Niedociągnięcia: rozpoznawanie niedociągnięć w przedszkolu i szkole

Dzieci rozwijają się bardzo różnie, dlatego nie zawsze łatwo jest przypisać osiągnięcia do jednoznacznej kategorii i rozpoznać słabe wyniki. Słabe oceny nie muszą jednak wynikać z braku inteligencji czy zbyt małego wysiłku włożonego w naukę, …

Niedociągnięcia: rozpoznawanie niedociągnięć w przedszkolu i szkole

minderleistung
  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Szkoła podstawowa
  6. »
  7. Niedociągnięcia: rozpoznawanie niedociągnięć w przedszkolu i szkole
Kiedy mówimy o niedostatecznych osiągnięciach?

Z niedostatecznymi osiągnięciami mamy do czynienia wtedy, gdy dzieci nie są w stanie działać zgodnie ze swoimi przesłankami poznawczymi. W związku z tym, aby stwierdzić obecność niedostatecznych osiągnięć, zawsze konieczne jest porównanie z inteligencją.

Czy istnieją oznaki niedostatecznych osiągnięć?

Wskazówką są słabe oceny w szkole. Jednak jest to prawdą tylko wtedy, gdy dzieci wydają się bardzo bystre i szybko pojmują rzeczy, tak że sprzeczność staje się widoczna.

Co jest przyczyną słabych osiągnięć?

Przyczyny są złożone. Najczęściej jednak jest to kombinacja kilku aspektów, takich jak niedostateczne osiągnięcia, presja psychologiczna i niewłaściwa strategia nauki.

Dzieci rozwijają się bardzo różnie, dlatego nie zawsze łatwo jest przypisać osiągnięcia do jednoznacznej kategorii i rozpoznać słabe wyniki. Słabe oceny nie muszą jednak wynikać z braku inteligencji czy zbyt małego wysiłku włożonego w naukę, ponieważ nawet dzieci o dużych predyspozycjach czasami wyróżniają się słabymi wynikami.

Przedstawiamy najważniejsze przyczyny i wyjaśniamy, jak radzić sobie z niedostatecznymi osiągnięciami.

[button] Literatura na temat uzdolnień u dzieci [/button]

1. czym jest niedostateczne osiągnięcie?

Underachiever – termin o wielu obliczach:

Dzieci i dorośli, których wyniki nie odpowiadają ich możliwościom, nazywani są również underachieverami. W języku niemieckim używa się czasem określenia Minderleister, ale jest ono znacznie rzadsze.

W kontekście przedszkola i szkoły wielokrotnie zdarza się, że dzieci nie nadążają za innymi dziećmi. W niektórych dziedzinach widoczne są słabe wyniki, które mogą mieć bardzo różne przyczyny.

O niedostatecznych osiągnięciach mówimy jednak dopiero wtedy, gdy dziecko wykazuje znacznie słabsze wyniki w pewnych dziedzinach życia i nauki, mimo odpowiedniej sprawności poznawczej.

W ogólnym życiu społecznym obowiązuje następująca definicja niedostatecznych osiągnięć:

„Wyniki nie spełniają oczekiwań w zakresie zdolności”.

Zazwyczaj jednak terminu tego używa się w przypadku osób wybitnie uzdolnionych, gdyż mają one szczególnie wysokie osiągnięcia poznawcze, które powinny być nagradzane odpowiednimi ocenami. Odchylenia od normy są w tym przypadku łatwiejsze do wykrycia.

Uwaga: Niedociągnięcia obserwuje się nie tylko w przedszkolu i szkole, ale także w świecie pracy. Nierzadko zdarza się, że pracownicy są zatrudniani na podstawie określonych umiejętności. Jeśli nie mogą one zostać spełnione, często pojawiają się komplikacje 2.

Jak można rozpoznać słabe wyniki w pracy?

kita-kind-hochbegabt
Dla niektórych dzieci zadania w świetlicy są po prostu zbyt proste.

Objawy niedorozwoju są dość zróżnicowane. Aby jednak móc rozpoznać, czy dziecko rzeczywiście ma słabe wyniki w szkole, konieczne jest przeprowadzenie testu na inteligencję. Tylko w ten sposób można rozpoznać uzdolnienia.

Jeśli dziecko jest wybitnie uzdolnione, tzn. ma IQ co najmniej 130, jego zdolności można porównać z przeciętnymi. Ponieważ przeciętny iloraz inteligencji wynosi zaledwie 100, a normalny zakres mieści się w przedziale od 85 do 115, o ponadprzeciętnej inteligencji powinien świadczyć również fakt, że dzieci lepiej radzą sobie w szkole.

Jeśli jednak uczniowie w szkole lub dzieci w przedszkolu nie osiągają dobrych wyników, ale są przeciętne lub nawet pozostają w tyle, świadczy to o niedostatecznych osiągnięciach. Może to odnosić się do poszczególnych dziedzin, ale często dotyczy prawie wszystkich przedmiotów w szkole lub zajęć w przedszkolu.

W niektórych przypadkach niedostateczne osiągnięcia nie odnoszą się jednak do obszaru czysto technicznego, ale do komponentów społecznych. Szczególnie zdolności kontrolne bardzo inteligentnych dzieci są często różne ze względu na ich wiek, przez co mogą wystąpić trudności adaptacyjne.

Rada: Jeśli dzieci charakteryzują się wczesną mową, bardzo dużym słownictwem i szybkim rozumieniem, sensowne jest wykonanie testu IQ już w przedszkolu. W ten sposób można rozpoznać ewentualne uzdolnienia, aby w sposób ukierunkowany zająć się sytuacją. 3.

Jakie są możliwe przyczyny słabych osiągnięć u dzieci?

Osoby osiągające słabe wyniki w nauce nie rozwijają się w określonym kierunku z dnia na dzień. Większość dzieci, które są wybitnie uzdolnione lub mają ponadprzeciętną inteligencję, wykazuje początkowo wysoki poziom entuzjazmu do nauki nowych rzeczy.

Typowe przyczyny, które mogą prowadzić do słabych osiągnięć, zostały tutaj krótko podsumowane:

minderleistung und hochbegabung
Jeśli lekcje nie są wyzwaniem, niektóre dzieci wyłączają się i w ten sposób nie trafiają do celu.
  • Nuda: Jeśli zadania w przedszkolu są już dość łatwe do opanowania, uzdolnione dzieci szybko się nudzą, jeśli te czynności powtarzają się w kółko. Często następuje wtedy wewnętrzne wyłączenie.
  • Niedocenianie: Zwykle w połączeniu z nudą pojawia się niedocenianie. Może to prowadzić do tego, że dzieci nie uczą się aktywnie robić czegoś, aby nadążać za lekcjami.
    Zwykle udaje się to przez kilka lat, ale prędzej czy później prowadzi do problemów, ponieważ nawet bardzo inteligentne dzieci nie są w stanie poradzić sobie w szkole bez dodatkowej nauki.
  • Negatywna samoocena: Gdy dzieci znajdą się w cyklu, w którym mają tendencję do osiągania gorszych wyników, często cierpi na tym ich samoocena.
    W efekcie spada motywacja do zrobienia czegoś z własną sytuacją, co często prowadzi do jeszcze gorszych ocen.
  • Brak systemu: Dzieciom, które w pierwszych latach życia prawie nie musiały podejmować wysiłku, by cokolwiek osiągnąć, brakuje czasem jasnej strategii uczenia się.
    Nawet jeśli teraz dzieci aktywnie próbują się czegoś nauczyć, to zazwyczaj odbywa się to bez konkretnego planu, przez co zachowanie jest mało obiecujące.

Wszystkie te aspekty razem mogą rozwinąć się w poważny problem, tak że chęć do nauki zostaje całkowicie utracona.

Szacuje się, że odsetek osób osiągających słabe wyniki wśród uzdolnionych wynosi około 15%.

Tylko w rzadkich przypadkach przyczyną są ograniczenia fizyczne. Jednak w celu wykluczenia problemów w obszarze słuchu i wzroku zawsze powinna odbyć się wizyta u specjalisty od oczu i uszu. 4.

4. Jak radzić sobie z niedostatecznymi osiągnięciami: jakie są możliwości?

kind-hobby
Hobby to dobry sposób, by dzieci doświadczyły sukcesu.

Aby uchronić dzieci uzdolnione przed spadkiem wyników, należy je zachęcać jak najwcześniej. Szczególnie w świetlicy powinny być zatem dostępne specjalne oferty, aby wymagania nie były zbyt niskie i dzieci nie straciły chęci do nauki.

Nie powinno to jednak oznaczać, że na dzieci wywierana jest presja. W przypadku słabych wyników chodzi raczej o to, aby mieć realistyczne oczekiwania i aktywnie prowadzić dzieci po drodze.
Jeśli zauważymy, że dziecko uważa coś za szczególnie łatwe, nie ma problemu z wcześniejszym dostosowaniem poziomu trudności.

Równocześnie jednak pomocne są uzupełniające zainteresowania poza szkołą, gdzie dzieci mają więcej możliwości wyrażenia siebie. Z reguły sukcesy poza szkolne mają duży wpływ na ogólny obraz siebie.
Hobby, które dzieci realizują z entuzjazmem, ma więc zazwyczaj pośredni wpływ na inne zachowania w klasie szkolnej.

Wskazówka: W kontekście szkolnym warto pomyśleć o wcześniejszym zapisie, jak również o dodatkowym wsparciu poprzez AG lub pomijaniu poszczególnych klas. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka może się to wydawać absurdalne, szczególnie te punkty mogą prowadzić do zwiększenia motywacji. W przypadku poważnych słabych wyników w nauce należy jednak początkowo skupić się na stabilizacji psychologicznej.

5 Dalsza lektura: Zalecenia dotyczące zapobiegania problemom związanym z wysoką inteligencją u dzieci

Artykuły powiązane