W dzisiejszych czasach dojrzewanie zaczyna się zazwyczaj dużo wcześniej niż jeszcze kilka lat temu. Większość dziewcząt ma pierwszą miesiączkę między 10 a 14 rokiem życia. Jednak nierzadko zdarza się, że pierwsza miesiączka zaczyna się już w wieku 9 lat lub dopiero w wieku 16 lat.
Przed pierwszą miesiączką należy porozmawiać z dzieckiem o wszystkim, co powinno wiedzieć na ten temat. Naucz również swoje dziecko, że jest to bardzo normalny proces w przejściu z dziewczynki do kobiety, aby mogła podejść do tej sytuacji w odpowiednio spokojny sposób.
Decyzja o stosowaniu podpasek lub tamponów powinna należeć do Twojej córki. Chociaż wkładki i podpaski są bardzo odpowiednie na pierwszy raz, niektóre dziewczynki dobrze radzą sobie również z tamponami w małych rozmiarach.
W pamięci wielu kobiet pozostaje moment, w którym dostały pierwszą miesiączkę. To ekscytujące wydarzenie jest ważnym krokiem w rozwoju od dziecka do kobiety. Podczas gdy niektóre dziewczynki z niecierpliwością oczekują tego dnia, myśl ta napełnia inne dziewczynki zgrozą.
Tym bardziej ważne jest, aby dobrze przygotować dziewczynkę na ten moment. W tym artykule wyjaśniamy, kiedy pojawia się pierwsza miesiączka i jakie znaki wskazują, że nie będzie to już długo. Ponadto otrzymasz wskazówki, o czym zdecydowanie powinnaś porozmawiać z dzieckiem.
[button]Zamów dalszą literaturę bezpośrednio online[/button]
Spis treści
1. pierwsza miesiączka to bardzo szczególny moment
Menstruacja to proces hormonalny, w którym krew jest wydzielana z macicy przez pochwę. Krwawienie trwa zwykle około 3 do 7 dni i powtarza się średnio co 28 dni.
U młodych dziewcząt miesiączka jest jeszcze bardzo nieregularna, dlatego cykl często trwa dłużej lub krócej niż 28 dni. Jak wynika z doświadczenia, miesiączka stopniowo się uspokaja w ciągu pierwszych kilku lat.
Kiedy dziewczęta dostają po raz pierwszy okres, jest to dla wielu ekscytujący i kształtujący moment. Podczas gdy niektóre dziewczynki długo czekały na ten dzień, inne są zaskoczone terminem.
Mimo że pierwszemu okresowi towarzyszy zazwyczaj bardzo lekkie krwawienie, ilość krwi może wyglądać na sporą i może być przerażająca. Ponadto nawet pierwszej miesiączce może towarzyszyć mniej lub bardziej silny ból w podbrzuszu.
2 Pierwsze krwawienie zaczyna się zwykle między 11 a 15 rokiem życia.
Nie można określić wieku, w którym zaczyna się pierwsze krwawienie. Większość dziewcząt ma od 10 do 14 lat, gdy ma pierwszą miesiączkę. Jednak może to być również tak wcześnie jak 9 lat lub tak późno jak 15 lub 16 lat.
To, ile lat mają dziewczynki, kiedy mają pierwszą miesiączkę, zależy między innymi od ich sytuacji życiowej, wpływów środowiska i diety. Które wpływy mają jaki efekt jest nadal badany.
Jednak pierwsza miesiączka jest zwykle zauważalna poprzez następujące oznaki:
- rosnące piersi
- włosy łonowe
- zmiana wyglądu, ciało staje się zaokrąglone
- biała wydzielina
- pryszcze
- wahania nastroju
- zwiększona drażliwość
Objawy te mogą czasami pojawić się dwa do trzech lat przed pierwszą miesiączką. Na krótko przed wystąpieniem pierwszej miesiączki może również wystąpić ciągnięcie i zaciskanie w piersiach. Niektóre dziewczyny cierpią również na lekki ból w podbrzuszu kilka dni wcześniej.
Według badań z 2014 roku, duży wpływ na termin wystąpienia pierwszej miesiączki ma również genetyka. Zależy to od tego, czy geny są bardziej dominujące po stronie matki czy ojca.
3) Dobre przygotowanie jest be-all and end-all
.Aby Twoje dziecko nie bało się dnia, w którym zacznie się jej pierwsza miesiączka, powinniście wcześniej przeprowadzić wspólnie szczegółową rozmowę. Jako rodzice ważne jest, abyście podeszli do tematu jak najbardziej otwarcie.
Wiele dziewczynek chętnie chciałoby uzyskać od mamy szczegółowe porady dotyczące pierwszej miesiączki. Ponieważ jednak jest to temat bardzo intymny, należy podejść do córki, zamiast czekać, aż ona podejdzie do Ciebie.
Daj córce jasno do zrozumienia, że miesiączka jest czymś zupełnie normalnym i w żadnym wypadku nie jest czymś wstydliwym. Ważne jest, abyś odebrała dziecku strach przed tym wydarzeniem i zachęciła je. Odpowiadaj na wszelkie pytania, jakie dziecko może mieć na ten temat.
Wielu dziewczynkom pomaga również, gdy matki opowiadają o swoich własnych doświadczeniach związanych z pierwszą miesiączką. Tworzy to poczucie wspólnoty, co z kolei daje dziecku poczucie bezpieczeństwa.
Gdy tylko dziewczynka ma pierwszą miesiączkę, może również zajść w ciążę. Dlatego ważne jest, abyś poruszyła również temat antykoncepcji i podjęła odpowiednie środki ostrożności.
4. podpaski czy tampony – który produkt higieniczny jest lepszy?
Częścią przygotowania do pierwszej miesiączki jest poznanie różnych produktów higienicznych. Najlepiej jest odpowiednio wcześnie porozmawiać z córką o tym, jakie opcje są dostępne w tym przypadku.
Przede wszystkim rozróżnia się podpaski i tampony. O ile podpaski wyłapują tylko krew na zewnątrz pochwy, o tyle tampony są wkładane w celu wyłapania krwi już wewnątrz organizmu.
W przypadku lekkiego krwawienia, wkładka do majtek może być wystarczająca do wychwycenia krwi. Natomiast w przypadku silniejszego krwawienia należy zastosować podpaskę, która jest dostępna w różnych mocach. Czasami dostępne są bezpłatne próbki.
Wiele dziewcząt woli jednak tampony, gdyż są one bardziej dyskretne i nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów. Tampony można stosować już przy pierwszej miesiączce. Na pierwszą miesiączkę nadają się zwłaszcza specjalne tampony w formacie mini.
Przy stosowaniu tamponów nie należy obawiać się o rozerwanie błony dziewiczej. Jest to bardzo mało prawdopodobne przy stosowaniu małego tamponu, ponieważ błona dziewicza staje się bardziej miękka i elastyczna ze względu na zmiany hormonalne.
Ważne jest, abyś pozwoliła dziecku samodzielnie zdecydować, czy woli używać tamponów czy podpasek.
Rada: Już na początku przygotuj dla dziecka zestaw awaryjny, który może nosić w tornistrze lub plecaku. Powinien on składać się z podpaski, tamponu i świeżej bielizny. W ten sposób Twoje dziecko jest dobrze przygotowane w razie nagłej potrzeby.
5. książki, które możesz wykorzystać, aby przygotować dziewczynki do pierwszej miesiączki
- GEM Family Publishing (Author)