Plastry antykoncepcyjne: informacje na temat stosowania, sposobu działania i kosztów

Plaster antykoncepcyjny działa podobnie jak pigułka, uwalniając hormony bezpośrednio do krwi przez skórę i zapobiegając owulacji. Plaster zmienia się raz w tygodniu, 3 tygodnie z rzędu. Po tym czasie następuje 7 dniowa przerwa, kiedy zaczyna …

Plastry antykoncepcyjne: informacje na temat stosowania, sposobu działania i kosztów

Andwendung eines Verhütungspflasters
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. Antykoncepcja
  6. »
  7. Plastry antykoncepcyjne: informacje na temat stosowania, sposobu działania i kosztów
  • Plaster antykoncepcyjny działa podobnie jak pigułka, uwalniając hormony bezpośrednio do krwi przez skórę i zapobiegając owulacji.
  • Plaster zmienia się raz w tygodniu, 3 tygodnie z rzędu. Po tym czasie następuje 7 dniowa przerwa, kiedy zaczyna się miesiączka.
  • Jak w przypadku każdego preparatu hormonalnego, nie można wykluczyć skutków ubocznych stosowania plastra. Plaster antykoncepcyjny nie może też zapewnić takiej samej ochrony jak prezerwatywa, która zapobiega przenoszeniu chorób przenoszonych drogą płciową.

Plaster antykoncepcyjny jest szczególnie łatwy w użyciu i ma tę zaletę, że nie trzeba pamiętać o jego codziennym przyjmowaniu (jak np. w przypadku pigułki).

W tym poradniku wyjaśniamy, jak stosować plaster antykoncepcyjny, ile kosztuje i jakie są możliwe skutki uboczne.

1. efekt antykoncepcji za pomocą plastrów jest identyczny jak w przypadku pigułki

Plaster antykoncepcyjny jest dość popularny jako środek antykoncepcyjny, ponieważ nie trzeba go przyjmować codziennie, jest przyjemnie łatwy w użyciu nawet dla młodych kobiet bez doświadczenia, a także nie powoduje rozstroju żołądka, jak to ma miejsce w przypadku wielu kobiet z doświadczenia z pigułką.

Działanie plastra antykoncepcyjnego jest identyczne jak w przypadku pigułki. Hormony estrogen i progestagen są uwalniane do organizmu podczas antykoncepcji za pomocą plastra. Poprzez bezpośredni kontakt ze skórą hormony dostają się do krwi i sprawiają, że nie może dojść do owulacji.

https://www.youtube.com/watch?v=_rBDTzag3NQ&feature=youtu.be

Koszty

Za 9 plastrów, które trwają przez 3 miesiące, płaci się zwykle od 40 do 50 euro.

Ten środek antykoncepcyjny nie jest jednak dostępny bez recepty. Jeśli chcesz kupić środek antykoncepcyjny na receptę, możesz go dostać na przykład w aptece, albo kupić lub zamówić przez internet. Dwoma najbardziej znanymi producentami plastrów antykoncepcyjnych są marki Evra i Lisvy.

Zalety i wady antykoncepcji za pomocą plastrów

  • Nie trzeba ich przyjmować/odnawiać codziennie
  • Bardzo bezpieczny (jak pigułka)
  • Jest bardzo łatwy w użyciu
  • Nie może zapobiec przenoszeniu chorób przenoszonych drogą płciową (jak prezerwatywa)
  • Jest tak samo drogi jak pigułka
  • Efekt może zostać zniwelowany w przypadku przyjmowania pewnych antybiotyków lub środków ziołowych

2. plaster antykoncepcyjny jest bardzo łatwy w użyciu

Plaster jest przezroczysty i ma zazwyczaj wymiary około 2 cm x 2 cm. Przezroczysty środek anty koncepcyjny należy po prostu nakleić na suchą i czystą skórę. Ważne jest, aby obszar ten był wolny od włosów. Szczególnie odpowiednie są na przykład następujące obszary skóry:

verhuetungspflaster wird auf haut aufgetragen
Jeśli plaster antykoncepcyjny zostanie przyklejony w odpowiednim miejscu, hormony przechodzą przez plaster przez skórę bezpośrednio do krwi.
  • Brzuch
  • Pośladki
  • Górna część ciała

To, gdzie go przykleisz, jest w większości przypadków kwestią gustu. Klatka piersiowa lub części ciała, które są już podrażnione (oparzenia słoneczne, urazy itp.) nie odpowiednie. Ponadto, należy używać tylko miejsc, które można dobrze zobaczyć. W ten sposób możesz mieć pewność, że w nagłym wypadku zauważysz, czy plaster się odkleił. Na każdym opakowaniu znajdują się również zdjęcia, które szczególnie ułatwiają znalezienie odpowiedniego miejsca na plaster.

Teraz powinnaś stosować plaster przez 21 dni, po czym następuje 7-dniowa przerwa (tak jak w przypadku pigułki). To, kiedy należy rozpocząć, jest jasno określone przez wszystkich producentów: Plaster należy nakleić w pierwszym dniu miesiączki.

Plaster antykoncepcyjny czy pigułka? Najważniejsze fakty w skrócie:

Plaster antykoncepcyjny Pigułka
Działa z hormonami, które zapobiegają owulacji. Działa na bazie hormonów, które zapobiegają owulacji.
Pozostaje na skórze przez 3 x 7 dni, po czym następuje 7-dniowa przerwa, w której rozpoczyna się okres. Pozostaje na skórze przez 21 dni, po czym następuje 7-dniowa przerwa, w której rozpoczyna się okres.
Stosować tylko 3 razy w miesiącu. Musi być przyjmowany codziennie przez 21 dni. Jeśli zapomni się o którymś dniu lub opóźni przyjmowanie o kilka godzin, może to wpłynąć na ochronę antykoncepcyjną.

3. plaster antykoncepcyjny jest stosunkowo bezpieczny (również w użyciu), ale nie daje żadnej gwarancji.

frau in unterwaesche haelt kondom in der hand
Plaster antykoncepcyjny działa dobrze, ale tylko prezerwatywa zapobiega przenoszeniu chorób przenoszonych drogą płciową.

Antykoncepcja z użyciem hormonów uważana jest za bardzo bezpieczną. Większość producentów gwarantuje, że można zapobiec 99% ciąż. Jednak 100% bezpieczeństwo jest możliwe tylko w przypadku pre zerwatywy – a nawet i to tylko wtedy, gdy jest ona stosowana prawidłowo. Należy również zdawać sobie sprawę, że przenoszeniu chorób przenoszonych drogą płciową nie można zapobiec za pomocą plastra antykoncepcyjnego.

Niemniej jednak istnieje szereg zalet, które wyjaśniają, dlaczego wiele kobiet wybiera plaster antykoncepcyjny po doświadczeniu z pigułką lub prezerwatywą: Jest on znacznie wygodniejszy w użyciu, zwłaszcza jeśli na przykład pracujesz na zmiany i nie myślisz o przyjmowaniu pigułki o tej samej porze każdego dnia.

Info: Stosując plaster antykoncepcyjny, trzeba pamiętać o jego zażyciu tylko 3 razy w miesiącu, podczas gdy pigułkę trzeba zażywać codziennie i zapomina się o niej znacznie częściej.

4. ważne pytania i odpowiedzi

Plaster antykoncepcyjny nie przykleja się prawidłowo. Jakie są tego przyczyny?

frau faesst sich an den bauch
Nagły wzrost wagi również może być powodem odklejania się plastra.

Zasadniczo plastry trzymają się bardzo pewnie i nie zejdą łatwo, nawet jeśli będziesz codziennie pływać lub brać prysznic. Jeśli jednak plaster nie trzyma się, może to mieć różne przyczyny:

  • Skóra jest zbyt tłusta.
  • Skóra bardziej się rozciąga z powodu przyrostu wagi. Może to stać się zauważalne w okresie trzech tygodni (w zależności od części ciała).
  • Ubranie stale ociera się o plaster. Stałe tarcie może również spowodować odklejenie się plastra.

Jeśli plaster się odklei, może to wpłynąć na ochronę antykoncepcyjną! Zalecana jest wówczas dodatkowa antykoncepcja za pomocą prezerwatywy.

Plastry antykoncepcyjne: kiedy zaczynają działać?

Plaster antykoncepcyjny jest skuteczny od pierwszego dnia stosowania, o ile rozpoczął się w pierwszym dniu miesiączki. W przypadku zastosowania plastra po pierwszym dniu należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta, ponieważ czasami może być konieczne zastosowanie dodatkowej antykoncepcji.

Czy mogę w każdej chwili przerwać stosowanie plastra?

Teoretycznie, stosowanie plastra można przerwać w dowolnym momencie. Dzieje się tak często w przypadku chęci posiadania dzieci lub w przypadku wystąpienia skutków ubocznych. O ile nie jest to efekt uboczny, zaleca się przerwanie stosowania plastra dopiero po odbyciu pełnego cyklu. W ten sposób można zapobiec wytrąceniu cyklu z równowagi, nagłemu brakowi miesiączki itp. Przede wszystkim nieregularny cykl spowodowany zbyt wczesnym odstawieniem może utrudnić posiadanie dzieci na początku.

Odkładanie miesiączki za pomocą plastra antykoncepcyjnego: czy to możliwe?

frau legt sich waermflasche auf den unterleib
Odkładanie miesiączki za pomocą plastra antykoncepcyjnego może mieć negatywny wpływ na ochronę.

Dzięki tabletkom antykoncepcyjnym możliwe jest przesunięcie miesiączki. W rzadkich przypadkach skutkuje to jedynie krwawieniem międzymiesiączkowym. Z kolei odkładanie za pomocą plastrów nie jest zalecane. Z jednej strony hormony mogą nie być wystarczająco uwalniane jeszcze przez kilka dni, a z drugiej strony plaster po pewnym czasie traci swoją przyczepność. Ryzyko niezamierzonego zajścia w ciążę poprzez odkładanie jest więc bardzo wysokie.

Jakie skutki uboczne są znane przy stosowaniu plastra antykoncepcyjnego?

Jak każdy preparat hormonalny, plaster antykoncepcyjny nie gwarantuje, że przy prawidłowym stosowaniu nie wystąpią skutki uboczne. Ale jakie one są?

  • Nieregularne krwawienia
  • Podrażnienia skóry w miejscach przyklejenia
  • Bóle głowy lub nudności związane z działaniem samych hormonów.
  • Wysoki poziom bezpieczeństwa antykoncepcji jest gwarantowany tylko wtedy, gdy nie masz nadwagi (w zależności od plastra, od około 90 kg).
  • Wahania wagi (hormonalne)

Artykuły powiązane