- Owijanie dziecka w chustę oznacza ciasne zawijanie go w materiał, aby je uspokoić i dać mu poczucie bezpieczeństwa.
- Owijanie dziecka w chusty ma zalety i wady. Wiele dzieci, które są prawidłowo owinięte, łatwiej zasypia, lepiej utrzymuje temperaturę i lepiej się koncentruje podczas snu.
- Jak wykazały badania, nieprawidłowe przewijanie może zwiększyć ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowląt. Dlatego nie powinno się stosować tej techniki po czwartym miesiącu życia.
Zawijanie dziecka jest stosowane od wieków i ma ogromny wpływ na zachowanie podczas snu. Prawidłowo stosowana pomaga uspokoić niespokojne dzieci, dać im poczucie bezpieczeństwa i złagodzić stres spowodowany przemęczeniem. Doświadczenia z oddziałów dziecięcych pokazują, że jest wtedy mniej płaczu, dzieci mogą się lepiej skoncentrować w fazach czuwania, a rytm snu i czuwania się reguluje. Technika kołysania ma zalety i wady, a te zależą głównie od tego, kiedy i jak długo dziecko jest kołysane.
Spis treści
1. kołysanie uspokaja i daje poczucie bezpieczeństwa
Niemowlęta muszą dużo robić, bo każdego dnia wiele się uczą. Wrażenia, które muszą przetworzyć, w połączeniu z brakiem snu, prowadzą do tego, że dziecko w pewnym momencie staje się niespokojne, płacze, często ziewa ze zmęczenia, marudzi i przeciera oczy. Najpóźniej należy je uśpić, ale i to nie jest gwarancją odpoczynku: wiele dzieci wyrywa się ze snu i w ten sposób śpi bardzo niespokojnie, ponieważ budzą się przez odruchowe ruchy rąk i nóg (mororefleks).
2. Kołysanie w szczególnych przypadkach
Karmienie dziecka piersią w szczególnych przypadkach – tak czy nie? Ograniczenia zdrowotne, jak np. problemy z biodrami, powinny być zawsze wyjaśnione przez lekarza przed założeniem chusty. Również w przypadku gorączki należy zachować ostrożność, ponieważ ciasne zawijanie prowadzi do wytworzenia większej ilości ciepła. Dzieciom zwykle wydaje się to bardzo przytulne i dlatego czują się komfortowo, ale gorączka zwiększa ryzyko przegrzania.
Zwłaszcza na początku wielu rodziców nie jest pewnych jak prawidłowo zawinąć dziecko w chustę i czasami mają wrażenie, że dziecko nie lubi chust. W takich przypadkach należy spróbować położyć dziecko trochę ciaśniej lub luźniej, traktować chustowanie jako rytuał i nie poddawać się od razu.
3. Nieprawidłowe chustowanie może zwiększyć ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowląt (SIDS).
Wskazówka: Od chusty do śpiworka
Niezależnie od tego, czy masz 4-miesięczne, czy 8-miesięczne dziecko – potrzeba znanego Ci otulenia jest taka sama. Zamiast swaddlingu, po czwartym miesiącu życia można przejść np. na śpiwór, który pozwala na więcej ruchu. Często nie tak łatwo jest zerwać z nawykiem chustowania. Lepiej jednak nie używać luźnego kocyka, bo niemowlęta mogą go naciągnąć na głowę i się udusić.
Często czytamy, że swaddling może zwiększyć ryzyko śmierci dziecka z powodu zespołu nagłej śmierci niemowląt. Co to dokładnie oznacza? Badania naukowe również zbadały możliwy związek i faktycznie były w stanie znaleźć na to dowody. Wyniki meta-badania możesz przeczytać tutaj.
Jednak ryzyko uduszenia się wyplutego dziecka podczas snu jest znacznie zwiększone tylko wtedy, gdy dziecko jest układane do snu na brzuchu lub boku. Nawiasem mówiąc, jest to również niebezpieczne dla niemowląt, które nie zostały wyplute, ponieważ pozycja leżąca może ogólnie zatkać drogi oddechowe. Staje się to problematyczne, gdy dziecko porusza się już tak dużo i samodzielnie, że może samodzielnie obrócić się na brzuch. Dlatego swaddling jest zalecany tylko dla noworodków lub niemowląt do około czterech miesięcy, przy czym należy obserwować rozwój dziecka. W większości przypadków 5-miesięczne dziecko jest już zbyt ruchliwe i nie powinno być zawijane. Dotyczy to również sytuacji, gdy dziecko jest już tak duże i silne, że potrafi samo uwolnić się z chusty, samo się obraca i ewentualnie nawet stawia opór przy zawijaniu.
4. Chustowanie dziecka: instrukcje krok po kroku dotyczące techniki
Prawidłowe swaddling nie jest wcale taki trudny, a jak wszyscy wiemy, praktyka czyni mistrza. Jak zrobić to prawidłowo, wyjaśniono w kilku krokach. Ważne jest, aby nie zawijać dziecka zbyt ciasno ani zbyt luźno. Najlepiej, jeśli ktoś pokaże Ci, jak zawijać dziecko. Wielu producentów chust do noszenia dzieci, ale także np. kliniki i centra narodzin, pokazują jak to działa na objaśniających filmach.
- Krok 1: Potrzebujesz odpowiedniej, najlepiej kwadratowej i oddychającej tkaniny, na przykład z lekkiej bawełny. Dobry rozmiar to rozmiar poduszki, czyli około 80 na 80 centymetrów. Ręcznik jest zazwyczaj zbyt gruby, dlatego lepiej użyć czegoś lżejszego, np. ściereczki molleton.
- Krok 2: Rozłóż ręcznik jak diament, z jednym końcem skierowanym do góry. Dzięki temu łatwiej będzie owinąć dziecko.
- Krok 3: Następnie złóż w górnym rogu i połóż dziecko na ściereczce. Ramię znajduje się tuż poniżej górnej krawędzi.
- Krok 4: Prawe ramię powinno znajdować się z boku ciała dziecka, następnie złóż prawą stronę chusty nad dzieckiem, obróć lub podnieś dziecko na krótko na bok i schowaj róg chusty pod ciałem.
- Krok 5: Następnie złóż dolny róg chusty do góry, a po nim lewą stronę chusty, której róg ponownie zepnij pod ciałem dziecka. Całość sprawdzi się również, jeśli zaczniesz od lewej strony materiału w kroku 4.
Uwaga: Gdy dziecko się uwolni, lepiej przestać pluć. Dotyczy to również kwestii, kiedy lub do jakiego wieku wolno pluć – zasadą jest tu miesiąc 1 do 4. Poza ewentualnymi ograniczeniami zdrowotnymi (patrz wyżej) nie musisz zwracać uwagi na nic więcej. To, jak często będziesz pluć, zależy wyłącznie od Ciebie i potrzeby snu Twojego dziecka. Nie ma znaczenia, czy jest lato czy zima, dzień czy noc – możesz swaddle’ować w każdej chwili. Ze względu na zwiększone ciepło zapewniane przez swaddling, nie musisz zakładać wiele pod spód, często wystarczy cienkie body.
5 Przegląd zalet i wad swaddlingu
- Uspokaja dziecko
- Stabilizuje rytm snu i czuwania
- Daje poczucie bezpieczeństwa
- może podnieść temperaturę dziecka
- może zwiększyć ryzyko SIDS
- jest zatem odpowiednie tylko dla pewnego wieku