- Aby ułatwić dzieciom odchudzanie, rodzice powinni zaangażować się w ten sam cel.
- Krótkotrwałe diety dla dzieci często pogarszają problem.
- Dzieci, które cierpią z powodu otyłości, nie tylko muszą znosić drwiny i dokuczanie ze strony kolegów z klasy, ale także mogą w dzieciństwie zapadać na różne choroby.
[button]Kup poradnik odchudzania dla dzieci[/button]
Wiele maluchów ma na początku nieco więcej zwiotczenia na biodrach. Cojednak w sytuacji, gdy w okresie maluchów waga wzrasta jeszcze bardziej, a dodatkowe kilogramy nie znikają?
W naszym artykule wyjaśniamy, jak działa odchudzanie dla dzieci i jakich wskazówek możesz użyć, aby osiągnąć trwałą utratę wagi.
Spis treści
1. dzieci naśladują swoich rodziców
Dzieci nie mają własnego rozumienia zdrowego odżywiania i nie potrafią ocenić własnej wagi. Automatycznie naśladują nawyki żywieniowe swoich rodziców. Niestety dla dużej części społeczeństwa nie wygląda to idealnie, przez co nawet małe dzieci mają tendencję do nadwagi.
Istnieje wiele argumentów, których większość grubasów lubi używać, aby usprawiedliwić swoją otyłość. Spójrzmy jednak prawdzie w oczy – zepsuty metabolizm czy poważne choroby to skrajne wyjątki, które tak naprawdę nie dotyczą prawie nikogo.
W rzeczywistości to brak ćwiczeń i zbyt duża ilość kalorii prowadzą do otyłości. Z pewnością nie zawsze łatwo jest znaleźć wystarczającą motywację do ćwiczeń i zwracania uwagi na zdrową dietę. Jednak zdrowie Twojego dziecka powinno być dla Ciebie wiele warte.
Dlatego wyświadcz sobie i swojemu dziecku przysługę i bądź wzorem do naśladowania.
Skutki otyłości u dzieci możesz zobaczyć na tym filmie na YouTube:
https://www.youtube.com/watch?v=a9I0UqQd8aU
2. dzieci łatwiej tracą na wadze
Rośnie liczba dzieci z nadwagą:
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, na całym świecie 41 milionów dzieci poniżej 5 roku życia ma nadwagę.
Jeśli dzieci cierpią na nadwagę lub nawet są otyłe w młodym wieku, coraz trudniej jest pozbyć się raz nagromadzonych złogów tłuszczu. Jednak dopóki dzieci rosną, nawet niewielkie zmiany mogą sprawić znacznie większą różnicę niż w przypadku wielu dorosłych.
Ze względu na fazy wzrostu, organizm automatycznie potrzebuje więcej energii, więc utrata wagi jest dla dzieci w niektórych fazach szczególnie szybka. Ważne jest jednak, aby organizm zawsze miał wystarczającą ilość składników odżywczych do budowy kości, mięśni, ścięgien i więzadeł.
Dieta dla dzieci, w której celem jest szybka utrata dużej ilości wagi, jest zatem absolutnie niewłaściwa. W dłuższej perspektywie masz większe szanse na osiągnięcie odwrotnego efektu.
Uwaga: Powstrzymaj się od przyjmowania suplementów diety w jakiejkolwiek formie. Dzienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze można najlepiej zaspokoić za pomocą naturalnych produktów spożywczych.
3. Naucz się właściwego postępowania z żywnością
Dzieci są na ogół stosunkowo otwarte i lubią próbować nowych pokarmów. Kluczowy jest jednak sposób ich prezentacji. Jeśli jednak na stole znajdują się głównie słodycze, a podczas obiadu jest niewiele warzyw, dzieci przyzwyczają się również do takich zachowań żywieniowych.
Dlatego staraj się jak najwcześniej włączać dzieci w przygotowywanie posiłków i w ten sposób wyrabiać w nich poczucie zdrowej i mniej zdrowej żywności. Należy szczególnie uważać, aby nie przedstawiać zdrowej żywności w negatywnym świetle.
Jeśli np. nagrody są automatycznie kojarzone ze słodyczami, przekazujemy dzieciom niekorzystne zachowania żywieniowe.
Istnieje niezliczona ilość zdrowych przepisów, które są pyszne, całkowicie pozbawione wzmacniaczy smaku i ułatwiają dzieciom odchudzanie. Ani Ty, ani Twoje dzieci nie musicie chodzić głodne, ale po prostu rozwijają inne rozumienie jedzenia.
Aby zrobić pierwsze kroki na tej drodze, weź sobie do serca poniższe wskazówki:
- Planuj regularne posiłki, najlepiej 3 dziennie.
- Między posiłkami nie podawaj żadnych przekąsek. Słodycze są dozwolone tylko krótko po obiedzie.
- Gotuj z niską zawartością tłuszczu i dużą ilością warzyw. W szczególności unikaj kremowych sosów.
- Używaj świeżych składników i nie stosuj wzmacniaczy smaku. Niestety, organizm stosunkowo szybko przyzwyczaja się do glutaminianu i podobnych substancji, więc obywanie się bez nich oznacza na początku dostosowanie.
- Unikaj całkowicie słodkich napojów. Woda powinna być standardowym napojem.
4. odchudzanie dla dzieci poprzez aktywny tryb życia
Sport to najlepszy sposób na to, by uzyskać szczupły brzuch i praktycznie nie musieć ograniczać ilości spożywanej codziennie energii. Jednak sport to nie jedyny doskonały sposób na spalanie kalorii.
Dopóki dzieci przebywają na świeżym powietrzu, są już na dobrej drodze. Wielogodzinne oglądanie telewizji, korzystanie ze smartfona lub tabletu oraz granie w gry wideo – wszystko to przyczynia się do problemów z wagą.
W tym przypadku znów mamy do czynienia ze szczególnie silną funkcją wzorca. Jeśli w rodzinie powszechne jest spędzanie kilku godzin na kanapie, jedząc chipsy, zamiast wychodzić na łyżwy lub do zoo, to z czasem takie zachowanie nabierze własnego charakteru.
Nie szkodzi, jeśli nie każda minuta Twojego życia jest zaplanowana i Twoje dziecko również spędza dziwne godziny przed konsolą. Upewnij się jednak, że śledzisz czas i pozostawiasz wystarczająco dużo czasu i miejsca na hobby, które koncentruje się na ćwiczeniach.
Lista możliwych sportów dla grubych dzieci jest niezwykle długa. Nawet dzieci, które mają tendencję do zmagania się na tradycyjnych lekcjach wychowania fizycznego w szkole, wykazują dużą motywację w innych dziedzinach. Co powiesz na przykład na pływanie, jazdę na rowerze, taniec, boks lub hokej na lodzie? Dowiedz się, jakie sporty oferują kluby w Twojej okolicy.
Wskazówka: Pójdźcie razem popływać, zwiedźcie okolicę na rowerze lub zbierzcie trochę energii grając w squasha. W ten sposób Ty i Twoje dzieci możecie zmniejszyć stres i poprawić jakość życia.
5. Nie rób z odchudzania stałego tematu dla dzieci
Ważne jest, aby pomóc swoim dzieciom i utorować im drogę do zdrowego życia za pomocą ćwiczeń, a także odpowiednich przepisów. Nie pozwól jednak, by przerodziło się to w negatywny stres i patrzenie ponad drobiazgami.
Tak długo, jak zmieniasz cały styl życia i podstawowa konstrukcja jest właściwa, nie ma nic złego w lodach w przerwie między posiłkami lub garści żelków po obiedzie.
Ważniejsze jest, aby poprzez pewną regularność zapewnić dzieciom przyzwyczajenie się do nowego rytmu dnia i integracji ćwiczeń.
Nie należy jednak wywierać na dzieciach presji i stawiać ich na wadze co dwa dni. To zwykle prowadzi tylko do frustracji i, w tym czy innym przypadku, szybko do sfrustrowanego jedzenia.
6. przyjmij pomoc
Jeśli trudno Ci samodzielnie trzymać się programu odchudzania, nie wahaj się uciec do profesjonalnej pomocy. O ewentualne kontakty najlepiej zapytać swojego pediatrę. Wiele kas chorych oferuje specjalne programy odchudzające dla dzieci, aby zapobiec dramatycznym skutkom zdrowotnym nadwagi.
Oprócz szczegółowego planu żywieniowego otrzymacie Państwo wiele wskazówek, jak osiągnąć duże zmiany przy niewielkim wysiłku.
Aby jednak nie musieli Państwo dłużej czekać i mogli od razu zacząć, poniższe krótkie wskazówki powinny ułatwić Państwu start:
- Motywuj swoje dziecko i dawaj mu dobry przykład.
- Róbcie wiele rzeczy razem, aby wprowadzić ruch do codziennego życia.
- Zastąp dotychczasowe nagrody w postaci słodyczy większą ilością aktywności, np. wizytą w akwarium, kupnem nowych ubrań lub dniem w ogrodzie wspinaczkowym.
7. Kup poradniki o odchudzaniu dla dzieci
- Mannhardt, Sonja (Author)