Jeśli na tym etapie pojawiają się trudności, często rzutuje to na resztę życia.
Problemy często stają się szczególnie widoczne, gdy chodzi o rozróżnianie wielu różnych dźwięków.
Istnieje wiele różnych podejść, które można zastosować w celu poprawy percepcji słuchowej u dzieci. W każdym przypadku, intensywne zaangażowanie jest kluczem do rozwiązania problemów ze słuchem lub rozumieniem.
Percepcja słuchowa jest szczególnie ważna dla dzieci w rozwoju ich umiejętności językowych.
W naszym artykule omówimy, w jaki sposób można wspierać percepcję słuchową oraz kiedy występują zaburzenia percepcji.
[button]Dalsze czytanie na temat percepcji słuchowej[/button]
Spis treści
1. definicja percepcji słuchowej

W zasadzie łatwo jest znaleźć definicję percepcji słuchowej, ponieważ słuch jest pojęciem dla każdego. Ważne jest jednak nie tylko to, by dzieci w ogóle słyszały, ale by mózg prawidłowo przetwarzał docierające dźwięki.
Konkretnie oznacza to, że percepcja słuchowa obejmuje wszystkie zdarzenia słuchowe, które z kolei są powodowane przez poprzedzające je zdarzenia dźwiękowe.
Zasadniczo przetwarzanie akustyczne odbywa się przez ucho. Tylko w przypadku silnego basu lub podobnych wibracji możliwe jest, że zdarzenia dźwiękowe mogą być odczuwane za pomocą rąk lub stóp, a czasami również za pomocą całego ciała.
Znaczenie percepcji słuchowej jest niezwykle duże, ponieważ słuch jest jednym z najważniejszych zmysłów. Jeśli na tym etapie dochodzi do zaburzeń percepcyjnych, konsekwencją jest niemal nieuchronne zaburzenie rozwoju języka u dzieci. Wczesna terapia jest więc niezbędna.
Rada: Jeśli obawiasz się, że Twoje dziecko nie słyszy prawidłowo, nie wahaj się zlecić badania we wczesnym stadium. Ten specjalny test różni się od klasycznego badania słuchu, ponieważ chodzi o odpowiednią klasyfikację, a nie o czystą głośność określonych dźwięków.
2. percepcji słuchowej nie poświęca się należytej uwagi
Percepcja słuchowa w starszym wieku:
Nie tylko dzieci, ale także osoby starsze doświadczają trudności w percepcji słuchowej. Więcej na ten temat można znaleźć tutaj.
Niestety w Niemczech i oczywiście na całym świecie jest wiele dzieci, które nie mają zróżnicowanego słuchu, przez co nauka języka staje się problemem.
W niektórych przypadkach te konspiracje stają się zauważalne stosunkowo wcześnie, w innych dziecko potrafi mówić, ale zawsze jest nieco opóźnione w stosunku do grupy wiekowej. Często w tym momencie pojawia się nieporozumienie, że może to być zaburzenie percepcyjne , które po prostu uniemożliwia dziecku poprawne mówienie w przedszkolu czy poprawne pisanie w szkole.
Odpowiednio, nieleczone zaburzenie percepcji słuchowej może szybko doprowadzić do tego, że dziecko zostanie opatrzone etykietą głupiego lub zdolnego. Z drugiej strony, jeśli takie zaburzenie zostanie wykryte we wczesnym stadium, często prowadzi to do tego, że dzieci uczą się kojarzyć dźwięki i są w stanie znacznie lepiej wykorzystać swoją percepcję słuchową prawidłowo w przyszłości.
Jeśli chcielibyście zagłębić się w temat i przyjrzeć się bliżej czynnikom percepcji Gestalt, to ten film na YouTube posłuży Wam za podstawę:
3. rozpoznawanie zaburzeń percepcji słuchowej – niestety nie jest to łatwe zadanie
Problemy w obszarze percepcji słuchowej są szczególnie często zauważalne poprzez następujące objawy:

- Dzieci często zadają pytania.
- Mają problemy z odróżnieniem podobnie brzmiących dźwięków.
- Trudności w lokalizacji źródła dźwięku (np. dzieci rozglądają się w różnych kierunkach, gdy zbliża się samochód).
- Dzieci niechętnie mówią.
- Problemy językowe (zwłaszcza związane ze słuchem) nasilają się, gdy wzrasta ogólny poziom hałasu (podczas posiłków z krewnymi, w kawiarni, w przedszkolu lub na ruchliwej ulicy).
Należy pamiętać, że ta lista nie jest w żadnym wypadku wyczerpująca i że problemy ze słuchem lub rozumieniem mogą objawiać się w bardzo różny sposób u różnych osób. Niemniej jednak, lista ta powinna pomóc Ci wykryć ewentualne zaburzenia percepcji na wczesnym etapie.
W tym momencie psychologia stawia na kompleksowy test, który obejmuje całą inteligencję. Jeśli jest ona w normie, ale zdolność mowy i słuchu jest ograniczona, wniosek jest oczywisty, że jest to zaburzenie percepcji akustycznej lub słuchowej.
Jeśli dziecko cierpi na niewykryte zaburzenia percepcji słuchowej, często wpływa to na całą karierę szkolną i resztę życia. Dzieci gorzej się uczą, ponieważ nie wszystko rozumieją i cierpią na brak pewności siebie, ponieważ często są wykluczane.
4 Wspieranie percepcji słuchowej – przykłady możliwych ćwiczeń
Istnieje wiele różnych zabaw i ćwiczeń, które można wykorzystać do poprawy percepcji słuchowej dziecka. Najlepiej jest stosować te ćwiczenia z bardzo małymi dziećmi.
W ten sposób poprawia się poczucie rytmu i można rozpoznać ewentualne deficyty, a nawet je wyrównać.
Oto kilka sposobów wspierania percepcji słuchowej:

- Mów dużo: Im więcej będziesz aktywnie rozmawiać z dzieckiem, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie ono w stanie rozpoznać i skompensować błędne interpretacje języka. Nawiasem mówiąc, dziecko, które słyszy normalnie, również skorzysta z tego, więc nie robisz nic złego.
- Słuchaj: Dzieci powinny dużo mówić. Jeśli nie potrafią jeszcze poprawnie formułować pewnych dźwięków, powtarzaj je poprawnie. Nie poprawiaj jednak ciągle swojego dziecka, w przeciwnym razie zniechęcisz je do mówienia, a to ostatnia rzecz, którą chcesz osiągnąć.
- Słuchajcie razem dźwięków natury: zamknijcie oczy i spróbujcie zidentyfikować różne dźwięki.
- Pracujcie dużo z muzyką: śpiew i taniec, a także rymowanki pomagają dzieciom w poszerzaniu umiejętności językowych.
- Pozwólcie dzieciom wypróbować różne dźwięki dla siebie: Walenie w garnki, używanie grzechotek lub po prostu klaskanie w dłonie to sposoby na wspieranie percepcji słuchowej. W grupie jest to jeszcze bardziej widoczne.
- Graj w gry z zasłoniętymi oczami, w których dzieci muszą podążać za muzyką, aby osiągnąć cel. W ten sposób promuje się przestrzenną percepcję słuchową.
5 Dalsze lektury na temat percepcji słuchowej
- Schultze-Moderow, Stefanie (Author)
- Thüler, Ursula (Author)