Edukacja w zakresie ruchu drogowego w szkole podstawowej: treści, punkty centralne i materiały

Każde dziecko, które chce swobodnie poruszać się w ruchu drogowym, powinno znać podstawowe zachowania na drodze i umieć interpretować znaki drogowe. Niestety jednak praktyka pokazuje raz po raz, że wiele dzieci nie potrafi czytać znaków. …

Edukacja w zakresie ruchu drogowego w szkole podstawowej: treści, punkty centralne i materiały

verkehrserziehung grundschule
  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Szkoła podstawowa
  6. »
  7. Edukacja w zakresie ruchu drogowego w szkole podstawowej: treści, punkty centralne i materiały
Dlaczego dzieci często zbyt późno reagują na zbliżający się samochód?

Niestety, małym dzieciom wciąż bardzo trudno jest ocenić odległości. Ponadto widzenie przestrzenne zmniejsza się do około 12 roku życia.

Czy nauczyciele mogą liczyć na pomoc z zewnątrz?

Wiele organów policyjnych, Niemiecka Organizacja Bezpieczeństwa Drogowego (Deutsche Verkehrswacht) oraz Niemiecki Automobilklub (ADAC) oferują specjalne kursy lub mniejszą pomoc, aby edukacja w zakresie bezpieczeństwa drogowego w szkole podstawowej zakończyła się sukcesem.

Gdzie można znaleźć odpowiednie materiały do edukacji drogowej w szkole podstawowej?

Niektóre materiały dydaktyczne można przygotować samodzielnie. Inne pomoce zapewnia na przykład Niemiecka Organizacja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (Deutsche Verkehrswacht).

Każde dziecko, które chce swobodnie poruszać się w ruchu drogowym, powinno znać podstawowe zachowania na drodze i umieć interpretować znaki drogowe.

Niestety jednak praktyka pokazuje raz po raz, że wiele dzieci nie potrafi czytać znaków.

Bezpieczeństwo na rowerze również dla większości dzieci z klas 1-4 pozostawia wiele do życzenia.
Tym bardziej istotna jest edukacja komunikacyjna w szkole podstawowej, której chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej w naszym artykule.

[button]Kolejne materiały dydaktyczne można znaleźć pod tym linkiem[/button]

1. edukacja komunikacyjna w szkole podstawowej – temat zaniedbany

kinder auf ihrem weg zur schule
Źródeł zagrożeń dla dzieci w drodze do szkoły jest wiele.

Właściwie najważniejsze punkty edukacji komunikacyjnej powinny być nauczane już w przedszkolu. W rzeczywistości jednak już w pierwszej klasie okazuje się, że większość dzieci rozpoczynających naukę wie stosunkowo niewiele o tym, jak poradzić sobie w drodze do szkoły pieszo lub na rowerze.

Ogólnie rzecz biorąc, nie ma ustalonego wieku, w którym edukacja w zakresie ruchu drogowego powinna rozpocząć się w szkole podstawowej. Najpóźniej jednak, gdy dzieci poruszają się rowerem po drogach, powinny zostać zakończone zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne.

Często egzamin z jazdy na rowerze odbywa się dopiero po zakończeniu szkoły podstawowej. Niemniej jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby już w klasie 1 szkoły podstawowej uczyć ważnych aspektów wychowania komunikacyjnego.
W razie wątpliwości maluchy zachowają ważne fakty, które można pogłębić i rozszerzyć w ciągu kilku następnych lat.

Celem na każdym poziomie wiekowym jest to, aby dzieci potrafiły bezpiecznie poruszać się w ruchu drogowym. Dotyczy to zarówno chodzenia do szkoły, jazdy na rowerze, rolkach, jak i innych środków transportu, np. hulajnogi.

Ogólnie rzecz biorąc, edukacja w zakresie ruchu drogowego w szkole podstawowej zwykle zaczyna się od drogi do szkoły i tego, jak bezpiecznie wsiadać i wysiadać z samochodu lub autobusu szkolnego.

Dopiero w klasach 3 i 4 poruszana jest konkretna edukacja rowerowa. Ponieważ jednak wiele dzieci jest już wcześniej aktywnych w ruchu drogowym, można się zastanawiać, czy nie jest to trochę za późno na nauczanie teoretycznych i praktycznych aspektów jazdy na rowerze.

2. dzieci w szkole podstawowej nie doceniają zagrożeń

Szczególnie problematyczne w obszarze edukacji komunikacyjnej w szkole podstawowej jest to, że dzieci nie widzą jeszcze zbyt dobrze i dlatego często błędnie oceniają możliwe zagrożenia.

Pole widzenia dziecka jest mniej szerokie niż dorosłego, dlatego obiekty drogowe znajdujące się na skraju pola widzenia nie są dla dzieci w ogóle lub są słabo dostrzegalne.

Ponadto dzieciom brakuje doświadczenia, aby prawidłowo ocenić odległości i prędkości zbliżających się pojazdów.
Choć można to pokazać na filmie, to tak naprawdę można się tego nauczyć dopiero w praktyce.

Dodatkowym problemem dla dzieci jest to, że ze względu na swój rozmiar nie są w stanie dostrzec wielu źródeł zagrożenia.
Nie są w stanie zobaczyć ponad zaparkowanym pojazdem i dlatego muszą wiedzieć, jak ostrożnie wyjść na drogę.

3. Policja wspiera nauczycieli w edukacji drogowej w szkole podstawowej.

straßenverkehr als simulation
Mają okazję najpierw poćwiczyć na szkolnym podwórku

Z reguły edukacja w zakresie ruchu drogowego w szkole podstawowej odbywa się w ramach lekcji przedmiotowych. Lokalne władze policyjne chętnie wspierają nauczycieli w teoretycznym, jak i praktycznym szkoleniu uczniów.

Szczególnie typowe w tym kontekście jest przeprowadzenie testu rowerowego w czwartej klasie szkoły podstawowej. Tutaj ćwiczone są ważne manewry w ruchu drogowym.
Są to np.

  • skręcanie w lewo
  • przestrzeganie pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu
  • wjazd i wyjazd z ronda
  • jak zachować się na światłach

Niezbędne umiejętności teoretyczne można również sprawdzić w formie quizu, aby upewnić się, że wszyscy uczniowie potrafią przestrzegać zasad ruchu drogowego.

Jakie zachowania powinny prezentować dzieci w ruchu drogowym można zobaczyć w tym filmie na YouTube:

4. materiał dydaktyczny do edukacji komunikacyjnej w szkole podstawowej

ein kind in einem fahrradparcours
Kurs rowerowy stanowi doskonałą okazję do ćwiczeń na zabezpieczonym terenie.

Nie brakuje materiałów na temat nauki znaków drogowych, potencjalnych zagrożeń w drodze do szkoły oraz sposobów radzenia sobie z rowerem w ruchu ulicznym.

Odpowiednie materiały dydaktyczne z dużą ilością arkuszy i zeszytów ćwiczeń dla pierwszych czterech klas można zamówić na stronie Deutsche Verkehrswacht.
Ten link prowadzi bezpośrednio do podręcznika.

Jeśli chcecie ćwiczyć razem na szkolnym podwórku, nie powinno zabraknąć kredy, aby móc narysować kilka pasów ruchu, jak również skrzyżowanie dróg.

Dodatkowo można wykorzystać pylony do wyznaczenia toru slalomowego. W ten sposób można rozwijać umiejętności uczniów w zakresie jazdy na rowerze.

Jeśli chcesz być nieco kreatywny, możesz wykonać własne znaki drogowe. Najważniejsze są znaki prawej drogi i znak stopu.

5 Najważniejsze aspekty ruchu drogowego

Ostrożność, powściągliwość i silne poczucie świadomości fizycznej pomagają dzieciom odnaleźć się w ruchu drogowym.

Dzieci, które już w ostatnim roku samodzielnie przemierzają drogę do przedszkola, powinny wiedzieć, jak należy zachować się podczas przechodzenia przez ulicę.
W tym celu konieczne jest ćwiczenie spostrzegawczości i uwagi.

W najlepszym przypadku dzieci są dzięki temu w stanie prawidłowo zareagować nawet w przypadku niespodziewanego zdarzenia i w razie wątpliwości oddalić się z drogi.

Dla wychowania komunikacyjnego w szkole podstawowej elementarne znaczenie ma więc to, aby dzieci potrafiły bezpiecznie poruszać się pieszo i na rowerze, a jednocześnie były w stanie zrozumieć zasady ruchu drogowego, przynajmniej w przybliżeniu.

Wskazówka: Proste gry, które wspierają równowagę i ćwiczą koncentrację, mają zatem również pozytywny wpływ na edukację drogową w szkole podstawowej.

6. Więcej materiałów dydaktycznych można znaleźć tutaj

Artykuły powiązane