Jeśli dziecko nie chce jeść w porze obiadowej, musi poczekać do kolacji. W ten sposób dziecko znacznie szybciej przyzwyczai się do regularnego rytmu. Nie dotyczy to sytuacji, gdy dziecko nie chce kaszki. Jednak i tutaj nie należy próbować niczego wymuszać.
Jeśli Twoje dziecko zjada stosunkowo niewielkie posiłki, prawdopodobnie po prostu nie potrzebuje więcej. Jeśli natomiast dziecko nie chce jeść, istniejące uczucie sytości może wystarczyć, aby wytrzymać do następnego posiłku.
Jeśli sami siedzicie bezczynnie przy stole lub czasami pomijacie obiad lub kolację, ponieważ wystarczyło Wam kilka cukierków i chipsów, będzie to miało znaczący wpływ na zachowanie Waszego dziecka. Zadbaj więc o regularne i zrównoważone odżywianie.
Kiedy dziecko nie chce jeść, może to szybko stać się prawdziwym sprawdzianem dla rodziców. Przede wszystkim jednak należy zachować spokój. W większości przypadków faza ta kończy się sama po krótkim czasie.
Ale co właściwie kryje się za tym, gdy dziecko odmawia jedzenia? W którym momencie należy się martwić? I jakie są rozwiązania, gdy dziecko nie chce jeść?
W naszym poradniku dowiesz się, jakich wskazówek możesz użyć, aby zachęcić swoje dzieci do jedzenia bez wywierania presji.
[button]Przewodnik po zachowaniach żywieniowych dzieci[/button]
Spis treści
1. poczekaj, zobacz i zachowaj spokój
Gdy tylko dziecko odmawia jedzenia, u wielu rodziców zaczynają dzwonić dzwonki alarmowe. Często jednak problemy pojawiają się tam, gdzie naprawdę nie powinno ich być.
O ile dzieci w wieku jednego roku życia są często jeszcze stosunkowo otwarte i lubią próbować nowych potraw, o tyle w miarę rozwoju dziecka zachowania żywieniowe mogą stać się dość trudne. Dziecko 4-letnie znacznie częściej mówi „nie”, przez co od czasu do czasu zdarza się odmowa jedzenia.
Presja i stres przy stole tylko utrudniają dzieciom odprężenie i jedzenie. Zdania typu „Jedz warzywa, bo nie dostaniesz deseru” lub „Jeśli nie skończysz swojego talerza, słońce nie będzie świecić” nie są pomocne.
Jeśli dzieci nie są szczególnie głodne, rodzice mają tendencję do osiągania odwrotnego efektu poprzez wywieranie presji i problematyzowanie zachowań żywieniowych. Dzieci w fazie buntu wykorzystują to i celowo próbują buntować się przeciwko surowym nakazom. Gdy tylko to zachowanie się zdenerwuje, cel zostaje osiągnięty.
Rada: Średnio okres trudny kończy się około 6 roku życia. Nie oznacza to jednak, że 6-letnie dziecko zjada teraz wszystko. Zwykle jednak staje się stopniowo łatwiejsze.
2 Jasne zasady zapewniają relaks przy stole
Jeśli jesteś naprawdę głodny, to coś zjesz. W przeciwieństwie do wielu dorosłych, dzieci wciąż bardzo mocno kierują się poczuciem głodu. Jeśli są jeszcze syte po ostatniej przekąsce, stosunkowo łatwo jest im odmówić obiadu.
Jeśli jednak dzieci nie jadły nic od śniadania, tylko nieliczne opierają się pokusie udanego lunchu. Ważne jest, aby dzieci nauczyły się, że jedzenie jest tylko w określonych godzinach.
Jeśli dziecko nie chce jeść w porze obiadowej, musi poczekać do kolacji. W ten sposób dziecko znacznie szybciej przyzwyczaja się do regularnego rytmu. Oczywiście nie dotyczy to sytuacji, gdy dziecko nie chce kaszki. Jednak i tutaj nie należy próbować niczego wymuszać. Jeśli dziecko odmówi jedzenia, spróbuj ponownie w późniejszym czasie.
Pominięty posiłek to nie powód do zmartwień. Dopiero permanentna odmowa jedzenia jest faktycznym problemem.
3. ilość potrzebnego jedzenia różni się znacznie od siebie
W żadnym wypadku wszystkie dzieci nie jedzą tyle samo. Niektóre niemowlęta potrzebują tylko dwóch trzecich tego, co jedzą ich rówieśnicy. W przypadku dzieci, które dużo się ruszają i są bardzo aktywne, różnica może być jeszcze większa.
Jeśli więc Twoje dziecko je stosunkowo małe posiłki, prawdopodobnie nie potrzebuje więcej. Jeśli natomiast dziecko nie chce jeść, istniejące uczucie sytości może wystarczyć, aby wytrzymać do następnego posiłku.
Jeśli następny posiłek można przewidzieć, a między posiłkami regularnie podawane są przekąski, nie ma potrzeby, aby dzieci podjadały podczas obiadu czy kolacji.
Rada: Nie tylko ilość, ale i skład posiłków różni się u poszczególnych dzieci. Często jednak można zaobserwować cykle, w których co kilka dni inna potrawa jest w centrum uwagi, co sprawia, że dzieci wydają się być w stanie jeść przez cały czas.
4 Spożywanie właściwych pokarmów – utrzymanie dziecka w zdrowiu
Szukaj wysokiej jakości i zbilansowanej żywności, a w miarę możliwości unikaj słodyczy i przekąsek. Produkty pełnoziarniste, a także owoce i warzywa są niezbędnymi składnikami zdrowej diety.
Oczywiście działa to tylko wtedy, gdy jako rodzic jesteś wzorem do naśladowania. Jeśli sami siedzicie bezczynnie przy stole lub czasami pomijacie obiad lub kolację, ponieważ wystarczyło kilka słodyczy i chipsów, będzie to w znacznym stopniu kształtować zachowanie Waszego dziecka.
Dlatego zwróć uwagę na poniższe zasady żywieniowe:
- Wybieraj zdrową i mniej przetworzoną żywność.
- Dbaj o to, by jeść regularnie.
- Przekąski nie powinny stać się regułą.
- Jeśli nie chcesz, aby Twoje dziecko jadło coś w szczególności, nie kupuj tego.
- Dziecko samo decyduje, czy i ile chce zjeść.
- Jeśli Twoje dziecko pominęło posiłek, pozostań konsekwentny i poczekaj do następnego posiłku.
5 Samodzielne karmienie lub jedzenie – trudne przejście
O ile wiele dzieci w wieku nawet 1 roku jest zazwyczaj jeszcze karmionych, to w przypadku starszych dzieci sprawa jest bardziej skomplikowana. Gdy tylko dzieci mają ochotę na samodzielne jedzenie, zazwyczaj zdarza się, że dziecko nie chce jeść. Ich pomoc jest odrzucana, przez co wielu rodziców jest na początku przytłoczonych.
Jeśli jednak uszanujesz to pragnienie, zwykle przechodzi ono samo po kilku początkowych próbach. Upewnij się jednak, że jesteś przygotowany na pierwsze próby jedzenia.
- Zapewnij plastikowe sztućce i naczynia.
- Załóż dziecku duży śliniak.
- Przykryj podłogę (na początku zwykle jest duży bałagan).
- Zaoferuj swoją pomoc, ale bądź przygotowany, że może ona zostać odrzucona.
6. Zachowanie podczas jedzenia pogarsza się, gdy dzieci są chore
Jeśli dziecko ma grypę lub przeziębienie, jego apetyt jest zwykle ograniczony. Jeśli dzieci są chore, nie jest to problem. Organizm potrzebuje mniej energii, ponieważ maluchy bardzo mało się ruszają i dużo śpią. Jeśli jednak dolegliwości trwają dłużej lub dziecko nie chce jeść dłużej niż jeden dzień, powinno skontaktować się z pediatrą.
7. ważne pytania i odpowiedzi – FAQs
Kiedy należy zgłosić się do lekarza?
Jeśli powyższe wskazówki nie przynoszą rezultatów, a dziecko nie chce jeść przez dłuższy czas, należy skonsultować się z lekarzem. Przyczyną problemu mogą być nietolerancje pokarmowe lub inne choroby. W większości przypadków jednak fazy te szybko mijają.
Czy jest sens pozwolić dzieciom pomóc w podejmowaniu decyzji?
Zasadniczo wybór jedzenia należy do Ciebie. Bądź jednak otwarty na sugestie. Dobrym sposobem na danie dzieciom odrobiny wolności wyboru jest zadanie im pytania typu „lub”. Pytając: „Czy wolisz curry z kurczaka z ryżem i sałatką, czy ziemniaki w mundurkach z kolorowymi warzywami?”, dziecko ma poczucie, że nie jest ignorowane.
Dlaczego tak ważne jest zwracanie uwagi na zdrową dietę?
Na złych nawykach żywieniowych, oprócz własnego zdrowia, cierpi nie tylko aktualne zdrowie dziecka. Wyniki badań pokazują raczej, że dzieci opierają swoje upodobania żywieniowe na upodobaniach rodziców.