Najlepiej jest karmić dziecko wyłącznie piersią do ukończenia 5 miesiąca życia. Po tym czasie można kontynuować karmienie dziecka piersią, ale uzupełniać pokarmy uzupełniające i zmniejszyć ilość pokarmu do zera do końca pierwszego roku życia.
Idealnie byłoby nie pić alkoholu, aby zapewnić optymalne odżywianie dziecka. Jeśli jednak nie chcesz całkowicie zrezygnować z lampki wina, wcześniej nakarm dziecko piersią, a najlepiej odciągnij mleko.
Problem w tym, że alkohol rozkłada się stosunkowo wolno, więc jego pozostałości mogą znaleźć się w mleku matki.
Istnieją pewne produkty spożywcze, które nie nadają się do karmienia dzieci. Sól obciąża nerki i dlatego jest wskazana tylko w bardzo słabych dawkach, ale można ją też całkowicie pominąć.
W gotowych produktach jest zwykle za dużo soli.
Niemowlęta w pierwszym roku życia stawiają wiele kroków. Aby zawsze były pod dobrą opie ką, ważnym aspektem jest żywienie niemowląt.
W naszym artykule pokazujemy, jak zdrowo i prawidłowo karmić niemowlę, co dziecko może już jeść i jakich rzeczy należy unikać na początku.
[button] Książki o żywieniu niemowląt [/button]
Spis treści
1. żywienie dziecka – karmienie piersią, żywność uzupełniająca i regularne posiłki
Dla niemowląt pierwszy rok życia ma ogromne znaczenie dla ich rozwoju. W końcu ich waga zwiększa się ponad dwukrotnie i muszą poznać świat we wszystkich jego obliczach.
Przez pierwsze kilka miesięcy największą rolę odgrywa w tym pierś matki.
Idealnie byłoby, gdybyś karmiła dziecko wyłącznie piersią przez pierwsze 4 do 6 miesięcy. O ile wszystko pójdzie zgodnie z planem, nie musisz się martwić o dalsze karmienie zaraz po porodzie.
Po tym czasie rozpoczyna się faza, w której możesz stopniowo zacząć podawać pokarmy uzupełniające. Porcja mleka stopniowo zmniejsza się od 4. lub 6. miesiąca do 10. lub 12. miesiąca.
Następnie następuje przejście na posiłki rodzinne z przepisami przyjaznymi dla dziecka.
Jeśli nie jesteś w stanie karmić piersią, możesz zacząć od podawania dziecku pokarmu wstępnego. Zastępuje ono mleko matki..
Można je również podawać jako dodatek do żywności uzupełniającej przez cały pierwszy rok życia
2. Bliskość i znajomość w czasie posiłków
Gdyby niemowlęta miały opisać swój pierwszy rok, to prawdopodobnie mniej byłoby w nim o głodzie i pragnieniu, a znacznie więcej o bliskości i bezpieczeństwie.
W końcu to właśnie te aspekty, oprócz czystej podaży mikro- i makroelementów, mają ogromne znaczenie dla dalszego rozwoju.
Dlatego zawsze poświęcaj czas na karmienie piersią lub na podawanie pokarmów uzupełniających. Twoje dziecko zauważy, czy jesteś rozgorączkowana, czy zrelaksowana. W ten sposób możesz automatycznie przenieść negatywne uczucia, takie jak stres, na swoje dziecko.
Chociaż dzieci w pierwszej fazie życia mają automatycznie silniejszy naturalny związek z matką, przejście na karmienie uzupełniające jest okazją dla ojca i matki do zaangażowania się w karmienie dziecka.
Jako rodzice bądźcie pewni, że będziecie się razem śmiać, gdy sprawy nie idą tak dobrze i pierwsze próby karmienia kończą się niepowodzeniem.
Uwaga: W pierwszych tygodniach życia żołądki niemowląt są jeszcze bardzo małe. Dlatego dzieci muszą pić mniej więcej co jedną do trzech godzin..
Potem dzieci stopniowo przyjmują więcej mleka matki, więc odstępy między karmieniami również znacznie się zwiększają
3 Karmienie dziecka – odpowiedzialne zadanie w okresie karmienia piersią
Podczas karmienia dziecka piersią powinnaś przestrzegać zasad zdrowej i zbilansowanej diety. Jeśli do tej pory raczej to zaniedbywałaś, to teraz najwyższy czas coś zmienić, aby dostarczyć dziecku wszystkich ważnych składników odżywczych i mineralnych.
Dlatego najlepiej jest stosować się do poniższych zasad:
- Nie palić i wstrzymać się od alkoholu.
- Delektuj się kawą z umiarem. Najlepiej nie pić więcej niż 1 do 2 filiżanek dziennie.
- Jedz jak najmniej wzdymających pokarmów. Cebula powinna być spożywana tylko w niewielkich ilościach.
- Jedz niewiele owoców cytrusowych, takich jak pomarańcze, cytryny lub grejpfruty.
- Dostarczaj w swojej diecie wystarczającą ilość wapnia. Produkty mleczne, takie jak ser, jogurt lub twaróg są szczególnie dobrym źródłem.
- Suplementy diety są generalnie zbędne.
- Ilość kalorii, których potrzebujesz, wzrasta o około 500 dziennie, ale różni się w zależności od osoby.
- Nie należy przechodzić na dietę podczas karmienia dziecka piersią, ponieważ ma to negatywny wpływ na ilość mleka i jego skład.
Rada: Jedz zróżnicowaną dietę. Dzięki temu Twoje dziecko pozna już różne smaki.
4 Wprowadzenie pokarmów uzupełniających – jasny plan ułatwi Ci ich przygotowanie.
Gotowe produkty:
Jak pokazują ostatnie badania, wiele gotowych produktów dla niemowląt zawiera zbyt dużo cukru.Do wprowadzenia żywności uzupełniającej zaleca się przecierane warzywa. Następnie w drugim tygodniu dodaje się do nich ziemniaki.
W trzecim tygodniu do kaszki warzywnej należy dodać odrobinę mięsa.
Najlepiej raz w tygodniu zastąpić mięso tłustą rybą, np. łososiem.
Możesz również stosować u dziecka dietę wegetariańską. Jednak w przypadku jej składu pojawiają się czasem duże przeszkody. Jeśli nie jesteś pewna, porozmawiaj z ekspertem od żywienia lub odłóż na jakiś czas własne potrzeby na bok.
Stopniowo zastępuj nie tylko jeden, ale wszystkie posiłki w ciągu dnia z karmienia piersią pokarmami uzupełniającymi. Do tego dochodzi wieczorem mleko i kaszka zbożowa, a na koniec owoce i kaszka zbożowa.
Ponieważ w pierwszych miesiącach życia dzieci radziły sobie bez kaszki, niektórym maluchom zmiana przychodzi z trudem.
Dlatego na początku należy spróbować bardziej płynnej kaszki. Jak tylko zostanie to zaakceptowane, posiłek może stać się coraz bardziej stały i grudkowaty.
Rada: Jeśli sama gotujesz dla dziecka i rodziny, dziecko szybko przyzwyczai się do różnorodności smaków. Z kolei przy gotowych produktach istnieje niebezpieczeństwo, że wszystko zawsze smakuje bardzo podobnie i dzieci mniej otwarcie reagują na nowości.
Opinię o tym, jak może wyglądać żywienie dziecka w pierwszym roku życia, możesz zobaczyć na tym filmie:
5. żywność nieodpowiednia do karmienia dzieci w pierwszym roku życia
Wielu rodziców nie jest pewnych tego, co jest dozwolone w pożywieniu dla niemowląt i dlatego szukają odpowiedzi w tabeli lub książce.
Aby dać Wam pierwszą wskazówkę i abyście nie musieli obszernie czytać na ten temat, w naszej tabeli krótko wymieniliśmy najważniejsze odpowiednie i nieodpowiednie pokarmy:
Dobre pokarmy do karmienia niemowląt | Nieodpowiednia żywność dla niemowląt |
---|---|
Prawie wszystkie warzywa (marchew, cukinia, koper włoski, dynia, szpinak itd.) | Warzywa, które powodują wzdęcia (cebula, soczewica, groch, kapusta itp.), warzywa trudne do strawienia (papryka) i warzywa zawierające toksyny (bakłażan). |
Wysokiej jakości oleje organiczne | Zwykłe oleje; zwłaszcza tłoczone na zimno bez etykiety ekologicznej zawierają czasem zbyt wiele szkodliwych substancji. |
Naturalny cukier (w postaci owoców) | cukier i miód (zarówno w napojach, jak i w żywności) |
naturalna, nieprzetworzona żywność | Gotowe produkty z dodatkiem wzmacniaczy smaku, aromatów i konserwantów |
Mleko matki (szczególnie w pierwszym roku życia) | Mleko krowie i produkty z mlekiem krowim (w pierwszym roku życia) |
łagodne przyprawy (jednak dzieci powinny najpierw poznać czysty smak danej potrawy) | ostre przyprawy, pieprz i sól (tylko w bardzo małych dawkach) |
Z wiekiem dziecka można coraz bardziej odchodzić od planu i próbować nowych rzeczy.
Zawsze jednak zaczynaj delikatnie i spróbuj np . nowej przyprawy jak tymianek, a nie mieszanki przypraw, aby dowiedzieć się, co lubi Twoje dziecko.
6. lektura na ciążę – żywienie dziecka w pierwszym roku życia
- Middleberg MS RD CDN, Stephanie (Author)
- Erlich MD, Katherine (Author)