieuchronnie wzywany jest Urząd ds. Młodzieży (Jugendamt), co często prowadzi do postępowania opiekuńczego, ponieważ wątpliwa jest zdolność rodziców do wychowania dziecka.

W poniższym filmie można zobaczyć wywiad z parą, która nie puszcza swojego dziecka do szkoły, ale sama je uczy:

4. wyjątki od reguły – w tych przypadkach dzieci mogą być uczone w domu

Nawet jeśli chce się zatrudnić wielu nauczycieli i bynajmniej nie wszystkie szkoły są zaprojektowane w taki sposób, aby dzieci mogły być indywidualnie wspierane, to i tak celem powinno być wspólne życie w jednym społeczeństwie.

ein vater unterrichtet sein behindertes kind
W przypadku poważnych ograniczeń fizycznych nauczanie możliwe jest również w domu.

Z tego powodu wyjątki dopuszczające homeschooling związane są z bardzo rygorystycznymi warunkami:

  • Trwałe choroby: Jeśli dzieci są poważnie chore, to w kategoriach czysto merytorycznych udział w zajęciach szkolnych jest praktycznie niemożliwy. Nauczanie własnych dzieci należy zatem do rodziców.
  • Zmiana miejsca zamieszkania: Dla showmanów lub pracowników cyrku ciągłe zmiany miejsca zamieszkania są częścią codziennego życia. Zameldowanie i wymeldowanie w szkole nie byłoby zatem celowe, dlatego dzieci mogą być uczone przez prywatnych nauczycieli lub rodziców.

Ogólnie rzecz biorąc, konkretne wykonanie należy do krajów związkowych. Wymagania są jednak bardzo podobne.

Dlatego też w innych przypadkach istnieją jedynie czasowe zwolnienia z obowiązku szkolnego.
Zwolnienia te mają zastosowanie w kontekście ciąży w dzieciństwie, jak również w przypadku zawodów sportowych, które wiążą się z podróżą trwającą kilka dni lub nawet tygodni.

5 Homeschooling za granicą – w wielu przypadkach jest to możliwe

Osoby, które nie zgadzają się z obowiązkiem szkolnym w Niemczech, zazwyczaj nie mają innego wyjścia, jak rozważyć przeprowadzkę za granicę.

eine frau unterrichtet ein kind
Homeschooling jest dozwolony w wielu krajach.

W wielu krajach europejskich, jak i na całym świecie obowiązuje zasada edukacji. Zgodnie z tą zasadą obowiązkiem rodziców jest zapewnienie dzieciom dostępu do edukacji i odpowiednie ich wychowanie.
Nie wymaga to jednak uczęszczania do szkoły jak w Niemczech.

Dla niemieckich emigrantów Austria jest głównym miejscem schronienia ze względu na niską barierę językową.
Istnieje tam jedynie obowiązek szkolny, co pozwala zwolennikom homeschoolingu na nauczanie dzieci w domu lub zlecanie tego zadania prywatnym nauczycielom.

Aby móc śledzić, czy dzieci czegoś się nauczyły, na koniec każdego roku szkolnego muszą zdawać egzaminy zewnętrzne.
Jeśli taki egzamin, który wymaga minimalnego poziomu wykształcenia, nie zostanie zdany, właściwe władze austriackie zarządzają obowiązek szkolny.
W celu nauki do odpowiednich egzaminów w niektórych przypadkach zapewniane są materiały.

6. Materiały dydaktyczne dla rodziców – jak rodzice uczą dzieci

Artykuły powiązane