Obszary rozwoju znacznie różnią się od siebie, dlatego niektóre dzieci mogą być już bardzo zaawansowane w jednej dziedzinie, podczas gdy w innej trzeba jeszcze nadrobić zaległości.
Obszary rozwoju dziecka obejmują umiejętności motoryczne, sensoryczne, rozwój społeczno-emocjonalny, muzykę i sztukę, matematykę i język.
Nauka umiejętności motorycznych brutto i drobnych jest podstawą wielu innych umiejętności. Na przykład każdy, kto chce nauczyć się instrumentu, nie może obejść się bez dobrej zręczności.
Obszary rozwojowe dzieci są zawsze nieco inaczej definiowane przez różne instytucje. W zasadzie jednak obszary tematyczne są bardzo podobne.
W naszym artykule chcielibyśmy pokrótce przedstawić poszczególne obszary rozwoju. Ponadto wyjaśniamy, w jakim stopniu można wspierać dziecko w przypadku wystąpienia problemów w tym czy innym obszarze.
[button]Dalsze materiały na ten temat[/button]
Spis treści
1. dzieci rozwijają się w różny sposób
Od przedszkola do okresu dojrzewania istnieje wiele etapów rozwojowych, przez które każde dziecko powinno prędzej czy później przejść.
Dziedzina edukacji otwiera przed Tobą możliwość interwencji poprzez ukierunkowane wsparcie, aby pomóc dzieciom stanąć na nogi. Zawsze jednak należy pamiętać, że każde dziecko ma swoje własne tempo i rozwija się w różnym tempie w różnych obszarach rozwoju.
Dzieci uzdolnione muzycznie mogą mieć trudności w obszarze logicznym, podczas gdy dzieci sprawne motorycznie mają trudności w obszarze językowym.
Ogólna tabela określająca różne zdolności w danym momencie może więc zawsze służyć tylko jako punkt odniesienia, ale nigdy nie może ocenić dziecka jako całości.
Rada: Jeśli jako rodzic masz wrażenie, że Twoje dziecko jest opóźnione w niektórych dziedzinach rozwoju, spróbuj to zrekompensować poprzez trening. Jeśli macie z tym trudności, nie wahajcie się skonsultować z pediatrą.
2 Przegląd obszarów rozwojowych dziecka
W kolejnych akapitach chcielibyśmy pokrótce przedstawić poszczególne obszary rozwoju dziecka.
Prosimy jednak zawsze mieć na uwadze, że informacje te mogą jedynie przybliżać dany obszar.
W większości praktycznych ćwiczeń różne obszary rozwoju przeplatają się ze sobą, tak że zazwyczaj nie poprawia się tylko jednego aspektu.
Oto krótki przegląd obszarów rozwojowych, które można podzielić na następujące kategorie:
- Umiejętności motoryczne
- Zmysły
- rozwój społeczny i emocjonalny
- sztuka i muzyka
- logika, matematyka i technika
- Język
W dziedzinie edukacji te obszary rozwoju są czasem uzupełniane. Przede wszystkim jednak wiele punktów można podsumować w poszczególnych obszarach.
2.1 Motoryka ogólna i subtelna – często niedoceniany obszar rozwoju
Przejście do szkoły:
Ostatnie badania z Saksonii dochodzą do przerażającego wniosku, że coraz więcej dzieci, które mają rozpocząć naukę w szkole, wykazuje poważne deficyty w obszarach rozwojowych języka, jak również umiejętności motorycznych. Ponadto 10% wszystkich dzieci w tym wieku jest już za gruba.
Kiedy dzieci wchodzą do przedszkola, rodzice zwracają uwagę przede wszystkim na to, aby ich pociechy poprawiły się w obszarze językowym i nauczyły się dogadywać z innymi dziećmi. Niestety aspekt ruchu jest w wielu placówkach zaniedbywany. Tymczasem to właśnie umiejętności ruchowe dają wielu dzieciom niezbędną pewność siebie do wielu innych zadań.
Z drugiej strony, tym, którzy czują się niepewnie we własnym ciele, z trudem wchodzą po schodach lub mają problemy ze staniem na jednej nodze, zwykle znacznie trudniej jest skoncentrować się na innych przedmiotach w szkole i zachować pewność siebie.
Obszary rozwojowe motoryki dużej i małej obejmują wszystkie ruchy. Szczególnie ważne są umiejętności koordynacyjne. Jednak również sprawność ruchowa niektórych dzieci pozostawia wiele do życzenia.
Dlatego też trening ruchowy w różnych obszarach ma podstawowe znaczenie. Szczególnie sensowne jest zapisanie się do klubu gimnastycznego, ponieważ dzięki temu dzieci poznają różne rodzaje ruchu.
W dziedzinie drobnej motoryki chodzi głównie o zręczność. Dzieci muszą nauczyć się trzymać ołówek, ciąć nożyczkami i wykonywać delikatne ruchy.
2.2 Percepcja – jak zmysły determinują nasze życie
Z biegiem czasu dzieci coraz bardziej odkrywają swoje zmysły. O ile jako niemowlę decydującą rolę odgrywa zmysł dotyku, to coraz częściej zmienia się to na zmysł wzroku.
Stosuj różne zabawy, aby eksperymentować ze zmysłami. Na przykład, niech dzieci czują przedmioty z zawiązanymi oczami lub używają małych słoików do testowania zmysłu węchu.
Świetnym sposobem na zdobycie doświadczenia jest również ścieżka na boso. W ten sposób łączysz naukę z doskonaleniem obszaru rozwojowego, jakim są umiejętności sensoryczne.
2.3 Radzenie sobie z samym sobą i z innymi
W ramach psychologii rozwojowej dopasowanie do struktur społecznych i radzenie sobie z własnymi uczuciami odgrywa decydującą rolę.
Dzieci muszą nauczyć się, jak postępować z innymi dziećmi i dorosłymi. Konieczne jest radzenie sobie z konfliktami, asertywność, ale także ustępowanie, a przede wszystkim zrozumienie, w których momentach inne dzieci nie radzą sobie dobrze.
Nauka przegrywania, a także radzenie sobie z negatywnymi emocjami, takimi jak złość czy smutek, to jedne z najtrudniejszych punktów na drodze do dorosłości.
Uwaga: Rodzice, a także wychowawcy i nauczyciele pełnią w tym momencie funkcję wzorcową, której powinni być zawsze świadomi.
Szczególnym obszarem rozwoju jest własna motywacja. Nie musi ona być silna w każdej dziedzinie, ale powinna obejmować różne sektory.
Pomagaj dzieciom w utrzymaniu motywacji, zapewniając im poczucie osiągnięć, zarówno tych małych, jak i dużych.
2.4 Odkrywanie talentów artystycznych i muzycznych
Wyrażanie własnych uczuć nie musi wymagać języka jako medium. Muzyka i sztuka również pomagają ludziom odnaleźć siebie.
Po drodze ta dziedzina trenuje zdolność zapamiętywania. Poprawia się poczucie rytmu, a dzieci muszą nauczyć się poświęcać uwagę przez dłuższy czas.
Nauka gry na instrumencie czy malowania obrazu wymaga wielu ćwiczeń, a przede wszystkim dużo cierpliwości.
2.5 Nauka – dla większości rodziców jeden z najważniejszych obszarów rozwoju
W tym obszarze dzieci mogą zadawać niezliczone pytania, aby zrozumieć sam świat. Chodzi o uchwycenie logicznych powiązań, kwestionowanie rzeczy i próbowanie nowych rzeczy.
Eksperymenty są więc doskonałym sposobem, aby w efektowny sposób uczyć dzieci o nauce.
W ten sposób można lepiej uchwycić wielkości, rozpoznać powiązane ze sobą fakty i wyprowadzić jednolicie obowiązujące zasady.
Wszystko to wymaga dużo czasu i cierpliwości, a przede wszystkim odpowiedzi na wiele pytań „dlaczego”.
2.6 Komunikacja – język łączy ludzi ze sobą
Oprócz nauki słów, obszar rozwoju języka obejmuje przede wszystkim gramatykę. Aktywna komunikacja pomaga dzieciom w przyswajaniu bogatego słownictwa.
Podobnie, jasny język pomaga dzieciom stopniowo zbliżać się do struktury zdań.
Od około 2 roku życia następują szybkie kroki w górę. Do 6 roku życia dzieci powinny być w stanie płynnie mówić, opowiadać historie i śledzić tekst czytany na głos.
Rada: Wspierajcie rozwój języka poprzez częste rozmowy z dziećmi, czytanie im lub wspólne oglądanie książek z obrazkami.
3. Dalsze materiały na ten temat
- Schlaaf-Kirschner, Kornelia (Author)
- Schlaaf-Kirschner, Kornelia (Author)