Baby-led weaning to nowa metoda karmienia, w której dzieci są przyzwyczajane do stałego pokarmu już w wieku sześciu miesięcy. W ten sposób można całkowicie zastąpić fazę kaszki.
Zwolennicy tego sposobu karmienia twierdzą, że niemowlęta mają możliwość poznania smaku i konsystencji pokarmu na swój własny sposób. Ponadto promowane są umiejętności motoryczne.
Przede wszystkim pediatrzy ostrzegają przed tą kontrowersyjną koncepcją żywienia. Są zdania, że samodzielne jedzenie może prowadzić do objawów niedoboru. Ponadto niebezpieczeństwo połknięcia pokarmu z palca jest bardzo duże.
W pierwszych miesiącach życia niemowlęta karmione są wyłącznie mlekiem matki lub pokarmem wstępnym. W wieku około 6 miesięcy wielu rodziców zaczyna proponować dziecku kaszki. Z kolei Baby-led weaning to trend żywieniowy, który całkowicie eliminuje fazę kaszki.
W tym artykule wyjaśniamy, czym jest baby-led weaning i kiedy rodzice powinni go rozpocząć. Podajemy też wskazówki, jak przyzwyczaić dziecko do tego nowego sposobu karmienia.
[button]Kup książkę o baby-led weaning bezpośrednio online[/button]
Spis treści
1. odstawienie od piersi prowadzone przez dziecko zastępuje fazę karmienia piersią
Kiedy dziecko przychodzi na świat, musi najpierw przyzwyczaić się do nowego otoczenia i do aktywnego jedzenia. Z tego powodu w pierwszych miesiącach życia podawane jest im wyłącznie mleko matki lub karmienie wstępne.
Po około sześciu miesiącach większość rodziców rozpoczyna karmienie uzupełniające. Oznacza to, że coraz częściej zastępują posiłki kaszką, aż dziecko przyzwyczai się do tego pokarmu i będzie można je odstawić od piersi.
Baby-led weaning (BLW), nazywane również żywieniem uzupełniającym na żądanie, to nowoczesna metoda karmienia niemowląt, w której faza kaszki zostaje całkowicie zastąpiona. Zamiast tego dziecko zaczyna próbować wspólnych pokarmów podczas wspólnego jedzenia już w wieku sześciu miesięcy. Jednak matka kontynuuje karmienie piersią w zależności od potrzeb.
W ten sposób dziecko może samo decydować o tym, co chce jeść. Samodzielnie podnosi wybrany pokarm, podnosi go do ust i może go dowolnie badać językiem.
Metoda ta została opracowana przez brytyjską położną i doradcę ds. karmienia piersią Gill Rapley. W międzyczasie trend ten dotarł również do Niemiec i jest z powodzeniem stosowany przez wiele rodzin.
2 Przyzwyczajaj dziecko do nowej metody karmienia krok po kroku.
Zmiana diety dziecka zawsze wymaga trochę czasu. Dlatego w żadnym wypadku nie należy popychać dziecka do sięgania po jedzenie. Dzieci w swoim tempie odzwyczajają się od pokarmów mlecznych i jedzą coraz więcej pokarmów stałych.
Przed rozpoczęciem wprowadzania należy spełnić następujące warunki:
- dziecko musi być w stanie siedzieć w pozycji pionowej
- musi być widoczne wyraźne zainteresowanie jedzeniem
- zniknął odruch rozciągania języka
W większości przypadków dzieci otrzymują stały pokarm po raz pierwszy w wieku 6 miesięcy podczas odstawiania od piersi. Ważne jest, aby nigdy nie karmić aktywnie dziecka, a jedynie zaproponować mu jedzenie na śniadanie lub obiad.
Pokarmy powinny być zdrowe i zawsze dostosowane do potrzeb i umiejętności dziecka. Na początku proponuj miękkie pokarmy, które dziecko może dobrze uchwycić rączkami. Z czasem możesz powoli zmieniać ich kształty i konsystencje.
Wmenu powinny znaleźć się przede wszystkim następujące pokarmy:
- Gotowane warzywa
- Owoce
- Chleb
- Makaron
- Ryż
- ser
- Czułe mięso
- ryba
- Jaja
Z drugiej strony unikaj pokarmów, które zawierają dużo soli lub cukru. Upewnij się również, że zawsze oferujesz swojemu dziecku różnorodne pokarmy, aby otrzymało wszystkie potrzebne składniki odżywcze.
Ponieważ dzieci naśladują swoich rodziców, powinieneś wybierać te same produkty dla siebie. W ten sposób dziecko będzie mogło Cię naśladować, dzięki czemu będziecie mogli wspólnie jeść przy stole.
Wskazówka: Odstawianie od piersi może być stosowane nie tylko wtedy, gdy karmisz dziecko piersią. Również dzieci karmione z butelki mogą być w ten sposób wprowadzane do pokarmów stałych.
W tym filmie znajdzieszszybkie i łatwe przepisy na jedzenie palcami:
3. celem jest, aby dzieci uczyły się o jedzeniu w sposób samodzielny
Kursy i przepisy
Wiele położnych oferuje obecnie nawet specjalne kursy online, w których prowadzą nowych rodziców przez wprowadzenie karmienia uzupełniającego. Udzielają również cennych wskazówek i podają smaczne przepisy, które można łatwo powielić w codziennym życiu.
Zwolennicy tego nowego trendu żywieniowego podkreślają pozytywny aspekt, że dziecko może samo decydować o tym, co i ile z oferowanych pokarmów chce jeść. Może w pełni realizować swoją potrzebę eksperymentowania i uczenia się o jedzeniu i przyjemności w nieskrępowany sposób.
Kolejną zaletą jest to, że cała rodzina może usiąść razem przy stole i cieszyć się wspólnym czasem. W ten sposób dziecko doświadcza wspólnych posiłków jako czegoś pozytywnego, co stanowi fundament dla późniejszych nawyków żywieniowych.
Dzieci, które mogą same decydować o ilości posiłków, wcześniej wykształcają naturalne uczucie sytości, dzięki czemu ryzyko nadwagi jest znacznie mniejsze.
Ponieważ dzieci zawsze samodzielnie podają sobie jedzenie do ust, wspierane są również umiejętności motoryczne. Metoda ta ma zatem szczególnie pozytywny wpływ na koordynację ręka-usta.
Wskazówka: Ponieważ wiele pokarmów, zwłaszcza na początku, ląduje obok i pod stołem, najlepiej jest rozłożyć matę lub brezent. W ten sposób nie trzeba będzie wyrzucać tak dużo jedzenia.
4. Odstawienie dziecka od piersi może prowadzić do niedoborów składników odżywczych
O Baby-led weaning mówi się bardzo kontrowersyjnie, więc nie brakuje też krytyki tej metody. Przede wszystkim pediatrzy i lekarze młodzieżowi odradzają rodzicom ten sposób karmienia. Krytycy zwracają uwagę przede wszystkim na to, że ten trend żywieniowy nie odpowiada potrzebom żywieniowym i fizjologicznym dziecka.
Oferowane pokarmy mogą się bardzo różnić w zależności od rodziny. Ponadto rodzice nie mają dokładnego przeglądu tego, co i ile jedzą ich dzieci. Może to bardzo szybko doprowadzić do niedoboru składników odżywczych, co może objawiać się dolegliwościami fizycznymi. W jednym z badań naukowcy stwierdzili, że dzieci z BLW jedzą więcej nasyconych kwasów tłuszczowych i mniej pokarmów zawierających cynk i żelazo.
Innym problemem jest to, że zwłaszcza na początku istnieje duże ryzyko, że niemowlęta zadławią się jedzeniem. Dlatego ważne jest, aby rodzice przestrzegali podstawowych zasad bezpieczeństwa i zawsze mieli oko na swoje dziecko.
Wskazówka: Zgodnie z zaleceniami WHO, w okresie przechodzenia z pokarmów płynnych na stałe najsensowniej jest oferować dziecku zarówno kaszki, jak i jedzenie palcami.
5 Dalsze lektury dla nowych rodziców
- Rapley, Gill (Author)
- Stirling-Reed, Charlotte (Author)