Kiedy niemowlęta powinny zacząć pić wodę i jak się tego uczą

Człowiek potrzebuje co najmniej jednego do dwóch litrów wody dziennie, aby organizm mógł sprawnie funkcjonować. Ale co z niemowlętami? Jak zaspokaja się zapotrzebowanie na płyny? I kiedy dziecko może zacząć pić wodę? W pierwszych miesiącach …

Kiedy niemowlęta powinny zacząć pić wodę i jak się tego uczą

baby wasser trinken
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Rozwój dziecka
  6. »
  7. Kiedy niemowlęta powinny zacząć pić wodę i jak się tego uczą
Kiedy dziecku wolno pić wodę?

Zapotrzebowanie dziecka na płyny jest w pełni zaspokajane zarówno podczas karmienia piersią, jak i podczas karmienia przed karmieniem. Dlatego nie wolno pić wody aż do trzeciego posiłku z kaszki. Jest to około siódmego miesiąca życia.

Czy wypicie wody przez noworodka może być niebezpieczne?

Zasadniczo noworodki nie powinny pić wody, ponieważ ich nerki nie potrafią jeszcze przetwarzać dużych ilości płynów. Jeśli podasz dziecku zbyt dużo płynu, najgorszym scenariuszem jest tzw. zatrucie wodne.

Jak przyzwyczaić dziecko do picia wody?

Na początku można podawać dziecku wodę w butelce ze smoczkiem. Ponieważ jednak ciągłe ssanie jest niezdrowe dla zębów, dziecko po jakimś czasie powinno nauczyć się pić wodę ze szklanki lub kubka.

Człowiek potrzebuje co najmniej jednego do dwóch litrów wody dziennie, aby organizm mógł sprawnie funkcjonować. Ale co z niemowlętami? Jak zaspokaja się zapotrzebowanie na płyny? I kiedy dziecko może zacząć pić wodę?

W pierwszych miesiącach życia zapotrzebowanie dziecka na płyny jest zaspokajane poprzez mleko matki lub karmienie wstępne. W tym artykule dowiesz się, jak możesz przyzwyczaić dziecko do wody i na co powinnaś zwrócić uwagę.

[button]Kubki do nauki picia ułatwiają dziecku picie na początku[/button].

1. bez wody do szóstego miesiąca życia

baby bekommt die flasche
Zarówno głód, jak i pragnienie są zaspokajane poprzez mleko matki i karmienie wstępne
.

Nie musisz się martwić o podawanie dodatkowych płynów w pierwszym okresie po ciąży. Ale niemowlęta również mają zapotrzebowanie na płyny, które należy zaspokajać każdego dnia. W stosunku do ich masy ciała jest ono nawet wyższe niż u dorosłych. Mimo to, w pierwszych miesiącach życia nie potrzebują one wody. Ale jak to możliwe? I kiedy to się zmienia?

Napoczątku niemowlęta otrzymują wystarczającą ilość płynów poprzez mleko matki lub karmienie wstępne. Matki karmiące piersią nie muszą się martwić, czy ich dziecko jest dobrze zaopatrzone. Całkowite zapotrzebowanie na płyny jest pokrywane przez spożycie mleka. Jeśli karmisz dziecko mlekiem wstępnym, musisz upewnić się, że podajesz odpowiednią ilość i określone proporcje mieszania.

Dopiero gdy zaczynacie podawać pokarmy uzupełniające, konieczne jest zaoferowanie dziecku dodatkowych napojów. Niemieckie Towarzystwo Żywienia (Deutsche Gesellschaft für Ernährung e.V.) zaleca podawanie niemowlętom dodatkowych płynów dopiero od trzeciego karmienia uzupełniającego. Ma to miejsce, gdy dziecko ma około 6 miesięcy.

Jeśli zbyt wcześnie zaproponujesz dziecku wodę, może to być nawet niebezpieczne. Dzieje się tak dlatego, że nerki dziecka nie są jeszcze w stanie przetworzyć dużej ilości płynów. W najgorszym przypadku prowadzi to do tzw. zatrucia wodnego, które objawia się głównie drgawkami. Inne objawy to senność i temperatura ciała poniżej 36°C. Aby uniknąć trwałego uszczerbku na zdrowiu, zdecydowanie należy w tym przypadku skonsultować się z pediatrą.

2 Wyjątkiem jest choroba i upał

baby liegt in einer babyliege im schatten
W szczególnie upalne dni niemowlęta również potrzebują więcej płynów.

Oczywiście zasady te obowiązują tylko wtedy, gdy dziecko jest zdrowe i czujne. Jeśli zdrowie jest osłabione, należy zrobić wyjątki w kwestii żywienia, aby chronić dziecko.

Jeśli dziecko cierpi na przykład na biegunkę, cała równowaga płynów zostaje zaburzona, dlatego konieczne jest ponowne jej wyrównanie. Zapotrzebowanie dziecka na płyny może być również zwiększone w przypadku innych chorób. W takim przypadku należy dostarczyć dziecku trochę dodatkowej wody.

W gorące letnie dni człowiek musi przyjmować znacznie więcej płynów niż w pozostałe dni. Powodem tego jest to, że organizm z powodu wysokich temperatur wydala dużo wody w celu regulacji temperatury ciała. Również w tym przypadku może być konieczne podawanie niemowlętom dodatkowej ilości wody. 3.

3. powoli przyzwyczajaj dzieci do picia wody

Specjalne kubki do picia

Specjalne kubki są dobrym sposobem na przejście z butelki na kubek. Uchwyt i oddzielna górna część ułatwiają dzieciom trzymanie i picie z nich. Należy jednak używać ich tylko przez krótki czas.

Ponieważ dzieci nigdy wcześniej nie miały do czynienia z wodą, muszą najpierw nauczyć się ją pić. Jeśli dziecko jest jeszcze bardzo małe, możesz nalać wody do butelki ze smoczkiem. Ponieważ jednak ciągłe ssanie takich butelek jest niezdrowe, należy jak najszybciej przestawić się na kubki i szklanki.

Dziecko jest w stanie pić z kubka od około 10 do 12 miesiąca życia. O tym, czy dziecko jest gotowe, można się przekonać po tym, czy jest w stanie mocno trzymać w rękach inne przedmioty.

Na początku nalewaj do kubka tylko niewielką ilość wody, aby dziecko nie rozlało jej tak dużo i aby picie było łatwiejsze. Najlepiej używać plastikowych kubków, które nie mogą się stłuc i o które dziecko nie może się skaleczyć. Od około 16 do 20 miesiąca życia dzieci mogą pić samodzielnie.

Uwaga: Aby uniknąć połknięcia, dziecko podczas picia powinno zawsze siedzieć w pozycji pionowej.

4. Woda dla niemowląt – na co zwrócić uwagę

mutter fuellt ein glas mit leitungswasser
Nie jest konieczne gotowanie wody z kranu.

Ponieważ wielu rodziców nie ma pewności, ile i jakiej wody powinno pić dziecko, poniżej zebraliśmy dla Was kilka wskazówek:

  • Daj dziecku coś do picia zwłaszcza wtedy, gdy jest naprawdę spragnione. W ten sposób unikniesz przyjęcia przez dziecko zbyt dużej ilości wody.
  • W pierwszym roku życia niemowlęta potrzebują tylko około 500 ml płynów dziennie. Obejmuje to mleko matki lub karmienie wstępne. Między pierwszym a trzecim rokiem życia dzieci powinny wypijać około 600-800 ml dziennie. Podziel to na około sześć małych szklanek.
  • Jeśli chcesz podawać dziecku wodę z kranu, nie musisz jej gotować. Upewnij się jednak, że nie masz w domu żadnych ołowianych rur. Najpierw puść wodę, aż z kranu popłynie zimna woda. Przydatną alternatywą dla wody z kranu jest specjalna woda dla niemowląt, którą można kupić w specjalistycznych sklepach.
  • Woda jest zawsze najlepszym środkiem gaszącym pragnienie. Możesz jednak zaproponować dziecku specjalną herbatkę dla niemowląt lub rozcieńczone soki. Lemoniada natomiast nie jest odpowiednia ze względu na dużą zawartość cukru.
  • Najlepiej jest podawać dziecku wodę do każdego posiłku. Dodatkowo można podawać małe szklanki między posiłkami.
  • To, czy dziecko pije wystarczająco dużo, można poznać po liczbie zmoczonych pieluszek. Jeśli dziecko moczy około pięciu pieluch w ciągu 24 godzin, spożycie płynów jest prawidłowe.

5. sippy cup dla dziecka

Bestseller No. 1
TOMMEE TIPPEE Kubek SIPPEE treningowy 190 ml zielony
  • TOMMEE TIPPEE Kubek SIPPEE treningowy 190 ml zielony
Bestseller No. 2
Mepal - Non-spill sippy cup Mepal Mio - Sippy Cup 6+ months - Baby Sippy Cup - Dishwasher Safe & BPA-free - 200 ml – Sailors Bay.
  • NAUCZYĆ SIĘ PICIA: Ta ulepszona wersja kubka zapobiegającego kapaniu Mio ułatwia naukę
  • WERSJA 2.0: Na podstawie opinii użytkowników, Firma Mepal wyregulowała zawór zapobiegający przeciekaniu Ta wersja sprawia, że kubek jest idealny do nauki napojów
  • PRZETWARZANIE : Kubek zapobiegający kapaniu Mepal Mio 2.0 jest gwarantowany bez wycieków do góry nogami, z boku nie wyjdzie ani jedna kropla
  • DWA KRÓTKIE GUMOWE: Promowanie zdrowego jamy ustnej i zębów Kubek ma po obu stronach, dzięki czemu Twoje dziecko nigdy nie przegapi
  • Od 6 miesięcy : Kubek zapobiegający przeciekaniu jest odpowiedni dla dzieci od 6 miesięcy. Duże uchwyty ułatwiają chwyt kubka
Bestseller No. 3
Mepal - Non-spill sippy cup Mepal Mio - Sippy Cup 6+ months - Baby Sippy Cup - Dishwasher Safe & BPA-free - 200 ml – Deep pink.
  • Nauka picia: podczas picia maluchy chętnie się przeceniają. Nie stanowi to już problemu z szczelnym kubkiem do nauki picia.
  • Szczelny: kubek Mepal Mio jest zabezpieczony przed wyciekiem. Do góry nogami lub z boku, nie wypada kropli.
  • Bardzo krótkie ustniki: dwa bardzo krótkie ustniki zapewniają zdrowy rozwój jamy ustnej i szczęki. Aby zawsze pić po właściwej stronie, kubek zapobiegający kapaniu ma dwa z nich.
  • Od 6 miesięcy: kubek zapobiegający kapaniu jest odpowiedni dla dzieci od 6 miesięcy. Duże uchwyty ułatwiają samodzielne trzymanie.
  • Nadaje się do mycia w zmywarce i nie zawiera BPA: dla higienicznego czyszczenia kubek zapobiegający kapaniu można myć w zmywarce i oczywiście jest wolny od BPA.

Artykuły powiązane