Słowo kluczowe: Opieka nad kobietą w ciąży. Lekarze i położne są dla Ciebie

Opieka przedporodowa rozpoczyna się wraz z ciążą i nie kończy się jeszcze długo po porodzie. Przez cały okres ciąży położne i lekarze służą Ci pomocą i odpowiadają na wszystkie Twoje pytania. Najważniejszym czynnikiem podczas ciąży …

Słowo kluczowe: Opieka nad kobietą w ciąży. Lekarze i położne są dla Ciebie

Tips zur Schwangerschaftsbetreuung
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. Słowo kluczowe: Opieka nad kobietą w ciąży. Lekarze i położne są dla Ciebie
  • Opieka przedporodowa rozpoczyna się wraz z ciążą i nie kończy się jeszcze długo po porodzie. Przez cały okres ciąży położne i lekarze służą Ci pomocą i odpowiadają na wszystkie Twoje pytania.
  • Najważniejszym czynnikiem podczas ciąży jest Twoje zdrowie i zdrowie Twojego dziecka. Dlatego regularne badania krwi i badania USG są tak samo częścią opieki prenatalnej jak tomografia komputerowa i dokumentacja Twoich wartości, od ciśnienia krwi po poziom pH.
  • Niezależnie od tego, kto opiekuje się Tobą w czasie ciąży – podstawowe usługi są opłacane przez kasę chorych.
Hebamme untersucht und unterstützt
Położna nie tylko przeprowadza badania profilaktyczne, ale często jest też emocjonalnym wsparciem w czasie ciąży.

Gratulujemy, jesteś w ciąży! Tymi słowami Twój ginekolog prawdopodobnie otworzył w Tobie puszkę Pandory z uczuciami, które nie mogłyby być bardziej przeciwstawne. Pomiędzy radością a strachem jest teraz kilka miesięcy, które – dobrze zaopiekowane przez położną i lekarza – mogą zdecydowanie złagodzić linie zmartwień.

Głównymi aktorami w opiece nad kobietą w ciąży są położna i ginekolog. Podczas gdy położna może stać się bliską powiernicą w drodze do porodu , kwestie czysto medyczne są w dobrych rękach ginekologa. W tym artykule chcielibyśmy wyjaśnić Ci obie opcje opieki, aby pomóc Ci zdecydować, która opieka w czasie ciąży jest dla Ciebie odpowiednia.

1) rodzaj opieki przedporodowej określa ustawa

Forma opieki przedporodowej, do której ma Pani prawo na mocy ustawy, jest określona w tzw. „Wytycznych dotyczących macierzyństwa” Wspólnej Komisji Federalnej. Kompletny dokument jest dostępny online na stronie g-ba.de. Istnieją cztery ważne elementy opieki prenatalnej, które są określone ustawowo dla każdej kobiety:

  • Badania krwi: Określenie grupy krwi służy ochronie immunologicznej Ciebie i Twojego dziecka.
  • Badanie ultrasonograficzne: W ciąży bez komplikacji przewidziane są trzy badania ultrasonograficzne: Między tygodniami ciążowymi od 9 do 12, między tygodniami ciążowymi od 19 do 22 i między tygodniami ciążowymi od 29 do 32.
  • Kontrola wartości: Wartości te są pobierane podczas każdej wizyty u położnej lub ginekologa i dokumentowane w karcie ciąży: Twoja waga, ciśnienie krwi, wyniki badania moczu i próbki krwi, wartość pH pochwy. Może być również zbadana szyjka macicy (palpacja).
  • CTG: Zapis bicia serca, tzw. CTG, przeprowadza się regularnie od około 27. do 30. tygodnia.
Diagnostyka prenatalna

Kategoria działań prenatalnych obejmuje badania wstępne, których wykonanie możesz zlecić, ale nie musisz.

Koszty tych podstawowych badań w czasie ciąży pokrywa kasa chorych. Dalsze badania wstępne lub dokładniejsza kontrola ciąży są częścią świadczeń kasy chorych, jeśli np. jest to tzw. ciąża wysokiego ryzyka. Nie oznacza to jednak, że istnieje bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia.

Możliwe czynniki, dla których ciąża staje się ciążą wysokiego ryzyka, to np. wiek, własna historia choroby i problematyczne ciąże w przeszłości. Ginekolog wyjaśni znaczenie poszczególnych czynników bezpośrednio na początku ciąży.

2 Punkt ciężkości opieki położnej i lekarza jest bardzo różny.

Jako kobieta w ciąży masz prawo do świadczeń profilaktycznych w czasie ciąży. Możesz sama zdecydować, czy usługi te będą świadczone przez położną czy ginekologa. Zasadniczo oba podmioty są profesjonalistami w dziedzinie doradztwa ciążowego, ale każdy z nich ma swoje własne obszary specjalizacji.

Co przemawia na korzyść ginekologa To przemawia na korzyść położnej
Lekarze polegają na swojej wiedzy medyczno-technicznej i odpowiednim sprzęcie. Położne w swoim poradnictwie skupiają się na poziomie emocjonalnym.
Ich pomoc ma charakter medyczny i jest prowadzona zgodnie ze standardami medycznymi w praktyce. Oferują pomoc psychologiczną, a także odpowiadają na pytania dotyczące ciąży, które są dalekie od kwestii medycznych.
Betreuung durch den Frauenarzt
Badanie USG dostępne jest tylko w gabinecie ginekologa.

Klasyczne badania profilaktyczne i badania laboratoryjne wykonują zarówno położne, jak i ginekolodzy. Natomiast badania ultrasonograficzne należą do obowiązków ginekologa.

Aby zaangażować obu specjalistów w prowadzenie ciąży, warto dobrze podzielić wizyty kontrolne. Wielu ginekologów współpracuje również z położnymi w ramach własnej praktyki.

3. Kobiety w ciąży powinny rozważyć ryzyko związane z decyzją o opiece nad nimi

Zwłaszcza gdy po raz pierwszy doświadczasz ekscytującego czasu ciąży, ważne jest, aby być świadomym własnych odczuć i prawidłowo je interpretować. Te wskazówki pomogą Ci podjąć decyzję, czy szukać opieki u położnej czy u ginekologa:

3.1 Wizyta w gabinecie a wizyta domowa.

Jeśli chcesz być pod opieką ginekologa w czasie ciąży, musisz umawiać się na regularne wizyty w gabinecie – czyli przynajmniej co cztery tygodnie. Musisz liczyć się z dojazdem i czasem oczekiwania. Z kolei położna przez większość czasu pracy jest w trasie i odwiedza Cię w domu.

3.2 Osobowość a bycie pacjentką

Sama musisz zdecydować, jak ścisła jest relacja zaufania z Twoim ginekologiem. Należy również zadać sobie pytanie, ile czasu poświęca Ci Twój lekarz. Jeśli podczas regularnej kontroli prenatalnej nie ma miejsca na pytania lub jeśli brakuje Ci zaufania, to lepiej skorzystać z opieki prenatalnej sprawowanej przez położną.

3.3 Opieka kompleksowa a opieka na wizytę

Położna oferuje pełen zakres usług – od przygotowania do porodu, poprzez wsparcie przy porodzie, aż po opiekę poporodową. Ginekolog, który nie ma stałego kontyngentu łóżek w szpitalu, nie będzie mógł opiekować się Tobą przy porodzie, ale może doradzić Ci w wyborze kliniki położniczej. Mimo, że specjalista odpowie na wszystkie Twoje pytania w czasie leczenia, jest znacznie mniej na miejscu i „na zawołanie” niż położna.

3.4 Odpowiednia ilość techniki

Jeśli wiesz już, że chciałabyś mieć jak najwięcej badań prenatalnych i jeśli ważne jest dla Ciebie regularne, stałe stosowanie odpowiedniej techniki, powinnaś zdecydować się na opiekę ginekologa.

Artykuły powiązane