Dzisiejsza definicja typów uczenia się opiera się zazwyczaj na Fredericu Vesterze. Profesor uniwersytecki podzielił wszystkich ludzi na cztery różne typy uczenia się: słuchowy, wzrokowy, komunikacyjny i haptyczny.
W dzisiejszych czasach z tych czterech typów uczenia się rozwinęło się wiele innych. Czasami mamy do czynienia z silną mieszanką różnych gałęzi. Psychologia i pedagogika starają się opracować odpowiednie techniki uczenia się dla typów uczenia się.
Często dzieci czują, że należą do więcej niż jednego typu. Mimo, że zasady obowiązują dla pewnych typów uczenia się, każdy musi sam stwierdzić, która metoda jest szczególnie odpowiednia i jak można ją realizować.
Nauka jest ważną częścią życia dla dzieci, a dorośli również muszą stale przechowywać nową wiedzę. Ale jaki jest najlepszy sposób, aby to zrobić?
Jakie są różne typy uczenia się? I czy podział na typy uczenia się pomaga lepiej zachować materiał w przyszłości?
W naszym artykule przyjrzymy się różnym typom uczenia się, pokażemy, co je wyróżnia i jak możesz skorzystać z tych spostrzeżeń.
[button]Kup książki na temat typów uczenia się[/button]
Spis treści
1. definicja typów uczenia się
Dzisiejsza definicja typów uczenia się opiera się zwykle na Fredericu Vesterze. Ten urodzony w 1925 roku badacz systemów i profesor uniwersytecki podzielił wszystkich ludzi na cztery różne typy u czenia się.
Podział ten przedstawia się następująco:
- słuchowy (zafiksowany na słuchu)
- wizualne (zafiksowane na widzeniu)
- komunikacyjne (związane z innymi ludźmi)
- haptyczne (związane z czuciem i dotykiem)
Aby dowiedzieć się, jak silna jest ekspresja w danym obszarze, opracował on test.
Wiele dzisiejszych testów, takich jak ten, opiera się na jego zasadach i ma na celu umożliwienie analizy, jak można zoptymalizować proces uczenia się. Czasami zdarzają się większe lub mniejsze odstępstwa od oryginału. Jednak teoria jest w dużej mierze aktualna do dziś.
Lekką odmianę podziału na te cztery typy uczenia się możesz zobaczyć w tym filmie na YouTube:
2. nowoczesne typy uczenia się – rozszerzenie klasycznej definicji
W czasach współczesnych z czterech typów uczenia się rozwinęło się jeszcze wiele innych. Niekiedy występuje silna mieszanka różnych gałęzi. Psychologia, jak również pedagogika starają się opracować odpowiednie techniki uczenia się, które są dostosowane do poszczególnych typów uczenia się.
Istnieje obszerna dyskusja na temat tego, w jakim stopniu dana metoda musi być rzeczywiście dostosowana do danego typu uczenia się.
W kolejnych akapitach przedstawiamy przegląd popularnych typów uczenia się i krótko wyjaśniamy, na czym one polegają.
Wskazówka: Należy pamiętać, że w żadnym wypadku nie można przypisać każdego dziecka i każdego dorosłego do jednego konkretnego typu. Większość ludzi jest w stanie uczyć się na różne sposoby.
2.1 Typy uczenia się słuchowego – rozumienie poprzez słuchanie
Dzieci, które są bardziej nastawione na słuchanie, mają szybką spostrzegawczość. Łatwo jest im śledzić słuchowiska radiowe lub uważnie słuchać nauczyciela w klasie czy profesora podczas jego wykładu.
Można to łatwo stwierdzić, gdy dzieci są w stanie szybko odtworzyć treść usłyszanych opowieści.
Ci, którzy potrafią uczyć się w ten sposób, mają stosunkowo dużo korzyści w trakcie swojego życia, ponieważ słuchanie stanowi dużą część transferu wiedzy.
Klasyczne nauczanie frontalne sprawia niewiele trudności tego typu uczniom. Aby wykorzystać zakres nauki ze słuchu, dzieci powinny podczas nauki w domu czytać teksty jak najgłośniej.
2.2 Typy uczenia się wzrokowego – uczenie się poprzez widzenie
Wszyscy, którzy szczególnie dobrze reagują na bodźce wzrokowe, mogą zapamiętać treść szczególnie dobrze, jeśli jest ona przed nimi zapisana. Grafika lub zdjęcia, a także diagramy pomagają im zwrócić uwagę i zachować orientację.
Osoby uczące się wzrokowo mogą bardzo dobrze korzystać z Internetu lub uczyć się poprzez filmy. Jeśli natomiast uparcie słuchają, ich koncentracja często spada, przez co nauka staje się nieefektywna.
Dlatego szczególnie ważne jest zapisywanie tego, co się słyszy na zajęciach. Nawet jeśli samo słuchanie jest nieco trudniejsze, to późniejsze robienie notatek pomaga w zapamiętaniu informacji.
Pisanie lub rysowanie własnych szkiców jest ważną częścią nauki.
2.3 Typ uczenia się motoryczny, dotykowy i kinestetyczny
Tutaj mottem jest wyraźnie, aby zrobić to samemu. Dla dzieci z zaburzeniami motorycznymi nie wystarczy samo słuchanie lub patrzenie. Dopiero gdy zrobią to same, osiągną pożądany sukces.
Szczególnie ważne dla dzieci o tym typie uczenia się jest tworzenie połączeń. Samo zapamiętywanie sprawia wielu osobom ogromne trudności.
Jednak gdy zrozumieją logikę, która się za tym kryje, potrafią zazwyczaj bardzo dobrze zastosować tę wiedzę.
Podobnie jest z kinestetycznymi typami uczenia się, które najlepiej stosują wszystko, czego się nauczyły, do konkretnej sytuacji, aby to pojąć. Pomaga w tym na przykład aktywne wyjaśnianie.
Niestety, dzieciom z tym typem uczenia się stosunkowo trudno jest skupić się w szkole. Często spada motywacja, ponieważ podczas nauki nie wolno się ruszać, a praktyczne wykonanie rzadko jest w centrum uwagi.
Rada: Należy zapewnić jak najwięcej ruchu w życiu codziennym, aby siedzenie w miejscu nie stanowiło problemu.
Ważne jest również organizowanie częstych przerw w nauce, podczas których dzieci o tym typie uczenia się mogą się poruszać.
2.4 Uczniowie komunikatywni są ulubieńcami nauczycieli
Typ komunikatywny lubi dyskutować z innymi i zawsze aktywnie uczestniczy w lekcjach. Z tego powodu grupy edukacyjne są idealnym sposobem na to, aby faktycznie się czegoś nauczyć.
Otwarte dyskusje, jak również aktywna komunikacja w domu są kluczem do motywowania dzieci do nauki. Jednak komunikatywne typy uczenia się potrafią również dobrze słuchać i dlatego są zazwyczaj dodatkowo słuchowcami.
3. Ogólne wskazówki dotyczące nauki, aby odnieść sukces
W przeglądzie różnych typów uczenia się, który notabene w żadnym wypadku nie jest wyczerpujący, być może zauważyłeś, że Ty lub Twoje dziecko czujecie, że macie więcej niż jedną dziedzinę.
Nie jest to w żadnym wypadku nieprawidłowość, a raczej reguła. Pewne zasady odnoszą się do pewnych typów uczniów. Mimo to każdy musi sam sprawdzić, która metoda jest szczególnie odpowiednia i jak można ją zastosować w praktyce.
Dlatego spróbuj
- być otwartym na różne pomysły
- nie rozpraszać się
- uczyć się ciągle, zamiast uczyć się dużo na raz
- mądrze zarządzaj swoim czasem
- rób regularne przerwy, aby przetworzyć to, czego się nauczyłeś
4. kupuj książki na temat rodzajów nauki
- Hamann, Kathrin (Author)
- Weppler, Janine (Author)