Kiedy dzieci muszą dzielić pokój, bardzo wcześnie uczą się szacunku dla brata lub siostry i kompromisu. Nawet jeśli od czasu do czasu dochodzi do kłótni, pokój dla rodzeństwa wzmacnia więź i zaufanie między nimi.
Duże pomieszczenia mają tę zaletę, że można je bardzo dobrze oddzielić wizualnie od siebie. Najlepiej sprawdza się w tym przypadku ścianka działowa, zasłona lub otwarty regał. Jeśli jest to bardzo mały pokój, łóżko na poddaszu może zapewnić ogromny zysk przestrzeni.
Zaleca się, aby dzieci dzieliły pokój tylko do około 11 lub 12 roku życia. Jak tylko osiągną wiek dojrzewania, potrzebują więcej wolnej przestrzeni i miejsca do odosobnienia.
Jeśli przestrzeń w mieszkaniu lub domu jest ograniczona, czasem nie da się uniknąć sytuacji, w której rodzeństwo musi dzielić pokój dziecięcy. Podczas gdy to rozwiązanie jest korzystne w niektórych przypadkach, dzielenie pokoju dziecięcego może prowadzić do konfliktów w innych rodzinach. Zawsze ważne jest, aby podzielić pokój dziecięcy tak, aby oba dzieci miały trochę prywatności.
W tym artykule chcielibyśmy dać Ci kilka wskazówek, jak możesz dzielić pokój dziecięcy bez dzieci stale wchodzących sobie we włosy. Ponadto wyjaśnimy, jak długo pokój dla rodzeństwa ma sens i jak jako rodzice możecie powiedzieć, kiedy separacja jest konieczna.
[button]Zamów książki dla dzieci o dzieleniu się bezpośrednio online[/button]
Spis treści
1. dzielenie pokoju dziecka może prowadzić do konfliktów
Własny pokój
W dzisiejszych czasach stosunkowo rzadko zdarza się, że dzieci muszą dzielić pokój. Według badań 75% dzieci dorastających w rodzinach wielodzietnych ma swój własny pokój. Oznacza to, że tylko około jedno na pięć dzieci musi dzielić pokój z rodzeństwem.Konieczność liczenia się z bratem lub siostrą, dzielenie się zabawkami, mało czasu dla siebie – gdy dzieci muszą dzielić pokój z innym rodzeństwem, może się to wiązać z wieloma kompromisami i ograniczeniami. Są jednak również miłe strony.
W większości przypadków to, że dzieci mają wspólny pokój dziecięcy wynika z tego, że przestrzeń w mieszkaniu lub domu jest ograniczona. Inni rodzice jednak świadomie decydują się na to, by ich dzieci spały w jednym pokoju.
Szczególnie w pierwszych latach życia pokój dla rodzeństwa może być dla wielu dzieci bardzo przyjemnym doświadczeniem. Zawsze jest tam ktoś, z kim można się pobawić, a dzieci nie muszą też wieczorem iść spać same. Dzieci nie są same w pokoju, więc jest znacznie mniej prawdopodobne, że będą chciały spać w łóżku z rodzicami.
Ponadto dzieci bardzo wcześnie uczą się okazywania sobie wzajemnie względów. Muszą iść na kompromis i trzymać się razem nawet w trudnych sytuacjach. Od szkoły pojawia się tak wiele zmian dla dzieci, że wspólny pokój dziecięcy może zapewnić ważną stabilność.
Poprzez wspólny pokój dziecięcy dzieci spędzają dużo czasu razem, dzięki czemu może rozwinąć się intymna miłość między rodzeństwem. Rodzeństwo zaprzyjaźnia się, dzięki czemu rodzice nie muszą być cały czas obecni.
Jednak duża różnica wieku może przynieść wiele wyzwań. Na przykład, jeśli dziecko w wieku szkolnym musi dzielić pokój z niemowlakiem, ma to ograniczony sens. Zarówno zainteresowania, jak i potrzeby zabawy mogą być w tym przypadku bardzo różne. To samo dotyczy również sytuacji, gdy chłopcy i dziewczynki dzielą pokój dziecięcy.
Przy niewielkiej różnicy wieku większość rodziców ma bardzo pozytywne doświadczenia ze wspólnym pokojem dziecięcym.
2. Urządzanie pokoju dla rodzeństwa – kilka pomysłów na aranżację
Przy urządzaniu pokoju rodzeństwa wymagany jest duży takt ze strony rodziców. Pokój musi być tak zaprojektowany, aby oba dzieci mogły rozwijać się i projektować swoją połówkę według własnych życzeń.
Dobrą rzeczą jest to, że zarówno mały jak i duży pokój dziecięcy może być zaprojektowany w taki sposób, że oba dzieci mają swoje własne królestwo i prywatność.
W dalszej części artykułu chcielibyśmy przedstawić kilka pomysłów, jak można odpowiednio umeblować pokój dziecięcy:
- Wizualnie oddzielić pokój: Aby stworzyć dwa oddzielne obszary, możesz wizualnie oddzielić pokój za pomocą przegrody lub zasłony. Ale możesz też dobrze podzielić pokój za pomocą szafki lub otwartej półki.
- Kup łóżko piętrowe: Bardzo mały pokój, który nie może być dalej podzielony, może być lepiej wykorzystany z łóżkiem piętrowym. W ten sposób dzieci mają więcej miejsca do zabawy. Jednak dzieci powinny spać na górnej pryczy tylko wtedy, gdy mają około pięciu lat.
- Stwórz strefy funkcjonalne: Aby pokój dla rodzeństwa nie zszedł w chaos, należy wyraźnie rozgraniczyć od siebie poszczególne strefy. Powinno być również stałe miejsce na ich własne zabawki i zabawki, którymi się dzielą. Szafy, półki i rozwiązania do przechowywania na ścianie zapewniają więcej miejsca do przechowywania. Możesz użyć pudełek i koszy, aby konkretnie stworzyć tutaj porządek.
- Zapewnij miejsca do odosobnienia: Nawet jeśli dzieci uwielbiają bawić się razem, potrzebują również trochę czasu dla siebie od czasu do czasu. Małe miejsca odosobnienia mogą służyć do relaksu lub drzemki. Bardzo popularne są na przykład zadaszenia lub tipi.
Jak można podzielić pokój dziecięcy za pomocą zmiennej szafy wnękowej można zobaczyć na tym filmie: https://www.youtube.com/watch?v=BUOQFdIDy0g
3. czas wspólnego pokoju powinien być ograniczony
Niezależnie od tego, jak dobre są pomysły na podział pokoju, niektóre dzieci czują się bardzo niekomfortowo w podzielonym pokoju dziecięcym. Może to wynikać z tego, że pokój jest zbyt mały lub różnica wieku jest zbyt duża. Ale może to być również kwestia typu, jak dzieci radzą sobie z tą sytuacją.
I nie tylko różnica wieku, ale także wiek dzieci odgrywa ważną rolę w podziale pokoju dziecięcego. Szczególnie od okresu przedpokwitaniowego dzieci mogą być bardzo rozdrażnione ze względu na pierwsze zmiany hormonalne, przez co kłótni jest więcej.
Najpóźniej do okresu dojrzewania należy zapewnić dziecku własny pokój. Ważne jest, aby miało ono możliwość wycofania się i korzystania z prywatności.
Szczególnie w odniesieniu do odkrywania seksualności separacja jest bardzo ważna. Dotyczy to zwłaszcza połączenia chłopca i dziewczynki. Projektując pierwszy własny pokój, należy wtedy zdecydowanie dać dziecku pełną swobodę wyboru.
Uwaga: Ze względu na indywidualne cechy charakteru, niektóre dzieci niechętnie dzielą pokój z rodzeństwem. W takim przypadku należy poważnie potraktować potrzeby dziecka i zastanowić się nad innymi możliwymi rozwiązaniami.
4. wspaniałe książki dla dzieci, w których temat dzielenia się odgrywa ważną rolę
- Weninger, Brigitte (Author)