Niezawodna antykoncepcja dzięki hormonalnej wkładce wewnątrzmacicznej

Hormonalna wkładka wewnątrzmaciczna jest wprowadzana przez lekarza bezpośrednio do macicy. Wymienia się ją jedynie mniej więcej co 5 lat. Wkładka wewnątrzmaciczna jest jedną z najbezpieczniejszych hormonalnych metod antykoncepcyjnych. Za szczególnie bezpieczne uważa się hormonalne metody …

Niezawodna antykoncepcja dzięki hormonalnej wkładce wewnątrzmacicznej

Mit der Hormonspirale verhüten
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. Antykoncepcja
  6. »
  7. Niezawodna antykoncepcja dzięki hormonalnej wkładce wewnątrzmacicznej
  • Hormonalna wkładka wewnątrzmaciczna jest wprowadzana przez lekarza bezpośrednio do macicy.
  • Wymienia się ją jedynie mniej więcej co 5 lat.
  • Wkładka wewnątrzmaciczna jest jedną z najbezpieczniejszych hormonalnych metod antykoncepcyjnych.

Za szczególnie bezpieczne uważa się hormonalne metody antykoncepcyjne, które zapobiegają ciąży dzięki składnikom takim jak hormony podobne do ciała, np. estrogen i progestagen. Należą do nich plastry antykoncepcyjne czy pierścień dopochwowy, ale także pigułka i wkładka hormonalna. Coraz więcej kobiet decyduje się na wkładkę domaciczną, ponieważ po założeniu przez lekarza nie wymaga ona żadnych dodatkowych działań. Ponadto nie zawiera estrogenów i oznacza mniejszą ekspozycję na hormony.
W przeciwieństwie jednak do codziennego przyjmowania pigułek, w przypadku wkładki domacicznej nie może się zdarzyć, że zapomnisz o którymś dniu lub nie dostaniesz na czas nowego opakowania tabletek. Jedynie pozostawienie wkładki na dłużej lub samodzielne jej wyciągnięcie jest niebezpieczne. W tym artykule dowiesz się więcej o tym, jak działa wkładka domaciczna i jakie są możliwe skutki uboczne. Poinformujemy Cię również o najpopularniejszych dostawcach IUD.

1. jak działa cewka hormonalna w twoim organizmie

Uwalniające hormony urządzenie wewnątrzmaciczne (IUS), które wbrew swojej nazwie ma w rzeczywistości kształt litery „T”. Nazywany jest również tarczą antykoncepcyjną i siedzi głęboko w macicy. Tam uwalnia hormony, które uniemożliwiają wywołanie owulacji. Ponadto hormony, które są podobne do kombinacji hormonów wyzwalanych podczas ciąży, uniemożliwiają zagnieżdżenie się jajeczka w wyściółce macicy. W rezultacie wkładka hormonalna zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa przed niechcianą ciążą bez wielu problemów. Pozwala ona na aktywność seksualną bez obaw o ciążę. Nie chroni ona jednak przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Wskazówka: Po kilku miesiącach od założenia wkładki domacicznej poproś swojego ginekologa o sprawdzenie, czy jest ona prawidłowo założona.

Wkładka wewnątrzmaciczna może być założona tylko przez lekarza. Oferuje Ci ona następujące korzyści:

  • Bezpieczną antykoncepcję
  • Ochrona na okres do pięciu lat
  • Nie są konieczne żadne inne działania poza badaniami okresowymi
  • Bezbolesna (możliwy krótki ból podczas zakładania)
  • Bez komplikacji

Po założeniu parasolki nie trzeba się już martwić o antykoncepcję. W przypadku kobiet poniżej 20 roku życia antykoncepcja jest często objęta ubezpieczeniem zdrowotnym. Dlatego należy odpowiednio wcześnie, już w wieku 16 lub 18 lat, zapytać w kasie chorych, czy pokryje ona koszty uwalniającego hormony urządzenia wewnątrzmacicznego. W większości przypadków jednak po 20. roku życia należy samodzielnie pokryć koszty badań kontrolnych i ewentualnych testów, niezależnie od ich ceny.

1.1 Zakładanie wkładki wewnątrzmacicznej

schaubild hormonspirale, Bilder
Hormonalna wkładka wewnątrzmaciczna w kształcie litery T siedzi głęboko w macicy i dlatego może być zakładana i wyjmowana tylko przez ginekologa.

Samodzielne założenie spirali hormonalnej jest niemożliwe. Dlatego nie można jej kupić w aptece ani zamówić przez internet. Środek antykoncepcyjny można otrzymać tylko od ginekologa. Ginekolog najpierw porozmawia z Tobą, aby dowiedzieć się, czy ten produkt jest dla Ciebie odpowiedni. Następnie następuje wstępne badanie i jeśli spełniasz wszystkie wymagania dotyczące wkładki, kładziesz się, a lekarz zakłada hormonalną wkładkę wewnątrzmaciczną lub miedzianą. Może to spowodować krótki, intensywny ból, ponieważ mała plastikowa T jest wstrzeliwana w Ciebie za pomocą specjalnego urządzenia i rozwija się mała tarcza.
Ginekolog sprawdzi to podczas wstępnej konsultacji, jak również podczas badania wstępnego:

  • Czy jesteś osobą chorą na migrenę lub cierpisz na inne schorzenia, takie jak wrzody wątroby, które uniemożliwiają zastosowanie hormonalnego urządzenia wewnątrzmacicznego.
  • Czy chce Pani mieć dzieci i jaka jest Pani historia ciąży
  • Wielkość macicy i wszelkie przebyte infekcje
  • Data ostatniego badania w celu wczesnego wykrycia raka

Aby dać Ci przegląd, oto kolejna lista osób, dla których urządzenie wewnątrzmaciczne uwalniające hormony jest najbardziej odpowiednie:

Grupa wiekowa i sytuacja życiowa Czy wkładka wewnątrzmaciczna jest odpowiednia?
Młode, bezdzietne kobiety Zamiast IUD lepiej zastosować wersję mini, aby nie uszkodzić macicy.
Kobiety po pierwszej ciąży Bezpieczne jest stosowanie IUD podczas karmienia piersią.
Starsze kobiety, które nie chcą mieć dzieci Odpowiednie, ale należy ustalić, czy wielkość macicy pozwala na zastosowanie wewnątrzmacicznego urządzenia uwalniającego hormony.

Przy okazji możesz sama regularnie sprawdzać, czy IUD jest nadal na swoim miejscu, patrząc na zwisającą w dół nitkę, najlepiej bezpośrednio po miesiączce. Żadne inne działania nie są konieczne z Twojej strony, co sprawia, że jest to szczególnie nieskomplikowana metoda antykoncepcyjna.

2 Możliwe skutki uboczne uwalniającej hormony wkładki wewnątrzmacicznej

hormonelle verhütungsmittel pille und hormonspirale
Pomimo możliwych zagrożeń, skutków ubocznych i problemów, pigułka antykoncepcyjna i hormonalna wkładka wewnątrzmaciczna należą do najpopularniejszych hormonalnych metod antykoncepcyjnych w Niemczech.

Wszystkie hormonalne środki antykoncepcyjne mają pewne skutki uboczne, które w zależności od kobiety mogą być ledwo zauważalne lub wyraźnie odczuwalne. Ponieważ wkładka hormonalna uwalnia swoją substancję czynną miejscowo, jej skutki uboczne ograniczają się głównie do narządów płciowych i brzucha. Możliwe skutki uboczne (częstotliwość niezbyt duża) to plamienie, wysokie ciśnienie krwi, ból głowy, łagodne nudności, zatrzymanie wody, zmniejszenie lub brak krwawienia miesiączkowego, ból brzucha, tkliwość piersi, przyrost masy ciała i utrata libido. Wkładka wewnątrzmaciczna skraca jednak długie okresy krwawienia.
Niektóre kobiety zgłaszają również negatywne doświadczenia związane z wkładką domaciczną, takie jak skłonność do depresji, brązowe upławy, ataki paniki i nieprzyjemne uciskanie w brzuchu. Podobnie jak w przypadku innych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, ryzyko wystąpienia raka piersi jest nieznacznie zwiększone w przypadku stosowania wkładki wewnątrzmacicznej. U około jednej na dziesięć kobiet stosujących hormonalne wkładki wewnątrzmaciczne występuje również niegroźne tworzenie się torbieli.

Niektóre kobiety martwią się, że nie czują już nitki kontrolnej wkładki wewnątrzmacicznej. Ale nie martw się, wkładka nie wypadła ani nie zgubiła się. Lekarz może sprawdzić, czy nie wysunęła się ona z miejsca, co może się zdarzyć.

2.1 Wkładka hormonalna nie jest odpowiednia dla wszystkich kobiet

Ze względu na swój rozmiar, wkładka domaciczna jest szczególnie polecana kobietom, które urodziły już co najmniej jedno dziecko. Dzieje się tak dlatego, że macica jest wtedy nieco większa i bardziej elastyczna, nie ma więc niebezpieczeństwa odrzucenia wkładki. Dla młodych kobiet, które nigdy nie były w ciąży, mini-IUD może być odpowiedni. To, jak długo jest ona skuteczna, zależy od danego modelu.
Lekarz poinformuje Cię wcześniej, czy masz jakieś choroby lub inne dolegliwości, które uniemożliwiałyby Ci założenie IUD. Oczywiście, wkładka wewnątrzmaciczna nie może być stosowana w czasie ciąży, ale w wielu przypadkach możliwe jest przejście na antykoncepcję hormonalną zaraz po porodzie.

2.2 Alternatywne opcje antykoncepcyjne

Aby uniknąć wyżej wymienionych skutków ubocznych i stosować mniejszą ilość hormonów, można przejść na metodę antykoncepcji bez hormonów. Jednak niehormonalne środki antykoncepcyjne oferują mniej niezawodną ochronę przed ciążą. Dlatego ważne jest, aby być świadomym tego ryzyka. Stosunkowo bezpieczne są tylko prezerwatywy, które w Niemczech są stosowane do antykoncepcji przez 45% wszystkich par.
Inne alternatywne opcje antykoncepcyjne bez hormonów to na przykład komputery do mierzenia cyklu; metoda kalendarzowa, w której rozpoznaje się owulację i dzięki temu wie, w które dni jest się płodnym; oraz metoda temperaturowa.
Na rynku pojawia się coraz więcej aplikacji na smartfony i praktycznych urządzeń, takich jak komputery cyklu, ale faktem pozostaje, że ludzki organizm często działa nieprzewidywalnie. Tylko w przypadku antykoncepcji hormonalnej, przyjmowanej prawidłowo i regularnie, masz wyższy poziom bezpieczeństwa przed niechcianą ciążą.

3. popularni dostawcy wkładki hormonalnej

Wkładka hormonalna jest w Niemczech uznaną metodą antykoncepcyjną dopiero od 1996 roku. MIRENA jest liderem na rynku w przypadku wersji klasycznej i jest uważana za szczególnie bezpieczną. Mniejsze wersje dostępne są w postaci Jaydess i Kyleena. MIRENA i Kyleena nadają się do stosowania do pięciu lat, natomiast Jaydess jest przeznaczony na trzy lata.
Bardzo ważne jest, aby nigdy nie próbować samodzielnie wyciągać wkładki hormonalnej. Nie wpadaj w panikę, jeśli nitka zniknie – lekarz pomoże. Jeśli chcesz mieć dzieci lub masz jakieś dolegliwości, również powinnaś zgłosić się do swojego ginekologa, aby on, jako ekspert, mógł prawidłowo usunąć IUD. Tylko w ten sposób można zapobiec uszkodzeniu macicy. Jeśli chcesz zwiększyć swoje libido lub zwalczyć skutki uboczne, takie jak przebarwienia skóry, lekarz jest również właściwym miejscem.
Wreszcie, tutaj jest przegląd zalet i wad IUD:

  • Niezawodna antykoncepcja
  • Nieskomplikowane stosowanie
  • Miejscowe uwalnianie hormonów
  • Może być założona natychmiast po porodzie
  • Można regularnie sprawdzać prawidłowość dopasowania za pomocą nitek
  • Może być założony i usunięty tylko przez lekarza
  • Możliwe są efekty uboczne
  • Krótki ból podczas zakładania
  • Nie nadaje się dla każdej kobiety

Artykuły powiązane