Nasze dzieci uczą się czytać i pisać w szkole podstawowej, ale czytanie powinno odbywać się nie tylko w murach szkoły. Jako motywację do nauki należy zawsze ćwiczyć razem z dzieckiem i w zabawie pomagać mu w lepszym czytaniu.
Poniżej spisaliśmy 4 wskazówki dotyczące nauki czytania, kiedy należy zacząć pierwsze ćwiczenia, z jakich narzędzi i pierwszych kroków korzystać oraz jak najlepiej radzić sobie z małymi niepowodzeniami.
Spis treści
1. kiedy należy rozpocząć naukę czytania?
Nauka czytania jest procesem złożonym i zazwyczaj rozpoczyna się w momencie, gdy dziecko wchodzi do szkoły podstawowej. Tam w programie nauczania pojawiają się pierwsze próby radzenia sobie z literami, sylabami i zdaniami. Wiek szkoły podstawowej wynosi od 5 do 6 lat, w zależności od landu.
Nie jest absolutnie konieczne uczenie dziecka czytania przed szkołą podstawową, zwłaszcza jeśli nie jest to pożądane. Rozbudzenie początkowego zainteresowania książkami i językiem często w zupełności wystarcza, aby maluchy pilnie uczestniczyły w zajęciach szkolnych.
Niemniej jednak są tacy nasi podopieczni, którzy chcieliby nauczyć się czytać jeszcze przed pierwszymi prawdziwymi ćwiczeniami w klasie 1. Zdecydowanie należy wspierać to zainteresowanie. Jeśli rodzice nie mają czasu, maluchy mogą również wcześnie udać się na korepetycje online, na które bez problemu można uczęszczać z domu.
2 ABC, książki i co: pomoce na pierwsze kroki
Sami nauczyliśmy się czytać dziesiątki lat temu, litery wydają się dla nas czymś oczywistym, podobnie jak ich znaczenie i nasz sposób postępowania z nimi. Jednak najmłodsze dzieci mają ten proces jeszcze przed sobą. Ważne jest, abyś wspierał swoje dziecko i zachęcał je do tego poza szkołą.
2.1 Zaczynamy od najmniejszej jednostki języka niemieckiego
Nauka czytania nie zaczyna się od artykułu w gazecie czy od książki dla dzieci „Król Lew”, ale od samogłosek i spółgłosek, czyli dźwięków, które składają się na nasz język. Aby rozpocząć pierwsze próby, należy wziąć do ręki następujące elementy:
- Tabelę wszystkich samogłosek
- Tabelę wszystkich spółgłosek
- Alfabet
Przyjazne dzieciom egzemplarze mają zintegrowane obrazki przedstawiające kształt ust podczas wymawiania.
Następnym krokiem jest regularne ćwiczenie wymowy i rozpoznawania poszczególnych samogłosek i spółgłosek. Od początku zwracaj uwagę na poprawną wymowę, ponieważ oduczenie się błędu jest trudniejsze niż zapamiętanie poprawnej wymowy. Dobrym sposobem na to jest czytanie na głos. Można na przykład przeczytać zdanie, które dziecko następnie powtarza. Po pewnym czasie, kiedy dziecko będzie już pewne dźwięków, można zacząć ćwiczyć relacje między literami.
2.2 Nauka sylab jest ważnym krokiem w kierunku semantycznego rozumienia tekstu.
Najmłodsze dzieci nie potrafią jeszcze zrozumieć, jak składają się sylaby. Składniki sylaby można wyjaśnić w następujący sposób: W swej istocie sylaba zawsze składa się z.
- samogłoski (a, e, i, o, u)
- umlautu (ä, ö, ü)
- lub dyftongu (au, eu, ei, ai, oi, äu).
Ponadto każda sylaba może zawierać inną liczbę spółgłosek.
Zanim jednak podopieczny zacznie opracowywać skomplikowane związki, powinieneś raczej udzielić pomocy na początku. Zapisz proste słowa, które następnie podziel na sylaby. Możesz to zrobić za pomocą kolorowych pisaków lub arkuszy z sylabami.
Gdy dziecko ma już pierwsze wyczucie w dzieleniu na sylaby, można powoli odstawić kolorowe pomoce. Teraz można przejść do klaskania. Klaszczcie raz na każdą sylabę. W ten sposób uzyskuje się efekt zabawy w obcowanie z literami podczas nauki czytania.
2.3 Pierwsze słowa: Pozwólcie dziecku wybrać, co ma czytać.
Kiedy litery są już na swoim miejscu, a sylaby zaczynają się kojarzyć, dziecko może zacząć czytać swoje pierwsze słowa. Ważne jest, aby dzieci mogły same wybierać słowa, których chcą się nauczyć. Można to wypróbować na różne sposoby. Istnieją specjalne książeczki dla dzieci czytających po raz pierwszy, które skupiają się na prostych słowach i stopniowo zwiększają ich złożoność.
Dobrym początkiem są tematy takie jak świat roślin lub zwierzęta morskie; pory roku lub zabawki również są dobrymi tematami startowymi.
Nie zawsze muszą to być książki, bądź kreatywny w tym, co wykorzystujesz do nauki czytania. Możesz przykleić karteczki na przedmiotach, aby dać maluchom wizualny element do nauki. W ten sposób litery stają się bardziej namacalne w swoim znaczeniu.
Porażki: Jak radzić sobie z powolnymi postępami?
Rozpoznać dysleksję
Postępy w nauce czytania nie zawsze się udają. Tak zwana dysleksja, zwana też słabością w czytaniu i pisowni, występuje u około 2-6% dzieci. Pierwszymi objawami, które należy potraktować poważnie, są: powolne, zatrzymane czytanie; ślizganie się po linii; mieszanie liter; niezrozumienie tego, co się czyta. Jeśli zauważysz te problemy u swojego dziecka, natychmiast skonsultuj się z lekarzem. Będzie on w stanie doradzić Ci dobre metody radzenia sobie z dysleksją.
Szybkość, z jaką dziecko uczy się czytać, jest różna i zależy od wielu czynników. Uświadom sobie i dziecku, że każdy krok to sukces. Nauka czytania to nie zawody, nawet jeśli inne dzieci potrafią czytać płynniej.
Jedna ważna rada, którą możemy dać: Podczas nauki czytania bądźcie cierpliwi i wyrozumiali . Stres rodziców ma również wpływ na dziecko.
Dalej, nie zmuszaj dziecka do czytania. Jeśli istnieje aktywne zapotrzebowanie na to, że podopieczny chce się nauczyć czytać, nawet poza lekcjami lub jeszcze przed szkołą podstawową, należy zdecydowanie zachęcać do tego zainteresowania. Jednak przymus i negatywne uczucia mają wpływ na chęć do nauki i postępy.
Rozluźnij atmosferę za pomocą gier lub zabawnych słów, śmiech pomoże dziecku cieszyć się nauką i czytaniem. Nie buduj presji, jeśli problemy z czytaniem pojawiają się nawet przez dłuższy czas. Miłość do nauki można zbudować tylko w środowisku, które przekazuje radość za nią stojącą.