Terapia kaskowa dla niemowląt: Informacje o ortezach głowy dla dzieci

W pierwszym roku życia główka dziecka jest jeszcze bardzo miękka i źle ukształtowana. Jest to całkowicie normalne i z czasem będzie rosła. U niektórych dzieci można jednak zauważyć bardzo silne asymetrie. W tym przypadku pomocna …

Terapia kaskowa dla niemowląt: Informacje o ortezach głowy dla dzieci

Kind mit Helm fuer helmtherapie
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Rozwój dziecka
  6. »
  7. Terapia kaskowa dla niemowląt: Informacje o ortezach głowy dla dzieci
Kiedy terapia kaskowa jest konieczna u niemowląt?

Jeśli czaszka dziecka jest bardzo zniekształcona, kształt głowy może być skorygowany za pomocą specjalnie wykonanego na zamówienie kasku. Jeśli deformacje są bardzo niewielkie, pomóc mogą również proste środki, takie jak ćwiczenia fizjoterapeutyczne lub terapia pozycyjna.

Kiedy należy rozpocząć leczenie?

W pierwszych miesiącach życia głowa dziecka jest jeszcze bardzo miękka i plastyczna. Lekarze wykorzystują ten czas, aby odpowiednio dostosować kształt głowy. Terapię kaskową należy więc zdecydowanie rozpocząć przed rozpoczęciem dwunastego miesiąca życia.

Czy koszty terapii są pokrywane przez kasę chorych?

Kasy chorych zasadniczo nie pokrywają kosztów terapii kaskowej, ponieważ nie jest ona zawarta w katalogu świadczeń. O tym, w jakim zakresie koszty mogą zostać pokryte, decyduje się zatem w każdym przypadku indywidualnie.

W pierwszym roku życia główka dziecka jest jeszcze bardzo miękka i źle ukształtowana. Jest to całkowicie normalne i z czasem będzie rosła. U niektórych dzieci można jednak zauważyć bardzo silne asymetrie. W tym przypadku pomocna może być terapia kaskowa.

W terapii kaskowej dzieci muszą przez pewien czas nosić kask, aby głowa mogła przybrać pożądany kształt. Podajemy informacje, jak długo i do jakiego wieku terapia kaskowa jest przydatna oraz jakie zalety i wady są z nią związane.

1. terapia kaskowa stosowana jest przy asymetrii czaszki

aerztin tastet an einem babykopf
Celem terapii kaskowej jest doprowadzenie czaszki do pożądanego kształtu.

Każde dziecko ma indywidualny kształt głowy. Aby czaszka mogła dostosować się do mózgu dziecka, w pierwszych miesiącach życia jest jeszcze bardzo miękka i łatwo ulega deformacji. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy mózg prawie podwaja swoją wielkość.

Jednak wielu rodziców jest zaniepokojonych, gdy zauważają, że główka ich dziecka jest bardzo zdeformowana. Od kiedy rodzicom zaleca się układanie dziecka głównie na plecach, aby uniknąć zespołu nagłej śmierci niemowląt, częstotliwość występowania pozycyjnych deformacji czaszki znacznie wzrosła. Z powodu jednostronnego ułożenia dzieci, tył głowy ulega spłaszczeniu.

Jednak za asymetrię czaszki mogą odpowiadać również inne przyczyny:

  • Brak miejsca w łonie matki (na przykład z powodu ciąży mnogiej).
  • Komplikacje podczas porodu (poród siłowy)
  • Przedwczesne zamknięcie kostne szwów czaszkowych
  • Wymuszona postawa ciała z powodu wrodzonej wadliwej pozycji biodra
  • Przedwczesny poród

Aby leczyć te deformacje, dzieciom zakłada się kask. Kask nie pasuje w miejscu spłaszczenia głowy. Celem leczenia jest doprowadzenie czaszki do kształtu wykonanego na zamówienie kasku.

Jeśli deformacja czaszki jest bardzo niewielka, pomocne mogą być również ćwiczenia fizjoterapeutyczne lub terapia pozycyjna.

Aby zobaczyć, jak terapia kaskowa pomogła innym dotkniętym chorobą niemowlętom, obejrzyj ten film:

2. Rozpocznij leczenie w pierwszym roku życia

Leczenie chirurgiczne

Jeśli dziecko cierpi na przedwczesne kostnienie szwów czaszkowych, często konieczna jest operacja w celu leczenia deformacji. Kraniosynostoza występuje jednak bardzo rzadko.

Głowa dziecka jest bardzo plastyczna tylko w pierwszych miesiącach życia. Dlatego też terapia powinna rozpocząć się najpóźniej w 12 miesiącu życia. Warunkiem jest jednak, aby dziecko potrafiło samodzielnie utrzymać głowę. Najlepsze efekty można osiągnąć, jeśli rozpoczęcie nastąpi między czwartym a szóstym miesiącem życia. Jest to czas, kiedy wzrost głowy jest najsilniejszy.

Należy omówić z lekarzem, czy terapia kaskowa jest przydatna i konieczna. Jeśli asymetria nie jest leczona, może prowadzić do problemów z plecami, szyją i szczęką. W niektórych badaniach odnotowano również zaburzenia poznawcze spowodowane pozycyjnymi deformacjami czaszki.

Za pomocą zdjęcia rentgenowskiego, lekarze mogą uzyskać widok z lotu ptaka na deformację. Ponadto głowa jest mierzona za pomocą skanowania kamerą 3D, aby móc wyprodukować indywidualną ortezę głowy. Jest ona wykonana z polietylenowego tworzywa sztucznego i waży tylko około 200 gramów. Istnieje wiele różnych przyjaznych dla dziecka wzorów, z których można wybrać swój ulubiony.

Aby kask był skuteczny, dzieci muszą go nosić przez 23 godziny na dobę. Oznacza to, że orteza powinna być zdejmowana tylko do higieny osobistej. Dziecko można zapoznać z noszeniem kasku podczas krótkiego okresu zapoznawczego. Jak długo należy nosić kask, zależy głównie od stopnia zaawansowania deformacji. Okres leczenia może wynosić od ośmiu tygodni do ośmiu miesięcy. Średnio dzieci noszą kask na głowie przez około cztery do pięciu miesięcy.


3 Terapia kaskowa ma wiele zalet

kleines kind mit einem helm
Większość dzieci bardzo szybko przyzwyczaja się do noszenia kasku na stałe.

Częstą krytyką jest to, że korzyści z terapii kaskowej nie zostały jeszcze naukowo udowodnione. Jednak w badaniu przeprowadzonym przez Niemieckie Towarzystwo Pediatrii Społecznej i Medycyny Młodzieżowej naukowcy byli w stanie udowodnić, że wizualne i pomiarowe wyniki po terapii są bardzo dobre.

Ponieważ czaszka dziecka nie rośnie tak bardzo w późniejszych etapach, można wykluczyć nawrót choroby. Po zakończeniu terapii wynik jest stabilny przez całe życie. Ponadto terapia kaskowa jest bezbolesnym i delikatnym środkiem do aktywnego kształtowania czaszki.

Jednak niektóre rodziny mają negatywne doświadczenia z obsługą i długim czasem noszenia. Oczywiście na początku jest to szokujące, gdy rodzice dowiadują się, że ich dziecko będzie musiało teraz nosić ten kask na stałe przez kilka miesięcy. Jednak dzieci bardzo szybko przyzwyczajają się do tego, tak że akceptują kask, a czasami nawet uczą się go kochać.

Kolejnym zarzutem jest to, że terapia kaskowa ma jedynie pozytywny wpływ na kształt czaszki. Nieprawidłowe ustawienie stawów szczękowych i kręgosłupa szyjnego nie jest korygowane za pomocą tej ortezy. Oczywiście czynnikiem, który czyni tę terapię nieatrakcyjną dla niektórych rodziców są również wysokie koszty.

Czy powinienem zlecić terapię kaskową mojemu dziecku – tak czy nie? To pytanie zadaje sobie wielu dotkniętych chorobą rodziców. Aby pomóc Ci podjąć decyzję, zebraliśmy przegląd najważniejszych zalet i wad terapii kas kowej.

  • Dobre wyniki
  • Efekty utrzymują się przez całe życie
  • bezbolesna i delikatna
  • długi czas i okres noszenia
  • wysokie koszty
  • tylko selektywny efekt
  • lekkie ślady po ucisku i zaczerwienienia
  • nieprzyjemna obsługa

4. ustawowe kasy chorych pokrywają koszty tylko w indywidualnych przypadkach.

versichertenkarte mit geld
Terapia nie znajduje się w katalogu świadczeń ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Terapia kaskowa nie jest tania. Średnio koszty tej terapii wynoszą około 1500 do 2500 euro. Koszty obejmują rozmowę wstępną i doradczą, nagrania ze skanera, wykonanie indywidualnej ortezy, jak również wizyty kontrolne. Ponieważ terapia kaskowa nie znajduje się w katalogu świadczeń ustawowych kas chorych, w większości przypadków nie jest możliwe pokrycie kosztów.

Należy jednak zapytać w swojej kasie chorych, w jakim zakresie możliwe jest pokrycie (częściowe) kosztów. W pojedynczych przypadkach kasy chorych pokrywają koszty, jeżeli lekarz ortopeda przepisał kask i potwierdza, że dana forma terapii jest jedyną, która w tym przypadku jest obiecująca. Ponadto lekarz musi wyjaśnić, w jakim stopniu należy się spodziewać szkód następczych, jeśli nie zostanie przeprowadzona terapia.

Uwaga: W żadnym wypadku nie wolno kupować ortezy głowy na własną rękę. Ustawowe kasy chorych nie mogą później zwracać kosztów.

Artykuły powiązane