Gotując jedzenie dla maluchów, możesz użyć niemal wszystkich składników, które wykorzystałabyś do własnego menu, oczywiście pod warunkiem, że stosujesz zdrową i zbilansowaną dietę.
Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie pokarmy, które nie są łatwe do żucia. Należą do nich jagody, winogrona, orzeszki ziemne, większe kawałki mięsa, groch i fasola nerkowa.
Idealne i najlepiej porcjowane są owoce wielkości kęsa. Jeśli apetyt jest nieco większy, odpowiednie są kanapki z mąki razowej. Nie można się pomylić z serkiem śmietankowym, szynką gotowaną i pomidorem.
Zdrowe odżywianie zaczyna się już w wieku niemowlęcym. Niestety jednak wiele dzieci szybko przyzwyczaja się do złych nawyków, co znacznie utrudnia utrzymanie wagi i zdrowe odżywianie w późniejszym okresie życia.
Aby jedzenie nie stało się dla maluchów problemem, w naszym artykule znajdziesz wiele porad dotyczących jedzenia. Dodatkowo podpowiadamy, na które składniki należy zwrócić szczególną uwagę, a od których produktów lepiej trzymać się z daleka.
[button]Rekomendacja redaktora: Książki kucharskie z dużą ilością dań dla maluchów[/button]
Spis treści
1. jedzenie dla maluchów – tworzenie podstaw zdrowej diety
Wszyscy, którzy zajmowali się już szczegółowo tematem żywienia, znają już wiele podstaw, które dotyczą nie tylko dorosłych.
Gotując więc potrawy dla maluchów, można opaść na niemal wszystkie składniki, które wykorzystalibyśmy również w swoim własnym menu, oczywiście pod warunkiem, że zawsze zwracamy uwagę na zdrową i zbilansowaną dietę.
Poniżej znajdziesz kompaktowe zestawienie najważniejszych podstaw.
1.1 Napoje bez cukru
Napoje nie powinny zawierać cukru. Oczywiście nie ma nic złego w okazjonalnym spritzerze z sokiem 1:4 lub ponczu ze świeżymi owocami. Jednak standardowymi napojami powinny być niesłodzone herbaty i woda. Przy regularnym spożywaniu lemoniad, soków lub innych napojów zawierających cukier lub substancje słodzące, organizm przyzwyczaja się do nich i coraz częściej ich łaknie.
1.2 Regularne spożywanie posiłków
Posiłki dla dorosłych powinny charakteryzować się pewną regularnością. Jednak w przypadku dzieci i niemowląt jest to jeszcze bardziej prawdziwe. W pierwszych miesiącach życia należy kierować się w dużym stopniu potrzebami dziecka. Natomiast od 1 roku życia należy coraz częściej planować stałe pory posiłków.
1.3 Wszystko jest w mieszance
Upewnij się, że masz dobrą mieszankę owoców, warzyw, ryb i mięsa. Zasadą jest, że ilość warzyw powinna być zawsze co najmniej dwa razy większa niż składnika mięsnego. Mięso nie powinno pojawiać się w menu częściej niż 3 razy w tygodniu, ryby 1-2 razy w tygodniu.
Słodycze nie są przeznaczone dla małych dzieci. Co najwyżej ich wpływ jest najmniej szkodliwy bezpośrednio po obiedzie. Zamiast tego sięgnij po zdrowe przekąski.
1.4 Różnorodność sprawia, że zdrowe odżywianie jest zabawą
Urozmaicenieposiłków dzieci pomaga w zapewnieniu zrównoważonej diety. Jednocześnie dzieci poznają nowe smaki, dzięki czemu są mniej skłonne do odrzucania pewnych produktów.
Uwaga: Gotowe produkty zawierają nie tylko liczne wzmacniacze smaku, ale także nadmierne ilości cukru. Staraj się więc w miarę możliwości unikać żywności gotowej.
Gdy tylko maluchy będą nieco starsze i coraz bardziej entuzjastycznie nastawione do jedzenia, odpowiednim prezentem będzie również książka kucharska dla dzieci.
2. o czym należy pamiętać przy jedzeniu dla maluchów
Chociaż jedzenie dla małych dzieci nie musi się zasadniczo różnić od jedzenia dla dorosłych, to jednak jest kilka punktów, na które trzeba zwrócić uwagę.
Gorące przyprawy, duża ilość pieprzu i słone potrawy nie są odpowiednie dla małych dzieci. Nawet jeśli przez to jedzenie wydaje się nieco mdłe, to jest to w sam raz.
Dzieci w wieku od 1 roku życia mogą zazwyczaj gryźć, ale nadal mają problemy z żuciem, a zwłaszcza połykaniem. Dlatego należy unikać pokarmów, które mogą łatwo zablokować tchawicę lub przełyk.
Tutaj znajdziesz typowe pokarmy, których powinnaś unikać podczas jedzenia dla małych dzieci (chyba, że je przecierasz):
Zarazki w mięsie:
Coraz częściej w produktach mięsnych znajdują się zarazki takie jak bakterie Campylobacter, które mogą powodować biegunkę i wymioty. Więcej o pomocnych środkach higieny i chorobie można dowiedzieć się tutaj.
- Jagody
- Winogrona
- Orzeszki ziemne
- większe kawałki mięsa
- Groch
- Fasola Kidney
Owoce pokrojone na kawałki również nie są idealnym rozwiązaniem, ponieważ dzieci poniżej trzeciego roku życia częściej połykają te kawałki w całości i zwiększa się ryzyko zachłyśnięcia.
Ponadto małe dzieci nie powinny mieć kontaktu z żywnością, która często jest zanieczyszczona wirusami i bakteriami. Konkretnie oznacza to, że maluchy powinny.
- nie jeść surowego mięsa ani ryb,
- unikać produktów serowych z surowego mleka
- i unikać deserów z surowymi jajkami.
Uwaga: Zwłaszcza mięso kurczaka zawiera liczne patogeny, które giną dopiero podczas smażenia lub pieczenia. Ważne jest jednak, aby kawałek mięsa był całkowicie ugotowany.
3. przepisy na gotowanie dla maluchów
Obiad dla dzieci powinien być zdrowy i pożywny, aby zapewnić im wystarczającą ilość makro- jak i mikroelementów.
Najlepiej jest to osiągnąć dzięki mieszance źródeł węglowodanów, takich jak makaron, ziemniaki lub ryż, dużej ilości warzyw dla różnorodności witamin oraz mięsa lub ryb jako optymalnych źródeł białka.
Uzupełnij jedzenie o wysokiej jakości tłuszcze (z umiarem). Oliwa z oliwek nadaje się do gotowania wielu potraw, natomiast olej lniany, o lekko orzechowym smaku, wzbogaca sałatki lub desery.
Tutaj znajdziesz prosty przepis, który jest (również) odpowiedni dla małych dzieci:
Makaron brokułowo-pomidorowy z łososiem
Potrzebne będą:
- 100 g brokułów
- 50 g makaronu
- 1 łyżka oleju
- 50 g (mrożonego) łososia
- 2 łyżki serka śmietankowego
- Sól i pieprz
Ugotuj krótko brokuły (około 3 do 5 minut), a także makaron (w zależności od tego, jak bardzo ma być jędrny do zgryzienia).
W tym samym czasie pokrój łososia w drobną kostkę, gdy jest zamrożony (sprawdza się o wiele lepiej) i podsmaż go krótko w woku z odrobiną oleju.
Następnie dodaj makaron i płatki brokuła i wymieszaj z serkiem śmietankowym. Teraz dopraw oszczędnie solą i pieprzem i masz na stole zbilansowany posiłek.
Wskazówka: Postaraj się przy układaniu potraw. Dzieci często oceniają, czy posiłek jest smaczny na podstawie tego, jak apetycznie wygląda i czy im smakuje.
Zobacztrzy kolejne przepisy na gotowanie dla maluchów w tym filmie na YouTube:
https://www.youtube.com/watch?v=oUgUo3qVTU0
4. pamiętaj o zabraniu odpowiedniej ilości prowiantu nawet na wycieczkę
Jeśli nie spędzasz dnia w domu z dzieckiem, ale jesteś poza domem, to oczywiście trudno Ci będzie gotować. Niemniej jednak istnieje wiele sposobów na zapakowanie zdrowych przekąsek dla maluchów.
Owoce są idealne i mogą być porcjowane bardzo dobrze. Małe kęsy w lunch boxie i mały głód jest zaspokojony.
Jeśli masz nieco większy apetyt, idealne są kanapki z mąki razowej. Nie można się pomylić z serkiem śmietankowym, szynką gotowaną i pomidorem. Oczywiście ten wariant nadaje się również na kolację.
Oczywiście nie ma nic przeciwko puree w podróży, które można wspaniale przygotować w małych butelkach.
Wskazówka: Przede wszystkim należy pamiętać o zabraniu ze sobą wystarczającej ilości wody, gdy jest się poza domem. Zapasy wody dla maluchów są jeszcze bardzo ograniczone, dlatego w letnich temperaturach szybko może dojść do odwodnienia.
5. Rekomendacja redaktorów: Książki kucharskie z dużą ilością potraw dla maluchów
- Cramm, Dagmar von (Author)