Dzieci i słodycze: Właściwy sposób postępowania ze słodyczami

Słodycze mają wielką siłę przyciągania zwłaszcza dla dzieci. Jaskrawe kolory i słodki smak powodują szybsze bicie serca niemal każdego dziecka, jednak nie są one szczególnie zdrowe. Z tego powodu już od samego początku należy uczyć …

Dzieci i słodycze: Właściwy sposób postępowania ze słodyczami

Mädchen isst 2 Fruchtzwerge
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Odżywianie
  6. »
  7. Dzieci i słodycze: Właściwy sposób postępowania ze słodyczami
Dlaczego dzieci tak bardzo lubią słodycze?

Słodycze są dla dzieci po prostu nie do odparcia. Specjaliści od żywienia nie są pewni, dlaczego tak się dzieje. Wiadomo jednak, że preferencja do słodyczy jest wrodzona.

Ile słodyczy może zjeść dziecko?

Dzieci i młodzież nie powinny jeść więcej niż sześć małych łyżeczek cukru lub 25 gramów cukru dziennie i nie powinny spożywać więcej niż 227 gramów cukru w postaci słodzonych napojów tygodniowo.

Jak mogę ograniczyć spożycie słodyczy?

Kiedy dzieci mają ochotę na słodycze, nie zawsze muszą sięgać po tabliczkę czekolady. Zaproponuj dziecku zdrowe owoce na przekąskę, które również są słodkie, ale przynajmniej zawierają wiele witamin i składników odżywczych.

Słodycze mają wielką siłę przyciągania zwłaszcza dla dzieci. Jaskrawe kolory i słodki smak powodują szybsze bicie serca niemal każdego dziecka, jednak nie są one szczególnie zdrowe. Z tego powodu już od samego początku należy uczyć dziecko świadomego i zdrowego podejścia do słodyczy, aby nie było ryzyka negatywnego wpływu na zdrowie. Poniżej przedstawiamy najlepsze wskazówki dotyczące właściwego postępowania ze słodyczami w przypadku dzieci.

[button]Książki kucharskie ze zdrowymi przepisami dla dzieci[/button]

1. dlaczego dzieci kochają słodycze

Kind steht mit Appetit vor einem Kuchen
Słodycze w magiczny sposób przyciągają dzieci – to wrodzone.

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś wytłumaczyć swojemu dziecku, że ogórek jest dużo, dużo smaczniejszy niż kawałek czekolady, z pewnością szybko spotkałeś się z odmową. Słodkie rzeczy są dla dzieci po prostu nie do odparcia.

Eksperci od żywienia nie są pewni, dlaczego tak się dzieje. Pewne jest natomiast to, że preferencja do słodyczy jest wrodzona.

Możliwe przyczyny/czynniki naszej preferencji do słodyczy:

  • Nasi przodkowie zbierali słodkie jagody i owoce, które zapewniały im przetrwanie dzięki zawartym w nich niezbędnym witaminom i składnikom odżywczym.
  • Płyn owodniowy i mleko matki mają lekko słodki smak, co sprawia, że dzieci już we wczesnym wieku nabierają na nie ochoty.

Zatem jako rodzic, niekoniecznie do Ciebie należy całkowite trzymanie dziecka z dala od słodkich rzeczy. To, na co jednak masz wpływ, to świadome zdrowotnie wychowanie dziecka.

2. zalecenie: maksymalnie sześć łyżeczek cukru dziennie

Aby określić, ile słodyczy jest w porządku dla dzieci na dzień lub na tydzień, należy wziąć pod uwagę wiek. Eksperci ds. zdrowia radzą, aby dzieciom poniżej 2 roku życia w ogóle nie podawać słodyczy oraz innych pokarmów i napojów z dodatkiem cukru.

Dzieci i młodzież nie powinny spożywać więcej niż sześć małych łyżeczek cukru lub 25 gramów cukru dziennie i nie więcej niż 227 gramów cukru w słodzonych napojach na tydzień. Przestrzeganie takich wytycznych może być dość trudne, ponieważ wiele produktów spożywczych zawiera ukryty cukier.

Löffel mit Zucker daneben Zuckerwürfel
Wiele pokarmów zawiera ukryte cukry, dlatego dzieci spożywają ich zbyt dużo.

Chleb, dania gotowe, a nawet wątróbka: zawierają cukier, który jest tak samo niezdrowy jak cukier w lizaku. Wymagane 25 gramów cukru można znaleźć w szklance soku jabłkowego lub jogurtu owocowego.

Aby kontrolować rzeczywiste spożycie cukru, możesz samodzielnie przygotować jedzenie i słodycze z dziećmi. Dlaczego nie zrobić własne niskosłodzone lody z jogurtu i owoców lub upiec bochenek chleba razem – wtedy będziesz również wiedzieć, jakie składniki są zawarte, a dzieci będą miały poczucie spożycia cukru.

3. słodkie potrawy zamiast słodyczy

Kiedy dzieci mają ochotę na słodycze, nie zawsze muszą sięgać po tabliczkę czekolady. Zaproponuj dziecku zdrowe owoce na przekąskę, które również są słodkie, ale przynajmniej zawierają również wiele witamin i składników odżywczych.

Uwaga: owoce zawierają również dużo fruktozy, dlatego jabłka, banany i tym podobne powinny być spożywane z umiarem.

Oto kilka przykładów słodkich pokarmów, z których niektóre mają wysoką wartość kaloryczną i cukrową:

Żywność Zawartość cukru w gramach
200-mililitrowa szklanka soku jabłkowego 24
100 g czekolady mlecznej 56
50 g gumowych misiów 38
Kubek jogurtu owocowego 200 g 27
1 łyżka keczupu 4
100 g jabłko 11,4
100 g truskawek 5,5
100 g winogron 15,6

Staraj się zaspokajać ochotę na słodycze naturalnymi źródłami cukru i proponuj raczej pokarmy bez cukru, np. paluszki warzywne, do podjadania.

4. wpływ słodyczy na zdrowie dzieci

Zespół metaboliczny

Zespół metaboliczny obejmuje zaburzenia metabolizmu cukrów, otyłość, dyslipidemię i nadciśnienie tętnicze, które łącznie niosą bardzo duże ryzyko wystąpienia takich chorób jak udar mózgu czy cukrzyca typu 2.

Nie ulega wątpliwości, że zbyt duża ilość słodyczy jest szkodliwa dla dzieci. Jednym z najczęstszych skutków zbyt dużej ilości słodyczy u dzieci jest uszkodzenie zębów, prowadzące do próchnicy. Według badań, co dziesiąte dziecko cierpi na próchnicę na zębie mlecznym. W dłuższym okresie czasu istnieje jednak również zagrożenie poważnymi chorobami, które mogą zaważyć na całym życiu dziecka.

Do najważniejszych skutków należą:

  • wysokie ciśnienie krwi
  • wysoki poziom cukru we krwi
  • nagromadzenie tłuszczu w okolicach brzucha
  • wysoki poziom cholesterolu
Kind isst stapel eierkuchen
Dzieci, które jedzą zbyt dużo słodyczy, mają mniejszą ochotę na pokarmy bez cukru.

Dzieci, które mają co najmniej dwa z powyższych objawów, cierpią na zespół metaboliczny. Jeśli nic nie zmieni się w stylu życia i diecie tych dzieci, efektem mogą być takie choroby jak cukrzyca, stłuszczenie wątroby czy udar mózgu.

Ponadto dzieci te mogą wykształcić patologiczne nawyki żywieniowe, które mogą prowadzić do poważnych zaburzeń odżywiania.

5. Jak dobrze dzielić słodycze

Dzieci nie mają poczucia, ile czekolady wystarczy, a co jest jeszcze w zielonej strefie. Dlatego dobrze jest, jeśli jako rodzic masz wpływ na to, kiedy i ile słodyczy jedzą dzieci.

Teraz możesz wszystko co słodkie schować do szafki i zamknąć na klucz. Ale wtedy dzieci będą bardzo skupione na tej szafce i będą myśleć o słodyczach jeszcze bardziej niż już.

Przy starszych dzieciach, od około czterech do pięciu lat, lepiej jest więc dać trochę swobody.

Rozdaj dzieciom kilka słodyczy w pudełku po jajkach lub odpowiednim pudełku na każdy dzień. Może to być kilka suszonych owoców, cukierki, lizaki lub Smarties. Sześciopak pomieści słodycze na sześć dni, a w niedzielę na obiad mogą zjeść pudding ryżowy z cukrem i cynamonem.

Müsli mit Obst und Joghurt
Owoce mogą również ograniczyć dziecięce zachcianki na słodycze.

Twoje dziecko może teraz samo decydować, czy zjada porcję codziennie, czy jednego dnia ma szczególnie duży apetyt. Konsekwencją jest wtedy to, że w innym dniu nie może jeść słodyczy. Wyjątkiem powinny być urodziny dziecka, Halloween, kalendarz adwentowy na Boże Narodzenie lub podobne okazje, kiedy może być ich trochę więcej.

Dobrą stroną tej metody jest to, że dziecko uczy się dzielić słodkimi skarbami, a w najlepszym przypadku świadomie korzystać ze słodyczy i sułtanek.

Rada: Twoje dziecko nie lubi suszonych owoców? Zapakuj małe porcje równie ładnie jak gotowe cukierki i batoniki czekoladowe – w końcu oczy też jedzą.

6. książki kucharskie ze zdrowymi przepisami dla dzieci

Artykuły powiązane