- Jako wariant bez estrogenów, minipigułka ma pewne zalety w stosunku do połączonej pigułki z estrogenami.
- Skutki uboczne są na ogół mniejsze niż w przypadku tabletki złożonej.
- Minipigułka jest jedyną hormonalną metodą antykoncepcyjną, którą można stosować również podczas karmienia piersią.
Wiele kobiet czuje się bezpieczniej, stosując antykoncepcję hormonalną, taką jak pigułka. Mają tutaj poczucie, że mają kontrolę nad antykoncepcją. Chcą jednak, aby obciążenie związane z podawaniem hormonów było jak najmniejsze.
Dla wielu kobiet szczególnie atrakcyjna jest tzw. minipigułka – znana również jako mikropigułka. Tutaj przedstawiamy różne minipigułki i sposób ich działania.
Na końcu jasno wymieniamy zalety i wady.
Spis treści
1. jak działa mini pigułka
Przede wszystkim pojawia się pytanie: co to jest? Minipigułka jest hormonalną metodą antykoncepcyjną. Substancją czynną jest hormon lewonorgestrel albo desogestrel. Są więc dwa rodzaje o różnych składnikach. Jednak oba hormony są progestagenami, dlatego minipigułka zapewnia antykoncepcję bez estrogenów.
Powodują one zestalenie śluzu w szyjce macicy. Jeśli śluz szyjki macicy jest zbity, plemniki nie mogą przeniknąć do macicy.
Ponadto progestageny zapewniają, że błona śluzowa macicy buduje się tylko niekompletnie. W przypadku zapłodnionego jaja, może ono zagnieździć się w tym miejscu tylko z trudem lub wcale.
Istnieje lista różnych nazw i producentów. Ponieważ doświadczenie pokazuje, że kobiety reagują w różny sposób, nie można odpowiedzieć na pytanie „Który jest najlepszy?”. Wskazana jest rozmowa z ginekologiem.
Wskazówka: Minipigułka z reguły nie zawiera laktozy.
1.1 Składnik aktywny desogestrel
Minipigułki ze składnikiem aktywnym Desogetrel mają nieco większą dawkę. One również hamują owulację u kobiet. Z tego powodu problemy z cyklem są bardziej widoczne w przypadku tych pigułek niż w przypadku minipigułek z lewonorgestrelem. Do znanych marek należą Cerazette i Jubrele.
Co to jest zaburzenie cyklu?
Zaburzenia cyklu mogą objawiać się na wiele różnych sposobów. Możliwe jest, że okres jest pomijany, że kobieta ma dużo plamień lub że występuje obfite krwawienie.
Jednak są też kobiety, które prawie nie zauważają żadnych skutków miesiączki. Przy okazji, nie można przełożyć miesiączki za pomocą minipigułki.
1.2 Działania niepożądane minipigułki
Oprócz zaburzeń cyklu istnieją działania niepożądane, które występują u niektórych kobiet. Nie są one niebezpieczne, ale niektóre mogą być dokuczliwe. Niektóre kobiety jako pozytywne efekty podają lepszą skórę lub nawet utratę wagi. Negatywne skutki uboczne to przyrost wagi, utrata włosów i skaza na skórze. Przy okazji, jeśli krwawienie nie ustaje, zawsze należy skonsultować się z ginekologiem.
Uwaga: Przed zastosowaniem leku należy zawsze skonsultować się z ginekologiem. Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi, depresję, endometriozę, regularne migreny lub skłonność do zakrzepicy, inne metody antykoncepcyjne mogą być bardziej odpowiednie. Może to być na przykład miedziany łańcuszek lub wkładka domaciczna.
2 Podczas stosowania minipigułki należy zwrócić uwagę na.
Podczas przyjmowania minipigułki należy zwrócić uwagę na kilka szczególnych kwestii. Na przykład, przyjmuje się go bez przerwy. Gdy opakowanie jest puste, następnego dnia przechodzi się od razu do następnego opakowania, aby bezproblemowo przyjąć lek. Istnieją również pewne osobliwości poszczególnych rodzajów.
Dla bezpieczeństwa należy zwrócić szczególną uwagę na dokładną godzinę podczas przyjmowania mini pigułki z lewonorgestrelem. Czas ten nie może się różnić o więcej niż trzy godziny, aby bezpiecznie zapobiec ciąży. Dotyczy to również w przypadku różnicy czasu. W tym przypadku decydująca jest zawsze aktualna pora dnia.
Przyjęcie minipigułki z desogestrelem może różnić się nawet o 12 godzin. W takim przypadku ochrona antykoncepcyjna jest nadal zagwarantowana. Jeśli jednak pacjentka przyjmie lek zbyt późno, powinna stosować dodatkową antykoncepcję przez następne siedem dni. Dotyczy to również sytuacji, gdy w ogóle zapomni się go przyjąć.
2.1 Pierwsze zastosowanie
Po podjęciu decyzji o stosowaniu minipigułki w celach antykoncepcyjnych, pozostaje pytanie: Kiedy należy zacząć ją przyjmować? I kiedy zaczyna się działanie? Pierwszą tabletkę przyjmuje się w pierwszym dniu miesiączki. W tym przypadku działanie antykoncepcyjne rozpoczyna się natychmiast. Jeśli jednak zaczynasz dopiero w drugim do piątego dnia miesiączki, powinnaś stosować antykoncepcję przez dodatkowe siedem dni.
Jeśli na przykład nie wystąpiła miesiączka po porodzie lub w czasie karmienia piersią, również należy stosować antykoncepcję przez siedem dni po przyjęciu pierwszej dawki. W tym przypadku należy jednak ponownie porozmawiać z ginekologiem i upewnić się, że wcześniej wykluczono ciążę.
Uwaga: Nie należy po prostu przerywać przyjmowania leku minipill bez konsultacji z lekarzem.
2.2 Obliczanie kosztów minipigułki
Trzymiesięczne opakowanie z substancją czynną lewonorgestrelem kosztuje około 30 euro.
Trzymiesięczne opakowanie z substancją czynną desogestrel kosztuje od 20 do 37 euro. Zależy to od producenta.
Uwaga: Minipigułkę można kupić również bez recepty.
3. Sprawdź bezpieczeństwo minipigułki
Bezpieczeństwo zależy w dużej mierze od sposobu stosowania pigułki. Przy idealnym stosowaniu minipigułka z desogestrelem ma awaryjność na poziomie 0,3 do 1 procenta. Przy typowym stosowaniu ma wskaźnik awaryjności od 2,4 do 9 procent.
Minipill z lewonorgestrelem ma wskaźnik awaryjności 1,5 procent, gdy jest używany idealnie i 2,4 do 9 procent, gdy jest używany typowo.
Które leki i antybiotyki wpływają na efekt muszą być wyjaśnione w każdym indywidualnym przypadku. Zapytaj bezpośrednio swoich lekarzy lub uzyskaj konkretną poradę w aptece. W razie wątpliwości należy również stosować dodatkową antykoncepcję.
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, nie musisz wybierać między minipigułką a pigułką łączoną – obie są porównywalne i zależą od użytkownika.
Uwaga: Działanie minipigułki jest osłabione w przypadku biegunki i wymiotów. Również w tym przypadku należy stosować antykoncepcję przez dodatkowe siedem dni.
4 Zalety i wady minipigułki
- mniej skutków ubocznych niż w przypadku tabletek złożonych z estrogenami
- Szczególnie nadaje się dla kobiet, które są wrażliwe na estrogeny
- mniej zagrożeń dla zdrowia niż w przypadku pigułki złożonej
- antykoncepcja hormonalna, która może być stosowana również podczas karmienia piersią, ponieważ progestogeny nie zmieniają ilości ani składu mleka matki.
- Krwawienia miesiączkowe są rzadsze, zmniejsza się również ból.
- Podczas przyjmowania pigułki konieczna jest duża dyscyplina; kilkugodzinna różnica może zagrozić ochronie antykoncepcyjnej.
- Krwawienia są różne – od lekkich do nieobecnych, po częste i długotrwałe – u żadnej z nich nie występują regularne krwawienia
- Brak pozytywnego wpływu na trądzik, w niektórych przypadkach możliwe pogorszenie stanu skóry
- Możliwe, ale rzadkie skutki uboczne: Bóle głowy, wahania nastroju, utrata libido lub ból piersi.