Antykoncepcja bezhormonalna z NFP: metody, bezpieczeństwo

Każda kobieta aktywna seksualnie musi myśleć o tym, jak uniknąć niechcianej ciąży. Obecnie na rynku jest wiele środków antykoncepcyjnych, które zapobiegają zajściu kobiety w ciążę. Podczas gdy wiele preparatów zawiera hormony, antykoncepcja NFP jest pozbawiona …

Antykoncepcja bezhormonalna z NFP: metody, bezpieczeństwo

Temperaturkurve
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. Antykoncepcja
  6. »
  7. Antykoncepcja bezhormonalna z NFP: metody, bezpieczeństwo
Co to jest NFP?

Naturalne planowanie rodziny (NFP) to metoda, dzięki której pary mogą stosować antykoncepcję lub spełnić swoje pragnienie posiadania dzieci. Zasadniczo polega ona na określeniu fazy płodnej poprzez identyfikację i dokumentowanie zmian w organizmie.

Które metody są łączone?

W naturalnym planowaniu rodziny kobiety muszą regularnie mierzyć temperaturę, obserwować śluz szyjkowy i badać palpacyjnie szyjkę macicy.

Dla kogo odpowiednia jest antykoncepcja NFP?

Antykoncepcja NFP jest szczególnie odpowiednia dla kobiet, które chcą całkowicie uniknąć przyjmowania hormonów. Ta metoda antykoncepcyjna wymaga jednak dużej dyscypliny i czasu.

Każda kobieta aktywna seksualnie musi myśleć o tym, jak uniknąć niechcianej ciąży. Obecnie na rynku jest wiele środków antykoncepcyjnych, które zapobiegają zajściu kobiety w ciążę. Podczas gdy wiele preparatów zawiera hormony, antykoncepcja NFP jest pozbawiona hormonów.

Ale co to właściwie jest? W jaki sposób działa? I dla kogo ta metoda jest odpowiednia?

W tym artykule uzyskasz wyjaśnienie, czym jest antykoncepcja NFP, jakie metody są stosowane oraz jakie zalety i wady niesie ze sobą.

[button]Dalsze lektury na ten temat[/button]

1) NFP może być stosowany jako antykoncepcja bez hormonów

Zapoznanie się z własnym ciałem

Naturalne planowanie rodziny działa tylko wtedy, gdy pozbędziesz się wszelkich obaw przed kontaktem z własnym ciałem. Ważne jest, aby intensywnie obcować z własnym ciałem i nie mieć żadnych zahamowań dotyczących płynów ustrojowych.

Pigułka, prezerwatywy, wkładki hormonalne czy trzymiesięczne zastrzyki – obecnie na rynku jest tyle różnych metod antykoncepcyjnych, że wiele kobiet straciło już orientację w ich wszystkich.

W większości przypadków konieczne jest przyjmowanie hormonów, aby utrzymać ryzyko ciąży na jak najniższym poziomie. Oznacza to jednak również, że podczas ich przyjmowania mogą wystąpić znaczne skutki uboczne. Ponadto większość z tych leków wiąże się z wysokimi kosztami.

NFP (Naturalne Planowanie Rodziny) to antykoncepcja bez hormonów, którą kobiety mogą stosować w celu zapobiegania ciąży. Z drugiej strony metoda ta jest odpowiednia również dla tych, którzy chcą mieć dzieci.

2. metody naturalnego planowania rodziny

Wiele osób myśląc o antykoncepcji NFP myśli tylko o metodzie temperaturowej. Jednak na metodę antykoncepcyjną składają się różne metody, które dopiero razem wzięte mogą zapewnić bardzo dobre bezpieczeństwo. Dlatego nie należy stosować ich tylko pojedynczo, ale zawsze łączyć. Tutaj można pobrać arkusz cyklu, w którym można wpisać wszystkie wyniki.

Wmetodach tych chodzi o wypracowanie wyczucia własnego ciała i indywidualnego cyklu. W ten sposób w naturalny sposób wyznacza się dni płodne. W dalszej części chcielibyśmy bardziej szczegółowo przedstawić Państwu poszczególne aspekty naturalnego planowania rodziny.

Tylko wtedy, gdy będziesz przestrzegać wskazówek i zasad, ryzyko zajścia w ciążę może być utrzymane na jak najniższym poziomie.

2.1 Pomiar temperatury

frau mit kalender in der hand misst ihre koerpertemperatur
Najlepiej jest mierzyć temperaturę ciała codziennie rano, zanim wstaniesz z łóżka
.

Większość kobiet zna już tę metodę. Tak zwana metoda temperaturowa polega na codziennym porannym mierzeniu temperatury własnego ciała za pomocą odpowiedniego termometru. Dokładne odczyty można uzyskać mierząc temperaturę w odbycie lub pochwie.

Temperatura ta musi być następnie udokumentowana. Najlepszym sposobem na to jest użycie wykresu cyklu. Jeśli chcesz mieć go bardziej cyfrowego, możesz również użyć aplikacji. Jeśli teraz odczyty będą wprowadzane codziennie przez cały cykl, to powstanie z tego krzywa.

W dniu, w którym zanotowano najniższą wartość, nastąpiła owulacja. W kolejnych dniach temperatura wzrasta o 0,2 do 0,5 stopnia. Od trzeciego dnia, kiedy temperatura jest podwyższona, kobieta jest niepłodna. Trwa to do momentu rozpoczęcia kolejnej miesiączki.

2.2 Sprawdzanie śluzu szyjkowego

frau traegt ergebnisse in ihr handy ein
Istnieją różne aplikacje, które mogą pomóc w wizualizacji wyników pomiarów.

Jednak samo mierzenie temperatury nie jest najbezpieczniejszym sposobem profilaktyki. Dlatego sensowne jest dodatkowe obserwowanie śluzu szyjkowego. Metoda ta nazywana jest również metodą Billingsa.

Śluz szyjkowy zmienia się w ciągu całego cyklu. Waha się on od przezroczystego i wiotkiego do żółtawego i stałego. Z tego powodu ważne jest, aby udokumentować zarówno jego kolor, jak i konsystencję.

Aby uzyskać dokładne wyniki, należy pobrać śluz szyjkowy bezpośrednio z szyjki macicy. Należy pobrać śluz i rozetrzeć go między kciukiem a palcem wskazującym. Następnie delikatnie rozsuń palce.

W okresie niepłodnym śluz ma tendencję do bycia żółtym i gęstym. W okolicach owulacji śluz szyjkowy jest bardziej płynny, przejrzysty, a przede wszystkim dający się prząść. Oznacza to, że jesteś teraz szczególnie płodna.

2.3 Obmacywanie szyjki macicy

Oprócz mierzenia temperatury i sprawdzania śluzu, możesz również regularnie badać palpacyjnie szyjkę macicy, aby sprawdzić, w jakiej fazie się znajdujesz.

Szyjka macicy jest dolną częścią macicy. Składa się z wewnętrznej i zewnętrznej szyjki macicy. Ponieważ szyjka macicy pełni również rolę bramy dla macicy, możesz tam odczytać ważne informacje dotyczące cyklu.

Szyjkę macicy można wyczuć dwoma palcami. Znajduje się ona w miejscu, gdzie kończy się pochwa. Bezpośrednio po miesiączce szyjka macicy jest szczególnie łatwo wyczuwalna, ponieważ sięga daleko w głąb pochwy.

Szyjka macicy zmienia się pod względem położenia, rozwarcia i twardości. W fazie niepłodnej szyjka macicy jest twarda i zamknięta. W dotyku przypomina czubek nosa. W miarę zbliżania się dni płodnych staje się bardziej miękka i coraz bardziej się otwiera. Twardość można porównać do płatka ucha.

3) Antykoncepcja NFP – wady i zalety metod

waage mit pro und contra
Zanim zdecydujesz się na stosowanie tej metody antykoncepcyjnej, powinnaś rozważyć jej zalety i wady.

Możliwość bezpiecznego stosowania antykoncepcji bez hormonów dla wielu kobiet brzmi nierealnie. Jednak metoda ta może być bardzo niezawodna. Przy prawidłowym stosowaniu ma wskaźnik Pearla na poziomie 0,6, co oznacza, że na każde 100 kobiet tylko 0,6 zajdzie w ciążę mimo stosowania metody. Dzięki temu naturalne planowanie rodziny jest porównywalne do pigułki.

Ponieważ nie zawiera hormonów, jest też całkowicie wolne od skutków ubocznych. Zaletą jest również to, że kobiety mogą w ten sposób lepiej poznać swoje ciało i odpowiednio do tego zbudować spokojny związek.

Jednak wiele kobiet potrzebuje najpierw czasu i doświadczenia, aby przyzwyczaić się do tej metody. Wymaga to również dużej dyscypliny, aby codziennie mierzyć i dokumentować odpowiednie zmiany w ciele. Ale również partner musi być chętny do podążania za ciałem kobiety.

Jeśli kobiety mają bardzo nieregularny cykl, ta metoda również nie jest polecana. Okres niepewny pod względem płodności jest tak długi, że albo trzeba powstrzymywać się od seksu przez bardzo długi czas, albo zawsze trzeba stosować inne środki antykoncepcyjne.

Dodatkowo objawy organizmu są bardzo podatne na stres i nieregularny rytm dnia. Leki lub choroby mogą być również czynnikami zakłócającymi.

Poniżej przedstawiamy zwarty przegląd najważniejszych zalet i wad antykoncepcji NFP:

  • nie wymaga hormonów
  • brak skutków ubocznych
  • jest prawie bezpłatna (wyjątek: zakup termometru)
  • lepsza samoświadomość i bardziej intensywny obraz ciała
  • Metoda nadaje się również do zajścia w ciążę
  • Wymagana duża samodyscyplina i czas
  • Niezawodna tylko wtedy, gdy przestrzega się zasad
  • Wymagana gotowość partnera
  • Nieodpowiednia przy nieregularnych cyklach
  • Bardzo podatna na zakłócenia

4. dalsza literatura przedmiotu

Artykuły powiązane