To pytanie jest nie tylko czysto medyczne, na temat którego pediatrzy i dentyści mają jednoznaczne opinie. Nie należy również ignorować pedagogicznej strony pytania „cukier dla dzieci?”.
WHO zaleca maksymalne spożycie cukru na poziomie 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego dziecka.
Cukier może powodować trwałe uszkodzenia zębów mlecznych u dzieci. Jeśli uszkodzone są korzenie, zęby, które odrastają, również cierpią z powodu zbyt dużej ilości cukru w dzieciństwie.
W kwestiach edukacyjnych istnieje wiele możliwości konfliktu. Szczególnie w dziedzinie żywienia opinie są różne. Nie tylko między rodzicami, ale także między ekspertami, właściwa dieta dla dzieci jest wiecznym problemem – zwłaszcza jeśli chodzi o temat cukru dla dzieci. Podczas gdy eksperci edukacyjni czasami opowiadają się za zakazem spożywania cukru lub stanowczo go negują, eksperci medyczni coraz częściej skupiają się na fizycznych skutkach spożywania cukru.
My w kita.de chcemy ostrożnie podejść do pytania, ile cukru jest zdrowe dla dzieci i rzucić światło na różne postawy i opinie, abyś mógł podjąć świadomą decyzję w sprawie cukru w odniesieniu do swoich dzieci.
Spis treści
1. czynniki społeczne: cukier jako środek wychowawczy
Jakie jest właściwe postępowanie, zadaje sobie wielu rodziców. Brak cukru w ogóle? Nieograniczony dostęp do słodkich pokarmów? Jak to często bywa, jest to środek, zwłaszcza jeśli chodzi o edukację.
1.1 Brak cukru też nie jest rozwiązaniem
Kiedy myśli się o cukrze i dzieciach, pierwsza myśl naturalnie kieruje się od razu w stronę słodyczy i deserów. Z pewnością wielu rodziców chciałoby, aby dzieci miały ochotę na talerz zdrowej brukselki zamiast paczki gumowych misiów. Ale rzeczywistość często jest inna. Może to być również napędzane przez zakaz spożywania cukru.
Jeśli dzieci nigdy lub prawie nigdy nie mają dostępu do słodyczy i deserów, ich pragnienie i ciekawość w stosunku do nich zazwyczaj wzrasta. O ile w młodości można jeszcze samemu dobrze kontrolować dostęp do słodyczy, o tyle w okresie nastoletnim czy wczesnej dorosłości sprawa wygląda inaczej. Cukrowe pokarmy stały się w dzieciństwie absolutnie nieosiągalnym dobrem luksusowym, tak że później istnieje niebezpieczeństwo nadmiernej kompensacji. W najgorszym przypadku te dzieci, a potem młodzież lub młodzi dorośli jedzą znacznie więcej słodyczy i deserów i nie są lub prawie nie są w stanie się kontrolować. Zamiast jednej gałki lodów, szybko zjadają całe opakowanie.
Wniosek: zakaz spożywania cukru może doprowadzić do tego, że wyzwania, które łatwiej i szybciej można kontrolować i rozwiązywać w dzieciństwie, zostaną przeniesione do dorosłości.
1.2 Cukier jako środek wychowawczy: Co dobrego daje cukier jako nagroda?
Czy cukier może być uzależniający?
Tak!!! Cukier może stać się również narkotykiem. Może zwiększyć poziom serotoniny i domeny w organizmie. Efektem końcowym jest to, że czujemy się szczęśliwsi i bardziej zadowoleni. Niski poziom cukru może zatem wpływać nie tylko na ciało – przez co czujemy się bezradni i zmęczeni – ale także na umysł. Pragniemy więcej cukru, ponieważ sprawia on, że jesteśmy „szczęśliwi”.
Takie zachowanie częściej można zaobserwować u dziadków: Jeśli dziecko zrobi coś szczególnie dobrze, szybko podsuwa mu się małą tabliczkę czekolady. Zasadniczo nie ma nic złego w idei nagradzania dziecka za dobre zachowanie czymś, co mu się podoba – nawet jeśli niektórzy eksperci od edukacji nie mają zbyt dobrego zdania o systemie nagród.
Ale znowu, słodycze są wyniesione na wyższy poziom – przez co wydają się bardzo wyjątkowe. Dla większości dzieci to tylko podsyca chęć posiadania większej ilości. W najgorszym przypadku dobre wyniki nie są osiągane dla samego wyniku, ale po to, by dostać następną marchewkę.
Wniosek: Używanie słodyczy jako środka edukacyjnego lub nagrody może mieć podobne skutki jak całkowity zakaz spożywania cukru w dzieciństwie.
2 Jaka ilość cukru jest odpowiednia dla dzieci? Spojrzenie na medycynę
Cukier lub słodycze i desery dla dzieci powinny być oczywiście zawsze stosowane z umiarem. Ale dokładnie ile cukru jest zdrowe dla dzieci? Jakie są cukrowe pułapki, o których wielu dorosłych często zapomina?
Aby odpowiedzieć na pytanie o cukier dla dzieci jako rodzice, nie tylko pomysły edukacyjne powinny odgrywać rolę. W tej chwili należy wziąć pod uwagę przede wszystkim zalecenia medyczne.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby maksymalnie 10 proc. dziennego zapotrzebowania energetycznego dzieci pokrywał cukier – ale najlepiej tylko 5 proc.
Uwaga: W przypadku niemowląt i maluchów do 2 roku życia najlepiej całkowicie unikać cukru.
Natomiast liczba 5-10% dziennego zapotrzebowania na energię często nie jest zbyt wymowna, a zależy od wieku, wielkości i aktywności dzieci. Oczywiście geny również odgrywają rolę, której nie należy lekceważyć. Jeśli chcesz przeczytać więcej o zapotrzebowaniu kalorycznym dzieci, zajrzyj do naszego poradnika na ten temat.
2.1 Cukier dla dzieci: Jakie są znane i nieznane pułapki cukru?
Ketchup, makaron, czekoladowe musli – każdy wie, że te potrawy zawierają dużo cukru. Ale chleb, wędliny i owoce również zawierają sporo cukru dodanego, ale i naturalnego. Choć często nadal panuje opinia, że fruktoza zawarta w owocach (i warzywach) jest wielokrotnie zdrowsza, wielu ekspertów medycznych odrzuca obecnie tę opinię. Cukier to cukier – zbyt duża ilość owoców, podobnie jak zbyt duża ilość czekolady, może prowadzić do przyrostu wagi lub sprzyjać chorobom takim jak cukrzyca.
Należy jednak powiedzieć, że jabłko – mimo fruktozy – jest per saldo lepszym i zdrowszym źródłem spożycia cukru. Dla porównania, jabłko zawiera średnio 10 gramów cukru, podczas gdy 200 gramów czekolady zawiera 100 gramów cukru. Jabłko punktuje również witaminami, takimi jak potas, wapń i magnez – czekolada nie może nadążyć.
Poniżej możesz przeczytać listę znanych i popularnych pokarmów zawierających cukier:
Żywność (na 100 g) | Średnia ilość cukru w gramach |
---|---|
Ketchup | 22 |
Gumisiowe misie | 45 |
Chleb | 5 |
Kiełbasa z wątroby | 1,7 |
Ogórek | 1,7 |
Musli | 29 |
Jogurt truskawkowy | 8 |
Banan | 12 |
Truskawki | 4,9 |
Sok pomarańczowy (na 100 ml) | 8 |
Sok jabłkowy (na 100 ml) | 10 |
Jak widać na podstawie takich pokarmów jak ogórek, wątróbka i chleb – który jest klasycznym obiadem dla wielu – dzieci i dorośli spożywają cukier nawet bez przekąsek. Słodycze powinny być zatem stosowane oszczędnie, a także powinny być wyjątkiem niezależnie od stylu wychowania.
Uwaga: Gotowe posiłki zawierają zwykle szczególnie dużą ilość zbędnego cukru. Jeśli czas i finanse na to pozwalają, najlepiej więc gotować na świeżo i sięgać po nieprzetworzoną żywność.
2.2 Wpływ cukru na zdrowie zębów
Podczas gdy przyrost masy ciała, niemal histeryczny wzrost cukru, ale także choroby takie jak cukrzyca przychodzą wszystkim na myśl, gdy mowa o zbyt dużej ilości cukru, większość ludzi zapomina jednak o zdrowiu zębów, które może masowo ucierpieć z powodu zbyt dużej ilości cukru.
Szczególnie pierwsze zęby, tak zwane zęby mleczne, cierpią szczególnie z powodu cukru, nawet jeśli tylko pośrednio. Dla dzieci próchnica jest chorobą zębów, której należy unikać za wszelką cenę. Szczególnie wtedy, gdy pierwsze zęby mleczne już powoli się rozluźniają, bakterie wywołujące próchnicę mogą już zaatakować i uszkodzić nowy ząb. Cukrowe i kwaśne pokarmy (takie jak owoce, soki i ogólnie słodycze) atakują ząb i tym samym sprzyjają rozwojowi próchnicy.
Ponieważ, jak wspomniano powyżej, trudno jest uniknąć spożycia cukru w życiu codziennym, prawidłowe obchodzenie się z nim odgrywa decydującą rolę w ochronie zębów dzieci. Należy przestrzegać poniższych zaleceń dotyczących prawidłowej pielęgnacji zębów dziecka:
- Im dłużej pozwala się cukrowi „wsiąkać”, tym gorzej dla zębów. Dlatego należy unikać wielogodzinnego podjadania (nawet z umiarem). Porcja owoców na przekąskę lub musli na śniadanie, które zjada się szybko, jest znacznie mniej obciążająca dla zębów niż dwie godziny ssania lizaka.
- Żadnych cukrowych lub kwaśnych pokarmów i napojów po wieczornym myciu zębów. Woda jest tam najlepszym wyborem.
- Zęby w „przełamaniu” również powinny być czyszczone bezpośrednio. W razie potrzeby należy używać do tego celu małych szczoteczek do zębów lub wacików.
- Zęby powinny być szczotkowane dwa razy dziennie przez 3 minuty za każdym razem. Słuchanie ulubionych piosenek dziecka podczas szczotkowania może być motywujące.
- Używaj pasty do zębów z fluorem – pomaga to zębom w ochronie.
Podsumowanie: Cukier dla dzieci – co jest właściwe?
Na koniec poradnika, w kita.de chcielibyśmy jeszcze raz podsumować dla Was wszystkie ustalenia z poprzednich wierszy:
- Pytanie o cukier jest zarówno pytaniem edukacyjnym, jak i medycznym. Z edukacyjnego punktu widzenia nie ma sensu zakazywać cukru lub gloryfikować go nagrodami. Należy stosować go z umiarem i uczyć dzieci zdrowego podejścia do smakołyków.
- WHO zaleca maksymalne spożycie cukru na poziomie 5-10% dziennego zapotrzebowania. Zależy to od wieku, wielkości i poziomu aktywności dziecka.
- Cukier znajduje się w wielu produktach spożywczych, więc niekoniecznie musimy przekąszać, aby zdobyć cukier. Dlatego ważne jest, aby zawsze być uważnym w codziennej diecie.
- Szczególnie dla zdrowia zębów, zbyt duża ilość cukru może być naprawdę niebezpieczna. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na dokładną higienę jamy ustnej i regularne mycie zębów.