Propriocepcja: definicja i ćwiczenia dla dzieci

Dzieci uwielbiają się ruszać i poznawać otoczenie za pomocą różnych zmysłów. Ta cecha jest bardzo ważna dla rozwoju zmysłów i percepcji. Dlatego trening propriocepcji jest bardzo ważny dla dzieci. Propriocepcja to tak zwany szósty zmysł …

Propriocepcja: definicja i ćwiczenia dla dzieci

propriozeption
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Rozwój dziecka
  6. »
  7. Propriocepcja: definicja i ćwiczenia dla dzieci
Co to znaczy propriocepcja?

Propriocepcja nazywana jest również wrażliwością na głębokość. Opisuje zdolność do określania i kontrolowania pozycji ciała w przestrzeni. Ruch jest kontrolowany przez bodźce z wewnątrz.

Dlaczego trening propriocepcji jest szczególnie ważny dla dzieci?

Dzieci z zaburzeniami propriocepcji mają obniżoną percepcję swojego ciała, przez co częściej się potykają lub wpadają na przedmioty. Aby zapobiec zachowaniom unikającym, a tym samym wzmocnieniom, ważne jest odpowiednie trenowanie tego zmysłu.

Jak można wspierać wrażliwość na głębię u dzieci?

Propriocepcja może być promowana poprzez małe zabawy. Do wielu ćwiczeń potrzeba tylko kilku pomocy. Gry nadają się do domu, ale także do wykorzystania w świetlicy.

Dzieci uwielbiają się ruszać i poznawać otoczenie za pomocą różnych zmysłów. Ta cecha jest bardzo ważna dla rozwoju zmysłów i percepcji. Dlatego trening propriocepcji jest bardzo ważny dla dzieci.

Propriocepcja to tak zwany szósty zmysł człowieka. W tym artykule dowiesz się, co to jest i dlaczego ten zmysł jest szczególnie ważny dla dzieci. Następnie przedstawimy Ci wiele różnych pomysłów na to, jak w zabawny sposób trenować ten zmysł u dzieci.

1. propriocepcja to „szósty zmysł

propriozeption definition
Propriocepcja odnosi się do postrzegania własnego ciała i jego ruchów.

Dzieci rzadko poruszają się powoli – najczęściej biegają, skaczą i podskakują, aby się przemieszczać. Aby to wszystko jednak działało, muszą mieć dobrą równowagę. Ta tzw. wrażliwość na głębokość przebiega podświadomie i nazywana jest również propriocepcją.

Słowo propriocepcja, czyli propriorecepcja, pochodzi z łaciny i składa się ze słów propriuswłasny i recipereodbierać. Zgodnie z definicją jest to zdolność do postrzegania pozycji własnego ciała i umiejętność poruszania się w przestrzeni.

Możliwość kontrolowania pozycji ciała w przestrzeni jest niezbędna do bezproblemowego poruszania się. Bodźce proprioceptywne przekazywane są do organizmu z jego wnętrza. Receptory są rozmieszczone wszędzie w ciele. Oznacza to, że mięśnie, ścięgna, torebki stawowe i więzadła przekazują odbierane przez siebie bodźce do mózgu, informując o pozycji poszczególnych kończyn.

To postrzeganie głębi ma miejsce nie tylko podczas aktywności fizycznej, ale także wtedy, gdy nie poruszamy się, ale np. stoimy lub leżymy. Dzięki tej kontroli nad naszym ciałem, jesteśmy w stanie napinać lub rozluźniać mięśnie zgodnie z naszą wolą.

Propriocepcja składa się z następujących trzech obszarów:

  • Zmysł pozycji: podświadomie postrzegamy pozycję ciała i położenie poszczególnych kończyn. To postrzeganie jest możliwe również bez kontroli wzrokowej, czyli w ciemności.
  • Zmysł ruchu: Przy każdym ruchu, nieważne jak małym, jesteśmy w stanie kontrolować kierunek ruchu i jego prędkość poprzez propriocepcję. Każda zmiana pozycji, nieważne jak mała, jest natychmiast wykrywana.
  • Poczuciesiły: Każdy ruch i każde działanie wymaga pewnej siły. Z pomocą receptorów możemy dostosować i regulować zastosowanie siły w zależności od potrzeb.

2. zaburzenia mogą prowadzić do zmniejszenia czucia ciała

Wkładki proprioceptywne

Ponieważ podeszwy stóp są najważniejszym punktem kontaktu z podłożem, istnieją specjalne wkładki, które mają za zadanie wywołać ukierunkowaną aktywność mięśni. Ten pozytywny efekt został już udowodniony w badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet Kraju Saary.

Aby zrozumieć znaczenie propriocepcji, przyjrzymy się teraz, co dzieje się, gdy dochodzi do zakłócenia tego zmysłu. Bez tej percepcji wykonywanie ruchów byłoby niezwykle uciążliwe.

Pomyśl tylko, jak skomplikowane byłoby wchodzenie po schodach i aktywne kontrolowanie nóg. Aktywne kontrolowanie każdego pojedynczego ruchu zajęłoby nie tylko dużo czasu, ale i wysiłku.

Jeśli u dzieci zaburzona jest percepcja głębi, to opanowanie zarówno drobnych, jak i dużych zadań motorycznych jest bardzo trudne lub prawie niemożliwe. Dzieci, które mają problemy w tym obszarze, często wyróżniają się tym, że są bardzo niezdarne, często potykają się lub wpadają na rogi lub krawędzie podczas chodzenia.

Sytuacja staje się szczególnie krytyczna, gdy pomijany jest aspekt wzrokowy. Bez kontroli oczu niektóre dzieci nie są w stanie kontrolować własnego ciała.

W najgorszym przypadku dotknięte chorobą dzieci unikają wszelkich trudnych dla nich sytuacji. Nie wspinają się już na sprzęt gimnastyczny lub niechętnie uczestniczą w zajęciach sportowych. To z kolei prowadzi do jeszcze gorszego obrazu ciała. Powstaje błędne koło.

Jeśli czujesz, że Twoje dziecko ma trudności z wykonywaniem pewnych ruchów, powinieneś zlecić badanie propriocepcji pediatrze.

3. trening proprioceptywny – promowanie wrażliwości głębokiej w formie zabawy.

Jednak tę samoświadomość ciała można również bardzo dobrze wytrenować poprzez różne ćwiczenia. Jest to szczególnie ważne w dzieciństwie, ponieważ rozwój nie jest jeszcze zakończony i wiele można zrobić, aby temu przeciwdziałać.

W dalszej części chcielibyśmy przedstawić Państwu różne ćwiczenia, za pomocą których można trenować koordynację i różne obszary propriocepcji. Ćwiczenia te nadają się zarówno do pracy w domu, jak i w przedszkolu. Podczas gdy dzieci mogą wykonywać niektóre ćwiczenia bez żadnych pomocy, inne wymagają pewnego sprzętu.

3.1 Trening poczucia siły

kinder mit luftballons in den haenden
Balony można wykorzystać w wielu różnych zabawach.

Jak już wcześniej wspomniano, poczucie siły jest ważne, aby zastosować odpowiednią dawkę siły do wykonania np. ruchów. Treningi zatem skupiają się na eksperymentowaniu z ciężarami i zastosowaniem siły.

Pomocne mogą być te dwa ćwiczenia:

  • Rozróżnianie ciężarków: Do tej małej gry można wypełnić butelki lub inne zamykane przedmioty wodą lub piaskiem. Następnie dzieci podnoszą wszystkie ciężarki jeden po drugim, aby posortować je według ich wagi.
  • Taniec z balonem: Do tej gry dzieci dzielą się na grupy dwuosobowe. Każda drużyna dostaje balon, który musi przenieść między ciałami (na przykład między kolanami) do mety. Nie wolno używać rąk. Dzieci wyrabiają sobie poczucie, jak duży nacisk jest potrzebny do utrzymania balonu.

3.2 Trening zmysłu ruchu

familie macht auf der wiese hampelmaenner
Podczas wykonywania podskoków trenuje się wiele różnych umiejętności
.

Kiedy się poruszamy, możemy kontrolować, w którym kierunku i z jaką prędkością się poruszamy.
Aby wytrenować ten zmysł, można wykorzystać różne zabawy.

  • Naśladuj zwierzęta: Każde zwierzę ma swój własny sposób chodzenia. Podczas gdy słoń głośno tupie nogami o ziemię, gazela na przykład chodzi prawie bezgłośnie. Poprzez naśladowanie zwierząt dzieci poznają różne sposoby poruszania się.
  • Jumping jack: W klasycznym jumping jack ważną rolę odgrywa koordynacja. Ramiona i nogi muszą być poruszane w różnych kierunkach w tym samym czasie i w zależności od stopnia trudności. Ponadto trenowana jest elastyczność i wytrzymałość.

3.3 Gry wzmacniające poczucie pozycji

mutter spielt mit ihren kindern twister
Twister pomaga rozwijać zmysł równowagi i świadomość ciała.

Dzięki zmysłowi pozycji wiemy, w jakiej pozycji znajduje się nasze ciało nawet po zasłonięciu oczu.
Aby poprawić zmysł ciała, możesz wykonać z dziećmi następujące ćwiczenia:

  • Twister: Ta wiecznie popularna gra dla dzieci jest nie tylko zabawą, ale także promuje propriocepcję. Dzieci muszą przyjąć wcześniej ustalone pozycje i pozostać w nich przez określony czas.
  • Petryfikacja: Niech gra muzyka. Teraz wszystkie dzieci mogą poruszać się w rytm muzyki, jak tylko chcą. Jednak gdy tylko muzyka ucichnie, muszą pozostać w pozycji, którą ostatnio przyjęły. Dopiero gdy muzyka zacznie grać ponownie, dzieci mogą wyjść z petryfikacji.

Artykuły powiązane