Najważniejszym warunkiem jest wzajemna akceptacja i otwartość na wymianę. Interakcje między sobą powinny być jak najbardziej harmonijne, aby wychowawcy i rodzice mieli możliwość budowania zaufania.
W idealnej sytuacji kontakt powinien wyjść od wychowawców w przedszkolu. Jeśli jednak tak się nie dzieje, rodzice nie powinni wahać się szukać kontaktu samodzielnie.
Regularnie wymieniać informacje o rozwoju dziecka. W tym momencie wychowawcy mają również za zadanie konkretnie dopytać, jakie preferencje ma dziecko lub w jakich obszarach występują trudności.
Kiedy dziś mówimy o współpracy rodziców i wychowawców w przedszkolach, często nie mówimy już o pracy rodziców. Zamiast tego używa się terminu „partnerstwo edukacyjne”. W naszym artykule wyjaśniamy pojęcia i pokazujemy, dlaczego wymiana między rodzicami i wychowawcami jest tak ważna.
[button]Kup online poradnik o partnerstwie wychowawczym[/button]
Spis treści
1. partnerstwo edukacyjne wymaga zaufania
Rozwój dziecka jest zdeterminowany przez środowisko. W dawniejszych czasach to głównie rodzice brali na siebie zadanie wychowania. Dzieci rzadko spędzały w przedszkolu więcej niż dwa, trzy lata.
Tymczasem jednak coraz więcej dzieci idzie do przedszkola w wieku dwóch lat, a nawet wcześniej, więc zadanie wychowawcze coraz częściej spełniają również wychowawcy w placówce .
Tym bardziej więc ważne jest, aby rodzice i wychowawcy pracowali nad wspólnymi celami, aby umożliwić funkcjonowanie partnerstwa edukacyjnego.
Najważniejszym warunkiem jest wzajemna akceptacja i otwartość na wymianę. Interakcje między sobą powinny być zatem jak najbardziej harmonijne, aby zarówno wychowawcy, jak i rodzice mieli możliwość budowania zaufania .
Rada: Wykorzystuj okazje do kontaktu, niezależnie od tego, czy pracujesz z rodzicami, czy masz możliwość jako rodzic zaangażować się w pracę w świetlicy.
Współpraca między rodzicami a wychowawcami nie zawsze jest łatwa.
Nawet jeśli w teorii brzmi to bardzo wiarygodnie, że rodzice i wychowawcy współpracują ze sobą, to często okazuje się to problemem, zwłaszcza dla wychowawców. Każdy wychowawca wie wiele o wychowaniu i pedagogice, a ma do czynienia z bardzo różnymi rodzicami w przedszkolu, żłobku czy później w szkole. Dlatego ważne jest, aby uwzględniać różne potrzeby i życzenia oraz starać się znaleźć odpowiednie formy współpracy.
2.1 Brak edukacji rodziców
Uczęszczanie do przedszkola ma większe znaczenie, gdy wykształcenie jest niskie:
Szczególnie dzieci, dla których wsparcie w domu jest stosunkowo niewielkie, odnoszą ogromne korzyści z wczesnego przyjęcia do przedszkola. Więcej o związku między pochodzeniem rodzinnym a uczęszczaniem do przedszkola można przeczytać tutaj.
Zwłaszcza na obszarach ubogich społecznie lub w przedszkolach, do których uczęszcza szczególnie dużo dzieci o pochodzeniu migracyjnym, mogą szybko pojawić się problemy w partnerstwie edukacyjnym.
W tych przypadkach kompetencje pracowników świetlic są często znacznie wyższe. Ich poglądy i metody wychowawcze pozostają więc dla wielu rodzin niezrozumiałe.
W niektórych przypadkach rozmowy są trudne także z powodu bariery językowej.
Jednak jako wychowawca przyjmij to wyzwanie, aby dać rodzicom coś do wyniesienia, nawet jeśli nie wszystko zostanie wdrożone. Jeśli czujesz, że rodzice nie otrzymują wystarczającej edukacji w domu, podejdź do nich otwarcie i spróbuj wyjaśnić swoje cele, aby uzyskać nieco więcej zrozumienia.
Uwaga: Jeśli widzisz oznaki przemocy lub zaniedbania, nie wahaj się przed bezpośrednią konfrontacją z rodzicami i zaangażowaniem służb zajmujących się młodzieżą. Tylko w ten sposób zapobieganie przemocy może się udać.
2.2 Zbyt wysokie oczekiwania rodziców
Niestety, odwrotna sytuacja również sprawia, że partnerstwo edukacyjne staje się wyzwaniem. Jeśli cele wychowawcy znacznie różnią się od celów rodziców, często trudno jest zbudować wzajemne zaufanie.
Tutaj mottem dla obu stron jest to, że zarówno edukacja w świetlicy, jak i edukacja w domu mają swoje uzasadnienie i są ważne. Ponieważ w ramach pedagogiki istnieje wiele różnych odmian i poglądów, prawie nigdy nie można ich ze sobą całkowicie pogodzić.
Zasadniczo jednak wszyscy wychowawcy są ekspertami w dziedzinie pedagogiki. Z drugiej strony, nikt nie zna dziecka lepiej niż jego właśni rodzice. Starajcie się więc wzajemnie korzystać z informacji i ułatwiać sobie życie.
Wskazówka: Najlepiej, jeśli kontakt pochodzi od wychowawców w przedszkolu. Jeśli jednak tak nie jest, rodzice nie powinni wahać się szukać kontaktu samodzielnie.
3 Partnerstwo edukacyjne w praktyce
Istnieje wiele różnych sposobów, w jaki rodzice i wychowawcy mogą współpracować. W niektórych świetlicach jest to stosunkowo wyraźne, podczas gdy inne świetlice polegają bardziej na klasycznych wieczorach dla rodziców w celu wymiany informacji.
Tutaj jednak istnieje duża różnica między pracą rodziców a partnerstwem wychowawczym. W obszarze partnerstwa edukacyjnego rodzice powinni być jak najbardziej aktywnie zaangażowani w pracę w przedszkolu.
Służy temu nie tylko regularne rozmowy rozwojowe czy wieczory dla rodziców, ale przede wszystkim bezpośredni kontakt podczas odbierania i odprowadzania dzieci.
Dlatego regularnie wymieniajcie się informacjami o rozwoju dziecka. W tym momencie wychowawcy mają za zadanie zapytać konkretnie, jakie preferencje ma dziecko lub w jakich obszarach występują trudności. W ten sposób można szybko zidentyfikować rozbieżności między domem a przedszkolem. Przy odpowiednim podejściu wszelkie problemy mogą zostać zidentyfikowane na wczesnym etapie, a dzieci mogą być wspierane w bardzo ukierunkowany sposób.
Partnerstwo edukacyjne może być również nawiązane między opiekunką a rodzicami. Ważne jest jednak, aby nie doszło do zmiany opiekuna.
4. kup poradnik o partnerstwie w wychowaniu dzieci online