W pierwszych tygodniach niemowlęta uczą się śledzić obiekty wzrokiem. Do trzeciego miesiąca życia potrafią też coraz lepiej widzieć kolory i rozróżniać je. Około szóstego miesiąca dziecko jest w stanie widzieć w trzech wymiarach, dzięki czemu zauważalnie poprawia się również koordynacja ręka-oko.
Ponieważ wzrok jest procesem uczenia się, rodzice mogą aktywnie wspierać dziecko, np. oferując zabawki w różnych kolorach i kształtach oraz bawiąc się w chowanego.
Pierwsza wizyta u okulisty powinna odbyć się między szóstym a dwunastym miesiącem życia. Jeśli jednak można już zaobserwować nieprawidłowości u dziecka, należy jak najwcześniej skonsultować się z pediatrą.
Po urodzeniu dziecko musi przyzwyczaić się do zupełnie nowego środowiska. Podczas gdy zmysł słuchu jest już po krótkim czasie w pełni rozwinięty, oczy są jeszcze w trakcie rozwoju. Z tego powodu wzrok dziecka jest na początku jeszcze bardzo upośledzony.
Jak jednak rozwija się wzrok w pierwszych tygodniach i miesiącach? Kiedy niemowlęta są w stanie rozpoznać twarze, kształty i kolory?
W tym artykule dowiesz się, jak rozwija się wzrok u niemowląt. Analizujemy ważne kamienie milowe i mówimy, kiedy wzrok jest w pełni rozwinięty. Dajemy również wskazówki, jak rozpoznać wady wzroku u dziecka na bardzo wczesnym etapie.
[button]Zamów kolorowe telefony komórkowe bezpośrednio online[/button]
Spis treści
1. wzrok dziecka – tak rozwija się w pierwszych tygodniach i miesiącach
Wzrok dziecka nie rozwija się po urodzeniu, ale już w łonie matki. Od 28. tygodnia ciąży niemowlęta otwierają oczy i badają otoczenie. Potrafią jednak rozróżniać tylko światło i ciemność. Światło postrzegane jest jako kolor różowy lub fioletowy.
Noworodki po urodzeniu mogą więc już coś widzieć, ale tylko bardzo niewyraźnie. Po krótkim czasie widzą jednak ostro na odległość do 30 centymetrów.
W kolejnych tygodniach następuje gwałtowny rozwój. Poniżej chcielibyśmy przedstawić to Państwu nieco bardziej szczegółowo.
1.1. śledzenie obiektów za pomocą oczu
Aby oczy dziecka mogły pracować, w pierwszych dniach potrzebują wiele treningu. Dzieje się to automatycznie, gdy dziecko utrwala przedmioty. W ten sposób mięśnie oczu są poddawane dużym obciążeniom.
Nie trwa długo, zanim dziecko zacznie fiksować twarz matki i podążać za nią po pokoju. Jednak na początku działa to tylko w zakresie od 20 do 25 centymetrów. Dlatego należy zbliżyć się do dziecka tak blisko, jak to tylko możliwe.
Jednak kontakt wzrokowy nie tylko trenuje oczy, ale także wzmacnia więź między dzieckiem a rodzicem. Ta bliskość sprawia, że dziecko może się odpowiednio rozwijać. Odległe obszary, które są jeszcze nieostre, są dla dzieci początkowo nieistotne.
W pierwszych tygodniach życia całkowicie normalne jest, że niemowlęta mrużą oczy. Dzieje się tak dlatego, że muszą one podjąć duży wysiłek, aby skupić się na przedmiotach i twarzach. Ponadto nie działa jeszcze percepcja głębi.
1.2 Od czerni i bieli do różnych odcieni kolorów
Szczególne zainteresowanie twarzami
Brytyjscy naukowcy odkryli w badaniu, że niemowlęta już w łonie matki wykazują zainteresowanie kształtami przypominającymi twarz. Nawet po urodzeniu wolą one śledzić wzrokiem twarze niż przedmioty.
Podczas gdy niemowlęta w pierwszych dniach potrafią rozróżniać tylko czerń, biel i szarość, widzenie kolorów rozwija się w ciągu pierwszego miesiąca. Początkowo rozpoznają one kolory czerwony, pomarańczowy, żółty i zielony. Dopiero później dzieci mogą rozpoznać kolor niebieski i fioletowy, ponieważ te dwa kolory mają tylko bardzo krótkie długości fal.
Po około dwóch do trzech miesięcy dziecko może postrzegać różne kolory i niuanse kolorystyczne w sposób znacznie bardziej zróżnicowany. Ale nie tylko kolory, ale także różne kształty stają się dla dziecka szczególnie ekscytujące.
Niektóre dzieci na początku jeszcze bardzo słabo się rozglądają. Rodzice jednak zazwyczaj nie muszą się martwić. Jest to często wynikiem nadmiernych wymagań. Jednak po krótkim czasie znika to samoistnie.
1.3 Koordynacja ręka-oko i postrzeganie głębi
W trzecim miesiącu życia stopniowo rozwija się widzenie dwuoczne. W ten sposób możliwe jest widzenie przestrzenne. Od tego czasu dzieci są w stanie rozpoznawać odległe twarze i przedmioty.
W trakcie tego dziecko zaczyna wyciągać ręce i sięgać po przedmioty. Przedmioty są badane, a także powoli doprowadzane do ust. Przyczynia się to w znacznym stopniu do rozwoju koordynacji ręka-oko. Chęć odkrywania nowych rzeczy zachęca również dziecko do raczkowania.
Dzieci zaczynają również analizować i interpretować mimikę twarzy i gesty. Tworzą połączenia między tym, co się dzieje, a odpowiadającymi im wyrazami twarzy. Następnie starają się je jak najlepiej naśladować.
W wieku jednego roku dziecko ma już około 50% ostrości widzenia osoby dorosłej. Wzrok nadal rośnie i jest w pełni rozwinięty w wieku około jedenastu – dwunastu lat.
2. aktywnie wspierać wzrok dziecka
Wzrok to proces uczenia się, który odbywa się nie tylko podświadomie. Rodzice mogą więc aktywnie wspierać swoje dziecko w rozwoju wzroku.
Wskazówki, jak wspierać rozwój wzroku:
- powieś nad przewijakiem ciekawy mobil
- karmienie na przemian z lewej i prawej strony
- dostarczaj różne dotykowe i kartonowe książeczki z obrazkami
- Baw się w „podglądanie” i gry w chowanego
- poruszaj się po pokoju rozmawiając z dzieckiem
- oferować zabawki i przedmioty domowego użytku w różnych kolorach
- wspólnie przeglądać książki z ukrytymi przedmiotami
Ogólnie rzecz biorąc, im bardziej angażujesz się w życie dziecka, tym więcej doświadczeń wzrokowych może ono zdobyć. To z kolei przyczynia się do lepszej sprawności wzrokowej.
3. leczyć wady wzroku jak najwcześniej
Jednak nie zawsze wzrok dziecka rozwija się płynnie. W tej fazie mogą wystąpić zaburzenia, które mogą przynieść różne wady wzroku. Jeśli nie są one wcześnie leczone, mogą pojawić się dalsze problemy rozwojowe.
Dlatego bardzo ważne jest, abyś zawsze obserwowała rozwój wzroku swojego dziecka. Chociaż oczy dziecka są sprawdzane podczas wszystkich badań U, w przypadku problemów może być konieczne specjalne badanie wzroku.
Zmniejszonewidzenie u dziecka można rozpoznać po następujących objawach:
- bardzo częste łzawienie oczu
- nietypowa wrażliwość na światło
- regularnie zaczerwienione oczy
- częste mrużenie oczu w wieku sześciu miesięcy
- Zewnętrzne nieprawidłowości oczu
Jeśli dziecko urodziło się przedwcześnie lub jeśli w rodzinie występują już dziedziczne choroby oczu, pierwsze badanie okulistyczne powinno odbyć się w wieku 6-9 miesięcy. Następnie należy sprawdzać oczy dziecka co dwa do trzech lat.
Wskazówka: Im wcześniej zostaną wykryte problemy ze wzrokiem, tym łatwiej je skorygować. W wielu przypadkach najpierw stosuje się okulary.
4. kolorowe mobile, które w zabawny sposób pobudzają uwagę dziecka
- Wyświetlacz HD+ DotDrop 6.53"
- Pojemna bateria 5000mAh (typ)
- Procesor MediaTek Helio G25
- 13 MP z SI tylny aparat
- Niska emisja światła niebieskiego dla komfortu oglądania
- 128 GB pamięci wewnętrznej Android 14 0
- Kolor: Niebieski Czarny
- Procesor Octa-Core Mediatek Mt6789V Cd 2 2 Ghz
- Samsung Galaxy A15 Smartfon 128 GB Night Blue
- 🌟3G Unlock Mini Smartphone:Support GSM: 850/900/1800/1900, WCDMA: B1/B2/B5/B8.
- 🌟Mini Smartphone:Small mobile phone, easy to carry. 3 inch screen, size: L88.4mm *H 45.2mm* W llmm .
- 🌟Multifunctional Phone:Supports Voice Call, Video Call, Camera, Recording, Email, MP3, Touch Screen, GPS Navigation, Messaging, SMS, MMS, Video Player, Memory Card Slot, Internet Browser, Google Maps, etc.
- 🌟Unlock method and Camera:Graphic and password unlock to protect your privacy and security. 2MP rear camera and 0.3MP front camera for clear photos.
- 🌟Best backup phone:2GB RAM+16GB ROM,1000mAh battery, dual SIM dual standby. Small size can be easily put into pocket, suitable for out riding, hiking, traveling, mountaineering. At the same time, it also meets your daily needs and makes your life more convenient.