Odmrożenia i hipotermia: To nie pozostawia dzieci zimnych

Do odmrożeń i hipotermii może dojść zarówno podczas zbyt długich kąpieli latem, jak i podczas uprawiania sportów zimowych. Jeśli odmrożenia i hipotermia są zaawansowane, niemowlęta i dzieci muszą być leczone przez lekarza. Przyczyną jest często …

Odmrożenia i hipotermia: To nie pozostawia dzieci zimnych

Lassen sie ihr Kind nicht unterkühlen
  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Opieka nad dziećmi
  6. »
  7. Odmrożenia i hipotermia: To nie pozostawia dzieci zimnych
  • Do odmrożeń i hipotermii może dojść zarówno podczas zbyt długich kąpieli latem, jak i podczas uprawiania sportów zimowych.
  • Jeśli odmrożenia i hipotermia są zaawansowane, niemowlęta i dzieci muszą być leczone przez lekarza.
  • Przyczyną jest często nieodpowiednie ubranie, zbyt długi pobyt w wodzie lub niska temperatura na zewnątrz.

Zabawa na śniegu to taka sama frajda jak kąpiel w jeziorze czy morzu latem. Należy jednak zachować kilka środków ostrożności, aby dzieci i niemowlęta nie przeziębiły się lub nawet nie przywiozły do domu z zimowego wypoczynku nieestetycznych odmrożeń.

1. przyczyny i objawy odmrożeń i hipotermii

Lekarze mówią o hipotermii, gdy temperatura ciała jest niższa niż 36°C. Przyczyny odmrożeń i hipotermii często leżą w okolicznościach zewnętrznych. Jednak niska temperatura ciała może być również efektem sepsy lub zapalenia opon mózgowych, chorób metabolicznych lub hipoglikemii. Niska temperatura po gorączce i w czasie przeziębienia to także normalna reakcja organizmu.

1.1 Niewłaściwe ubranie: Przyczyny odmrożeń i hipotermii u dzieci

Kinder im Regen
Nawet mokre stopy mogą być przyczyną hipotermii u dzieci.

Istnieją ostre sytuacje, w których odmrożenie i hipotermia są nieuchronne. W wypadku (śnieżnym), wpadając do zimnej rzeki lub wpadając do zamarzniętego jeziora, może dojść do poważnych odmrożeń.
Ale są też sytuacje w życiu codziennym, w których należy zadbać o odpowiednie ubranie i obserwację pogody.

1.1.2 Odmrożenia i hipotermia w zimie

Ponieważ niemowlęta nie są jeszcze w stanie aktywnie się poruszać, zwykle marzną z powodu noszenia niewłaściwego ubrania. Starsze dzieci są narażone na hipotermię, zwłaszcza zimą, kiedy chcą się bawić na śniegu i nie znają końca.
Nawet jeśli są wyposażone w kombinezony śnieżne, czapki i szaliki, zimno i wilgoć stopniowo przenikają do środka. Jeśli dzieci nie będą się wtedy wystarczająco ruszać lub nie ogrzeją się, może dojść do hipotermii.

1.1.3 Wilgotna odzież: Niebezpieczna o każdej porze roku

Wilgotna lub mokra odzież jest niedoceniana jako przyczyna hipotermii. Chłodne powietrze lub przeciągi powodują ochłodzenie skóry przez mokre tkaniny, co również stopniowo powoduje spadek temperatury ciała. Taka forma hipotermii nie jest kwestią pory roku: nawet w szczycie lata może dojść w ten sposób do hipotermii u dzieci, nawet jeśli ładna pogoda jest zwodnicza.
Nawet krótkie koszulki mogą doprowadzić do hipotermii nerek. Stały ruch powietrza schładza skórę także w tym przypadku.

1.1.4 Kiedy ochłodzenie w morzu staje się niebezpieczne

Junge im Meer
Hipotermia jest możliwa nawet latem

Kiedy robi się naprawdę ciepło, nie ma prawie nic lepszego dla dzieci niż kąpiel w morzu lub budowanie zamków z piasku na plaży podczas letniego wypoczynku. Również w tym przypadku istnieje ryzyko hipotermii, jeśli nie zostaną podjęte pewne środki.
Dzieci nie powinny przebywać w wodzie zbyt długo, a po pluskaniu się powinny zdjąć mokre ubrania i zamienić je na suche.

1.2 Objawy hipotermii u dzieci: Najpierw nadaktywne, potem coraz bardziej spokojne

To, w którym momencie można mówić o ciężkiej hipotermii, zależy od objawów. Objawy hipotermii różnią się w zależności od stopnia zaawansowania i wieku dzieci. Młodsze dzieci nie są jeszcze w stanie bardzo dobrze odzwierciedlić swojego stanu fizycznego, dlatego dorośli muszą zwrócić tu szczególną uwagę.
Oprócz bladej skóry i niebieskawych dłoni, stóp i ust, szczególnie silne dreszcze wskazują na to, że dziecku jest zbyt zimno. Ponadto dziecko jest niespokojne, mówi niewyraźnie i może sprawiać wrażenie nieobecnego.
W przypadku łagodnej hipotermii można zauważyć szybsze bicie serca. W cięższej hipotermii objawy stają się odwrotne: bicie serca i oddychanie stają się coraz wolniejsze, dzieci stają się ciche i apatyczne. Skóra staje się teraz również niebiesko-szara.

1.3 Hipotermia u niemowląt: Patrz uważnie

Kind mit Wollsocken
Łagodną hipotermię można leczyć grubymi skarpetami i ciepłym łóżkiem.

Dzieci i niemowlęta są szczególnie zagrożone, ponieważ nie potrafią jeszcze wytwarzać ciepła poprzez drżenie. Niemowlęta nie potrafią jeszcze wytwarzać własnego ciepła, a bardzo małe dzieci nie potrafią jeszcze długo utrzymywać swojej temperatury. Z tego powodu są one szczególnie narażone na niskie temperatury i przeciągi.
Hipotermia u niemowląt jest szczególnie częsta, gdy są one niedostatecznie ubrane na spacer lub gdy ich ubranka lub pieluszki są wilgotne.
Objawy hipotermii u niemowląt to ogólna bladość lub nawet niebieskie przebarwienie skóry. Jeśli dojdzie do ciężkiej hipotermii, bicie serca i oddychanie spowolnią się, a dziecko będzie wydawało się osłabione lub nieprzytomne.
Aby zapobiec hipotermii podczas snu, dziecko może spać w śpiworku. Dzięki temu dziecko nie będzie mogło się obudzić.

2. etapy hipotermii u niemowląt i dzieci

Istnieją w sumie trzy etapy hipotermii. W pierwszym stadium hipotermiczne dziecko może być jeszcze leczone samodzielnie. Od drugiego etapu należy bezwzględ nie wezwać lekarza pogotowia.

Etap Temperatura Objawy
Etappobudzenia (łagodna hipotermia) 34 – 37°C

Niespokojny, drżący, niewyraźna mowa, blada skóra, niebieskawe dłonie i stopy, szybsze oddychanie i bicie serca
Etapwyczerpania (umiarkowana hipotermia) 30 – 34°C bezsenność, sztywność, niebiesko-szara skóra, spowolnione bicie serca i oddychanie
Stadium paraliżu (ciężka hipotermia)

poniżej 30°C Nieprzytomny, bez reakcji i bez odczuwania bólu, od 27 – 28°C pozornie martwy ze spłaszczonym oddechem i nieregularnym lub nieobecnym biciem serca

3. przypadek trudny: odmrożenia u dzieci

Erfrierungen bei Babys
Odmrożenia u dzieci występują zimą.

Jeśli niemowlęta i dzieci są narażone na działanie zimna przez dłuższy czas, oprócz hipotermii może dojść do miejscowych odmrożeń. Szczególnie często dochodzi do odmrożenia palców u rąk, nóg oraz twarzy i nosa u dzieci.

Wyróżnia się trzy stopnie ciężkości:

  • Odmrożeniepierwszego stopnia: blada, biaława, twarda skóra, brak odczucia bólu w miejscu dotkniętym chorobą.
  • Odmrożeniedrugiego stopnia: pęcherze, częściowo wypełnione krwią, poszczególne części ciała zamarzają i zmieniają kolor na czerwono-niebieski.
  • Odmrożenietrzeciego stopnia: niebiesko-czarne przebarwienie skóry, tkanka obumiera.

4 Pierwsza pomoc przy odmrożeniach i hipotermii

Czy to hipotermia czy odmrożenie: aby nie spanikować dziecka, dorośli powinni w pierwszym kroku zawsze zachować spokój. Dalsze kroki zależą od tego, czy dziecko ma hipotermię lub/i odmrożenia.

Uwaga: W przypadku odmrożeń nie wolno wprowadzać dzieci, jak również dorosłych, do silnie ogrzewanych pomieszczeń ani poddawać ich działaniu gorącej wody.

5. Działania w przypadku hipotermii: Ogrzewać powoli

Kleinkinder im Winter mir Thermoskanne
Gorące napoje zapobiegają hipotermii u dzieci

W pierwszej kolejności należy wyjąć dziecko z mokrego ubrania, aby założyć mu suche ubranie, najlepiej ciepłe. Należy je zanieść w ciepłe i suche miejsce. W przypadku łagodnej hipotermii wystarczy, jeśli dziecko trochę odpocznie i wypije coś ciepłego.
Jeśli dziecko jest już mocno wychłodzone, należy je położyć płasko i jak najcieplej owinąć kocami. Jeżeli dziecko jest przytomne, należy podać mu ciepłą herbatę z odrobiną cukru, aby organizm ponownie się rozgrzał.
Do ogrzania głowy i ciała można zastosować inne pomoce rozgrzewające, takie jak maty grzewcze lub promienniki.
Nie należy poruszać rękami i nogami. W krótkich odstępach czasu należy sprawdzać oddech i puls, aby można było podjąć działania w przypadku możliwości zatrzymania akcji serca.

Wskazówka: W przypadku ciężkiej hipotermii nigdy nie należy masować skóry, ponieważ zimna krew ze skóry oraz w rękach i nogach dotrze w ten sposób do rdzenia ciała i doprowadzi do dalszego spadku temperatury ciała.

Jeśli dziecko jest już w fazie paraliżu, osoby udzielające pomocy postępują jak w przypadku hipotermii umiarkowanej. Dodatkowo, jeśli nie ma oddechu i tętna, należy podjąć próby reanimacji do czasu przybycia lekarza pogotowia.

Uwaga: W przypadku umiarkowanej i ciężkiej hipotermii należy niezwłocznie wezwać lekarza pogotowia.

6. pierwsza pomoc przy odmrożeniach: Nie należy przesadnie reagować

O ile aktywne ogrzewanie jest ważnym środkiem w przypadku hipotermii, to w przypadku ciężkich odmrożeń należy z niego zrezygnować. Może to trwale uszkodzić lub całkowicie zniszczyć dotkniętą chorobą tkankę skórną. Można jednak włożyć odmrożone dłonie i palce pod pachę osoby poszkodowanej, ponieważ jest to najcieplejsza część ciała. Pęcherzy nie należy otwierać, lecz sterylnie przykryć.
W przypadkułagodnych odmrożeń można stopniowo ogrzewać dotknięte miejsce letnią wodą. W przypadku łagodnego odmrożenia na palcu można nim ostrożnie poruszać.
W zależności od stopnia odmrożenia jest to bardzo bolesny zabieg, który również może być wykonany przez lekarza. Jeśli odmrożenie nie ustępuje samoistnie w ciągu pierwszych kilku dni, należy skonsultować się z lekarzem. W razie potrzeby może on przepisać maść pobudzającą krążenie.

7 Zapobieganie odmrożeniom i hipotermii u dzieci

Zasada działania cebuli

Bielizna – warstwa izolacyjna – warstwa ochronna: Kilka warstw odzieży lepiej magazynuje ciepło i w najlepszym przypadku transportuje wilgoć na zewnątrz.

  • Odzież zgodnie z zasadą cebuli
  • Zwróć uwagę na nakrycie głowy
  • Po kąpieli zdejmuj wilgotne i mokre ubrania
  • Spożywaj wystarczającą ilość pokarmów bogatych w energię
  • Nie przebywaj zbyt długo na zewnątrz w zimie
  • Zapewnij sobie dużo ruchu
  • Chroń niemowlęta i dzieci przed zimnem stosując gęsty krem natłuszczający na twarz i ręce.
  • Zapobiegaj miejscowym odmrożeniom stosując okłady z lodu lub zimne okłady.

8. konsekwencje odmrożeń i hipotermii

Baby im Winter
Zimą maluchy i niemowlęta nie powinny zbyt długo przebywać na dworze.

W przypadku łagodnych odmrożeń i hipotermii, przy szybkimleczeniu nie należy spodziewać siędalszych konsekwencji.
Jeśli do ciężkiej hipotermii dołączą się inne urazy, np. w wypadku na śniegu ,może doj ść douszkodzenia poszczególnych narządów. Wprzypadku odmrożeń mogą pozostać blizny spowodowane powstawaniem pęcherzy, a w ostrych przypadkach może być koniecznaamputacja odmrożonych kończyn.
W najgorszym przypadku ciężkie odmrożenia lub hipotermia powodują migotanie komór lub zatrzymanie akcji serca, co prowadzi do śmierci z powodu wychłodzenia.

Artykuły powiązane