Kiedy dzieci ssą butelkę lub pierś matki, często piją tak szybko, że połykają również dużo powietrza. Może to prowadzić do nieprzyjemnych wzdęć i bólu brzuszka. W takim przypadku bekanie pomaga wypuścić nadmiar powietrza.
Wielu świeżo upieczonych rodziców jest natychmiast zaniepokojonych, jeśli ich dziecko nie beka po karmieniu. Jednak bekanie nie jest absolutnie konieczne. Jeśli masz wrażenie, że dziecko czuje się komfortowo, nie musisz się martwić.
Jeśli jednak dziecko wydaje się niespokojne, warto pomóc mu beknąć. Połóż dziecko w pozycji pionowej, próbuj różnych pozycji i zawsze stosuj naturalne przerwy. Niektóre dzieci potrzebują trochę więcej czasu, zanim dojdzie do ulgowego beknięcia.
Gdy dziecko z rozkoszą zaspokoi swój głód przy butelce lub przy piersi matki, rodzice zwykle przekładają je przez ramię. Dodatkowo delikatnie poklepuje się po plecach. Jeśli dziecko potem beknie, są wyraźnie zadowoleni.
W tym artykule wyjaśniamy, czym dokładnie jest beknięcie i dlaczego tak ważne jest, aby dziecko beknęło po piciu. Podajemy również wskazówki, jak prawidłowo beknąć dziecku.
[button]Zamów chłonne ściereczki do bekania bezpośrednio online[/button]
Spis treści
1. powietrze może uciec przez beknięcie

Niezależnie od tego, czy po karmieniu piersią, czy też po karmieniu z butelki, większość rodziców kontynuuje swoje działania, przekładając dziecko przez ramię i delikatnie poklepując po plecach. Ma to na celu pomóc dziecku w beknięciu.
Wiele niemowląt pije bardzo pospiesznie, więc oprócz mleka połyka dużo powietrza. Jeśli to powietrze pozostanie w przewodzie pokarmowym, może powodować nieprzyjemne objawy, takie jak ból brzucha czy wzdęcia. Z kolei poprzez beknięcie nadmiar powietrza może się wydostać, dzięki czemu problemy trawienne nie występują.
Wzdęcia i skurcze brzucha mogą również prowadzić do kolki trzymiesięcznej, której obawiają się rodzice. Jest to gwałtowny atak płaczu, podczas którego nie można uspokoić dziecka.
Rada: Niektóre treści żołądkowe często wychodzą wraz z powietrzem. Aby uniknąć plam, należy założyć na ramię specjalną ściereczkę do wypluwania.
2. beknięcie po wypiciu – czy zawsze jest to konieczne?
Wpływ na zachowanie płaczu
W jednym z ostatnich badań naukowcy sprawdzili, w jakim stopniu beknięcie ma wpływ na zachowanie płaczu. Odkryli, że to instynktowne działanie rodziców w większości przypadków nie ma pozytywnego wpływu. Dzieci, które nie są bekane, nie płaczą częściej niż dzieci, które są bekane.
Gdy dziecko się napije, często jest tak zmęczone, że chwilę później zasypia w twoich ramionach. W tym przypadku wielu rodziców nie jest pewnych, czy muszą budzić dziecko również w nocy, aby mogło beknąć.
Kiedy dziecko śpi, zazwyczaj nie ma potrzeby budzenia go w celu beknięcia. W najgorszym przypadku budzenie dziecka może sprawić, że będzie ono niespokojne i marudne, przez co trudno będzie mu ponownie zasnąć.
Jeśli jednak dziecko śpi bardzo niespokojnie lub podrzuca i obraca się, obudzenie go w celu beknięcia może być dobrym sposobem na wypuszczenie dręczącego powietrza. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli Twoje dziecko cierpi na refluks lub jest bardzo podatne na kolkę.
Niektóre noworodki połykają również bardzo mało powietrza podczas picia, więc nie jest konieczne, aby pozwolić mu uciec. Podczas picia z butelki dzieci mają tendencję do połykania większej ilości powietrza niż podczas karmienia piersią.
3. Wskazówki, jak wspierać dziecko podczas bekania

Już na zajęciach przedporodowych przyszłe matki i ojcowie uczą się, jak pomóc dziecku beknąć. Po porodzie jednak następuje tak wiele zmian dla rodziców, że wiele z tych informacji zostaje zapomnianych.
Dlatego w dalszej części artykułu chcielibyśmy przedstawić Ci różne sposoby, w jaki możesz beknąć swojemu dziecku:
- Umieśćdziecko w pozycji pionowej: Ponieważ powietrze zawsze się unosi, do beknięcia należy ułożyć dziecko w pozycji pionowej. W ten sposób przełyk jest rozciągnięty, dzięki czemu powietrze może samo się wydostać.
- Wypróbuj różne pozycje: Pozycja, w której dziecko najłatwiej beknie, może być bardzo różna. Jeśli bekanie nie przebiega prawidłowo, powinnaś ułożyć dziecko w różnych pozycjach. Możesz położyć dziecko na ramieniu lub w pozycji siedzącej. Niektóre dzieci lepiej bekają również w pozycji leżącej.
- Poklepywanie łukowatą dłonią: Aby pomóc w bekaniu, możesz również delikatnie poklepać lub pomasować plecy dziecka. Upewnij się jednak, że dłonie nie są płaskie, ale lekko wysklepione.
- Stosuj naturalne pauzy: Większość dzieci robi co jakiś czas przerwy podczas picia, które możesz wykorzystać, aby wypuścić powietrze. Następnie odczekaj około dwóch do pięciu minut i pozwól im kontynuować picie.
- Wywołuj bekanie poprzez ruch: Trochę ruchu może również pomóc w zachęceniu do bekania. Aby to zrobić, kołysz dziecko w przód i w tył w pozycji pionowej.
- Bądź cierpliwy: To, jak długo dziecko potrzebuje beknięcia, może się bardzo różnić w zależności od osoby. Z reguły jednak bekanie trwa tylko kilka minut. Ważne jest jednak, abyś nie spieszyła się, jeśli zajmie to trochę więcej czasu.
Jak pomóc dziecku w bekaniu możesz zobaczyć również na tym filmie:
4. odpowiednie ściereczki, które można wykorzystać jako ściereczki na ramię podczas bekania.
No products found.