Odrabianie lekcji: Jak rodzice motywują i wspierają dzieci

Temat prac domowych wielokrotnie prowadzi do kłótni i konfliktów w wielu rodzinach. W takich sytuacjach wielu rodziców czuje się bezradnych. Jeśli jednak dziecko nie chce odrabiać lekcji, rodzice mogą podjąć kilka działań, które zwiększą motywację. …

Odrabianie lekcji: Jak rodzice motywują i wspierają dzieci

hausaufgaben machen
  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Szkoła podstawowa
  6. »
  7. Odrabianie lekcji: Jak rodzice motywują i wspierają dzieci
Dlaczego tak wielu uczniów ma problemy z odrabianiem lekcji?

To, że dzieci nie odrabiają zadań szkolnych może mieć wiele różnych przyczyn. Oprócz niechęci i nadmiernych wymagań, do problemów może prowadzić również zbyt duża presja.

Czy pomaganie dzieciom w odrabianiu lekcji ma sens?

Zasadniczo dzieci powinny odrabiać lekcje samodzielnie. Oczywiście można pomóc w jednym lub drugim momencie, jeśli pojawią się niepewności. Należy jednak powstrzymać się od przedstawiania dziecku kompletnych rozwiązań.

Jak mogę sprawić, aby moje dziecko było bardziej zmotywowane?

Tworząc rutynę i przyjemną atmosferę, możesz sprawić, że dziecko będzie bardziej zmotywowane do odrabiania lekcji. Ponadto pokaż dziecku, że jesteś zawsze otwarty na problemy i trudności.

Temat prac domowych wielokrotnie prowadzi do kłótni i konfliktów w wielu rodzinach. W takich sytuacjach wielu rodziców czuje się bezradnych. Jeśli jednak dziecko nie chce odrabiać lekcji, rodzice mogą podjąć kilka działań, które zwiększą motywację.

W tym artykule wyjaśniamy, dlaczego niektóre dzieci mają problemy z odrabianiem lekcji i w jakim stopniu przydatne jest wsparcie w pracy szkolnej. Podajemy również wskazówki, jak można najlepiej wspierać dziecko.
[button]Zamów dalszą literaturę online[/button]

1. odrabianie lekcji – oto możliwe przyczyny braku motywacji

Czy zadania domowe są w ogóle przydatne?
Naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie stwierdzili w badaniu, że zadawanie prac domowych nie ma wpływu na wyniki w szkole. Według badania, wsparcie edukacyjne dla uczniów jest znacznie ważniejsze niż praca domowa.

Czy to niemiecki, angielski czy matematyka – zadania domowe są dla wielu uczniów prawdziwą bolączką. Zamiast spędzać czas z przyjaciółmi, muszą oni jeszcze po szkole siedzieć przy biurku i wykonywać dodatkowe zadania.

Poza szkołami całodziennymi, w większości szkół zadania domowe są nadal częścią codziennego życia szkolnego. Mają one pomóc w powtórzeniu i zintensyfikowaniu tego, czego nauczyłeś się w szkole. Podczas nauki języka obcego, takiego jak angielski, nieunikniona jest również nauka słownictwa.

Maksymalna długość pracy domowej jest z reguły określona w prawie szkolnym danego kraju związkowego. Dlatego też w zależności od kraju związkowego występują czasami duże różnice. W szkole podstawowej dzieci powinny siedzieć przy swoich pracach szkolnych maksymalnie 60 minut. W szkołach średnich natomiast praca domowa może trwać do dwóch godzin.

To, że wielu dzieciom brakuje motywacji, może mieć bardzo różne przyczyny. Podczas gdy niektóre dzieci są po prostu zbyt leniwe, inne są przytłoczone ilością lub rodzajem zadań.

Innym powodem braku motywacji do wykonywania obowiązków szkolnych jest bardzo duża presja. Często pochodzi ona od rodziców, którzy natychmiast reagują irytacją i wyrzutami.

Osoby, które nie potrafią się odpowiednio skupić, bardzo szybko tracą też chęć do odrabiania lekcji. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko jest rozbrykane, często nie skupione i nieobecne, koniecznie zleć mu badania w kierunku ADHD/ADS.

W międzyczasie pojawia się również tzw. e-homework, czyli praca domowa, która jest wysyłana elektronicznie do nauczyciela. Ta cyfryzacja szkoły jest jednak w tej chwili jeszcze bardzo trudna, bo warunki w poszczególnych rodzinach są bardzo różne.

2. dzieci muszą nauczyć się samodzielnego rozwiązywania zadań

mutter erledigt hausaufgaben ihres sohnes
Nie daj się skusić na odrabianie lekcji za dziecko

„Nie dam rady” lub „Nie rozumiem zadań” – to chyba najczęstsze zdania, jakie rodzice słyszą od swoich dzieci, gdy przychodzi im usiąść do odrabiania lekcji. Ale czy zadania są rzeczywiście zbyt trudne, czy też dziecku po prostu brakuje motywacji?

Zasadniczo praca domowa jest tak skonstruowana, aby uczniowie mogli sobie z nią poradzić bez pomocy z zewnątrz. Dotyczy to zarówno dzieci ze szkół podstawowych, jak i uczniów szkół średnich.

Nie oznacza to jednak, że nie można pomóc dziecku w krytycznym momencie. Zamiast jednak przedstawiać rozwiązania, należy jedynie zapewnić pomoc. Szczególnie problematyczne staje się to, gdy dzieci z wygody pozwalają rodzicom wykonywać za nie zadania szkolne.

Jeśli dziecko jest w klasie 1, można na początku usiąść z nim przy biurku, aby zawsze miało osobę kontaktową w razie pytań i niejasności. Jednak im starsze dzieci, tym ważniejsze staje się, abyś nie zaglądał ciągle dziecku przez ramię. Optymalnie jest, jeśli jesteś zajęty czymś innym, ale możesz pomóc krótko w przypadku pytań.

Uwaga: Dzieci, którym rodzice odrabiają lekcje, prędzej czy później wpadają w kłopoty, ponieważ nie są w stanie nadążyć za materiałem. To z kolei ma negatywny wpływ na ich wyniki w szkole.

3. Wskazówki, jak sprawić, by odrabianie lekcji było bezstresowe

junge kann sich nciht konzentrieren, da andere personen im raum sind
Dzieciom trudno się skupić, jeśli nie mogą pracować w ciszy i spokoju.

Nawet jeśli rodzice w wielu przypadkach czują się bezsilni, są jednak pewne środki, które mogą pomóc w załagodzeniu sytuacji. Rodzice nie powinni bezpośrednio pomagać dzieciom w odrabianiu lekcji, ale powinni stworzyć optymalne warunki, które ułatwią dziecku wykonanie zadań.

W dalszej części artykułu chcielibyśmy przedstawić kilka wskazówek, jak można motywować i wspierać dziecko.

  • Wysłuchaj dziecka: Jeśli dziecko nie chce odrabiać lekcji, należy spokojnie porozmawiać o tym, gdzie leży problem. Pokaż dziecku, że słuchasz i wspólnie szukacie rozwiązań.
  • Doceniajwysiłki: Zamiast od razu besztać dziecko, jeśli praca domowa nie jest skończona, należy najpierw przyjrzeć się, w jakim stopniu zadania zostały wykonane. Czy dziecko może nie dokończyć pracy domowej, ponieważ w pewnym momencie nie zrobiło postępów? Dowiedz się, gdzie występują problemy i jak można je rozwiązać w przyszłości.
  • Stwórzcie odpowiednie warunki: Dzieci nie powinny być ani głodne, ani zmęczone, kiedy muszą odrabiać lekcje. Dlatego upewnij się, że Twoje dziecko zjadło zdrowy posiłek i jest nieco wypoczęte. Ważne jest również, aby dzieci miały stałe miejsce, w którym jest cicho i jasno.
  • Ustalićrutynę: Jeśli każdy dzień przebiega inaczej i bez stałych struktur, może to mieć negatywny wpływ na motywację dziecka. Wyznacz dziecku czas na odrabianie lekcji, aby po pewnym czasie stało się to rutyną. Kiedy to nastąpi zależy od Ciebie. Najlepsza pora to czas między godziną 14 a 16. Tym łatwiej będzie dzieciom w przyszłości usiąść do pracy domowej o tej porze.
  • Stwórz motywację: Jeśli jesteś zdeterminowany i skoncentrowany, szybciej skończysz odrabianie lekcji. To z kolei oznacza, że dzieci mają więcej wolnego czasu, który mogą spędzić z przyjaciółmi. Dlatego daj dziecku do zrozumienia, że warto w pełni skupić się na pracy domowej przez odpowiednią ilość czasu.
  • Nagradzaj dzieci za wykonaną pracę: Wszystkie zadania wykonane bez stresu i zrzędzenia? Koniecznie pochwal swoje dziecko za szybką i skoncentrowaną pracę. To dodatkowo zmotywuje dziecko do lepszego wykonywania prac domowych w przyszłości.

Więcej wskazówek na temat pracy domowej znajdziesz w tym filmie:

4. w przypadku uporczywych problemów i nadmiernych wymagań porozmawiaj z nauczycielem.

junge mit einem hilfe-schild bei den hausaufgaben
Pamiętaj, aby problemy dziecka traktować poważnie.

Czasami rodzice mogą wdrożyć wszystkie te wskazówki, ale nadal mają problemy z odrabianiem lekcji. W takim przypadku często jest to spowodowane tym, że dziecko jest przytłoczone wypełnianiem zadań domowych.

Czasami poszczególne zadania są zbyt trudne lub prace domowe z różnych przedmiotów piętrzą się na biurku. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko ciągle ma problemy z odrabianiem lekcji, koniecznie poszukaj rozmowy z nauczycielem.

Wspólnie ustalcie, gdzie leżą problemy i jak można je ewentualnie rozwiązać w przyszłości. Jeśli dziecko jest stale przemęczone, być może sensowna będzie również zmiana typu szkoły. Jeśli trudności występują tylko z jednego konkretnego przedmiotu, można również rozważyć korepetycje.

Rada: Jeśli dziecko ma wiele spotkań w ciągu jednego dnia, może to prowadzić do zbyt dużej presji czasu. Oczywiście, ważne jest, aby znaleźć równowagę między szkołą a nauką, ale nie powinno to zajmować zbyt wiele czasu.

5 Dalsza literatura na ten temat

No products found.

Artykuły powiązane