Gotowanie z dziećmi: Na co zwrócić uwagę?

Dla wielu rodziców najlepsze są te chwile, kiedy przeżywają coś wspólnie ze swoimi dziećmi. Nie zawsze muszą wychodzić na zewnątrz – czasem nawet własna kuchniawystarczy jako ekscytujący celpodróży. Gotowanie z dziećmi jest nie tylko zabawą, …

Gotowanie z dziećmi: Na co zwrócić uwagę?

kochen-mit-kindern
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Odżywianie
  6. »
  7. Gotowanie z dziećmi: Na co zwrócić uwagę?

Dla wielu rodziców najlepsze są te chwile, kiedy przeżywają coś wspólnie ze swoimi dziećmi. Nie zawsze muszą wychodzić na zewnątrz – czasem nawet własna kuchniawystarczy jako ekscytujący celpodróży.

Gotowanie z dziećmi jest nie tylko zabawą, ale ma też wiele zalet: Na przykład, maluchy uczą się o wszystkich rodzajach żywności i są zachęcane do samodzielności. Niemniej jednak, podczas gotowania z dziećmi należy zwrócić szczególną uwagę na ich bezpieczeństwo. Podpowiadamy, jak postępować, aby w kuchni wszystko przebiegało bez zakłóceń i w jakim wieku można zacząć bawić się we wspólne gotowanie.

1. dlaczego gotowanie z dziećmi ma sens?

oma-kocht-mit-enkeltochter
Wspólne gotowanie z dziećmi ma kilka zalet.

Gotowanie i pieczenie z dziećmi ma wiele korzyści: Maluchy nie tylko poznają różne produkty spożywcze i uczą się, jak korzystać z różnych przyborów kuchennych, ale także uczą się jednocześnie, dlaczego zdrowe odżywianie jest ważne i jak działa. Młodzi ludzie mogą w zabawny sposób zapoznać się z każdym składnikiem w swoim własnym tempie: Jak to jest w dotyku? Jak pachnie? I jak może smakować?

Poza tym dzieci bez stresu uczą się, jak ważna jest higiena i czystość. A na dodatek zwykle świetnie się bawią.

Nie bój się nieznanych potraw: Wiele dzieci nadal jest wybrednych w kwestii tego, co je, zwłaszcza w młodym wieku. Wspólne gotowanie może pomóc im nauczyć się, że wcześniej niezbadane potrawy mogą również smakować całkiem smacznie.

2 O czym trzeba pamiętać, gotując z dziećmi?

2.1 Zanim zaczniesz: Przygotowanie jest wszystkim

Ustalcie zasady obowiązujące w kuchni!

Przed rozpoczęciem pracy rodzice i dzieci powinni wspólnie ustalić zasady panujące w kuchni. Co wolno dotykać, a czego nie? Które urządzenia mogą być używane samodzielnie? Ustalając wcześniej zasady, zmniejszacie ryzyko urazów.

Zanim zaczniecie razem z dziećmi gotować, warto najpierw wyjaśnić im kilka podstawowych rzeczy. Należą do nich:

  • jakie przedmioty są potrzebne do gotowania w pierwszej kolejności,
  • do czego służą, oraz
  • gdzie są przechowywane w kuchni.

W ten sposób Twoje dzieci stopniowo staną się samodzielne – także poza własnym pokojem. Poza tym ważne jest przestrzeganie zasad higieny. Wytłumacz swoim maluchom, że muszą umyć ręce przed i po pracy w kuchni. Dotyczy to również przerw między nimi, na przykład, gdy jajka lub mięso zostały dotknięte.

2.2 Podczas gotowania z dziećmi: Pilnowanie bez straszenia

familie-in-der-kueche
W kuchni podczas gotowania z dziećmi rodzice powinni zawsze mieć oko na swoje maluchy.

Naczelna zasada: Maluchy nigdy nie powinny być pozostawione w kuchni bez opieki. Gorąca kuchenka tu, ostry nóż tam: w kuchni czyha już wiele niebezpieczeństw. Nie oznacza to jednak, że należy wcześniej wyeliminować wszystkie zagrożenia – dzieci powinny przecież nauczyć się odpowiedzialności. Niezbędna jest jednak czujna osoba dorosła.

Jesteście gotowi do wyjścia? W takim razie udziel dziecku dokładnych instrukcji, co ma robić. Ważne jest, abyś sam zawsze raz zademonstrował każde zadanie, aby dziecko zrozumiało, jak należy postępować i na co zwracać uwagę. Gdy coś zostanie wykonane, należy odpowiednio pochwalić.

2.3 Po gotowaniu: Jak kontynuować razem

Oczywiście podczas gotowania z dziećmi zawsze coś może pójść nie tak. Tutaj ważne jest, aby nie spieszyć się, być cierpliwym i pobłażliwym – czasami po prostu nie jest tak łatwo poradzić sobie z małymi rękami. I nie ma nic takiego, czego nie można by potem posprzątać.

Sprzątanie jest też przyjemniejsze razem niż osobno. Po gotowaniu możesz razem z maluchem umyć wszystkie talerze i kubki, odstawić zmywarkę lub pozwolić mu patrzeć, jak czyścisz piekarnik, gdy ostygnie.

3. od jakiego wieku można gotować z dziećmi?

kochen-mit-sehr-kleinen-kindern
W gotowaniu mogą pomagać nawet bardzo małe dzieci.

Każde dziecko jest inne, podobnie jak jego zdolności i zachowania. Jako rodzic najlepiej samemu ocenić, co potrafi już własne potomstwo. W każdej kuchni są jednak zadania, których bez obaw mogą podjąć się nawet bardzo małe dzieci. Należą do nich na przykład:

  • Mycie owoców i warzyw
  • Rozbijanie jaj
  • Zagniatanie ciasta
  • Formowanie pierogów i klopsów
  • Mieszanie w rondlu z pomocą

Starsze dzieci – mniej więcej od 4 do 6 roku życia – mogą również kroić jedną lub drugą potrawę pod nadzorem. Od 5 do 6 lat można ważyć składniki i obierać ziemniaki – ale zawsze pod Twoim nadzorem.

Uwaga!!! Kiedy dzieci chcą pomagać w kuchni, wielu rodziców uważa, że tępy nóż może zmniejszyć ryzyko zranienia. W rzeczywistości jest odwrotnie: zwiększony wysiłek wymagany podczas krojenia tępym ostrzem prowadzi do braku kontroli.

Młodsze dzieci powinny zasadniczo kroić tylko nożami do masła. Dopiero w wieku około 5 lat mogą powoli próbować ostrzejszych noży. Jeśli zdarzy się mały wypadek, ważne jest, aby odpowiednio opatrzyć rany.

Artykuły powiązane