Szkoła średnia obejmuje Realschule i Hauptschule i przygotowuje uczniów do różnych kwalifikacji. Więcej o różnych kwalifikacjach można przeczytać tutaj…
Gimnazjum integracyjne to rodzaj szkoły w Berlinie, która ma zastąpić Hauptschule, Realschule i Gesamtschule. Dowiedz się więcej.
Wolna szkoła średnia to szkoła publiczna, która nie jest finansowana przez państwo i realizuje własną koncepcję edukacyjną.
Szkoła średnia jest w Niemczech ważną instytucją edukacyjną, która przygotowuje uczniów do dalszej drogi edukacyjnej w gimnazjum. Sekundarschule łączy w sobie Realschule i Hauptschule. Poniżej chcielibyśmy wyjaśnić znaczenie terminu Sekundarschule i przedstawić go Państwu bardziej szczegółowo.
Spis treści
Znaczenie terminu szkoła średnia
Sekundarschule to typ szkoły w Niemczech, który powstał z połączenia Hauptschule i Realschule. Oferuje ona uczniom szerokie wykształcenie i przygotowuje ich do zdobycia różnych kwalifikacji. Integracja Hauptschule z Sekundarschule ma na celu zapewnienie wszystkim uczniom indywidualnego i odpowiedniego wsparcia.
Realschule, jako forma szkoły średniej, przygotowuje uczniów do uzyskania świadectwa ukończenia szkoły średniej, które umożliwia im podjęcie wielu zawodów związanych z praktyką zawodową.
Realschule kładzie szczególny nacisk na nauczanie wiedzy przedmiotowej z podstawowych przedmiotów: języka niemieckiego, matematyki i języka angielskiego, jak również z nauk przyrodniczych, społecznych i języków obcych. Ponadto w programie nauczania uwzględnia się rozwój osobowości i wspieranie kompetencji społecznych uczniów.
Hauptschule jest również samodzielną formą szkolną, która przygotowuje uczniów do Hauptschulabschluss. Integracja Hauptschule z Sekundarschule ma na celu zapewnienie wszystkim uczniom indywidualnego wsparcia i przygotowania do uzyskania odpowiednich kwalifikacji.
Ogólnie rzecz biorąc, szkoła średnia oferuje uczniom solidną podstawę do dalszej ścieżki edukacyjnej i pomyślnej przyszłości zawodowej. Poprzez nauczanie wiedzy przedmiotowej, wspieranie rozwoju osobowości i umiejętności społecznych oraz różnorodność zajęć pozalekcyjnych liceum oferuje uczniom optymalną podstawę do rozwijania swoich mocnych stron i zainteresowań oraz osiągania celów zawodowych.
Przy okazji: Gimnazjum to typ szkoły, który oferowany jest w niektórych krajach związkowych w Niemczech. Obecnie w krajach związkowych Berlin, Brandenburgia, Brema, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Nadrenia Północna-Westfalia i Saksonia-Anhalt istnieją szkoły średnie. Dokładny wygląd i nazwa szkoły średniej mogą się jednak różnić w poszczególnych krajach związkowych. Na przykład szkoła średnia nazywa się „Mittelschule”, „Regelschule” lub „Regionalschule”.
Gimnazjum integracyjne
W niektórych krajach związkowych szkoła średnia nazywana jest szkołą średnią zintegrowaną. W tych krajach związkowych ten typ szkoły zastępuje dawne Hauptschulen i Realschulen i oferuje uczniom możliwość wspólnej nauki i uzyskania Hauptschulabschluss lub świadectwa ukończenia szkoły średniej po 10 klasie.
Zintegrowana szkoła średnia jest stosowana szczególnie w Berlinie. Jest ono zatem ważnym elementem integracji, ponieważ oferuje uczniom o różnych poziomach osiągnięć i wykształceniu wspólne środowisko nauki.
Nacisk kładzie się tu również na wewnętrzne zróżnicowanie. W ten sposób uczniowie są wybierani zgodnie z ich poziomem wiedzy i wspierani w ramach klasy.
Gimnazjum zamiast szkoły średniej
Gimnazjum jest jednym z typów szkół, których nie można podporządkować pod pojęcie szkoły średniej. Jednak po ukończeniu szkoły średniej dzieci mogą uczęszczać do Gimnazjum i tu ukończyć szkołę.
Po pomyślnym ukończeniu 12 lub 13 klasy przyznawany jest Abitur, który daje uczniom dostęp do uniwersytetów i szkół technicznych.
Gimnazjum kładzie przy tym szczególny nacisk na nauczanie wiedzy przedmiotowej, zwłaszcza w zakresie nauk przyrodniczych i przedmiotów językowych. Zachęca również uczniów do rozwijania własnych umiejętności i uczestnictwa w różnych zajęciach pozalekcyjnych.
Wymagania dotyczące wyzwań i wysokich wyników
Zalety Gimnazjum
- Przygotowanie do studiów na uniwersytecie lub uniwersytecie nauk stosowanych
- Wymagające warunki nauki z naciskiem na wiedzę przedmiotową, zwłaszcza w zakresie nauk przyrodniczych i języków obcych
- Wspieranie rozwoju osobowości i umiejętności społecznych
- Różnorodność zajęć pozalekcyjnych, które wspierają talenty i zainteresowania uczniów
- Możliwość wczesnego i ukierunkowanego rozwoju własnych mocnych stron i zainteresowań
Wady gimnazjum
- Duża presja na wyniki, która może powodować stres i obciążenie psychiczne
- Selektywna struktura, która może być niekorzystna dla uczniów ze słabościami
- Wysokie wymagania i oczekiwania, które mogą prowadzić do szybkiego tempa nauki i nadmiernych wymagań
- Mniejsza elastyczność w karierze szkolnej, ponieważ gimnazjum jest nastawione na zdawanie matury i zmiana szkoły jest trudniejsza
Należy podkreślić, że zalety i wady Gimnazjum zależą w dużej mierze od indywidualnych potrzeb i wyobrażeń uczniów i ich rodziców.
Uwaga: Niektórzy uczniowie czują się w gimnazjum dobrze i mogą czerpać korzyści z wysokiej intensywności nauki i różnorodności zajęć, podczas gdy inni uczniowie cierpią z powodu dużej presji na wyniki i wysokich wymagań.
Szkoła średnia: Realschule i Hauptschule w jednym
Uczniowie uczęszczają do szkoły średniej z reguły przez sześć lat, tj. od klasy 5 do 10. W przeciwieństwie do gimnazjum, Sekundarschule jest mniej wymagająca i nastawiona na uzyskanie świadectwa ukończenia szkoły średniej i świadectwa ukończenia szkoły głównej.
Oferuje ona jednak szeroką i solidną podstawę wiedzy przedmiotowej, zwłaszcza w zakresie głównych przedmiotów: języka niemieckiego, matematyki i języka angielskiego. W wyższych klasach uczniowie mogą uczęszczać na kursy o różnym poziomie zaawansowania.
Uwaga: Nie należy mylić szkoły średniej ze szkołą powszechną. W przeciwieństwie do Sekundarschule, do Gymnasiale Oberstufe można uczęszczać do Gesamtschule.
W Realschule oprócz nauczania wiedzy przedmiotowej i umiejętności praktycznych dużą wagę przywiązuje się do rozwoju osobowości i umiejętności społecznych uczniów. Uczniowie uczą się pracować samodzielnie i na własną odpowiedzialność, ale także działać w zespole i brać na siebie odpowiedzialność.
Świadectwo ukończenia szkoły średniej uprawnia do podjęcia wielu zawodów związanych z nauką zawodu, ale także do uczęszczania do szkół średnich, takich jak specjalistyczne szkoły średnie lub zawodowe szkoły średnie. Z reguły możliwe jest także przeniesienie do gimnazjum, ale poziom wymagań jest tu z reguły wyższy niż w Realschule.
Zrównoważony i wspierany
Zalety szkoły średniej
- Przygotowanie do różnych kwalifikacji, takich jak Hauptschulabschluss (matura), Berufsbildungsreife (kwalifikacja wstępna do kształcenia zawodowego) i Realschulabschluss (matura)
- Możliwość uczęszczania do gimnazjum w celu uzyskania Abitur po ukończeniu szkoły średniej
- Szeroka podstawa wiedzy przedmiotowej
- Całodzienna oferta
- Wspieranie indywidualnego rozwoju osobowości i umiejętności społecznych
- Możliwość rozwijania własnych mocnych stron i zainteresowań poprzez kursy o różnych poziomach wydajności
Wady szkoły średniej
- Nie jest dostępne w każdym kraju związkowym
- Nie obejmuje kwalifikacji Gymnasium: należy dodatkowo zdawać Abitur
Decyzja na korzyść szkoły średniej jako formy szkolnej zależy w dużym stopniu od indywidualnych potrzeb i wyobrażeń uczniów i ich rodziców. Dlatego zaleca się uzyskanie wyczerpujących informacji oraz uwzględnienie indywidualnych mocnych stron i zainteresowań, aby podjąć jak najlepszą decyzję.
Przegląd różnych kwalifikacji
W szkole średniej można uzyskać różne kwalifikacje, w zależności od typu szkoły i poziomu osiągnięć. Dlatego też istnieją różne kwalifikacje w szkołach średnich. Możliwe jest uzyskanie Hauptschulabschluss i Realschulabschluss.
W przypadku Abitur uczniowie muszą po gimnazjum przenieść się do Gymnasium. Oznacza to, że ta kwalifikacja jest również możliwa.
- Hauptschulabschluss
Po uzyskaniu Hauptschulabschluss w szkole średniej można albo od razu rozpocząć życie zawodowe, albo kontynuować karierę szkolną w szkole zawodowej. Szkoła zawodowa przygotowuje uczniów specjalnie do określonych zawodów i uczy zarówno umiejętności technicznych, jak i praktycznych.
- Świadectwo ukończenia szkoły średniej
Osoby, które uzyskały świadectwo ukończenia szkoły średniej (Realschulabschluss), mogą również bezpośrednio rozpocząć życie zawodowe lub zdecydować się na kontynuację nauki w szkole średniej. Możliwością jest np. gimnazjum zawodowe lub Fachoberschule, które umożliwiają uczniom uzyskanie Fachhochschulreife.
- Abitur
Osoby, które uzyskały Abitur w gimnazjum, mają możliwość studiowania na uniwersytecie lub uniwersyt ecie nauk stosowanych. Abitur jest najwyższym świadectwem ukończenia szkoły w Niemczech i uprawnia do studiowania na wszystkich kierunkach studiów.
Wybór szkoły średniej nie jest łatwy
Znaczenie szkoły średniej wyjaśnia się dość prosto. Jest to ważna forma szkoły w Niemczech, która przygotowuje uczniów do różnych kwalifikacji i zapewnia solidne podstawy wiedzy przedmiotowej i umiejętności społecznych.
Obok szkoły średniej istnieje możliwość wyboru Gymnasium. Można na nią przejść także po ukończeniu szkoły średniej. Ważne jest, aby przed wyborem formy szkolnej uzyskać wyczerpujące informacje i uwzględnić indywidualne mocne strony i zainteresowania, aby podjąć jak najlepszą decyzję.
FAQ na temat szkoły średniej
Szkoła comprehensive school to typ szkoły, która umożliwia uczniom ukończenie również gimnazjum. W szkole średniej można uzyskać jedynie świadectwo ukończenia szkoły średniej i świadectwo ukończenia gimnazjum.
Po ukończeniu szkoły średniej masz różne możliwości, w zależności od tego, jakie kwalifikacje uzyskałeś, np. podjęcie nauki zawodu lub rozpoczęcie nauki w gimnazjum (Gymnasiale Oberstufe).
To, czy bardziej odpowiednia jest Realschule czy Sekundarschule, zależy od indywidualnych potrzeb i pomysłów. Oba typy szkół mają zalety i wady i ważne jest, aby uzyskać wyczerpujące informacje przed wyborem typu szkoły.