Ze względu na ograniczony czas, wywiad z rodzicami nie powinien trwać dłużej niż 10 do 15 minut. Jednak musi być wystarczająco dużo czasu, aby poruszyć wszystkie istotne szczegóły.
Idealnie byłoby, gdybyś trzymał się ustalonej struktury. Daje to możliwość, aby nie zbaczać zbyt łatwo z tematu.
Przed każdym spotkaniem najlepiej wziąć głęboki oddech. Rób regularne przerwy, nie kalkuluj nadmiernie czasu i daj rodzicom możliwość wyjaśnienia swojego punktu widzenia.
Kiedy pojawia się kolejna konferencja rodzic-nauczyciel, wielu nauczycieli wyrywa sobie włosy z głowy. Jednak to wydarzenie, czasem postrzegane jako obowiązek, jest najważniejszą okazją do pracy z rodzicami. Jeśli pojawiają się problemy w klasie lub pytania o wyniki, spotkanie powinno być dobrze przygotowane.
Pokażemy, jak sprawić, by konferencja rodzic-nauczyciel była relaksującym wydarzeniem i jakie wskazówki można wykorzystać, by zapewnić spokojną atmosferę.
[button]Dalsze lektury dla udanych konferencji rodziców z nauczycielami[/button]
Spis treści
1. dobre przygotowanie to połowa sukcesu
Przynajmniej raz w semestrze w szkole podstawowej zbliża się dzień konsultacji dla rodziców. Z reguły nie jesteś odpowiedzialny za termin, ale musisz sam zadbać o jego zaplanowanie.
Można to zrobić w tradycyjny sposób poprzez zwrotne karty zgłoszenia lub online, dzięki czemu rodzice mogą wpisać się na listę na dany dzień. W każdym przypadku upewnij się, że przeznaczysz odpowiednią ilość czasu dla każdego ucznia. Średnio powinno to być około 10-15 minut.
Aby nie pozostawać w tyle i móc od czasu do czasu odetchnąć, włącz regularne przerwy.
Przynajmniej co dwie godziny powinna być krótka przerwa.
Bez świeżego powietrza i chwili refleksji trudno jest zawsze dostosować się do nowego ucznia.
Zawsze pamiętaj o tym, że jako nauczyciel być może chodzi o 23. dziecko dziennie, ale dla rodziców ważna jest tylko ta jedna rozmowa. Jasne i zorganizowane przygotowanie jest więc koniecznością, aby móc spokojnie opanować dzień.
Rada: Jeśli z góry wiadomo, że rozmowa będzie nieco bardziej skomplikowana, należy przełożyć ją na inny dzień lub zaplanować więcej czasu i przerwę po niej.
1.1 Lista kontrolna do przygotowania się do konferencji z rodzicami w szkole podstawowej
Konferencje rodziców z nauczycielami nie są obowiązkowe:
Sprawy szkolne należą do kompetencji krajów związkowych i są regulowane przez odpowiednie ustawy szkolne. W związku z tym nie ma jednolitych przepisów dotyczących przeprowadzania konferencji dla rodziców. Zwyczajowo jednak organizuje się je co pół roku.
Aby móc rozmawiać o uczniu, najlepiej sporządzić notatkę z najważniejszymi punktami. Zwłaszcza przy wielu uczniach, inaczej zbyt łatwo jest coś pomieszać lub nie wiedzieć przez chwilę, o które z dzieci aktualnie chodzi.
Na szczęście tej nieprzyjemnej sytuacji można bardzo dobrze uniknąć, zapisując kilka kluczowych danych dla każdego ucznia.
Ponadto zawsze należy mieć pod ręką następujące przybory:
- rejestr klasy
- zapisy ocen ucznia
- przykłady prac dziecka (aby w razie potrzeby móc lepiej opisać problem rodzicom).
Zastanów się wcześniej, jakie mocne i słabe strony chciałbyś poruszyć.
Szczególnie w przypadku słabszych uczniów należy starać się wyłowić kilka mocnych stron. W przeciwnym razie istnieje duże niebezpieczeństwo, że rozmowa z rodzicami szybko stanie się dysharmonijna.
1.2 Wprowadzanie struktury do rozmowy – niełatwe zadanie
Aby rozmowa w dniu rodzica była jak najbardziej relaksująca, trzymaj się jasnej struktury.
Dzięki temu będziesz mniej zdenerwowany, a rozpoczęcie rozmowy nie będzie już problemem.
Oczywiście, możesz swobodnie zdecydować, jak taka rozmowa z rodzicami może przebiegać. Jednak poniższa kolejność może wam pomóc:
- Przywitajrodziców (i ucznia).
- Zapytaj, czy jest jakiś konkretny powód spotkania.
- Albo przejdź od razu do powodu, albo (jeśli nie ma konkretnych próśb) przedstaw przegląd ocen dziecka oraz jego szczególne mocne i słabe strony.
- Po krótkim wprowadzeniu, daj rodzicom możliwość zadawania pytań lub wyrażenia swojej opinii.
- Wyjaśnij, co według Ciebie jest najlepszym pomysłem, aby jak najlepiej pomóc dziecku i ponownie zapytaj, w jakim stopniu rodzice widzą to podobnie. Na przykład, jaki jest najlepszy sposób na to, aby dziecko odrabiało lekcje? Jaki jest dobry sposób na naukę? Czy panuje spokojna atmosfera w pracy?
- Zapisuj ważne punkty, aby w razie potrzeby (np. na następnej konferencji z rodzicami) móc do nich wrócić. 2.
2 Wywiadówka na konferencji z rodzicami – tak to wygląda na luzie
.
Pierwsza konferencja rodzic-nauczyciel to dla wielu nauczycieli szczególne wyzwanie. Nie należy jednak obawiać się, że nie podoła się temu zadaniu.
W większości przypadków nie będziesz musiał zmagać się ze zbyt wieloma trudnościami.
Dlatego najlepiej nie zaczynać dnia od przypuszczalnie trudniejszych rozmów, ale zaprosić rodziców, których dzieci nie przejawiają nieprzyjemnych zachowań. W ten sposób możesz zabrać ze sobą pozytywną atmosferę na kolejne rozmowy i nie jesteś już na swoim limicie o 9:00 rano.
Zapewnijcie wodę i kawę. Dodatkowo talerzyki z kilkoma słodyczami dobrze robią na uspokojenie temperamentu i zachowanie spokoju nawet podczas dość trudnych tematów.
Zawsze pamiętaj, że rodzice nie są przeciwnikami, chociaż w niektórych przypadkach może się tak czuć.
Celem zawsze powinna być wspólna pomoc uczniowi. Można to jednak osiągnąć tylko wtedy, gdy rodzice i nauczyciele pracują w tym samym kierunku.
Relację z osobistych doświadczeń wraz z kilkoma praktycznymi wskazówkami dotyczącymi konferencji rodzic-nauczyciel w szkole można zobaczyć w tym filmie na YouTube:
3. dalsza literatura dotycząca udanych konferencji rodziców z nauczycielami
- Hardeland, Hanna (Author)
- Hennig, Claudius (Author)