Bezpieczna i dostosowana do wieku droga do szkoły: Pomocne wskazówki dla rodziców

Droga do szkoły jest często pierwszym dystansem, który dziecko pokonuje samodzielnie. Wielu rodziców obawia się, że trasa jest zbyt niebezpieczna i woli dowozić dzieci do szkoły samochodem. Istnieją jednak znacznie lepsze rozwiązania. O tym, jak …

Bezpieczna i dostosowana do wieku droga do szkoły: Pomocne wskazówki dla rodziców

zwei Mädchen Hand in Hand auf dem Schulweg
  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Szkoła podstawowa
  6. »
  7. Bezpieczna i dostosowana do wieku droga do szkoły: Pomocne wskazówki dla rodziców
Od kiedy dziecko może samodzielnie chodzić do szkoły?

Jeśli przestrzega wszystkich ważnych zasad i zwraca baczną uwagę, jest to możliwe już w pierwszej klasie.

Jak wygląda bezpieczna droga do szkoły?

Bezpieczna droga do szkoły to nie zawsze droga najszybsza. Należy zaakceptować niewielkie objazdy dla sygnalizacji świetlnej i dobrze oświetloną drogę.

Czy moje dziecko może jeździć do szkoły rowerem?

Przed edukacją komunikacyjną w czwartej klasie, dzieci nie powinny jeździć do szkoły rowerem.

Droga do szkoły jest często pierwszym dystansem, który dziecko pokonuje samodzielnie. Wielu rodziców obawia się, że trasa jest zbyt niebezpieczna i woli dowozić dzieci do szkoły samochodem. Istnieją jednak znacznie lepsze rozwiązania. O tym, jak one wyglądają, można dowiedzieć się tutaj.

1. bezpieczna droga do szkoły może obejmować objazdy

Niektóre szkoły oferują plany tras szkolnych: Pokazują one trasy, które są odpowiednie dla dzieci szkolnych. Takie trasy nie przebiegają przez ruchliwe skrzyżowania lub wzdłuż głównych dróg.

Mają sygnalizację świetlną i przejścia dla pieszych, a chodniki są szerokie i dobrze oświetlone. Ulice jednokierunkowe lub ulice zabaw na trasie ułatwiają dzieciom orientację.

Bez planu trasy szkolnej, jako rodzic powinieneś sam ustalić odpowiednią trasę. Zanim dziecko zacznie chodzić do szkoły, przejdźcie z nim kilkakrotnie trasę. Wyjaśnij poszczególne niebezpieczne sytuacje ipokaż dziecku, jak najlepiej na nie reagować. W niektórych miastach organizowane są również szkolenia z zakresu tras szkolnych dla dzieci, które wkrótce będą miały ABC:

2. chodnik dla dzieci jest rozsądny od samego początku

Niektórzy rodzice tak bardzo obawiają się ewentualnych niebezpieczeństw w drodze do szkoły, że zawsze odwożą swoje dzieci do podstawówki samochodem. Takie postępowanie przynosi efekt przeciwny do zamierzonego na kilka sposobów:

  • liczne samochody sprawiają, że sytuacja rano przed szkołą jest niebezpieczna dla wszystkich dzieci
  • dziecko staje się mniej samodzielne i nie uczy się, na co zwracać uwagę w ruchu drogowym
  • dziecko ma mniej kontaktów społecznych niż koledzy ze szkoły, którzy chodzą razem.

Ważne jest, aby znaleźć równowagę między odpowiedzialnością a zaufaniem: Jeśli jak najlepiej przygotujesz dzieci do spaceru do szkoły, w młodym wieku opanują to zadanie samodzielnie.

3. Jak przygotować dziecko do chodzenia do szkoły

Mutter mit zwei Kindern auf dem Schulweg
W pierwszych tygodniach rodzic powinien zawsze towarzyszyć dzieciom.

W pierwszych tygodniachnależy towarzyszyć dziecku. Dobrze jest również, jeśli umówicie się z rodzicami z sąsiedztwa, że tylko jeden rodzic będzie nadzorował dzieci w drodze do szkoły w danym czasie. Zwróć uwagę na to, jak łatwo dzieci się rozpraszają i upewnij się, że przyswoiły sobie następujące podstawowe zasady:

  • zatrzymuj się na sygnalizacji świetlnej, gdy jest ona czerwona – zawsze
  • nie przechodź przez przejście dla pieszych, dopóki samochód nie zatrzyma się całkowicie
  • nigdy nie przebiegaj przez jezdnię bez patrzenia – nawet jeśli macha do Ciebie kolega.
  • Przed przejściem przez jezdnię należy spojrzeć w lewo, w prawo i jeszcze raz w lewo.
  • w drodze do szkoły nie wolno się bić ani popychać
  • jeśli na przejściu są strażnicy, którzy w razie potrzeby zamykają pasy dla ruchu samochodowego, jest to punkt, w którym przechodzi się przez jezdnię.

Jak tylko uznacie, że dzieci rozumieją zasady i przestrzegają umów, mogą również w klasie 1 chodzić same lub w grupie. Nadzór rodzicielski nie jest już wtedy konieczny na co dzień. Co jakiś czas rodzic może ponownie towarzyszyć grupie lub dyskretnie ją śledzić, aby upewnić się, że dzieci nie nabyły żadnych niebezpiecznych zachowań.

Wskazówka: Jeśli faktycznie znana i bezpieczna trasa do szkoły zostanie zmieniona, na przykład z powodu budowy, należy ponownie towarzyszyć dzieciom i wyjaśnić im, jak powinny się zachowywać w nowych niebezpiecznych sytuacjach.

4 Jak zapewnić większe bezpieczeństwo w drodze do szkoły

Kind mit reflektierenden Stellen am Ranzen im Dunkeln
W ciemności odblaski na kurtkach i tornistrach zapewniają dzieciom widoczność w drodze do szkoły.

Dzieci są mniej widoczne dla kierowców niż dorośli. Szczególnie zagrożone są zimą, gdy muszą pokonać drogę do szkoły po ciemku.

W tym przypadku pomaga ubranie ich w odzież o jak najjaśniejszych kolorach. Można też dać dziecku kamizelkę o wysokiej widoczności. Dzięki odblaskom lub fluorescencyjnym naszywkom na kurtce lub tornistrze dzieci będą dobrze widoczne w świetle reflektorów i lamp ulicznych. Duży wybór tornistrów szkolnych odpowiednich dla dzieci znajdziesz na przykład na stronie schulranzen.net.

5. Rower nadaje się na drogę do szkoły dla starszych dzieci

Rower jest dla dzieci stosunkowo szybkim sposobem dotarcia do szkoły – ale małe dzieci nie potrafią ocenić prędkości ani odległości innych użytkowników drogi. Uczą się tego dopiero z biegiem czasu. Dlatego w pierwszych latach nauki lepiej, aby szły pieszo lub jeździły autobusem szkolnym.

W większości szkół edukacja w zakresie ruchu drogowego prowadzona jest w czwartej klasie : Nauczyciele i policjanci uczą dzieci, jak należy zachowywać się na rowerze w ruchu drogowym. Dopiero po tym szkoleniu i późniejszym teście dzieci powinny jeździć rowerami do szkoły.

Rada: Dajcie dobry przykład i sami zawsze zakładajcie kask!

6. Ostrożność wymagana jest również podczas jazdy autobusem

kleiner Junge geht auf Schulbus zu
Na przystanku autobusowym obowiązują specjalne zasady

Dzieci, które dojeżdżają do szkoły autobusem, muszą wziąć sobie do serca pewne specjalne zasady. Przede wszystkim ważne jest (jak we wszystkich przypadkach), aby wychodziły z domu odpowiednio wcześnie, aby nie musiały się spieszyć w drodze do szkoły. Jeśli autobus jest już na przystanku, gdy dzieci skręcają za róg, mają tendencję do uciekania – a wypadki mogą się szybko zdarzyć.

Dlatego przekaż dzieciom następujące zasady:

  • Nie biegnij, gdy autobus już czeka – lepiej się trochę spóźnić niż mieć wypadek.
  • Nie szarp się na przystanku i zachowaj bezpieczną odległość od krawężnika.
  • zdejmij torbę przed wejściem do autobusu
  • Nie pchaj się podczas wsiadania
  • Jeśli nie ma miejsca siedzącego, trzymaj się siedzenia i włóż torbę między stopy.
  • Nie pchaj się przy wysiadaniu z samochodu, zwracaj baczną uwagę na rowerzystów.
  • Przed przejściem przez jezdnię należy poczekać, aż autobus odjedzie i w zasięgu wzroku nie będzie żadnych samochodów.

W pierwszych tygodniach powinieneś również towarzyszyć dzieciom w drodze do autobusu szkolnego, dopóki nie będziesz pewien, że wzięły sobie do serca wszystkie zasady. 7.

7. Co robić, gdy pojawiają się problemy z innymi dziećmi

Czasami w drodze do szkoły dochodzi do kłótni lub nawet bójek między dziećmi. Jeśli dziecko nie chce rano wyjść, bo jego rzekomo bezpieczna droga do szkoły je przeraża, musisz coś zrobić. Zapytaj, co się dzieje. Oswoić impuls do konfrontacji z drugim dzieckiem lub jego rodzicami.

Schüler bedroht anderen Schüler
Kłótnie przyczyną problemów w drodze do szkoły

Zapytaj dziecko, czy chce samo rozwiązać sytuację. Jeśli nie wie, co zrobić, możesz zaproponować, że będziesz mu towarzyszyć w drodze powrotnej do szkoły lub porozmawiać z dzieckiem lub jego rodzicami. W tym pierwszym przypadku istnieje możliwość, że kłótnie zaczną się ponownie, gdy tylko zostaniesz w domu.

Jeśli chcesz porozmawiać z drugim dzieckiem lub rodzicami, powstrzymaj się od obwiniania ich. Zamiast tego zapytaj, jak możecie wszyscy razem pracować, aby było lepiej. Jeśli nie ma innego rozwiązania, być może uda Ci się zaangażować nauczycieli. Mogą oni poruszyć kwestię chodzenia do szkoły w klasie.

Ewentualnie znajdź w okolicy inne dzieci, z którymi Twoje dziecko może chodzić do szkoły. Być może odpowiednia będzie nieco inna trasa. Nie zmuszaj dziecka do chodzenia wbrew jego woli – jeśli to się nie uda, może łatwo przenieść nienawiść z drogi do szkoły na samą szkołę.

Artykuły powiązane