Sierota: wsparcie i opieka nad dziećmi pozbawionymi rodziców

Aby wyjaśnić dzieciom, czym jest sierota, życie sierot często jest tematem różnych opowieści. Sieroty grają też główną rolę w wielu bajkach. Często w przypadku półsierot wspomina się również o złej macosze. Niestety, sieroty istnieją nie …

Sierota: wsparcie i opieka nad dziećmi pozbawionymi rodziców

waisenkind
  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Sierota: wsparcie i opieka nad dziećmi pozbawionymi rodziców
Co to jest sie rota?

Sierota to dziecko, które dorasta bez opieki rodziców. Istnieje jednak różnica między półsierotami a sierotami zupełnymi. Podczas gdy pełne sieroty nie mają już rodziców, półsieroty mają przynajmniej matkę lub ojca.

Jakie konsekwencje dla psychiki ma utrata rodziców?

Dzieci bardzo różnie reagują na utratę rodzica lub rodzicielki, dlatego terapia psychologiczna powinna być bardzo zindywidualizowana. Z żałoby mogą rozwinąć się zaburzenia lękowe, zaburzenia odżywiania czy problemy rozwojowe.

W jaki sposób można wspierać sieroty?

Istnieje wiele sposobów wspierania sierot w Niemczech i na całym świecie. Wiele osób wspiera sytuację sierot poprzez darowizny rzeczowe i pieniężne. Ale można również pomóc potrzebującym dzieciom jako wolontariusz.

Aby wyjaśnić dzieciom, czym jest sierota, życie sierot często jest tematem różnych opowieści. Sieroty grają też główną rolę w wielu bajkach. Często w przypadku półsierot wspomina się również o złej macosze.

Niestety, sieroty istnieją nie tylko w opowieściach, ale także w realnym świecie. I to nie tylko w krajach rozwijających się i wschodzących, ale także w krajach uprzemysłowionych, takich jak Niemcy.

W tym artykule chcielibyśmy wyjaśnić Państwu, czym jest sierota i jak wygląda dziś sytuacja sierot w Niemczech. Ponadto uzyskają Państwo informacje, jakie są możliwości wspierania sierot.
[button]Literatura dziecięca na ten temat[/button]

1. sieroty to dzieci pozbawione rodziców

kleines maedchen mit papier-familie in den haenden
Brak rodziców jest dla dzieci trudny do pojęcia.

Sieroty to dzieci, które straciły jednego lub oboje rodziców. W zależności od sytuacji konsekwentnie mówimy o półsierotach lub sierotach zupełnych. Jednak mianem sierot określa się tylko te dzieci, które straciły rodziców w okresie dzieciństwa lub dorastania.

Według szacunków organizacji charytatywnej dla dzieci Unicef, na świecie jest około 140 milionów sierot, które dorastają bez opieki rodziców. Spośród nich nieco mniej niż 10% to sieroty zupełne, a pozostałe 90% to półsieroty.

O ile półsieroty mieszkają zazwyczaj z pozostałym rodzicem, o tyle dla sierot pełnych trzeba znaleźć nowy dom. Jeśli dziecko nie może pozostać pod opieką krewnych, zazwyczaj umieszczane jest w rodzinie zastępczej, która po raz pierwszy zajmuje się dzieckiem.

Tylko w rzadkich przypadkach sieroty trafiają dziś do tzw. sierocińca lub domu dziecka. W tych instytucjach dzieci często również czują się bardzo samotne i opuszczone. Ze względu na to, że miejsc i personelu jest mało, jakość opieki jest przeważnie niewystarczająca. Dlatego ważne jest, aby w miarę możliwości wspierać te dzieci.

2. Sieroty w Niemczech – tak wygląda stan obecny

Kiedy ludzie myślą o sierotach, często mają na myśli dzieci z Afryki, Azji lub Ameryki Łacińskiej. Często pomijany jest fakt, że sieroty żyją również w Niemczech. Los sierot zazwyczaj nie dociera do opinii publicznej.

Nawet jeśli wielu nie chce patrzeć, w Niemczech jest około 800.000 dzieci, które straciły matkę, ojca lub oboje rodziców. Jednak sposób traktowania sierot na szczęście uległ zasadniczej zmianie.

Podczas gdy kilkadziesiąt lat temu sieroty kończyły na ulicy lub w sierocińcu, dziś rodziny zastępcze opiekują się dziećmi, jeśli w rodzinie nie ma dla nich miejsca.

Mimo że w Niemczech istnieją systemy opieki społecznej, środki te często nie są wystarczające, aby zapewnić dzieciom godziwy start w życie.

3. leczenie psychologiczne jest na pierwszym miejscu

Zwiększone ryzyko samobójstwa
Naukowcy z Uniwersytetu Aarhus w Danii stwierdzili w badaniu 7,3 mln dzieci, że sieroty mają znacznie zwiększone ryzyko samobójstwa, jeśli straciły rodzica przed 18 rokiem życia. Nie ma istotnego znaczenia, czy rodzice zginęli w wyniku samobójstwa, czy śmierci naturalnej. Aby uniknąć samobójstwa, niezwykle ważne jest więc towarzyszenie dzieciom w procesie żałoby.

Dzieci, które straciły jednego lub oboje rodziców, muszą poradzić sobie z wieloma problemami. Aby ich rozwój psychiczny przebiegał w miarę możliwości normalnie, dzieci, które zostały osierocone, powinny koniecznie zostać objęte terapią psychologiczną.

W obrębie psychologii istnieje wiele różnych podejść do pomocy dzieciom w tej trudnej fazie. W pierwszym okresie najważniejsze miejsce zajmuje praca nad żałobą. Chodzi tu o pogodzenie się ze stratą i nauczenie się radzenia sobie z żalem.

W dalszym przebiegu chodzi o wspieranie dzieci, aby znów prowadziły na wpół normalne życie. Aby nie zaniedbać edukacji, dzieci powinny jak najszybciej wrócić do szkoły i być otoczone rówieśnikami.

Ponowne uczestnictwo w normalnym życiu pomaga również w tym, aby dzieci te doświadczyły jak najmniej wykluczenia społecznego i mobbingu. Im mniejsze są dzieci, tym ważniejsze jest, aby je złapać i zapewnić im środowisko, w którym czują się komfortowo i chronione.

Opieka nad poszkodowanymi dziećmi i towarzyszenie im w trudnym okresie ich życia pomaga im lepiej poradzić sobie z ciosem losu. Niemniej jednak, utrata rodziców pozostawia blizny, które są zwykle odczuwane przez resztę życia.

Istnieje wiele sposobów na wsparcie osieroconego dziecka

haenden von vater, mutter und kind
Adopcja może znacznie poprawić życie sieroty.

Choć opieka psychologiczna powinna być na pierwszym miejscu, ważne jest również wsparcie finansowe dla dzieci.

Dostępne sąnastępujące opcje pomocy:

  • Darowizny (zarówno rzeczowe, jak i pieniężne)
  • Podjęcie się sponsoringu
  • Adopcje

Mimo że sieroty w niektórych krajach otrzymują rentę sierocą, są często finansowo zależne od darowizn, by móc pozwolić sobie na najbardziej podstawowe potrzeby. Dlatego tak ważne są duże kampanie fundraisingowe. Każde euro, które przekażesz, jest wykorzystywane do zapewnienia tym potrzebującym dzieciom pomocy, której potrzebują.

Innym sposobem pomocy sierocie jest sponsorowanie. W Niemczech istnieją różne organizacje, które oferują taki sponsoring i znajdą Ci chrześniaka.

Za pieniądze przekazane w ramach sponsoringu dane dziecko ma zapewnione wyżywienie, odzież i mieszkanie. W pakiecie usług większości organizacji znajduje się również opieka zdrowotna. W wielu przypadkach możliwe jest nawet nawiązanie kontaktu ze sponsorowanym dzieckiem i pozostałą rodziną.

Jeśli chciałbyś pomóc jeszcze bardziej aktywnie, możesz również adoptować sierotę. Jednak znaczenie adopcji powinno być dla Ciebie jasne. Adopcja sieroty oznacza, że musisz opiekować się tym dzieckiem do końca życia.

Rada: Jeśli chcielibyście Państwo przygarnąć sierotę, możecie zwrócić się do urzędu ds. młodzieży. Tam dowiedzą się Państwo również, jakie warunki należy spełnić, aby móc adoptować sierotę.

5. książki dla dzieci, które poruszają temat sierot

Artykuły powiązane