Ciąża mimo sterylizacji męskiej lub żeńskiej: jak to możliwe?

Mężczyźni i kobiety, którzy zakończyli planowanie dzieci, mogą mieć sterylizację. Podczas zabiegu chirurgicznego lekarze upewniają się, że kobieta nie może już zajść w ciążę lub że z mężczyzny nie wyjdzie żaden zdolny do zapłodnienia plemnik. …

Ciąża mimo sterylizacji męskiej lub żeńskiej: jak to możliwe?

schwanger trotz sterilisation
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. Antykoncepcja
  6. »
  7. Ciąża mimo sterylizacji męskiej lub żeńskiej: jak to możliwe?
Jakie jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę mimo sterylizacji?

Wskaźnik Pearla dla sterylizacji kobiet wynosi 0,2 do 0,3, dla sterylizacji mężczyzn 0,1. Oznacza to, że dwie do trzech lub jedna na 100 kobiet zajdzie w ciążę pomimo sterylizacji.

Czy kobiety, które zaszły w ciążę mimo sterylizacji, mogą wnieść pozew o odszkodowanie?

Zabieg nie jest gwarancją, że nie będzie można już zajść w ciążę. Jeśli lekarz popełnił rażący błąd, pacjentka musi być w stanie to udowodnić.

Czy sterylizację można cofnąć?

Zasadniczo sterylizacja jest metodą ostateczną. Jednakże, w zależności od procedury, może być możliwe jej odwrócenie. Jest to jednak skomplikowana operacja.

Mężczyźni i kobiety, którzy zakończyli planowanie dzieci, mogą mieć sterylizację. Podczas zabiegu chirurgicznego lekarze upewniają się, że kobieta nie może już zajść w ciążę lub że z mężczyzny nie wyjdzie żaden zdolny do zapłodnienia plemnik. Czy mimo sterylizacji można zajść w ciążę?

Wkilku przypadkach kobiety zachodzą w ciążę, mimo że one same lub ich partner zostali wysterylizowani. W tym artykule chcielibyśmy przedstawić Państwu istotne przyczyny. Ponadto uzyskają Państwo informacje na temat zakresu, w jakim przysługuje Państwu odszkodowanie.

[button]Rekomendacje książkowe dotyczące różnych metod antykoncepcyjnych[/button]

1. celem sterylizacji jest trwała niepłodność

vasektomie bei einem mann
Wazektomia polega na przecięciu nasieniowodów
.

Pary, które zakończyły planowanie dziecka lub nie chcą mieć dziecka, muszą stosować stałą antykoncepcję, aby kobieta nie zaszła w ciążę. Z czasem może to stać się bardzo czasochłonne, uciążliwe, a także kosztowne. Z tego powodu wiele osób rozważa poddanie się sterylizacji.

Sterylizacja jest metodą zapobiegania ciąży. Częstotliwość sterylizacji jest bardzo różna na całym świecie. Podczas gdy więcej kobiet jest sterylizowanych w Azji i Ameryce Południowej, odsetek sterylizowanych mężczyzn jest wyższy w krajach anglo-amerykańskich. Na całym świecie około 19% kobiet i tylko 3% mężczyzn w wieku płodnym wybrało sterylizację jako metodę antykoncepcyjną. W Niemczech sterylizuje się 8% kobiet i 2% mężczyzn.

To jak bardzo rozpowszechniona jest ta metoda zależy od wielu różnych czynników. Ważną rolę odgrywają na przykład aspekty religijne, jak również prawne warunki ramowe. W Niemczech nie ma prawie żadnych ograniczeń w przeprowadzaniu sterylizacji. Jedynym kryterium jest minimalny wiek 18 lat.

Festiwal wazektomii

W Tajlandii co roku odbywają się duże festyny, podczas których oferowane są bezpłatne wazektomie. Liczni lekarze pełnią w tych dniach dyżury, aby wysterylizować mężczyzn. Festyny odbywają się np. z okazji urodzin królowej lub króla.

Sterylizacja może być zatem przeprowadzona zarówno u mężczyzny, jak i u kobiety.

Procedury chirurgiczne są następujące:

  • Sterylizacja u mężczyzn (wazektomia): Zabieg wykonywany jest u mężczyzn najczęściej w znieczuleniu miejscowym, ale czasami w znieczuleniu ogólnym. Celem jest przecięcie nasieniowodów, aby plemniki nie mogły się wydostać.
  • Sterylizacja kobiet: Lekarz przeprowadza sterylizację kobiet w znieczuleniu ogólnym. Za pomocą laparoskopii przecina się lub klipsuje jajowody. W ten sposób jaja nie mogą już dotrzeć do macicy. Owulacja jednak nadal ma miejsce. W rzadkich przypadkach usuwane są całe jajowody.

Sterylizacja nie wpływa na seksualność ani na układ hormonalny kobiety i mężczyzny. Na ogół jednak zabieg ten wiąże się ze znacznie większym ryzykiem u kobiet.

2) Ciąża mimo sterylizacji – jak to możliwe?

paar schockiert ueber positiven schwangerschaftstest
W rzadkich przypadkach kobiety zachodzą w ciążę mimo sterylizacji.

W zasadzie sterylizacja jest bardzo bezpieczną metodą zapobiegania ciąży. Niemniej jednak zawsze pojawiają się doniesienia o kobietach, które zaszły w ciążę mimo udanej wazektomii męża lub własnej sterylizacji. Jak to możliwe?

Według federalnego stowarzyszenia pro familia tzw. wskaźnik Pearla wynosi 0,2 do 0,3 dla sterylizacji kobiet i 0,1 dla sterylizacji mężczyzn. Oznacza to, że dwie do trzech lub jedna na sto kobiet zaszła w ciążę pomimo sterylizacji.

To, że kobiety wykazują objawy ciąży, mimo że miały sterylizację, może mieć różne przyczyny. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn mogą wystąpić np. komplikacje podczas operacji.

W przypadku kobiety prawdopodobieństwo zajścia w ciążę pomimo sterylizacji zależy od wybranej procedury. Zasadniczo zastosowanie klipsów jest mniej bezpieczne niż przecięcie jajowodów. Niemniej jednak w rzadkich przypadkach może się zdarzyć, że macica i jajnik połączą się ze sobą nowymi drogami. Nazywa się to rekanalizacją. Częściej dotyczy to młodych kobiet niż starszych.

W przypadku sterylizacji mężczyzn należy pamiętać, że w pierwszych tygodniach plemniki są nadal obecne w ejakulacie, ponieważ w momencie wazektomii znajdowały się już w pęcherzyku nasiennym lub nasieniowodach. Sukces zabiegu musi być zatem sprawdzany poprzez regularne pobieranie próbek ejakulatu. W bardzo rzadkich przypadkach końce nasieniowodów łączą się ponownie, dzięki czemu mężczyzna jest ponownie zdolny do prokreacji.

3 Sterylizacja nie jest gwarancją

richter mit waggschale und richterhammer
Z reguły nieudany zabieg nie kończy się sukcesem
.

Wiele kobiet jest w szoku, gdy trzyma w ręku pozytywny test ciążowy, mimo że poddały się sterylizacji. Polegały one na tym, że lekarz wykonał swoją pracę prawidłowo, tak że ciąża została wykluczona. Czy w takim przypadku kobiety mogą domagać się odszkodowania?

Co do zasady, dziecko nie może być uznane za szkodę. Jednak koszty poniesione w wyniku posiadania dziecka są odszkodowaniem. W sądzie zdarzały się już sprawy, w których domagano się odpowiednio odszkodowania.

Wwiększości przypadków jednak zainteresowane kobiety nie doczekały się sprawiedliwości. W medycynie pomiędzy lekarzem a pacjentem zawierana jest umowa o świadczenie usług. Nie ma jednak gwarancji, że sterylizacja zakończy się sukcesem. Lekarz jest zobowiązany jedynie do wykazania się jak najlepszym staraniem.

Jeśli jednak dojdzie do poważnych błędów w procedurze, pacjenci mogą złożyć pozew. Trudno jest jednak udowodnić, że lekarz prowadzący leczenie popełnił błąd. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy lekarz wcześniej poinformował pacjenta, że dana metoda nie zapewnia 100% bezpieczeństwa.

Należy więc mieć świadomość, że zawsze istnieje szczątkowe ryzyko zajścia w ciążę mimo sterylizacji.

Więcej informacji na temat sytuacji prawnej można uzyskać w poniższym filmie:

4. chęć posiadania dziecka po sterylizacji – oto jak można ją spełnić

in-vitro-fertilisation
Jeśli nie jest możliwe przeprowadzenie zabiegu ponownego zapłodnienia, można poddać się zapłodnieniu in vitro
.

Jeśli mężczyzna lub kobieta decydują się na sterylizację, decyzja ta powinna być dobrze przemyślana. Sterylizacje są bowiem bardzo trudne lub niemożliwe do odwrócenia. Po 10 latach opinia na temat dzieci może się diametralnie zmienić, np. z powodu zmienionych okoliczności życiowych.

Sterylizacja jest więc odpowiednia tylko wtedy, gdy:

  • Twoje planowanie rodziny zostało zakończone z całą pewnością
  • inne środki antykoncepcyjne nie wchodzą w grę
  • nie możesz/nie powinieneś mieć dzieci z powodów zdrowotnych

W ramach bardzo kosztownej operacji lekarze próbują ponownie połączyć nasieniowody lub jajowody. Operacja ta jest jednak bardzo skomplikowana i wiąże się oczywiście z odpowiednim ryzykiem chirurgicznym. Nie ma też gwarancji, że takie ponowne zapłodnienie się powiedzie.

Jeśli po operacji nagle zapragniecie Państwo ponownie mieć dziecko, współczesna medycyna może zaoferować odpowiednie rozwiązania. Sztuczne zapłodnienie mimo sterylizacji jest wskazane, jeśli nie jest możliwe ponowne zapłodnienie. Jeśli kobieta została wysterylizowana, możliwe jest usunięcie komórki jajowej, zapłodnienie jej i wprowadzenie do macicy. Po przeprowadzeniu przez mężczyznę wazektomii należy pobrać plemniki poprzez biopsję jądra.

5. zalecenia książkowe dotyczące różnych metod antykoncepcyjnych

No products found.

No products found.

Artykuły powiązane