Edukacja uzdolnionych w szkole podstawowej: 5 wskazówek dla klasy i domu

Każde dziecko staje się pełnoletnie w wieku 6 lat. Jednak różnice między poszczególnymi dziećmi są już wtedy bardzo duże, tak że trudno jest oddać sprawiedliwość wszystkim uczniom. Jakie są jednak możliwości dla szczególnie bystrych uczniów? …

Edukacja uzdolnionych w szkole podstawowej: 5 wskazówek dla klasy i domu

begabtenfoerderung-grundschule
  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Szkoła podstawowa
  6. »
  7. Edukacja uzdolnionych w szkole podstawowej: 5 wskazówek dla klasy i domu
W którym momencie dziecko jest uznawane za wybitnie uzdolnione?

Dzieci, których IQ wynosi co najmniej 130, są uznawane za wysoce uzdolnione. Jednak wartości powyżej 115 wskazują już na inteligencję ponadprzeciętną.

Kto jest odpowiedzialny za edukację uzdolnionych w szkołach podstawowych?

System szkolnictwa należy do poszczególnych krajów związkowych. Dlatego też istnieją różnice pomiędzy poszczególnymi krajami związkowymi.

W jaki sposób dzieci są wspierane w szkole podstawowej?

Oprócz możliwości wcześniejszego opuszczenia szkoły, dzieci otrzymują z reguły dodatkowe zadania. W niektórych przypadkach oferowane są również grupy robocze na określone tematy.

Każde dziecko staje się pełnoletnie w wieku 6 lat. Jednak różnice między poszczególnymi dziećmi są już wtedy bardzo duże, tak że trudno jest oddać sprawiedliwość wszystkim uczniom. Jakie są jednak możliwości dla szczególnie bystrych uczniów? Rozejrzeliśmy się dla Was i zebraliśmy najważniejsze informacje na temat edukacji uzdolnionych w szkole podstawowej.
[button] Literatura na temat uzdolnień u dzieci [/button]

Jakie jest znaczenie terminu edukacja uzdolniona?

intelligenz-kind
Inteligencja występuje na różnych poziomach.

Około 2% wszystkich ludzi uważa się za wybitnie uzdolnionych. Ich iloraz inteligencji wynosi 130 lub więcej. Zatem w dwóch klasach liczących średnio 25 uczniów jest średnio jedno dziecko wysoko uzdolnione.

Zakres inteligencji jest jednak płynny, tak więc edukacja uzdolnionych w szkole podstawowej nie musi być przeznaczona tylko dla dzieci rzeczywiście wysoko uzdolnionych, ale może być również rozważana dla dzieci bardzo inteligentnych, które są bliskie progu uzdolnienia.

Inteligencja jest wielopłaszczyznowa:

Dziecko o IQ równym 125 może być równie dobrze wysoce inteligentne w zakresie zdolności językowych, ponieważ wartość średnia zawsze powstaje na podstawie różnych segmentów. Dlatego zawsze należy przyjrzeć się poszczególnym segmentom testu inteligencji.

W przeciwieństwie do większości pozostałych uczniów w klasie, dzieci wysoko uzdolnione potrafią uczyć się szybciej i efektywniej lub pojmować bardziej złożone zależności. Inteligencja nie rozciąga się jednak tylko na przedmioty takie jak język niemiecki czy matematyka, choć te obszary są wyraźnie w centrum uwagi w klasycznych testach inteligencji. Oprócz wyobraźni przestrzennej, rozpoznawania wzorów i zdolności do tworzenia złożonych powiązań, inteligencję można zaobserwować również w dziedzinach sportu, muzyki i sztuki.

Edukacja uzdolnionych w szkole podstawowej polega jednak często na indywidualnym wsparciu w zakresie języka niemieckiego i matematyki.

Wskazówka: Aby wspierać dziecko w mniej klasycznych dziedzinach, warto zapisać się do klubu sportowego lub muzycznego.

2 Jakie są możliwości wspierania uzdolnień w szkole podstawowej?

Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych oferuje co roku różne konkursy, w których mogą brać udział uczniowie z całych Niemiec. Szczególnie znany jest z pewnością konkurs szkolny Jugend forscht, w którym powstało już wiele znakomitych pomysłów.

begabtenfoerderung-in-der-grundschule
Wysoka inteligencja nie zawsze jest łatwa do rozpoznania.

Wspieranie dzieci wybitnie uzdolnionych w szkole podstawowej leży jednak w gestii poszczególnych krajów związkowych, dlatego w całych Niemczech nie ma jednolitych przepisów. Jak dotąd nie istnieją one jednak nawet na poziomie krajów związkowych, ponieważ poza kilkoma szkołami podstawowymi, które wspierają określonych uczniów, nie ma jednolitych wytycznych.

Zasadniczo jednak można rozważyć następujące formy wsparcia, aby zmotywować do nauki dzieci o wybitnych zdolnościach:

  • bezpośrednie zapisy do drugiej klasy
  • ułatwione zmiany klas (np. z pierwszej do drugiej klasy na półmetku)
  • zalecenia wczesnego gimnazjum
  • dodatkowe zadania na regularnych lekcjach
  • seminaria i grupy naukowe na różne tematy (poza regularnym czasem nauki)

Uwaga: W wielu przypadkach pomoc koncentruje się na przedmiotach MINT (matematyka, informatyka, nauki przyrodnicze, technika). W przypadku wyraźnych mocnych stron w języku niemieckim lub w ogóle w obszarze językowym, możliwe jest uczęszczanie do wielojęzycznej szkoły podstawowej. 3.

Czy istnieją specjalne koncepcje wspierania uzdolnień w szkole podstawowej?

Edukacja w szkole podstawowej skierowana jest do grupy dzieci o różnych zdolnościach. Zadania są odpowiednio szerokie, aby móc pomóc wszystkim dzieciom jak najbardziej indywidualnie. Jednak nawet placówki integracyjne często osiągają swoje granice, jeśli chodzi o dzieci z trudnościami w nauce, a także dzieci wybitnie uzdolnione.

hochbegabung-grundschule
W projektach mogą zabłysnąć szczególnie zdolne dzieci

Dlatego w większości koncepcji pierwszym krokiem jest to, jak rozpoznać uzdolnienia. Często szczególnie ten obszar jest trudny i wymaga specjalnego szkolenia, ponieważ dzieci trafiają do szkoły podstawowej z różnymi przesłankami. Podczas gdy niektóre dzieci otrzymały już znaczące wsparcie, inne nie były w stanie prawie niczego się nauczyć i dlatego początkowo pozostają w tyle nawet za rówieśnikami, chociaż byłyby zdolne do ponadprzeciętnych wyników.

Jeśli wysoka inteligencja rzeczywiście występuje i można ją potwierdzić testem, często proponuje się dodatkowe zajęcia. Z kolei osobne klasy są przewidziane w bardzo niewielu przypadkach. W międzyczasie istnieją jednak szkoły (zwłaszcza średnie), które zajmują się właśnie osobami wybitnie uzdolnionymi. Dzięki indywidualnemu wsparciu (z dodatkowymi zadaniami) lekcje pozostają interesujące nawet dla uczniów znacznie ponadprzeciętnie uzdolnionych w zwykłej szkole podstawowej.

Wskazówka: Skorzystaj z możliwości doradztwa, aby zapewnić dziecku jak najskuteczniejsze wsparcie i utrzymać lub zachęcić je do radości z nauki.

4. indywidualne możliwości uczenia się: Jak kraje związkowe realizują edukację uzdolnionych w szkole podstawowej?

begabtenfoerderung-ag
W AG dzieci uczą się w inny sposób

Każdy kraj związkowy jest odpowiedzialny za nadzór nad systemem szkolnictwa. W związku z tym przepisy w Bawarii, Szlezwiku-Holsztynie i Nadrenii Północnej-Westfalii mogą się znacznie różnić. Zasadniczo jednak wszystkie kraje związkowe są zgodne, że wspieranie uzdolnień ma sens już w szkole podstawowej. Dlatego w ostatnich latach stopniowo usuwane są przeszkody, które ułatwiają wczesne przeniesienie, a dla dzieci o wyjątkowych zdolnościach stworzono specjalne oferty.

W NRW zakończono projekt Zentren Begabtenförderung, w którym uczestniczyły 23 szkoły. Celem było opracowanie środków służących rozpoznawaniu i wspieraniu dzieci uzdolnionych. O wynikach badań można szczegółowo przeczytać tutaj.

Na przykład w Bawarii celowo wskazuje się, że nie powinno się tworzyć specjalnych szkół podstawowych dla uczniów wybitnie uzd olnionych. Raczej indywidualizacja i różnicowanie działań powinny pomóc w motywowaniu dzieci także w obrębie grupy klasowej.

Wskazówka: W zależności od ukierunkowania uzdolnień warto wybrać inną szkołę podstawową, która bardziej przekonuje do oddziału muzycznego lub do zajęć sportowych.

5 Zachęcaj dzieci odpowiednimi materiałami w domu

begabtenfoerderung-zuhause
Wiele inteligentnych dzieci uwielbia wyzwania.

Poza opieką w szkole, dzieci spędzają wiele czasu w domu. Wszyscy rodzice mogą więc aktywnie pobudzać ciekawość własnych dzieci, dostarczając im materiałów uzupełniających.

Zarówno walizka matematyczna, magiczne pudełko, jak i zestaw do eksperymentów to idealne rozwiązanie dla dzieci. Zawsze jednak należy kierować się osobistymi potrzebami i nie popychać dzieci w jednym kierunku zbyt wcześnie.
Można grać w piłkę nożną i na skrzypcach, albo kochać poezję i jednocześnie lubić pracę z drewnem lub rozwiązywanie równań matematycznych.

6. rozpoznać i wspierać uzdolnienia u dzieci

Artykuły powiązane