Wiele mitów utrzymuje się od pokoleń. Skupiają się głównie na poszukiwaniu prostych odpowiedzi.
Tak, istnieją różne mity, które mają w sobie jądro prawdy. Nie zawsze jednak odnosi się to do pełnego stwierdzenia.
Potrzeba znalezienia wyjaśnień często prowadzi do tworzenia zawiłych powiązań. W związku z tym istnieje wiele mitów o ciąży, które są fałszywe.
Istnieje wiele starych bajek o ciąży. Ale co właściwie jest prawdą w mitach o ciąży? Czy ciąża z chłopcem jest bardziej stresująca niż z dziewczynką? Przyjrzeliśmy się bliżej kilku popularnym mitom.
W kolejnych linkach dowiesz się, na ile są one w rzeczywistości prawdziwe.
[button] Zamów literaturę o ciąży [/button]
Spis treści
1. między prawdą a fikcją: mity ciążowe i ich geneza
Ciąża jest i zawsze była cudem. Przewidywanie czy i kiedy kobieta zajdzie w ciążę jest trudne nawet dziś, mimo ogromnego postępu technicznego, pozostawiając wiele miejsca na spekulacje.
Tym bardziej, że doświadczenia wielu ciężarnych kobiet nie mogłyby być bardziej odmienne. Często przypisuje się je różnicom w płci, ale zawsze zmieniają się one z czasem. Szczególnie w przypadkach niepewności często o radę pyta się przyjaciół i krewnych.
Nierzadko można usłyszeć sprzeczne wypowiedzi, z których niektóre postrzegają poranną chorobę jako dobry znak lub klasyfikują obrzydzenie do jedzenia jako problem. Na szczęście istnieją obecnie liczne badania, które rzucają światło na ten temat i obalają niektóre domniemane fakty.
Wskazówka: Większość mitów ciążowych to tradycje wcześniejszych pokoleń. Rozważając je, zawsze należy pamiętać, że wiele aspektów można dziś przedstawić w znacznie bardziej zróżnicowany sposób.
2 Prawdziwe mity ciążowe: które mity mają prawdziwy rdzeń?
Mit: co kryje się za tym określeniem?
Mit to historia, co do której prawdy istnieją wątpliwości. Nie oznacza to, że mity są z reguły fałszywe, a jedynie, że wątpliwości są całkowicie uzasadnione.
W tym rozdziale przedstawimy Ci nieco bardziej szczegółowo prawdziwe mity ciążowe. Mimo że mają one pewną wartość, nie powinnaś brać każdego mitu zbyt dosłownie:
- Każde dziecko kosztuje ząb: Oczywiście zęby nie wypadają od razu, gdy masz jedno, dwoje czy nawet troje dzieci. Niemniej jednak, ciąża ma wpływ na zdrowie zębów. Jest oczywiste, że ciąża zmienia wartość pH śliny.
Zwiększa to ryzyko wystąpienia próchnicy zębów. Dodatkowo czynnik ten zwiększa fakt, że potrzebujesz więcej wapnia i fluoru. Regularne wizyty kontrolne u dentysty i zwiększona higiena jamy ustnej są więc obowiązkowe, aby mit nie stał się prawdą.
- Poranna choroba prowadzi do urodzenia dziewczynki: Wiele mitów ciążowych obraca się wokół różnic w płci, które nie są widoczne w pierwszych tygodniach. Prawdą jest, że kobiety, które rodzą dziewczynkę, na początku częściej cierpią na mdłości. Przyczyn takiego stanu rzeczy upatruje się w wyższym stężeniu hormonu HCG.
Jednak wiadomo też, że poranna choroba dotyczy około 80% wszystkich kobiet w ciąży, ale tylko około 50% rodzi dziewczynki. Tak więc nie uzyskasz jednoznacznej interpretacji, że rodzisz chłopca lub dziewczynkę, pomimo prawdziwego rdzenia. - Kobiety w ciąży stają się zapominalskie: Szczególnie w trzecim trymestrze często występuje zwiększone zapominanie. Te doświadczenia, znane również jako demencja ciążowa, są głównie związane ze zwiększonym poczuciem stresu.
Może to spowodować gwałtowny wzrost poziomu kortyzolu, a tym samym faktycznie ma wpływ na wydajność pamięci. Nawet jeśli ten stan jest tylko przejściowy, powinnaś pozwolić sobie, a zwłaszcza swoim myślom, na nieco więcej odpoczynku.
Wskazówka: Bardzo kontrowersyjne jest również to, czy na seks można wpływać już podczas planowania ciąży. Więcej na ten temat możesz przeczytać w naszym osobnym artykule. Z badań przeprowadzonych przez Rockefeller University w Nowym Jorku wynika, że szczególnie stres przed ciążą może zwiększyć prawdopodobieństwo urodzenia dziewczynki.
3. fikcja zamiast rzeczywistości: czy istnieją dowolnie wymyślone mity na temat ciąży?
Istnieją nie tylko mity o ciąży, które są przynajmniej częściowo prawdziwe, ale także liczne stare opowieści żon, które są po prostu fałszywe. W następnych rozdziałach wyjaśnimy te rzekome fakty, abyś nie była pod wpływem błędnych informacji:
- Mała lampka wina nie szkodzi: Raz po raz rodzice lub dziadkowie mówią, że małe ilości alkoholu są nieszkodliwe. Jednak jest to właśnie błędne przekonanie, ponieważ w przeciwieństwie do dorosłych, dzieci w łonie matki nie są w stanie szybko rozłożyć alkoholu.
Nawet najmniejsze ilości alkoholu, zwłaszcza w pierwszym etapie ciąży, mogą więc prowadzić do wad rozwojowych i upośledzenia neurologicznego. - Kobiety w ciąży muszą jeść za dwoje: Niestety, w tym miejscu musimy Cię rozczarować. To prawda, że w czasie ciąży powinnaś zmienić swoją dietę. Jednak w pierwszych miesiącach nie musisz w ogóle zwiększać ilości przyjmowanej energii, a w ostatnim półroczu jedynie o około 250 do 300 kcal.
W przeciwnym razie nadmiar kilogramów szybko zgromadzi się na Twoich biodrach, co nie pomoże ani Tobie, ani Twojemu dziecku.
- Dziewczyny okradają matki z urody: to przekonanie jest czystą fikcją i prawdopodobnie wynika z faktu, że własną urodę przekazuje się pierwszej córce. De facto jednak nie ma różnicy, czy ma się chłopca czy dziewczynkę.
W zależności od tego, jak przebiega ciąża, możesz zauważyć ciemne kręgi pod oczami, przetłuszczające się włosy i więcej pryszczy. Jednak zmiana hormonalna może mieć również pozytywny wpływ. Tak czy inaczej, po porodzie znów się zmienia. - Dzieci z dużą ilością włosów powodują zgagę: Chociaż zgaga jest dość powszechna, nie ma nic wspólnego z włosami na głowie. Raczej rozmiar zarodka zwiększa nacisk na narządy wewnętrzne, przez co istniejąca zgaga może się pogorszyć lub nawet w ogóle rozwinąć.
- Kształt brzucha determinuje płeć: Utrwalił się mit, że spiczasty brzuch skutkuje fry zurą. Jednak różnic w płci nie można odczytywać z kształtu brzucha. Chociaż kształt brzucha jest bardzo różny, wynika on wyłącznie z anatomii przyszłej matki.
Rada: Nie ma nic złego w uprawianiu seksu podczas ciąży (poza kilkoma wyjątkami). W wielu przypadkach pary uważają nawet, że jest to lepsze.
4. Literatura o ciąży: książki te zawierają fakty
- Howland, Genevieve (Author)
- Simkin PT, Penny (Author)