Konsumpcja mediów u dzieci: Zalecenia według wieku i możliwe konsekwencje

Media są częścią życia dzieci. W przeciwieństwie do wcześniejszych czasów, smartfony, tablety i komputery przejmują ważną rolę. Ale czy ten rozwój jest jeszcze zdrowy? Jaka konsumpcja mediów jest odpowiednia dla dzieci? W naszym artykule omawiamy …

Konsumpcja mediów u dzieci: Zalecenia według wieku i możliwe konsekwencje

Medienkonsum Kinder
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Rozwój dziecka
  6. »
  7. Konsumpcja mediów u dzieci: Zalecenia według wieku i możliwe konsekwencje
Ile mediów powinny konsumować dzieci w pierwszych latach?

W pierwszych trzech latach życia małe dzieci nie powinny mieć kontaktu z mediami cyfrowymi. Mózg nie jest jeszcze w stanie przetworzyć tak szybkiej sekwencji obrazów.

Jaki jest zdrowy limit dla dzieci ze szkoły podstawowej?

Dla dzieci w wieku sześciu lat, przybliżone zalecenie to około 30 do 45 minut dziennie. Nie ma jednak nic złego w oglądaniu godziny telewizji jednego dnia i korzystaniu ze smartfona tylko przez pół godziny następnego dnia.

Jak rodzice mogą uczyć rozsądnego korzystania z mediów?

Rodzice muszą być świadomi swojej funkcji wzorca do naśladowania, aby nauczyć dzieci odpowiedniego stosunku do rozsądnego korzystania z mediów.

Media są częścią życia dzieci. W przeciwieństwie do wcześniejszych czasów, smartfony, tablety i komputery przejmują ważną rolę. Ale czy ten rozwój jest jeszcze zdrowy? Jaka konsumpcja mediów jest odpowiednia dla dzieci?

W naszym artykule omawiamy rozsądne korzystanie z mediów przez dzieci, podajemy zalecenia dotyczące czasu korzystania z nich i pokazujemy, jakie skutki może mieć zbyt duża konsumpcja mediów.

[button] Dalsze lektury na temat konsumpcji mediów przez dzieci [/button]

1. konsumpcja mediów przez dzieci w pierwszych latach życia

Baby spielt mit einem Smartphone
Nie dawaj niemowlętom smartfonów

Maluchy na początku nie potrafią nic zrobić z mediami cyfrowymi. W związku z tym konsumpcja mediów powinna być całkowicie wycięta. Jeśli jednak telewizor jest włączony już w okresie niemowlęcym, ma to znaczący wpływ na późniejszy rozwój.

Zarówno mózg, jak i oczy mają trudności ze śledzeniem szybkich sekwencji obrazów. Problemy z koncentracją i trudności z zasypianiem są częstą konsekwencją, gdy dzieci oglądają zbyt dużo telewizji.

Nadmierna konsumpcja mediów ma wyraźne długoterminowe skutki dla zdolności widzenia. U dzieci gałka oczna nie jest jeszcze tak mocno ukształtowana, więc zmiany zachodzą szybko. Jeśli dzieci stosunkowo często siedzą przed ekranem, niezależnie od tego, czy jest to telewizor, tablet edukacyjny czy smartfon, gałka oczna wydłuża się, co prowadzi do krótkowzroczności.

Konsekwencje rozwojowe są nieodwracalne i nie da się ich odwrócić. Aby dzieci rosły zdrowo, nie powinny mieć żadnego lub prawie żadnego kontaktu z mediami cyfrowymi w pierwszych dwóch, a jeszcze lepiej w pierwszych trzech latach życia.
Odpowiednie aktualne zalecenia WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) można znaleźć tutaj.

Wskazówka: Intensywne zaangażowanie we własne dziecko, jak również odpowiednia ilość ruchu stanowią podstawę zdrowego rozwoju. 2.

2. Już w młodym wieku naucz się właściwego postępowania z mediami

Mutter und Kind schauen auf ein Tablet
Wprowadzaj dziecko do mediów stopniowo
.

Gdy tylko dzieci osiągną wiek 3 – 4 lat, niewiele można powiedzieć przeciwko stopniowemu przyzwyczajaniu ich do mediów cyfrowych.
Z reguły przedszkolakom jest stosunkowo łatwo opanować iPady i tym podobne urządzenia, ponieważ ich obsługa jest intuicyjna.

Należy jednak towarzyszyć dzieciom na tej drodze, aby od samego początku nauczyły się odpowiedniego podejścia do konsumpcji mediów.

Początkowo dzieci nie powinny spędzać z mediami ekranowymi więcej niż 10-15 minut dziennie. Z roku na rok można zwiększyć ten czas o około 10 minut.

Szczególnie w początkowym okresie upewnij się, że dzieci nie sięgają po smartfon i nie bawią się nim bez nadzoru. Jest mnóstwo treści niecyfrowych, które mogą przykuć uwagę Twoich dzieci.

Wskazówka: Korzystaj z gier edukacyjnych lub stron internetowych, które są zaprojektowane w sposób przyjazny dla dzieci, aby pobudzić ich ciekawość wiedzy. 3.

3. Konsumpcja mediów przez dzieci w szkole podstawowej

Lehrerin zeigt kleinen Kindern etwas am Tablet
Nie sposób wyobrazić sobie codziennego życia szkolnego bez mediów cyfrowych.

Dla dzieci w wieku sześciu lat przybliżone zalecenia dotyczące konsumpcji mediów to około 30 do 45 minut dziennie. Nie ma jednak nic złego w oglądaniu godziny telewizji jednego dnia i używaniu smartfona do gier tylko przez pół godziny następnego dnia.

Jednak klasyczne gry planszowe i ćwiczenia na świeżym powietrzu powinny mieć najwyższy priorytet. Nawet jeśli krajobraz medialny w przeszłości i obecnie jest bardzo różny, klasyczne media, takie jak gazeta, nadal mają ważny wpływ na edukację i solidne informacje.
Nie należy więc polegać wyłącznie na treściach cyfrowych.

Możesz stopniowo zwiększać konsumpcję mediów przez dzieci o około 10 minut rocznie, tak aby pod koniec szkoły podstawowej było to około 70 do 85 minut.

4. stopniowe zwiększanie konsumpcji mediów w okresie dojrzewania

Junge beim Computerspielen
E-sporty zajmują duże miejsce wśród wielu młodych ludzi.

Tak długo, jak dzieci wykazują zdrowe zachowania w zakresie korzystania z mediów, możesz dalej zwiększać możliwość konsumpcji mediów przez Twoje dzieci. Jednak również to uzależnijcie od tego, jak się czujecie.

Ponieważ wiele dzieci posiada już smartfony, gdy przechodzą do szkoły średniej, kontrola staje się coraz trudniejsza. Dlatego, jeśli to możliwe, upewnij się, że ustawisz smartfon w taki sposób, że twoje dziecko nadal będzie miało dostęp tylko do tematów odpowiednich dla dzieci.

Zwłaszcza gdy Twoje dzieci są małe, należy pamiętać, że chociaż komunikacja z innymi uczniami jest ważna, nie powinna być nadmierna. W tym momencie bądźcie świadomi swojej funkcji wzorca i zawsze odkładajcie smartfon na bok, na przykład podczas posiłków i rozmów.

Uwaga: Według statystyk ponad 100 000 młodych ludzi w Niemczech cierpi na uzależnienie od gier komputerowych. Znacznie więcej nastolatków używa swoich smartfonów krytycznie, tzn. przez cztery lub więcej godzin dziennie.

5 Jasne zasady zapewniają lepszą koordynację

Tafel mit Regeln
Uzgodnij jasne zasady dotyczące konsumpcji mediów przez dzieci
.

Kiedy już stworzysz podstawy rozsądnego podejścia do mediów, możesz stopniowo przekazywać dzieciom większą odpowiedzialność. Gry wideo i komputerowe nie są tylko szkodliwe, ale według różnych badań mają również pozytywny wpływ na zdolności poznawcze.
Dotyczy to zwłaszcza gier, które wymagają strategicznego działania i umiejętności pracy w zespole.

Niestety wiele gier online wymaga poświęcenia dużej ilości czasu, przez co spędzenie przed konsolą do gier lub komputerem tylko 45 lub 60 minut dziennie jest praktycznie niemożliwe.

Aby jednak nie ucierpiało na tym zdrowie Waszych dzieci i aby miały one nadal możliwość grania w gry, coraz częściej oferowane są tygodniowe limity dotyczące konsumpcji mediów.
W ten sposób dzieci mają możliwość grania w gry przez 2 lub 3 godziny w deszczowy dzień, ale obejść się bez gier komputerowych jeden lub dwa dni w tygodniu.

6 Konsumpcja mediów przez dzieci ma zalety i wady

Media nie są ani dobre, ani złe same w sobie. To, w jakim stopniu dzieci z nich korzystają, zależy przede wszystkim od tego, jak je wykorzystują. Dlatego trudno jest sporządzić listę pro-contra. Jednak, aby dać Ci ogólny przegląd możliwości i zagrożeń, znajdziesz poniżej krótkie porównanie.

  • Informacje są szybko dostępne
  • ułatwia wzajemną wymianę informacji
  • ułatwia uzgodnienia i zmiany w krótkim czasie
  • pomaga w przypadku trudności w nauce
  • umożliwia ukierunkowaną rozmowę (nie jeden program dla wszystkich)
  • służy poszerzaniu kompetencji
  • Wczesne używanie sprzyja zrozumieniu świata cyfrowego.
  • może stać się uzależnieniem
  • szkodzi zdrowiu (długotrwałe siedzenie, krótkowzroczność)
  • wymaga dużej uwagi
  • może powodować trudności w nauce
  • Wiele dzieci jest nadmiernie pobudzonych
  • jest przeszkodą dla kreatywności
  • może prowadzić do samotności

7. konsumpcja mediów przez dzieci – różne czasy dotyczą różnych grup wiekowych

Poniższa tabela zawiera krótki przegląd zakresu, w jakim może znajdować się konsumpcja mediów dla dzieci. Należy pamiętać, że tabela w zależności od wieku jest tylko wskazówką i dotyczy wszystkich mediów. Wyłączony jest jedynie czas badań wymaganych do szkoły.

Wiek Czas korzystania z mediów dziennie
0 do 3 lat brak konsumpcji mediów
4 lata 10 do 15 minut
5 lat 20 do 30 minut
6 lat około 30 minut
7 lat 30 do 40 minut
8 lat około 45 minut
9 lat 45 do 60 minut
10 lat ok. 60 do 70 minut

Od 11 roku życia mogą Państwo ustalić także tygodniowy limit, aby dać dzieciom trochę więcej swobody. Obowiązują tu następujące wartości orientacyjne:

Wiek Tygodniowa konsumpcja mediów
11 do 12 lat 7 do 10 godzin
13-14 lat 10 do 12 godzin
14-16 lat 12 do 16 godzin

Należy pamiętać, że należy ograniczyć konsumpcję mediów, gdy tylko poczujemy, że nie możemy już funkcjonować bez smartfona lub komputera.

8. dalsza literatura na temat konsumpcji mediów przez dzieci

Artykuły powiązane