Pogrzeby z dziećmi i przez dzieci: Poradnik

Kiedy umiera człowiek, ból i żal są bardzo duże dla wszystkich, których to dotyczy. Im zmarły był nam bliższy, tym głębsze uczucia. Pogrzeby są po to, aby wspólnie pożegnać bliską osobę. Czy jednak na pogrzeb …

Pogrzeby z dziećmi i przez dzieci: Poradnik

trauriges maedchen am grab
  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Pogrzeby z dziećmi i przez dzieci: Poradnik
Czy powinienem zabrać dziecko na pogrzeb?

Z psychologicznego punktu widzenia zabranie dziecka na pogrzeb ma sens. W ten sposób dziecko może się pożegnać i poznać ostateczność śmierci. Chociaż nie ma podstawowej granicy wieku, dzieci powinny mieć co najmniej 4 lata.

Jak mogę przygotować moje dziecko do pogrzebu?

Po ustaleniu z dzieckiem, że przyjdzie na pogrzeb, należy szczegółowo omówić procedurę. Należy również wyjaśnić dziecku, że zazwyczaj nosi się kolor czarny i panuje smutny nastrój.

Co jest szczególnego w pogrzebach dzieci?

W praktyce jest duża różnica, czy pochowane jest dziecko, czy osoba bardzo stara. Znacznie większego znaczenia nabiera na przykład czas pomiędzy śmiercią a pochówkiem. Ponadto groby dzieci są zazwyczaj bardziej kolorowe i ozdobione wieloma dekoracjami.

Kiedy umiera człowiek, ból i żal są bardzo duże dla wszystkich, których to dotyczy. Im zmarły był nam bliższy, tym głębsze uczucia. Pogrzeby są po to, aby wspólnie pożegnać bliską osobę.

Czy jednak na pogrzeb należy zabrać również dziecko? I czy w związku z tym dzieci mogą doznać szkód psychicznych?

W naszym artykule chcielibyśmy wyjaśnić Państwu, w jakim stopniu wskazane jest zabieranie dzieci na pogrzeb i jakie przygotowania należy poczynić w tym przypadku. Ponadto chcielibyśmy podsunąć Państwu kilka pomysłów, jak można zorganizować pogrzeb własnego dziecka.
[button]Kup bezpośrednio w sieci odpowiednią literaturę dziecięcą na ten temat[/button]

1. z psychologicznego punktu widzenia sensowne jest zabranie ze sobą dziecka na pogrzeb

trauriges maedchen am grab
Pożegnanie przy grobie może przyspieszyć proces żałoby u dziecka.

Nikt nie lubi chodzić na pogrzeb. Konieczność pożegnania bliskiej osoby lub dobrego przyjaciela może naprawdę wywrócić emocjonalny świat do góry nogami. Dlatego pytanie o to, czy rodzice powinni zabierać dzieci na pogrzeb, jest całkiem uzasadnione.

Wielu rodziców obawia się, że ich dziecko mogłoby zostać skrzywdzone i ponieść konsekwencje psychiczne przez obecność na pogrzebie. Obawy te są jednak najczęściej zupełnie bezpodstawne, ponieważ wielu dorosłych ufa dzieciom zdecydowanie za mało.

Wspólne pożegnanie może być natomiast bardzo ważnym krokiem w procesie żałoby. Dzięki pogrzebowi dzieci dowiadują się o ostateczności śmierci, a także o tym, że umieranie jest częścią życia. Mają również wgląd w to, co dzieje się ze zmarłym po śmierci.

Dla wielu dzieci jest nawet bardzo ważne, aby osobiście pożegnać się ze zmarłym. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy jest to ktoś im bliski. Jeśli dziecko nie uczestniczy w pogrzebie, to pożegnania przy trumnie nie da się nadrobić.

Ze wszystkich powyższych powodów większość psychologów dziecięcych radzi rodzicom, aby zabrali swoje dzieci na pogrzeb i nabożeństwo żałobne.

Uwaga: Jeśli dziecko wyraźnie postanowi nie uczestniczyć w pogrzebie, należy uszanować tę wolę i nie naciskać na dziecko, aby to zrobiło.

2. uczestnictwo w pogrzebach powinno mieć miejsce dopiero od pewnego wieku

Dzieci przeżywają żałobę w różny sposób
Według szacunków organizacji Unicef zajmującej się pomocą dzieciom, około 140 milionów dzieci na całym świecie jest dotkniętych przynajmniej jedną stratą rodzica. W Niemczech liczba sierot wynosi około 800.000. Obserwując dzieci w żałobie, można odnieść wrażenie, że ich żal nie jest tak wyraźny jak u dorosłych. Jest to jednak często błędne myślenie, ponieważ dzieci przeżywają żałobę na swój własny sposób.

Zalecenie, aby dzieci uczestniczyły w pogrzebie nie jest jednak uniwersalne. To, czy pożegnanie przy grobie ma sens, zależy również od wieku danego dziecka.

Prawo nie określa, w jakim wieku dziecko może uczestniczyć w nabożeństwie żałobnym. Wskazane jest jednak zabieranie dzieci na pogrzeb dopiero od 4 roku życia.

Młodsze dzieci zazwyczaj nie są jeszcze w stanie w pełni zrozumieć sytuacji. Nie rozumieją sensu, jaki się za tym kryje, tak że z psychologicznego punktu widzenia również nie można wydać odpowiedniego zalecenia.

W najgorszym wypadku małe dziecko może nawet przeszkadzać innym żałobnikom. Jeśli dzieci są jeszcze zbyt małe, to również pogrążeni w żałobie rodzice są tak zajęci utrzymywaniem maluchów w spokoju, że nie mogą skupić się na własnym smutku i pożegnaniu.

Dopiero od około 9 do 12 roku życia dzieci rozumieją, że śmierć jest czymś nieodwołalnym. Wcześniej dzieci raczej patrzą na temat śmierci obiektywnie niż emocjonalnie.

3 Odpowiednie przygotowanie jest niezbędne

mutter troestet ihre kleine Tochter
Przed pogrzebem poświęć wystarczająco dużo czasu na przygotowanie dziecka i towarzyszenie mu w procesie żałoby.

Jeśli zdecydowałeś się zabrać dziecko na pogrzeb, powinieneś poczynić odpowiednie przygotowania. Pierwszą rzeczą jest wyjaśnienie dziecku, na czym polega pogrzeb.

Książki i opowiadania, na przykład, mogą pomóc nauczyć dziecko o śmierci i żałobie. Należy otwarcie rozmawiać z dzieckiem i odpowiadać na wszelkie pytania, jakie może mieć na ten temat.

Należy również wcześniej szczegółowo omówić procedurę pogrzebu, aby dziecko wiedziało, kiedy i jak ma się zachować. Wyjaśnij, dlaczego nosi się czarny kolor i że atmosfera jest bardzo cicha i smutna.

Ponadto, jeśli jest to bardzo bliska i kochana osoba, dziecko może aktywnie uczestniczyć w ceremonii. Na przykład dziecko może trzymać kosz z kwiatami lub udekorować urnę, w zależności od możliwości. Czasami możliwe jest również umieszczenie na trumnie namalowanego obrazka.

Rada: Na pogrzeb należy zabrać ze sobą bliskiego krewnego lub przyjaciela, który w razie wątpliwości może zaopiekować się dzieckiem i wcześniej opuścić pogrzeb.

4. pochować własne dziecko – czas pożegnania jest nieodwracalny

kindergrab
Groby dzieci są zazwyczaj dużo bardziej kolorowe.

Dla rodziców nie ma chyba nic gorszego niż konieczność pochowania własnego dziecka. Nawet najmilsze powiedzonka nie są w stanie pomóc w takim momencie. W takiej sytuacji tym bardziej trudno jest skupić się na tym, jak powinien przebiegać pogrzeb. Dlatego poniżej chcielibyśmy przedstawić Państwu kilka pomysłów na to, jak można zorganizować pogrzeb.

Według przedsiębiorców pogrzebowych i doradców żałobnych, dni pomiędzy śmiercią dziecka a pogrzebem mają ogromne znaczenie dla procesu żałoby. Te dni są bardzo cenne i nieodwracalne. W wielu przypadkach umożliwia się rodzicom przejście ostatnich ścieżek razem z dzieckiem, aby móc się z nim pożegnać.

Należy szczegółowo omówić przebieg pogrzebu z doradcą ds. żałoby lub przedsiębiorcą pogrzebowym, aby usługa pogrzebowa mogła odbyć się zgodnie z Państwa indywidualnymi potrzebami. Na przykład dla wielu rodziców bardzo ważne jest, aby przemówienie, teksty i pieśni były dostosowane do charakteru dziecka.

Ponadto, rytuały żałobne mogą pomóc rodzicom w procesie żałoby. Rodzice są często zachęcani do pozostawienia zmarłego dziecka w domu jeszcze przez kilka dni, aby odpowiednio je ułożyć. Dzięki temu mają więcej czasu na pożegnanie.

Również grób zazwyczaj wygląda znacznie inaczej przy pochówku małego dziecka niż przy pochówku osoby dorosłej. Trumny dla dzieci mogą być na przykład wspólnie malowane przez rodzinę. Oprócz kolorowych dekoracji kwiatowych można w nich umieścić także zabawki i rękodzieło.

Ponieważ pochówek jest w Niemczech obowiązkowy, chowa się również nienarodzone dzieci, jeśli ważą więcej niż 500 gramów. Jeśli te tak zwane dzieci-gwiazdy zostaną pochowane w grobach zbiorowych, rodzice nie ponoszą żadnych kosztów.

5. Najlepsze książki dla dzieci na temat śmierci i żałoby

Artykuły powiązane