Dzieci z nietolerancją laktozy: objawy i dolegliwości wyjaśnione dla Ciebie

Małe dzieci od czasu do czasu muszą zmagać się z dolegliwościami trawiennymi, takimi jak ból brzucha. Jeśli jednak dolegliwości te pojawiają się zwykle po spożyciu produktów mlecznych, dzieci mogą cierpieć na nietolerancję laktozy. Co jednak …

Dzieci z nietolerancją laktozy: objawy i dolegliwości wyjaśnione dla Ciebie

laktoseintoleranz kinder
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Odżywianie
  6. »
  7. Dzieci z nietolerancją laktozy: objawy i dolegliwości wyjaśnione dla Ciebie
Czym jest nietolerancja laktozy?

Z nietolerancją laktozy, dzieci nie mogą jeść żywności, która zawiera laktozę. Ponieważ brakuje im enzymu laktazy, laktoza nie może być odpowiednio strawiona.

Jakie są objawy nietolerancji mleka?

Fakt, że laktoza wędruje w niezmienionej postaci do jelita grubego, powoduje objawy takie jak ból brzucha, wzdęcia i biegunka. Objawy pojawiają się zwykle w krótkim czasie po spożyciu odpowiedniego pokarmu.

Jak sobie radzić z nietolerancją laktozy u dziecka?

Najważniejsze jest, aby w miarę możliwości unikać produktów, które zawierają laktozę. Dlatego też należy zmienić dietę poprzez stosowanie pokarmów bez laktozy.

Małe dzieci od czasu do czasu muszą zmagać się z dolegliwościami trawiennymi, takimi jak ból brzucha. Jeśli jednak dolegliwości te pojawiają się zwykle po spożyciu produktów mlecznych, dzieci mogą cierpieć na nietolerancję laktozy. Co jednak kryje się za tym określeniem i jak dochodzi do powstania tej nietolerancji?

Nietolerancja mleka pojawia się, gdy dochodzi do spadku aktywności laktazy. Najczęstsze objawy to wzdęcia, biegunki i skurcze brzucha. Co możesz zrobić, jeśli Twoje dziecko cierpi na nietolerancję laktozy, wyjaśniono w kolejnych rozdziałach.

[button]Dzięki specjalnym książkom kucharskim zmiana diety jest łatwiejsza[/button].

1. przy nietolerancji laktozy, laktoza nie może być prawidłowo trawiona

laktose molekuel
Enzym laktaza rozkłada laktozę na jej składniki.

„Mamo, tato, boli mnie brzuszek” – to zdanie słyszeli od swoich dzieci chyba wszyscy rodzice. Ból brzucha to jeden z niespecyficznych objawów, który może występować przy wielu różnych chorobach.

Choć nietolerancja laktozy często rozwija się w okresie dojrzewania i dorosłości, może dotyczyć również dzieci. Powodem, dla którego tak wiele osób nie toleruje mleka, jest fakt, że mleko niekoniecznie było przeznaczone jako pokarm. Dopiero gdy w Europie odkryto bydło i przemysł mleczarski, ludzie zaczęli pić mleko zwierząt.

Według statystyk, coś około 15 do 20% Niemców cierpi na nietolerancję laktozy. W Afryce i Azji nawet 80 do 100% populacji nie może strawić laktozy.

Nietolerancja laktozy spowodowana jest tym, że zawarta w niej laktoza nie może być strawiona lub jest trawiona bardzo słabo. U wielu osób wciąż brakuje enzymu laktazy, który rozkłada laktozę na jej składniki budulcowe. Jednocześnie oznacza to, że nietolerancja laktozy u dzieci nie jest alergią, która powoduje reakcję immunologiczną w organizmie.

Istnieje kilka możliwych przyczyn niedoboru laktazy. W większości przypadków niedobór ma podłoże genetyczne. W rzadkich przypadkach jest on spowodowany różnymi chorobami biegunkowymi. Nietolerancja laktozy u niemowląt występuje zazwyczaj tylko u wcześniaków. Jest to jednak zazwyczaj tylko przejściowa nietolerancja. Skonsultuj się z lekarzem i podawaj dziecku w tym czasie pokarm bez laktozy.

2. objawy występują po spożyciu laktozy

Nietolerancja laktozy a alergia na białka mleka

Alergia na mleko, czyli uczulenie na białka zawarte w mleku krowim, często dotyczy niemowląt do około trzeciego roku życia. Najczęstsze objawy alergii na białka mleka to czerwona wysypka na twarzy, łzawiące oczy i duszny nos.

Jeśli cukier mleczny nie może być rozłożony na swoje składniki, mogą wystąpić różne objawy, które mogą mieć bardzo różne nasilenie. Zdiagnozowanie nietolerancji laktozy nie zawsze jest łatwe. Podczas gdy niektóre dzieci zauważają objawy około 15 do 20 minut po jedzeniu, u innych dzieci objawy pojawiają się dopiero po kilku godzinach.

Najczęstsze objawy nietolerancji laktozy u dzieci to:

  • Wzdęcia
  • Miękkie stolce lub biegunka
  • Nudności
  • Wymioty
  • Zaparcia
  • Ból brzucha (czasami skurcze)
  • Wzdęty brzuch

Dodatkowo mogą pojawić się inne dolegliwości, jednak są one znacznie bardziej niespecyficzne. Należą do nich np. zmęczenie, wewnętrzny niepokój, bóle głowy czy zaburzenia snu.

Rada: Jeśli Twoje dziecko często zmaga się z bólami brzucha, powinniście wspólnie prowadzić dzienniczek żywieniowy. Zapisuj, co dziecko zjadło i kiedy wystąpiły objawy. Dzięki temu łatwiej będzie rozpoznać nietolerancję pokarmową.

3. tylko lekarz może postawić ostateczną diagnozę

kind bei einem h2-atemtest
Lekarz może określić nietolerancję laktozy za pomocą różnych procedur badawczych.

Nawet jeśli powyższe objawy dotyczą Twojego dziecka, nie zawsze można jednoznacznie zdiagnozować nietolerancję laktozy. Jeśli Twoje dziecko często cierpi na problemy trawienne, zdecydowanie powinieneś skonsultować się z pediatrą, aby poznać przyczyny.

Przeprowadzenie testu u dzieci może być dość trudne. Większość procedur jest bardzo czasochłonna i daje wyraźne wyniki tylko wtedy, gdy dziecko pozostaje trzeźwe przez dłuższy czas.

Jeśli lekarz podejrzewa, że dziecko może mieć nietolerancję laktozy, najpierw doradzi mu zmianę diety i spożywanie wyłącznie pokarmów bez laktozy. Jest to prosty sposób, aby sprawdzić, czy objawy ulegną poprawie.

Możliwe jest również wykonanie następujących testów w celu określenia nietolerancji laktozy:

  • Wodorowy test oddechowy
  • Test obciążenia laktozą
  • Test na obecność genu laktozy

Niektóre nietolerancje pojawiają się tylko na krótki czas, a następnie znikają samoistnie. Leczenie jest konieczne tylko wtedy, gdy objawy są bardzo ciężkie i/lub utrzymują się przez dłuższy czas. W większości przypadków pierwszym krokiem jest dieta bez laktozy, aby uspokoić jelita.

Tylko w rzadkich przypadkach dzieci muszą zrezygnować z produktów mlecznych do końca życia. W większości przypadków dzieci po jakimś czasie mogą ponownie spożywać produkty mleczne.

4. wskazówki, jak radzić sobie z nietolerancją laktozy u dziecka

frau schaut im supermarkt auf ein etikett
Podczas zakupów dokładnie sprawdź, czy dany produkt zawiera laktozę.

Wielu rodziców jest zdezorientowanych, gdy lekarz pediatra stwierdza, że ich dziecko cierpi na nietolerancję laktozy. Nie wiedzą dokładnie, na co zwracać uwagę i które produkty są od tej pory zakazane. Nie ma też jasności co do środków zaradczych w przypadku nietolerancji laktozy.

Dlatego poniżej chcielibyśmy udzielić Ci wskazówek, jak radzić sobie z nietolerancją laktozy u Twojego dziecka.

  • Poinformuj otoczenie: Ponieważ zwłaszcza małe dzieci nie są jeszcze w stanie poradzić sobie z nietolerancją laktozy, zdecydowanie należy poinformować dziadków, wychowawców i przyjaciół o pokarmach, których dziecko musi unikać.
  • Zawsze patrz na etykiety: Jeśli w różnych testach ustalono, że jedno z Państwa dzieci cierpi na nietolerancję laktozy, w przyszłości powinni Państwo podczas zakupów upewnić się, że zawartość laktozy w danej żywności zawiera mniej niż 1 g laktozy na 100 g żywności. Niektóre produkty spożywcze zawierają laktozę, choć nie podejrzewałabyś tego. Należą do nich np. pieczywo, mieszanki przyprawowe czy warzywa w puszkach.
  • Zmień dietę: Nietolerancja laktozy jest większym problemem u dzieci niż u dorosłych, ponieważ potrzebują one dużo wapnia do wzrostu. Dlatego zadbaj o to, by przygotowywać dla dziecka potrawy, które zawierają dużo wapnia. Szczególnie wskazane są brokuły, koper włoski, jarmuż, banany i figi. Ale inne warzywa i owoce również zawierają ten ważny składnik odżywczy.
  • Używajproduktów bez laktozy: W ostatnich latach różni producenci coraz częściej wprowadzają na rynek produkty, które nie zawierają już laktozy. Należą do nich na przykład mleko lub ser bez laktozy. Istnieją również pewne produkty mleczne, które są naturalnie pozbawione laktozy.
  • Stosuj środki zaradcze przy nietolerancji laktozy: W wyjątkowych przypadkach dzieci mogą również przyjmować tabletki, które zawierają enzymy laktazy. Dzięki nim laktoza może zostać rozłożona w jelicie cienkim. Leki te można dostać w sklepach ze zdrową żywnością lub w aptekach. Mimo że środki te nie są szkodliwe dla zdrowia, należy je przyjmować tylko wtedy, gdy np. zbliżają się urodziny dziecka.

5 Specjalne książki kucharskie ułatwiają zmianę diety.

Artykuły powiązane