Milia to małe ziarenka kaszki, które są zauważalne jako małe białe kropki. U większości niemowląt pojawiają się one głównie na nosie, czole, policzkach i brodzie. Nie są ani zakaźne, ani bolesne.
Milia jest spowodowana wpływem hormonów matczynych. Nagły spadek hormonów po porodzie może spowodować u dziecka różne zmiany skórne. Ponadto dzieci karmione piersią wchłaniają przez mleko matki dużo estrogenów, co może prowadzić do zablokowania gruczołów łojowych.
Chociaż leczenie jest możliwe u dorosłych, zdecydowanie należy powstrzymać się od wyciskania milii lub ich usuwania u dziecka. W najgorszym wypadku może dojść do zapalenia skóry. Dlatego należy po prostu poczekać, aż milia znikną same.
Skóra dziecka jest jeszcze bardzo wrażliwa, nic więc dziwnego, że po urodzeniu pojawiają się u niego zmiany skórne. Oprócz kołysek i trądziku, u niemowląt bardzo często występują również milia.
W tym artykule uzyskasz informacje o tym, czym są milia, dlaczego się rozwijają i czy są niebezpieczne. Wyjaśniamy, dlaczego zwykle nie jest konieczne leczenie i o czym należy pamiętać w kwestii pielęgnacji skóry w tym czasie.
[button]Zamów mitenki dla niemowląt bezpośrednio online[/button]
Spis treści
1. małe krostki to ziarenka kaszy manny

W łonie matki dzieci dorastają chronione przed płynem owodniowym i goo serem przez około 40 tygodni. Po urodzeniu następuje zmiana, która może być odpowiedzialna za wiele zmian skórnych. Według badań, zmiany skórne pojawiają się już w pierwszych pięciu dniach życia u prawie 60% noworodków.
Milia, nazywana również ziarnami kaszki lub grysikiem skórnym, pojawia się zwykle około trzech tygodni po urodzeniu w postaci biało-żółtawych krostek, które występują głównie na twarzy. Szczególnie dotknięte są nos, czoło, policzki i broda. Mają również tendencję do pojawiania się wokół oczu. U niektórych noworodków małe białe krostki mogą pojawić się nawet w ustach.
Wielu rodziców jest przerażonych, gdy odkrywają małe białe krostki na swoim dziecku. Szczególnie niepokojący jest fakt, że mogą się one bardzo szybko rozprzestrzeniać. Jednak w tym momencie możemy dać Ci całkowitą jasność. Milia nie jest w żadnym wypadku niebezpieczna, dzięki czemu nie ma wpływu na zdrowie dziecka.
Mimo że krostki wyglądają na bardzo bolesne, Twoje dziecko nawet ich nie zauważy. Nie swędzą i nie są zaraźliwe.
Wskazówka: Jeśli nie jesteś pewna, czy to rzeczywiście milia, czy inna choroba skóry, powinnaś zabrać dziecko do pediatry, aby być po bezpiecznej stronie. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy występują inne objawy.
2. Za rozwój milii odpowiedzialne są hormony

W czasie ciąży dziecko jest zaopatrywane w składniki odżywcze przez pępowinę. Ponadto do krwiobiegu dziecka dostają się również hormony matki. Jednak poród powoduje nagły spadek hormonów.
Ponieważ organizm dziecka nie jest przygotowany na ten nagły spadek hormonów, może dojść do zmian skórnych, takich jak rozwój milii. Gdy tylko równowaga hormonalna dziecka się ureguluje, małe krostki znów znikają.
Inną przyczyną rozwoju milia jest dieta dziecka. Dziecko wchłania dużo estrogenów poprzez mleko matki. Prowadzi to do tego, że gruczoły łojowe nie mogą się prawidłowo otwierać i w konsekwencji zostają zatkane.
3. milia u dziecka – dlaczego leczenie jest przeciwskuteczne
Milia a trądzik niemowlęcy
Zarówno milia, jak i trądzik niemowlęcy należą do najczęstszych zmian skórnych, które pojawiają się u dziecka krótko po urodzeniu. W przeciwieństwie do trądziku niemowlęcego, milia nie są zaczerwienione. Ponadto krostki pojawiają się sporadycznie i nie obejmują całego obszaru.
Choć małe krostki mogą kusić, nigdy nie wolno wyciskać milii u dziecka. Uszkodziłoby to delikatną skórę dziecka i wywołało stan zapalny. To z kolei prowadzi do bólu u dziecka.
Innym ryzykiem wyciskania milii jest to, że przetransportujesz zawartość milii do głębszych warstw skóry. W takim przypadku skóra może zareagować rozległym stanem zapalnym, który może mieć poważne konsekwencje.
Zaleceniem lekarzy jestpo prostu czekać, aż milia zniknie samoistnie. Jak długo to potrwa nie można dokładnie przewidzieć. U większości dzieci półpasiec goi się ponownie już po kilku tygodniach.
Nie martw się i pamiętaj, że Twoje dziecko nie zauważy żadnej z małych krostek. Po prostu bądź cierpliwy, aż ziarenka kaszki znikną same.
Jeśli milia nie znikną po kilku tygodniach lub jeśli pojawią się u malucha w wieku 6 miesięcy, powinnaś skontaktować się z pediatrą. On lub ona omówi z Tobą różne możliwości leczenia.
4. Właściwa pielęgnacja skóry może wspomóc proces gojenia

Wielu rodziców ma tendencję do traktowania wyprysków na skórze dziecka wszelkimi kosmetykami dla niemowląt. Może to być przydatne lub konieczne w przypadku suchej skóry lub innych chorób skórnych.
W przypadku milii jest jednak zupełnie inaczej. W tym przypadku nie należy nic robić i po prostu cierpliwie czekać.
W dalszej części artykułu chcielibyśmy przedstawić Ci kilka wskazówek, dzięki którym możesz pozytywnie wpłynąć na proces gojenia.
- Utrzymuj skórę dziecka w czystości i suchości: Upewnij się, że skóra Twojego dziecka jest zawsze sucha i czysta. Unikaj jednak pocierania skóry do sucha po umyciu lub kąpieli. Zamiast tego delikatnie i starannie ją wklepuj.
- Unikajtłustych kremów: Ponieważ milia są spowodowane nadprodukcją gruczołów łojowych, zdecydowanie powinnaś powstrzymać się od nakładania kremów na dotknięte nimi miejsca. Nie wyeliminowałoby to problemu, ale pogorszyłoby go.
- Używaj rękawic dla niemowląt: Niektóre dzieci mają tendencję do drapania małych pryszczy na twarzy swoimi spiczastymi paznokciami. Aby zapobiec zapaleniu skóry, należy w takim przypadku założyć dziecku rękawiczki.
Ponieważ zmiany skórne są spowodowane przez hormony, nie można im zapobiec poprzez specjalną pielęgnację skóry.
5 Zapobieganie milii przez drapanie za pomocą mitenek dla niemowląt
No products found.