Długotrwałe karmienie piersią: Kontekst, zalety i wady

Większość osób zgadza się, że karmienie piersią jest najzdrowszym sposobem żywienia dziecka. Jeśli jednak dzieci są karmione piersią dłużej niż zwykle, zainteresowane matki szybko spotykają się z krytyką. Większość jest zdania, że długotrwałe karmienie piersią …

Długotrwałe karmienie piersią: Kontekst, zalety i wady

langzeitstillen
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. Po ciąży
  6. »
  7. Długotrwałe karmienie piersią: Kontekst, zalety i wady
W którym momencie mówi się o długotrwałym karmieniu piersią?

Nie ma jednoznacznej definicji długotrwałego karmienia piersią. W Niemczech o długotrwałym karmieniu piersią mówimy wtedy, gdy matka karmi swoje dziecko piersią dłużej niż jeden rok.

W jakich przypadkach należy definitywnie przerwać karmienie piersią?

W zasadzie możesz karmić dziecko piersią tak długo, jak chcesz. Pamiętaj jednak, aby zwracać uwagę na potrzeby dziecka. Jeśli masz wrażenie, że dziecko nie chce już przystawiać się do piersi, powinnaś pilnie przerwać karmienie. W przeciwnym razie dalsze karmienie piersią może mieć dla dziecka konsekwencje psychologiczne.

Jakie są zalety i wady długotrwałego karmienia piersią?

Z punktu widzenia zdrowia, długotrwałe karmienie piersią wiąże się wyłącznie z zaletami, zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Wady natomiast polegają na tym, że karmienie piersią prowadzi do ograniczeń i według krytyków może prowadzić do zaburzenia więzi między matką a dzieckiem.

Większość osób zgadza się, że karmienie piersią jest najzdrowszym sposobem żywienia dziecka. Jeśli jednak dzieci są karmione piersią dłużej niż zwykle, zainteresowane matki szybko spotykają się z krytyką. Większość jest zdania, że długotrwałe karmienie piersią jest szkodliwe i ma konsekwencje psychologiczne.

Ale w którym momencie właściwie mówi się o długotrwałym karmieniu piersią? W poniższym artykule przyjrzymy się temu pytaniu bardziej szczegółowo. Opowiemy o zaletach i wadach długotrwałego karmienia piersią oraz o tym, w jakich przypadkach należy pilnie przerwać karmienie piersią.
[button]Kupuj dalszą literaturę online w rozsądnej cenie[/button]

1) „Normalne” karmienie piersią jest ograniczone do wieku niemowlęcego

Czas trwania karmienia piersią w innych krajach
Podczas gdy Niemki uważają za idealny czas karmienia piersią od sześciu do dwunastu miesięcy, kobiety w innych krajach są zwolenniczkami dłuższego czasu. W Turcji ponad jedna trzecia kobiet karmi piersią dłużej niż dwanaście miesięcy. W Japonii jest nawet powszechne, że matki karmią swoje dzieci piersią do wieku przedszkolnego.

Nie ulega wątpliwości, że mleko matki jest szczególnie zdrowe i dostarcza dziecku najważniejszych składników odżywczych. Siara, która powstaje w ostatnich dniach ciąży, jest szczególnie bogata w białka i składniki odżywcze. Ma niską zawartość tłuszczu, jest lekkostrawne i pomaga dziecku samodzielnie zwalczać infekcje.

W naszym społeczeństwie istnieją niestety bardzo precyzyjne wyobrażenia o tym, jak powinno wyglądać karmienie dziecka piersią. Na przykład matki, które nie chcą karmić swoich dzieci piersią od samego początku, spotykają się z taką samą wrogością jak matki, które karmią swoje dzieci piersią przez ponad rok.

Dla większości ludzi szczególnie niepokojące jest, kiedy matka karmi piersią swoją córkę lub syna, który potrafi już chodzić i mówić. Długość okresu, w którym karmienie piersią jest „normalne” zależy przede wszystkim od środowiska kulturowego.

Zgodnie z zaleceniami WHO matki powinny karmić swoje dzieci wyłącznie mlekiem matki przez pierwsze sześć miesięcy życia. Od tego momentu mogą rozpocząć podawanie pokarmów uzupełniających, choć karmienie piersią powinno być nadal kontynuowane. Zalecany jest całkowity czas karmienia piersią wynoszący dwa lata.

Chociaż nie ma standardowej definicji, długotrwałe karmienie piersią to takie, kiedy matka karmi swoje dziecko piersią przez ponad rok. Najpóźniej w momencie przekroczenia progu od niemowlęcia do malucha, karmienie piersią jest uznawane za budzące sprzeciw. W powszechnej opinii długotrwałe karmienie piersią jest szkodliwe, a przede wszystkim ma konsekwencje psychologiczne.

Aby dowiedzieć się więcej na temat tabu, jakim jest długotrwałe karmienie piersią, obejrzyj ten film:

2. odstawianie od piersi odbywa się najczęściej z powodów społecznych

mutter stillt ihr kind in einem cafe
Niektóre kobiety raczej nie czują się komfortowo z karmieniem piersią w miejscach publicznych.

Karmienie piersią jest bardzo zdrowe zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Ale wiele kobiet nie karmi swoich dzieci piersią tylko ze względu na korzyści zdrowotne. Chcą one również dać swojemu dziecku poczucie bliskości i bezpieczeństwa oraz zbudować szczególnie bliską więź. Z tego powodu większość matek uważa czas karmienia piersią za szczególnie intensywny.

Dodatkowo pielęgnowana jest potrzeba ssania u dziecka, która trwa do około drugiego roku życia. Potrzeba ssania jest naturalnym instynktem, który prowadzi do uspokojenia i odprężenia.

Fakt, że większość matek odstawia swoje dzieci od piersi po około sześciu miesiącach, ma w wielu przypadkach bardziej społeczne przyczyny. Zobowiązania zawodowe prawie nie pozwalają na karmienie dziecka piersią tak długo, jak byłoby to dobre dla matki i króla.

Postrzeganie publicznego karmienia piersią również odgrywa dużą rolę w zachowaniach związanych z karmieniem piersią. Wiele matek nie czuje się komfortowo karmiąc swoje dziecko piersią w miejscach publicznych, takich jak supermarket, kawiarnia czy transport publiczny. Aby tego uniknąć, wolą karmić piersią wcześnie.

Niektóre matki przestają karmić piersią, ponieważ ich dziecko ząbkuje, zaczęła się miesiączka lub są w kolejnej ciąży. Jednak żadna z tych przyczyn nie jest powodem, dla którego należy zaprzestać karmienia piersią. Zawsze rozmawiaj z położną, jeśli masz wątpliwości.

3 Karmienie piersią jest w porządku, o ile sprawia przyjemność zarówno matce, jak i dziecku.

mutter stillt ihr kleinkind
Dopóki Ty i Twoje dziecko czujecie się komfortowo, nie ma nic złego w długotrwałym karmieniu piersią.

Naturalny wiek odstawienia dziecka od piersi to około dwa do czterech lat. W tym momencie dzieci nie czują już potrzeby ssania piersi ani nie są pocieszane przez karmienie piersią. Maluchy nie wykazują już tak dużego zainteresowania, więc z czystym sumieniem można przestać oferować pierś.

Nie ma zatem optymalnego czasu trwania karmienia piersią, ponieważ zależy on od indywidualnych potrzeb. Zasadniczo każda matka powinna mieć możliwość samodzielnego decydowania o tym, jak długo chce karmić swoje dziecko piersią, bez narażania się na nieprzyjemności ze strony innych osób w społeczeństwie. Karmienie piersią może trwać tak długo, jak długo podoba się to matce i dziecku.

Ponieważ mleko w piersiach tworzy się do momentu, kiedy nie ma zapotrzebowania, matki nie muszą się martwić, że przestaną produkować mleko. Tylko odstawienie od piersi zatrzymuje produkcję mleka.

Z drugiej strony, zdecydowanie powinnaś przerwać karmienie piersią, jeśli zauważysz, że Twoje dziecko nie chce już pić przy piersi. Nawet jeśli chciałabyś kontynuować karmienie piersią, powinnaś zdecydowanie skupić się na potrzebach dziecka.

4 Długotrwałe karmienie piersią – te zalety i wady wiążą się z długotrwałym karmieniem piersią

Mimo że długotrwałe karmienie piersią nie jest zbyt popularne w naszym społeczeństwie, istniejewiele powodów przemawiających za długim karmieniem piersią. Z drugiej jednak strony, długotrwałe karmienie piersią może mieć również negatywne konsekwencje, które odnoszą się w mniejszym stopniu do aspektów zdrowotnych niż do komponentu psychologicznego.

Aby dać Ci lepsze wyobrażenie o zaletach i wadach długotrwałego karmienia piersią, poniżej zebraliśmydla Ciebie najważniejsze zalety i krytykę.

  • optymalne zaopatrzenie w składniki odżywcze, pierwiastki śladowe i witaminy
  • mniejsze ryzyko alergii i infekcji
  • karmienie piersią ma pozytywny wpływ na całe życie dzieci (zdrowy apetyt, lepsze wyniki w szkole, wyższe IQ itp.)
  • mniejsze ryzyko cukrzycy, raka piersi, raka jajnika i chorób serca dla matki
  • trudna integracja z życiem zawodowym
  • ograniczenia, takie jak wstrzymanie się od alkoholu, mniejsze spożycie kofeiny i ograniczone stosowanie leków
  • ograniczona płodność, gdyż karmienie piersią ma działanie antykoncepcyjne
  • Brak możliwości dłuższej separacji matki i dziecka
  • Ryzyko zaburzonej relacji więzi

Większość przedstawicieli psychologii rozwojowej jest pewna, że długotrwałe karmienie piersią nie ma negatywnego wpływu na rozwój psychiczny dzieci. Niemniej jednak nawet w obrębie psychologii pojawiają się pojedyncze głosy, które są zdania, że długotrwałe karmienie piersią może upośledzać samodzielność dziecka.

Utrzymujące się przekonanie, że długotrwałe karmienie piersią prowadzi do utraty włosów, nie zostało jeszcze udowodnione w żadnym badaniu ani śledztwie.

5. książki informacyjne na temat długotrwałego karmienia piersią

Artykuły powiązane